Uwielbiamy komplikować sobie życie. Jesteśmy mistrzami w szukaniu podtekstów. Oszukujemy samych siebie, kiedy odwracamy się od własnych potrzeb i marzeń. A może lepiej to wszystko uprościć? Zrobić porządek i zacząć cieszyć się życiem?

Każda motywacja jest dobra.

Kiedy piszę te słowa, fala afrykańskich upałów przetacza się przez Polskę. W moim pokoju jest ponad 30 stopni, a powietrze stoi w miejscu. W takich warunkach można pisać tylko o czymś lekkim i przyjemnym. O czymś, co kojarzy się ze szczęściem i radością.

Dla mnie takie myśli krążą wokół tematu wakacji. Nie przypominam sobie, żebym jako dziecko narzekał na upały. To raczej przychodzi z wiekiem. Kiedy przypominam sobie ten beztroski i radosny czas, zastanawiam się jak wiele zmieniło się w moim życiu.

A może warto wyciągnąć z tego jakieś wnioski? Może warto uprościć swój życie, aby było w nim więcej szczęścia i spokoju? Bo co Ci jest tak naprawdę potrzebne do tego, abyś cieszyła się życiem? Czy jest to materialne, czy niematerialne? Czy możesz to uchwycić, czy są to jedynie ulotne chwile?

Czy doceniasz znaczenie czasu?

Nie wiem czy sobie to uświadamiasz, ale czasu nie cofniesz. Brzmi to dla Ciebie banalnie? Zastanów się więc, w jaki sposób tracisz swój czas na rzeczy, które nie są dla Ciebie naprawdę ważne. Nie mówię tylko o Tobie, ale o każdym z nas. Wszyscy mamy problem z tym, że nie doceniamy danego nam czasu.

A przecież czas jest najcenniejszym z naszych zasobów. Można go wymienić na wszystko. Mogą to być pieniądze, chwile spędzone z najbliższymi. Mogą to również być kłótnie i czas bezmyślnie stracony na Facebooku. Jednak czasu ucieka i nie da się z tym zbyt wiele zrobić.

Po napisaniu tekstu Co zrobić, kiedy życie przepływa Ci przez palce? dostałem od Was sporo wiadomości. Wiele z nich dotyczyło właśnie tego, że nie potraficie zapanować nad własnym czasem. A prawda jest taka, że zwyczajnie zabieramy się do tego od niewłaściwej strony.

Bo nad czasem nie da się zapanować. Nic Ci nie da znajomość kilku technik zarządzania czasem. Nie dasz rady wycisnąć z doby każdej minuty. Nie o to chodzi, abyś zagoniła się jak chomik na kołowrotku. Chodzi o to, abyś szukała sposobów na to, aby swój czas wykorzystać w wartościowy sposób.

Mamy z tym problemy, bo tak naprawdę nie wiemy, co jest dla nas ważne w życiu. Kiedy pojawiają się jakieś możliwości, reagujemy na nie bez refleksji. Jednak wiele z tych możliwości jest atrakcyjna tylko na pierwszy rzut oka.

Jeżeli znasz swoje priorytety, to nie będziesz rozmieniała się na drobne. Śmieszą mnie i irytują zarazem, zapewnienia mężów, którzy twierdzą, że czas spędzony z Żoną jest dla nich najważniejszy. Bo Ci sami mężowie spędzają po 12 godzin w pracy i odbierają telefony służbowe w weekendy.

Sam nie jestem lepszy. Łapie się ciągle na tym, że czas przepływa mi przez palce. Staram się coś z tym zrobić, ale w wielu sytuacjach nie potrafię. Często zanim zabiorę się za jakąś ważną pracę, odwlekam to w nieskończoność. Wtedy czuję, że marnuję swój czas podwójnie.

A Ty, kiedy czujesz, że tracisz swój czas na bzdety? Kiedy masz wrażenie, że mogłabyś zrobić coś dużo bardziej znaczącego? Skup się na tych momentach, bo mogą Ci one pokazać, w którą stronę chciałabyś, aby zmierzało Twoje życie. Nie przegap tego sygnału.

To proste, woda gotuje się w 100 stopniach.

Słyszałaś kiedyś o teorii „minimalnie skutecznej dawki”? Dla mnie jest ona objawieniem, do którego bardzo często nawiązuję. Chodzi o to, że niektórych rzeczy nie da się zrobić bardziej, choćbyśmy nawet tego chcieli.

Woda w normalnych warunkach gotuje się w 100 stopniach i nie ma sensu tracić energii, próbując podgrzewać ją mocniej. Nie da się wyspać na zapas. Nie da się wziąć takiej ilości witamin dziś, aby nie trzeba było ich brać przez resztę życia.

Chodzi o to, że wielu rzeczy nie da się wykonać raz i czerpać z nich stałe korzyści. Nie opłaca się też przesadzać. A do tego mamy często skłonność. Ile razy słyszałaś o tym, że ktoś narzekał na swój perfekcjonizm? Osoby te najczęściej wyszukują setki przykładów, dlaczego perfekcjonizm zablokował ich w życiu.

