Ten błąd popełniają praktycznie wszyscy. Kiedy zaczynasz interesować się tematem rozwoju osobistego, wsiąkasz w niego całkowicie. Jednak większość osób zapomina, że rozwój osobisty to nie wszystko. Nie wystarczy zadbać wyłącznie o swoją psychikę, bo w dłuższej perspektywie to nie działa. W Twoim życiu są dwie sfery, o które powinnaś dbać w ten sam sposób.

Psychika i ciało to jedność.

Wiele osób nadal nie rozumie, że psychika i ciało są ze sobą ściśle powiązane. Nie da się pracować wyłącznie nad wzmocnieniem własnej psychiki, zapominając całkowicie o rozwoju cielesnym. Działa to też w drugą stronę, kiedy próbujesz wzmocnić swoje ciało, ale zapominasz o rozwoju psychicznym, w pewnym momencie zatrzymujesz się w martwym punkcie.

Ten paradoks możesz obserwować z dwóch perspektyw. Skupmy się najpierw na osobach, które zaczynają dbać o swoje ciało. Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś zadowolona z własnego wyglądu. Zaczynasz szukać jakiegoś rozwiązania. Pierwsze co może Ci przyjść do głowy, to zmiana diety. Później dokładasz do tego ćwiczenia fizyczne.

Wiele osób zatrzymuje się właśnie w tym miejscu. To duży błąd, jednak trudno go zauważyć, jeżeli jesteśmy całkowicie pochłonięci tym tematem. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z rozwojem osobistym, popełniają ten sam błąd, tylko że w drugą stronę. Skupiają się wyłącznie na wzmacnianiu własnej psychiki, ale całkowicie zapominają o pracy nad ciałem.

Trzeba sobie w końcu raz na zawsze powiedzieć, że ciało i psychika, są ze sobą ściśle połączone. Prawdziwy rozwój jest możliwy tylko wtedy, kiedy zadbasz zarówno o swoją kondycję fizyczną, jak i psychiczną. W innym przypadku Twój rozwój będzie tylko krótką przygodą, która skończy się rozczarowaniem.

Jeżeli to jest takie proste, to dlaczego wszyscy robią inaczej?

Kiedy zaczynasz interesować się jakimś tematem, chciałabyś jak najszybciej zobaczyć efekty swojej pracy. Obserwowałem już wiele osób, które popełniały ten błąd. Zaczynały się interesować rozwojem osobistym i pochłaniały książkę za książką. Oglądały wiele filmików rozwojowych i czytały artykuły na blogach. Nie ma się co oszukiwać, teraz mamy odstępnych tylu materiałów, że nie jesteśmy w stanie przerobić wszystkiego.

Takim osobom najczęściej się wydaje, że jak poświęcą każdą możliwą chwilę na zgłębianie technik rozwoju osobistego, to osiągną najlepsze efekty. Jednak to tylko iluzja. Takie podejście jest świetne w momencie, kiedy bardzo szybko chcesz się wypalić. Kiedy zaczynasz robić coś na maksymalnych obrotach, całkowicie bez wytchnienia, w pewnym momencie odczuwasz zmęczenie materiału.

Jestem pewien, że sama znasz nie jedną taką osobę, która wypaliła się właśnie w ten sposób. Dodatkowo książki o rozwoju osobistym, często zachęcają właśnie do takiego działania. Skupiają się tylko na rozwoju psychicznym, całkowicie ignorując ciało. Dlatego wielu z tych książek po prostu nie warto czytać. Pisałem o tym więcej w artykule: Dlaczego książki z rozwoju osobistego są takie nudne?

Podobnie zachowują się osoby, które skupiają się na „zdrowym stylu życia”. Czytają dużo na temat diet, ćwiczeń fizycznych i pracy nad własnym ciałem. Najgorsze jest jednak to, kiedy osoby czytają zbyt dużo na temat diet i zamiast trzymać się jednej przez dłuższy czas, stale coś zmieniają. Tak samo jest z ćwiczeniami fizycznymi.

