Pomyślałeś o tym, że mężczyzna powinien wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna? Oczywiście to może być dla Ciebie bardzo ważne. Jednak w tym artykule dowiesz się czegoś znacznie ważniejszego. Zanim pojawi się ten dom, drzewo i syn, musisz zadbać o 3 sprawy, bez których cała reszta nie będzie miała znaczenia.

Pogódź się z samym sobą

Pracując jako psycholog ciągle obracam się wokół jednego tematu. Ludzie w dzisiejszym świecie czują się zagubieni i nie potrafią się z tym pogodzić. Zalewani jesteśmy całą masą informacji, wzorców do naśladowania i recept na sukces.

Na Facebooku, czy Instagramie widzimy całą masę fałszu. Niby wiemy, że media społecznościowe służą do tego, aby się chwalić. Jednak coś nas w środku boli, że wszyscy dookoła mają lepsze i ciekawsze życie od nas. Wszyscy są piękni, młodzi i bogaci, a do tego realizują w życiu swoje pasje.

Właśnie do tego dochodzimy po wielogodzinnej pracy nad poszukiwaniem sensu życia. Wcześniej karmiliśmy się fałszem, który negatywnie wpłynął na nasze myśli i się dziwimy, że nie możemy zrozumieć tego co mamy w głowach. Miotamy się ze sobą i nie wiemy czego możemy chcieć od życia.

Bardzo trudno jest współczesnemu mężczyźnie oddzielić to czego chce naprawdę, od potrzeb, które wmówili mu inni. Właśnie dlatego tak wielu mężczyzn nie potrafi pogodzić się ze sobą. Nie potrafią zaakceptować swoich potrzeb i pragnień. Chowają je głęboko w otchłani psychiki. Próbują żyć na wzór kogoś innego, co w konsekwencji kończy się frustracją i wypaleniem.

Naprawdę chcesz, aby Twoje życie przeleciało kiedy będziesz gonił za marzeniami, które nie są Twoje? To trudne pytanie, które dla wielu mężczyzn jest zaskoczeniem. Buntują się i zaprzeczają, że ich ten problem dotyczy. Jednak kiedy nauczą się lepiej rozumieć siebie, uświadomią sobie tę smutną prawdę.

Facet może czuć się zagubiony. Może płakać. Nie może się jednak użalać nad sobą. Nie może się poddać. Nie może powiedzieć, że jest mu za ciężko. Nie może się obrazić na wszystko i wszystkich. Tak zachowują się chłopcy, którzy nigdy nie dorosną bez względu na to ile mają lat.

W życiu każdego z nas przychodzi taka chwila, w której musisz sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: wiecznie chcesz być chłopcem, czy chcesz w końcu stać się mężczyzną? Już dla wielu z nas dotarcie do tego pytanie jest traumatycznym i trudnym doświadczeniem. Przecież świat mówi zupełnie coś innego.

Nigdy nie stworzysz szczęśliwego związku, którym mógłbyś się cieszyć w wybudowanym domu, jeżeli nie zaczniesz od uporządkowania swojej głowy. Po co Ci to drzewo i ten syn, skoro nie możesz ogarnąć samego siebie? Chcesz swoim niezdecydowaniem i niedojrzałością krzywdzić innych? Jesteś aż na tyle samolubny?

Pogódź się z tym, że nie rozumiesz samego siebie. Tylko wtedy będziesz mógł zacząć szukać własnej drogi. Jedni potrafią ją odnaleźć szybciej, a inni potrzebują więcej czasu. Dużo zależy od Twoich dotychczasowych doświadczeń i tego, jak wiele syfu masz w swojej głowie.

Pogódź się z tym, że musisz zrobić porządek w swoim życiu. Nie możesz sobie tak beztrosko trwać i liczyć na ochłapy, które dostaniesz od ślepego losu. Prawdziwy mężczyzna jest aktywny. Nie czeka na to, że coś mu zostanie podane na tacy. Sam wie czego chce i potrafi o to walczyć. A Ty? Jak wiele jesteś w stanie poświęcić dla swoich marzeń?

