Wiele kobiet, które zaczynają swoją przygodę z rozwojem osobistym, popełnia ten sam błąd. Zaczynają one skupiać się wyłącznie na swoim rozwoju psychicznym, całkowicie zapominając o swojej fizyczności. Moim zdaniem nie da się tego rozdzielić. Ciało i umysł tworzą jedność. Kiedy próbujesz to rozdzielić, możesz się jedynie rozczarować.

Dlaczego warto „dbać o siebie”?

Jeżeli chcesz odnieść porażkę w pracy nad sobą, powinnaś skupić się wyłącznie na rozwijaniu własnej psychiki. Ile osób popełnia ten błąd? Praktycznie wszyscy. Później możesz od takich osób usłyszeć, że tak naprawdę nikt nie może się zmienić, a tak cała psychologia to zwykłe kłamstwo.

Jeżeli jednak nie masz ochoty popełniać tego błędu, powinnaś o własnym rozwoju myśleć w inny sposób. Dam Ci prosty przykład. Czy wyobrażasz sobie w pełni szczęśliwą i pewną siebie kobietę, która absolutnie o siebie nie dba? Moim zdaniem jej szczęście jest tylko maską, a pewność siebie jest pusta niczym wydmuszka.

Pracując nad własną psychiką, w pewnym momencie zaczynasz czuć potrzebę, aby zadbać o swój wygląd fizyczny. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli założysz swoją najlepszą sukienkę, dobierzesz do tego piękne buty i zrobisz sobie ekstra makijaż, to będziesz czuła się tak samo, jak w domowym dresie?

Jeżeli uważasz, że tak, to chyba masz coś nie po kolei w głowie. Moim zdaniem każda inteligentna kobieta czuje tę różnicę. Dlaczego w momencie rozpoczęcia przygody z rozwojem osobistym, prawie każda kobieta o tym zapomina? Wina leży często po stronie wiedzy z jakiej korzystają te kobiety.

Nie będę obiecywał Ci cudów.

Dlatego będę z Tobą całkowicie szczery. Większości osób, które zajmują się pracą związaną ze wzmacnianiem psychiki, nie opłaca się o tym mówić. Znasz przecież wiele książek o rozwoju osobistym, które wmawiają Ci, że możesz być zawsze szczęśliwa, zmieniając swoje przekonania, wartości i inne tego typu rzeczy?

Oczywiście jest to ważne. Jednak zmiana życia nie polega wyłącznie na wewnętrznym poukładaniu samej siebie. Działa tu sprzężenie zwrotne. Jeżeli zrobisz porządek ze swoją psychiką, będziesz wręcz potrzebowała porządku w swoim wyglądzie.

Jeżeli Twój rozwój nie działa w taki sposób, to znaczy, że w ogóle nie działa. Nie widzę w takich sytuacjach prawdziwych zmian. Widzę jedynie puste słowa, które ktoś próbuje wtłoczyć do Twojej głowy. Możesz nawet przez chwilę być „szczęśliwa”, ale nie potrwa to długo.

Nie da się rozdzielić rozwoju psychicznego od rozwoju fizycznego. Nie chodzi mi o to, żebyś teraz zaczęła się głodzić, aby wyglądać jak wieszak z wybiegów mody. Nie chodzi mi, że masz katować się ćwiczeniami fizycznymi. Chodzi mi o to, że musisz zacząć robić coś, co sprawi, że będziesz czuła się dobrze we własnym ciele.

W innym przypadku, sama praca nad Twoją psychiką, w pewnym momencie utknie w martwym punkcie. Ciało i psychika to jedność. To jak wyglądasz, wpływa na to jak sama myślisz o sobie. To klucz do prawdziwej i trwałej pewności siebie. To jak się sama czujesz ze sobą, wpływa na Twoją psychikę. Jak ktoś próbuje Cię przekonać, że jest inaczej, jest moim zdaniem zwykłym oszustem.

3 kanały YouTube, które powinnaś znać.

Szusz

Szusz to dojrzała emocjonalnie kobieta, która dzieli się swoim codziennym życiem oraz sposobem patrzenia na świat. Prowadzi swój kanał już ponad 8 lat i miesięcznie ogląda ją prawie 3 miliony osób. Znajdziesz tu wiele porad, które pomogą zadbać Ci o Twój wygląd.

Znajdziesz na tym kanale naprawdę wiele ciekawych filmów dotyczących kosmetyków i mody. Podziwiam Szusz, za jej regularność. Na jej kanale codziennie znajdziesz coś nowego. Ten kanał to również pokazanie pewnego sposobu na życie, który może zmienić Twoją perspektywę.

Myślę, że dla wielu kobiet, Szusz jest po prostu dobrą koleżanka, która pokazuje swój wyjątkowy punkt widzenia. Jak sama pisze w opisie swojego kanały, jest „to miejsce dla wspaniałych kobiet które nie boją się iść pod prąd.” Zdecydowanie się z tym zgadzam i polecam jej kanał.

A tu jeden z filmików, który dla Ciebie wybrałem. Chyba każemy przydadzą się małe noworoczne porządki?

