Każdy z Nas lubi oglądać filmy. Jednak czasami trudno jest się nam zdecydować na jakiś konkretny tytuł. Nie wiem czy też tak masz, ale ja czasami zbyt długo szukam filmu i strasznie się tym frustruję. Czasami nawet nie mam ochoty go później oglądać, bo zmęczyłem się samym wyszukiwaniem. Dlatego chcę Ci polecić 3 filmy na ten weekend, które możesz oglądać w ciemno. Nie trać czasu na szukanie, a po prostu usiądź wygodnie i zacznij oglądać dobry film.

Czy ludzie chcą mieć wiele możliwości wyboru?

Zanim podam Ci moją listę sprawdzonych filmów na weekend, chciałbym opisać Ci pewne ciekawe zjawisko psychologiczne. Zastanów się, czy Twoim zdaniem ludzie wolą mieć więcej, czy mniej opcji do wyboru? Wydawać się może, że wolimy mieć więcej możliwości, bo czujemy się wtedy naprawdę wolni. Ale czy tak jest na pewno?

Znany psycholog Barry Schwartz udowodnił, że w dzisiejszym świecie mamy tak wiele możliwości, że czujemy się przez to bardzo zagubieni. Tylko nam się wydaje, że im większy mamy wybór, tym mamy większą wolności. Dodatkowo większą wolność zawsze łączymy z dobrobytem i poczuciem szczęścia. Jednak są to tylko pozory.

Zbyt wiele możliwości wyboru po prostu nas paraliżuje. W psychologii nazywa się to paradoksem wyboru. Przy wielu opcjach ludzie nie potrafią podjąć ostatecznej decyzji, bo nie są w stanie zrozumieć wszystkich plusów i minusów danego wyboru. Czy taka sytuacja wydaje Ci się znajoma?

Każdemu z nas zdążyło się kiedyś stać w sklepie i zastanawiać się jaką kupić pastę do zębów, albo czekoladę. Było to szczególnie uciążliwe, jeżeli w sklepie akurat skończył się Twój ulubiony produkt. Kiedy masz podjąć nowy wybór, czasami jest to tak trudne, że z niego rezygnujesz. Jednak problem z wyborem pasty do zębów, albo czekolady wydaje się błahy, jeżeli zestawimy go z innymi poważnymi decyzjami, które mamy do podjęcia.

Barry Schwartz w swoich badaniach pokazał, że paradoks wyboru dotyka nas również w bardzo poważnych aspektach naszego życia. Świetnym przykładem jest tu wybór ubezpieczenia. Jeżeli masz do wyboru 5 ofert ubezpieczeń, to możesz dość szybko podjąć decyzję, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Co by się stało gdybyś miała tych ofert 10? Czy czułabyś się z tym lepiej? Czy dzięki temu miałabyś większe szanse na dokonanie właściwego wyboru?

Jak pokazują badania, jeżeli zamiast 5 ofert ubezpieczeń ludzie dostają ich 10, to zaczynają mieć problemy z podjęciem decyzji. A co jeśli takich ofert byłoby 50? Badania pokazują, że zmiana 5 możliwości do wyboru na 50 sprawia, że co dziesiąta osoba nie potrafi podjąć żadnej decyzji. Stale odkłada podjęcie wyboru na później, co ostatecznie prowadzi do tego, że nie ma żadnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji brak wyboru jest najgorszą decyzją z możliwych.

Paradoks wyboru działa również w inny sposób. Pomyśl przez chwilę o tym, że chciałabyś kupić aparat fotograficzny. Przeglądasz oferty sklepów i pytasz znajomych o radę. Ostatecznie masz 5 wybranych modeli. W końcu decydujesz się na zakup. Robisz kilka zdjęć i w Twojej głowie pojawia się wątpliwość, czy na pewno dokonałaś dobrego wyboru? A może ten drugi aparat, o którym myślałaś byłby dla Ciebie lepszy? Może byłby prostszy w obsłudze i robiłby lepsze zdjęcia?

Czym więcej mamy możliwości do wyboru, tym więcej możemy mieć wątpliwości po tym jak już się na coś zdecydujemy. To taka sytuacja, w której chcielibyśmy mieć ciastko i zjeść ciastko, jednak tak się najczęściej nie da. Trawa u sąsiada zawsze wygląda na bardziej zieloną, a wybór którego dokonaliśmy nie wydaje się już tak dobry jak jeszcze chwilę wcześniej.

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć to zjawisko, polecam Ci wyjątkowo ciekawe wystąpienie Barryego Schwartza na konferencji TED. Poznasz i zrozumiesz dzięki niemu wiele przykładów z życia codziennego, w których paradoks wyboru blokuje Cię przed podjęciem decyzji.

A teraz możemy przejść do listy 3 filmów, które polecam Ci na ten weekend. Jestem pewien, że Ci się spodobają, więc możesz oglądać je w ciemno. Nie ulegaj tylko sile paradoksu wyboru, bo stracisz możliwość obejrzenia naprawdę ciekawych filmów. Każdy kto interesuje się psychologią, znajdzie tu coś dla siebie.

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

film Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Ten film jest po prostu genialny. Ma niesamowity klimat, który ciężko opisać. Przedstawia bardzo trudny temat w zaskakujący sposób. Byłem na tym filmie z Żoną w kinie i  wciągnął nas już od pierwszej minuty. Choć napięcie budowane jest tam stopniowo i w niecodzienny sposób.