Bądź odpowiedzialny za siebie i swoje decyzje

Pamiętaj, że Twoje marzenia wynikają z Twoich pragnień. Jednak marzenia są czymś bardzo konkretnym. Nie jest to bujanie w obłokach. Marzenia są czymś namacalnym. Czymś z czego możesz rozliczyć samego siebie i to jest kolejny problem.

Osoby, które potrafią się przyznać do swoich marzeń, ale nie robią nic, aby je spełnić, czują się bezwartościowe. Z jednej strony masz dużą świadomość swoich myśli i potrzeb, ale z drugiej nie masz w sobie wystarczającej odwagi i siły, aby walczyć o swoje.

Tu pojawia się pułapka rozwoju osobistego. Znam wielu ćpunów, którzy na okrągło ćpają wiedzę, ale nic z tego nie wynika. Jak byli pogubieni, tak są pogubieni. Dodatkowo zniechęcają do rozwoju innych, bo wyglądają jak roboty z wypranym mózgiem.

Śmiejesz się z psychologii, coachingu, albo rozwoju osobistego? Masz rację, to naprawdę syf i bagno. Jednak również się mylisz, bo potrafisz jedynie atakować i wyśmiewać, a nie potrafisz wyciągać wniosków, które mogą pomóc Ci w zrozumieniu samego siebie. Nie potrafisz myśleć i wolisz, aby ktoś myślał za Ciebie.

Jako psycholog brzydzę się wieloma aspektami rozwoju osobistego. Brzydzę się wmawianiem ludziom, że mogą wszystko. Nie mogą, bo nikt nie może. Wyżej dupy nie podskoczysz. Możesz jednak systematycznie pracować nad przekraczaniem własnych ograniczeń. W to akurat bardzo mocno wierzę.

Z pracą nad swoją głową, jest podobnie jak z pracą nad mięśniami. Jak pójdziesz do siłowni kilka razy i skatujesz swoje ciało tak, że Ci się odechce wszystkiego, to szybko się zniechęcisz. Zobaczysz, że to nie ma sensu, bo nie przynosi żadnych efektów. Tak działają osoby, które szybko się podpalają i szybko gasną. Słomiany zapał nie jest atutem w pracy nad sobą, bo ona wymaga cierpliwości i wytrwałości.

Dlatego ważne jest, abyś zrozumiał znaczenie odpowiedzialności za swoje decyzje. W swoim życiu masz ograniczoną ilość dni i godzin. Kiedyś to wszystko się dla Ciebie skończy. Jednak masz wybór co zrobisz do tego czasu. Będziesz katował się w bezsensowny sposób, czy może zrobisz to w mądry sposób?

Odpowiedzialność polega na tym, że akceptujesz swoje decyzję w całości. Nie możesz wybierać tylko tego, co Ci się w danej chwili podoba. Każda decyzja ma swoje jasne i ciemne strony. Musisz zaakceptować wszystko, albo nie podejmować tej decyzji. To jest właśnie sedno odpowiedzialności.

Chcesz się bawić, szaleć i podrywać panienki? Masz do tego prawo. Jednak zaakceptuj to, że kiedyś możesz szukać stałego związku, ale przegapiłeś moment, w którym miałeś na niego okazję. Może wyrobiłeś sobie tak wspaniałą opinię kochasia, że teraz trudno będzie Ci to zmienić?

Twarz masz tylko jedną. Masz tylko jedno życie. Dlatego bądź odpowiedzialny za swoje decyzje. Do każdej z nich masz prawo, jeżeli jesteś świadomy konsekwencji. Jasna i ciemna strona. Niedojrzali chłopcy zawsze wybierają to, co jest dla nich wygodne. Nigdy nie są odpowiedzialni w pełni za swoje wybory. Naprawdę chcesz tak żyć?