Mamy skłonność do tego, żeby ciągle coś zmieniać i usprawniać. Jednak takie działanie nie pozwoli nam sprawdzić, co jest dla nas skuteczne, a co zupełnie się nie sprawdza. Tak jest właśnie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Kiedy dziś stosujesz się do jednej diety, a jutro robisz wszystko zgodnie z inną, efekty mogą być gorsze od braku stosowania jakiejkolwiek diety, bo tracisz wtedy dużo czasu i motywacji.

Żyjemy w świecie, który przyzwyczaił nas do szybkich nagród. Wiele osób nie jest świadomych tego, że wpadli właśnie w pułapkę takiego krótkowzrocznego patrzenia na życie. Kiedy napisałem artykuł Samodyscyplina to coś zupełnie innego niż myślisz, wiele osób zdało sobie sprawę, że to właśnie z samodyscypliną mają największy problem.

Jak być szczęśliwą kobietą?

Myślę, że każda naprawdę szczęśliwa kobieta, dobrze zdaje sobie sprawę, że powinna dbać zarówno o swój rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Jeżeli nie czujesz się dobrze we własnym ciele, powinnaś coś z tym zrobić. Jednak to niezadowolenie z siebie może być związane nie tylko z Twoim wyglądem fizycznym.

Tak jak pisałem w artykule Co się stanie, gdy przestaniesz być ciągle z siebie niezadowolona? 63 proc. dorosłych Polek chciałoby schudnąć. Dodatkowo 75% wszystkich Polaków, chciałoby coś zmienić w swoim wyglądzie. Te statystyki wyraźnie pokazują, że nie chodzi tylko o ciało. Za ten efekt odpowiada nasza psychika, a raczej to, że zapomnieliśmy dbać o naszą kondycję psychiczną.

Jeżeli chcesz być szczęśliwa, powinnaś rozwijać równocześnie swoją sferę fizyczną i psychiczną. Nie da się tego zrobić w inny sposób. Nie warto wierzyć w te wszystkie bajki o akceptowaniu siebie. Jeżeli coś Ci w sobie przeszkadza, możesz nad tym pracować. W innym przypadku cała idea rozwoju osobistego nie miałaby sensu.

Szczęśliwa kobieta lubi siebie, dlatego rozwija się dla samej siebie, a nie na pokaz dla innych. To, że masz ochotę się świetnie ubrać i zrobić sobie zjawiskowy makijaż, nie jest niczym złym. Jest Twoją naturalną potrzebą, która pozwala Ci czuć się kobieco. To, że dbasz o swoją fizyczność, nie będzie blokowało Twojego rozwoju psychicznego. Moim zdaniem to może Ci tylko pomóc.

Psychika i ciało to dwie sfery, o które powinna dbać każda kobieta. Nie robisz tego dla innych, ale robisz to dla samej siebie. Dzięki temu stajesz się silniejsza i bardziej pewna siebie. Kiedy pisałem o takich silnych kobietach w artykule Dlaczego wyjątkowe kobiety wiążą się z przeciętniakami? rozpętała się prawdziwa burza. Ciekawe czy wiesz, kto był najbardziej niezadowolony po przeczytaniu tego artykułu?

Mam nadzieję, że się domyślasz. O tym w jaki sposób możesz wzmacniać obie te sfery, będę pisał w następnych artykułach. Do tej pory mocno skupiałem się na rozwoju psychicznym, ale postaram się również pisać więcej o pracy nad własnym ciałem. Bo wiem, że psychika i ciało są równie ważne dla Twojego rozwoju.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli zależy Ci na własnym rozwoju, odwiedź mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

 

Polecam Ci również do przeczytania:

Szczęście, iluzja i krótka historia o miłości.

Dlaczego nie warto dawać „dobrych rad”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here