 

Raaadzka

Myślę, że jej kanał najlepiej opisują słowa, które usłyszysz przed każdym odcinkiem: „Pokaż swój niepowtarzalny styl. Radzka radzi – Tobie dobrze w tym”. Moim zdaniem to kwintesencja tego kanału. Dowiesz się z niego, jak możesz się poczuć dobrze z własną sylwetką i jak możesz ją podkreślić.

Niby to takie oczywiste, jednak jak pokazuje Radzka, kobiety stale popełniają błędy w tym temacie. Same w ten sposób sobie szkodzą, bo nie potrafią podkreślić swojego naturalnego piękna. Oglądając ten kanał, kobieca sylwetka nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

Nauczysz się, jak w odpowiedni sposób dobrać stylizację do Twojej postury. Dowiesz się również, jak interpretować wiodące tendencje nadchodzących trendów. Radzka opowiada o modzie w przystępny i ciekawy sposób.

Pokazuje, że moda może być częścią Twojego codziennego dnia. Nie jest tylko czymś odległym i niedostępnym, ale towarzyszy Ci zawsze w momencie kiedy się zastanawiasz jak powinnaś się ubrać do pracy, na randkę, czy wyjście do przyjaciół.

Dodatkowym urokiem jej filmów jest Wrocław i sposób w jaki go pokazuje. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Cię do jednego z odcinków, który dla Ciebie wybrałem:

 

Maxineczka

Oglądając ten kanał, Twój makijaż zmieni się nie do poznania. Ten kanał to prawdziwa kopalnia wiedzy na tematy związane z kosmetykami. Znajdziesz tu świetne poradniki, które pomogą Ci w podkreśleniu piękna Twojej twarzy.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pracujesz nad wzmocnieniem pewności siebie, czy asertywnością, a zapominasz o tym, żeby popracować nad sposobem w jaki się malujesz. Jeżeli chcesz, aby „dawna Ty” w pewien sposób się zmieniła, musisz zmienić swoje przyzwyczajenia. Dobry makijaż może Ci w tym pomóc.

Kobiety, które bronią się przed wszelkimi zabiegami upiększającymi, czy nauką robienia dobrego makijażu, często boją się zmian. Taka zmiana jest bardzo szybko widoczna. Zobaczy ją praktycznie każdy, a Ty będziesz się musiała z tym zmierzyć. Dlatego, jeżeli naprawdę myślisz o swoim rozwoju, powinnaś zastanowić się nad tym, w jaki sposób malowałaś się do tej pory. Może warto coś zmienić?

Wybrałem dla Ciebie film, który może Cię trochę zaskoczyć. Co ma wspólnego makijaż i podróżowanie? Sprawdź sama:

Wnioski?

Moim zdaniem nie da się rozdzielić pracy nad sferą psychiczną i fizyczną. Jeżeli chcesz dokonać prawdziwej i trwałej zmiany w swoi życiu, musisz podchodzić do pracy nad sobą na każdym z tych poziomów. W momencie kiedy sobie to uświadomisz, zrobisz największy postęp w życiu.

Dlaczego tak mało osób o tym mówi? Odpowiedź jest prosta, czym dłużej zajmujesz się wyłącznie rozwojem psychicznym, a zapominasz o fizycznej stronie swojej kobiecości, tym dłużej stoisz w miejscu. Dla wielu osób, brak Twoich postępów się opłaca.

Dla mnie najważniejsze jest to, żebyś w końcu mogła ruszyć z miejsca. Twoja kobiecość to zarówno Twoja psychika, jak i Twoja fizyczność. Dbaj o oba te aspekty, a osiągniesz prawdziwe szczęście. Nie skupiaj się tylko na psychice, bo w ten sposób Twoja zmiana będzie bardzo powolna.

Czasami, aby zmienić swoje życiem, potrzebujesz namacalnego dowodu, że możesz to zrobić. Czasami będzie Ci łatwiej dokonać takiej małej zmiany w sferze swojej psychiki. Zmienisz przekonania, które Cię ograniczają, albo przyjrzysz się swoim wartościom. Jednak często to właśnie w swoim wyglądzie możesz dokonać jakiejś małej, ale widocznej zmiany.

Może dodać Ci to sił i motywacji do dalszej pracy nad sobą. Poleciłem Ci 3 kanały, które uważam za bardzo wartościowe. Poszukaj również własnych, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twój wygląd fizyczny. To pomoże Ci w pracy nad wzmocnieniem psychiki.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli chcesz dbać o rozwój swojej psychiki, wpadnij na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. 

Polecam Ci również te artykuły:

Dlaczego warto korzystać z mailowych konsultacji psychologicznych?

Czy można zbudować szczęśliwy związek bez zaufania?

1 KOMENTARZ

  1. Ja polecam kanał MsCarmi91. Może jakość filmów nie jest powalająca od strony technicznej, ale treści jak najbardziej przypadły mi do gustu. Dużo porad dla kobiet , o prowadzeniu domu, modzie , i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here