Określ swój życiowy cel i bądź z siebie dumny

Jesteś na dobrej drodze, aby lepiej zrozumieć samego siebie. Pogodziłeś się ze swoimi potrzebami i pragnieniami. Próbujesz je lepiej poznać i je akceptujesz. Wiesz czym jest odpowiedzialność. Popełniłeś w życiu wiele błędów, które Cię czegoś nauczyły. Co dalej?

Musisz określić swój kierunek. Musisz nadać swojemu życiu cel. Jeżeli będzie to dom, drzewo i syn, to spójrz na to w szerszej perspektywie. Musisz nauczyć się budować relacje, aby Twój syn wychowywał się w zdrowej rodzinie. Musisz być odpowiedzialny, aby zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo.

Nie możesz swoich marzeń zawiesić w próżni. Na co Ci związek z osobą, której nie kochasz? Na co Ci życie z kimś, kogo nie rozumiesz i nie szanujesz? Na co Ci dom, w którym straszy? Wiesz ilu mężczyzn przed Tobą popełniło już ten błąd? Wiesz ilu z nich się oszukiwało, że jakoś wszystko samo się poukłada?

Możesz być pewien, że w większości przypadków się nie poukłada. Obecnie chwalimy jedynie zwycięzców. Patrzymy na Roberta Lewandowskiego, czy Adama Małysza i stawiamy ich sobie za wzór. Udało im się odnieśli wielki sukces.

Ale pomyśl o całej masie chłopaków, którzy mieli talent, ale go zmarnowali? O chłopakach, którzy bujali w obłokach i mieli wielkie plany, ale nie starczało im sił na systematyczne trenowanie. Pomyśl o tych, którzy przegrali.

Prędzej czy później życie nauczy Cię pokory. Jednak nigdy nikt nie powinien Ci odebrać siły do walki z przeciwnościami losu. Prawdziwy mężczyzna się nie poddaje. Prawdziwy mężczyzna potrafi przyznać się do błędu bo wie, że tylko w ten sposób się z niego czegoś nauczy. Chłopiec zawsze będzie obwiniał innych za swoje porażki.

Sam odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czego Ty tak naprawdę chcesz od życia? Pomyśl o tym, jak o inwestycji. Czy to, co akurat wydaje Ci się ważne, będzie miało dla Ciebie znaczenie za kilka lat? Czy wybierając taką życiową ścieżkę, będziesz z siebie dumny? Czy Twój ewentualny syn będzie dumny z takiego ojca?

Są w życiu rzeczy, które robić warto i są też takie, które robić się opłaca. Kiedy kierujesz się myśleniem krótkoterminowym, wybierasz to co Ci się akurat opłaca. Jednak nigdy nie będziesz z tego naprawdę dumny. Tylko wybierając to, co dla Ciebie jest naprawdę ważne i co robić warto, będziesz żył pełną piersią. Tylko w ten sposób będziesz szedł przez życie dumnie i z podniesioną głową.

Co Ci z tego, że szybko osiągniesz jakiś cel, bo akurat Ci się udało? Co Ci z tego, że spełniłeś jakieś ze swoich życiowych marzeń, skoro zapłacisz za to najwyższą cenę. Jeżeli nie będziesz mógł spojrzeć w swoje odbicie, tak naprawdę wszystko inne przestanie mieć znaczenie. Nie ma nic gorszego niż doprowadzić do sytuacji, w której brzydzisz się sobą.

To Ty wybierasz. To Ty ustalasz jak chcesz żyć. Wybierasz wygodne i niedojrzałe życie chłopca? Czy pełne trudności, bólu i walki życie mężczyzny, z którego będziesz naprawdę dumny? To Ty wybierasz kim się staniesz w przyszłości, bo pracujesz na to już dziś…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Więcej artykułów, które mogą pomóc Ci w rozwoju, znajdziesz na Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here