Takie osoby nigdy nie są zadowolone z siebie. Zawsze uważają, że można zrobić coś lepie, dokładniej i szybciej. Jednak sztuką jest odpuścić w odpowiednim momencie. Czy wiesz, że niektóre zadania wykonane na 95% pochłaniają o połowę mniej czasu, niż te wykonane na 100%?

Chodzi o to, że te 95% przychodzi nam łatwo. A te ostatnie 5% to skala mistrzostwa, która jest zarezerwowana tylko dla rzeczy naprawdę istotnych. Stale uczę się tego, aby odpuszczać w mniej ważnych sytuacjach, kiedy osiągnę te 95%.

Wtedy sobie przypominam, że wody nie da się przegotować bardziej. Nie będzie ona lepsza. Będzie to tylko strata energii i czasu, który jest dla nas przecież tak cenny. Zastanów się, czy sama potrafisz odpuścić. Czy jesteś perfekcjonistką, która nigdy nie zadowoli się tymi 95%?

Czy otaczasz się właściwymi ludźmi?

Czytałaś już artykuł: Prosta recepta, jak podciąć komuś skrzydła? Jest on dla mnie jedynym z najważniejszych na blogu. Chodzi o to, że w wielu przypadkach sami utrudniamy sobie osiągnięcie tego, czego pragniemy.

Działamy bardzo podstępnie. Otaczamy się osobami, które stale podcinają nam skrzydła, ale dzięki temu mamy świetną wymówkę w przypadku niepowodzeń. Niestety, każdy z nas przerabiał to kiedyś w życiu. Toksyczne relacje nas wyniszczają. Jednak nie każdy jest gotowy je zakończyć.

Kiedy pracuję z klientami, bardzo ważnym elementem naszych spotkań jest rozmowa o najbliższym otoczeniu danego człowieka. W wielu sytuacjach przyjrzenie się środowisku wystarczy, aby znaleźć blokady, które sprawiają, że ktoś czuje się nieszczęśliwy.

Wycinanie ludzi z własnego życia nie jest proste. Nie można też powiedzieć, że zawsze jest właściwe. Od niektórych osób nie możemy się odciąć, bo wiązałoby się to dla nas ze zbyt dużymi stratami emocjonalnymi. Jednak możemy również być świadomi tego, że nasza relacja z daną osobą jest patologiczna.

Nazwanie wprost pewnych zjawisk, jest często bardzo budujące. Kiedy zrozumiesz, że Twoja matka od dziecka podcinała Ci skrzydła i zrobiła z Ciebie chorobliwą perfekcjonistkę, to uświadomisz sobie swój problem w nowym świetle.

Kiedy uświadomisz sobie, że zabiegałaś o uwagę ojca, który nigdy nie zwracał na Ciebie uwagi, to zobaczysz jak wiele z tamtych schematów przeniosłaś do swojego związku. To przykłady, które pojawiają się najczęściej. Ale Twoja sytuacja również jest ważna.

Zastanów się, z kim przebywasz najczęściej? Czy jest to osoba, która w Ciebie wierzy? Czy ta osoba szczerze Cię wspiera? A może pod płaszczykiem dobrych rad, ciągle wbija Ci bolesną szpilkę? Czy dalej chcesz z tym walczyć?

A może niektóre relacje musisz zakończyć? Może chciałaś tego od dawna, ale nie miałaś na to siły? Pamiętaj, że w życiu wszystko związane jest z czasem. Kiedy poświęcasz go dla kogoś, kto nie jest ważny, brakuje go dla kogoś kogo kochasz.

Tak właśnie powstają problemy. O jednym z nich w kontekście związków, pisałem w artykule: Wyglądacie na taką zakochaną parę – jak Wy to robicie? Sekrety udanego związku. To z kim i w jaki sposób spędzasz czas, jest naprawdę ważne.

Wnioski?

Chcesz być szczęśliwa w życiu? Upraszczaj. Nie ma nic gorszego, niż skupianie się wyłącznie na zadowoleniu innych, przy ciągłym zapominaniu o własnym szczęściu. Pamiętaj, że czas jest Twoją najcenniejszą walutą. Zarządzaj nim mądrze, bo nigdy nie będziesz miała go zbyt wiele.

Naucz się odpuszczać, kiedy sytuacja tego wymaga. Naucz się działać zgodnie z własnymi priorytetami. Nie komplikuj jednak tego zbyt mocno. Zaufaj swojej intuicji, kiedy sytuacja wymaga szybkiego działania. Kiedy masz czas na przemyślenia, postaraj się zobaczyć swój wybór z kilku różnych perspektyw.

Jeżeli chcesz być szczęśliwa, to zacznij się otaczać ludźmi, którym zależy na Twoim szczęściu. Przestań trwonić swój czas na zadowalanie osób, które od dawna rzucają Ci kłody pod nogi. Chcesz spełnić swoje marzenia? Podziel się nimi z kimś, komu na Tobie zależy.

Czasami wystarczy jedno słowo wypowiedziane w stronę właściwej osoby, a Twoje marzenie może się spełnić. To jest właśnie ta magia, kiedy nie musisz się stale powtarzać, bo ktoś po prostu słucha Cię z otwartością i radością. To właśnie z takimi osobami warto żyć.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz więcej psychologicznych inspiracji? Znajdziesz je na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here