Film opowiada o zmaganiach samotnej matki, której córka została zamordowana. Nie może ona znieść bezczynności policji i sama postanawia coś zrobić, aby w końcu ktoś zainteresował się sprawą jej dziecka. Wszystko dzieje się w małym miasteczku, w którym czas biegnie w zupełnie innym tempie. Dobrze się zastanów, czy sama odnalazłabyś się w tak specyficznym otoczeniu?

Wcale się nie dziwię, że Frances McDormand dostała Oscara za najlepszą rolę aktorki pierwszoplanowej w 2018 roku. Gra w tym filmie w taki sposób, że można mieć ciarki na plecach. Trzy bilbordy to film, który brutalnie prowokuje do myślenia. Każdy kto go obejrzy, będzie się jeszcze długo zastanawiał nad losem bohaterów.

Jest to film o sprawiedliwości i cierpieniu. Mimo tego przez swoją bezpośredniość, momentami jest bardzo zabawny. Choć jest to raczej śmiech przez łzy, który zawsze ma w sobie drugie dno. Na mnie film zrobił ogromne wrażenie i szczerze Ci go polecam.

Miasto gniewu

film Miasto gniewu

Pierwszy raz ten film oglądałem podczas zajęć na studiach psychologicznych. Jest to niesamowita historia zupełnie przypadkowych osób, których losy zaczynają się ze sobą łączyć na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Film pokazuje jak wielkie znaczenie mają podejmowane przez nas decyzje. Wiele z nich nie dotyczy tylko nas samych, ale też innych ludzi, o których najczęściej zupełnie nie myślimy.

Jest to również historia o tolerancji, albo mówiąc wprost o braku tolerancji. Nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem nadal jest aktualny. Obecnie poprawność polityczna dba o to, abyśmy nie poruszali pewnych kwestii zbyt otwarcie. Ten film łamie jednak te standardy i w bezpośredni sposób pokazuje do czego może prowadzić spirala dyskryminacji.

Bohaterowie filmu mieszkają w jednym mieście. Nie potrafią się jednak zupełnie ze sobą dogadać. Obwiniają się nawzajem i całą winę za swoje niepowodzenia przypisują komuś innemu. Jest to film, który każdy z nas odbierze w trochę inny sposób. Jeżeli spotkałaś się kiedykolwiek z tak niesprawiedliwym traktowaniem, będziesz doskonale wiedziała co mam na myśli.

Film trzyma w napięciu od pierwszej minuty. Bohaterowie są na tyle ciekawi i wyraziści, że zaczynamy wchodzić głęboko w ich świat psychiczny. Zastanawiamy się nad ich motywacją i staramy się ich lepiej zrozumieć. Tylko czy jest to tak naprawdę możliwe? Czy możemy sobie wyobrazić jak czuje się człowiek, który ze względu na swoje pochodzenie ciągle czuje się dyskryminowany? Zobacz ten film koniecznie i spróbuj sama odpowiedzieć sobie na te pytania.

Jutro będziemy szczęśliwi

film Jutro będziemy szczęśliwi

Kiedy wybrałem ten film do wspólnego oglądania z Żoną myślałem, że będzie on lekki i przyjemny. Nie wiedziałem zbyt wiele na jego temat, bo był to film polecany przez znajomych. Na początku wszystko wskazywało na to, że będzie to film idealny na leniwe popołudnie. Chyba bardziej nie mogłem się pomylić.

Film opowiada historię beztroskiego mężczyzny, który w końcu zostaje wyrwany ze swojej bajeczki. Musi się zaopiekować córką, o której istnieniu nawet nie wiedział. Mimo trudności, staje na wysokości zadania i pokazuje, że jest prawdziwym mężczyzną. Oczywiście robi to na swój specyficzny sposób, co powoduje wiele zabawnych sytuacji.

Jest to film, w którym zobaczymy prawdziwą miłość pomiędzy ojcem i córką. Jest to historia o dorastaniu i zmianie priorytetów. Bywa zabawna i zaskakująca. Skłania do refleksji. Jest to również film o odwadze i braniu odpowiedzialności za swoje wybory.

Bez żadnego wstydu mogę się przyznać, że płakałem na tym filmie. Relacje między dziećmi i rodzicami przedstawione w taki sposób, zawsze robią na mnie ogromne wrażenie. Jest to po prostu piękny film, który skłania nas do tego, abyśmy się na chwilę zatrzymali i zastanowili się, co jest tak naprawdę ważne w naszym życiu? Jeżeli jeszcze nie widziałaś tego filmu, koniecznie musisz go obejrzeć!

Podsumowanie?

Mam nadzieję, że nie dopadł Cię paradoks wyboru. Masz tu jedynie 3 filmy, które warto obejrzeć. Jako psycholog wiem, że będzie to dla Ciebie dużo łatwiejszy wybór i będziesz miała frajdę z oglądania. Nie ma sensu robić długich list filmów do obejrzenia, bo trudno będzie się nam na coś zdecydować. Te 3 filmy możesz oglądać w ciemno i jestem pewien, że Ci się spodobają.

Jeżeli szukasz jakichś ciekawych filmów do obejrzenia z partnerem, to możesz znaleźć kilka moich propozycji w artykule: 5 wyjątkowych filmów, które warto obejrzeć we dwoje.  Nie będą to ckliwe komedyjki romantyczne, ale naprawdę wyjątkowe filmy, które warto zobaczyć z najbliższą osobą.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz być na bieżąco z moimi artykułami? Wejdź na mojego Facebooka i zostaw swojego Like: Psychologia, związki i rozwój osobisty.