W wielu kwestiach potrafimy się zmienić. Dla miłości swojego życia, potrafimy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Jednak istnieją pewne zachowania, które bardzo trudno jest zmienić. Sprawdź, czy któryś z tych sygnałów, nie pojawił się w twoim związku.

Śmieszą Was zupełnie inne rzeczy.

Niby to tylko drobnostka. Zwykłe poczucie humoru. Jednak, jeżeli śmieszą Was zupełnie inne rzeczy, powinniście uważać. Twój związek może na tym ucierpieć. Trudno jest zmienić swoje poczucie humoru. Nie licz też na to, że Twój partner zmieni swoje.

Jeżeli śmieszą Was zupełnie inne rzeczy, może to prowadzić do częstych sprzeczek, których jedna ze stron, nie będzie potrafiła zrozumieć. Czy słyszałaś kiedyś znamienne słowa: „ja tylko żartowałem”? Właśnie o takich sytuacjach piszę. Czy zauważyłaś to w swoim związku?

Kiedy Wasze poczucie humoru jest całkowicie odmienne, możecie ranić swojego partnera i nawet o tym nie wiecie. W naszym życiu mamy wiele okazji do tego, aby żartować. Nic nie rani tak bardzo, jak nietrafione żarty w gronie znajomych.

Zastanów się nad tym, jak w Twoim związku wygląda sprawa żartów. Czy macie podobne poczucie humoru? Jeżeli będziesz tego świadoma, łatwiej będziesz mogła nad tym popracować. Może uda Ci się nawet, zażegnać konflikt, który kiedyś pojawi się na tym polu.

W odmienny sposób, dbacie o swoją przestrzeń do życia.

Wiele nieporozumień w związkach, wynika również z odmiennego sposobu dbania o najbliższe otoczenie. Jesteśmy przyzwyczajeni do własnej dbałości o przestrzeń życiową. Najłatwiej tu chyba porównać osoby, które lubią żyć w harmonijnym otoczeniu, albo w nieokiełznanym chaosie.

Nie chodzi tu nawet o kwestie czystości. Chodzi raczej o sposób podejścia do otaczających nas rzeczy. Kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do życia z dnia na dzień. A dodatkowo, nie przykładamy większego znaczenia do tego, jak wygląda nasza przestrzeń. Trudno nam będzie zrozumieć partnera, który lubi mieć wszystko na swoim miejscu.

Trudno jest się dogadać w życiu osobie poukładanej, z osobą, która żyje w spontanicznym chaosie. Pociąga to za sobą różne konsekwencje. To w jaki sposób podchodzimy do naszej życiowej przestrzeni, przekłada się na inne aspekty naszego życie. Osoby poukładane w inny sposób traktują czas.

Jeżeli znasz kogoś, kto żyje zgodnie ze swoim planem i kalendarzem, to dokładnie wiesz, co mam na myśli. Zastanów się jak taka osoba, czułaby się w związku z kimś, kto zupełnie nie traktuje czasu poważnie. Na tym polu może również dochodzić do wielu nieporozumień. Najgorsze jest jednak to, że trudno jest nam zmienić swoje przyzwyczajenia.

Inaczej podchodzicie do kwestii rodzicielstwa.

Na koniec, bardzo trudna kwestia. Jeżeli chcesz być matką, a Twój partner nie chce mieć dzieci, możesz być pewna, że w przyszłości będą z tego problemy. Podobnie, kiedy to mężczyzna chce być ojcem, a kobieta nie chce zostać matką.

W wielu przypadkach łudzimy się, że nasz partner, zmieni po czasie zdanie w tej kwestii. Jednak jest to bardzo trudne, szczególnie, gdy nie poznamy prawdziwej przyczyny, która odpowiada za niechęć do rodzicielstwa.

Oczywiście w niektórych przypadkach, partner zmienia swoje zdanie. Jednak wszystko zależy od tego, jaka jest jego pierwotna przyczyna, która sprawia, że nie chce zostać rodzicem. Jeżeli uwikłane są w to traumy z dzieciństwa lub inne trudne wydarzenia, nie możemy zbytnio  naciskać, aby nasz partner zmienił dla nas swój punkt widzenia.

Kwestie rodzicielstwa są dla wielu par trudne. Wiele z nich stara się iść na kompromis. Jednak najgorsze w tym przypadku może być milczenie. Takie liczenie po cichu na nagłą zmianę światopoglądu, raczej nie prowadzi do rozwoju szczęśliwego związku.

Te 3 sygnały, mogą być dla Ciebie lampką ostrzegawczą. Jeżeli pojawiły się w Twoim związku, poważnie musisz się nad tym zastanowić. Najlepiej będzie, jeżeli szczerze porozmawiasz o tym, ze swoim partnerem. Wspólnie postarajcie się znaleźć jakieś rozwiązanie. Szczęście w Twoim związku, jest w Waszych rękach.

Nie oczekuj jednak, że takie rozwiązanie pojawi się samo. Nawet kiedy wspólnie zmierzycie się z tym problemem, na rozwiązanie trzeba poczekać. W tak poważnych kwestiach, nie możesz liczyć na to, że rozwiązanie pojawi się nagle. To praca nad prawdziwymi emocjami. Jednak taka praca bardzo pomaga budować trwałe relacje w związku.

Nie bój się poruszać nawet trudnych tematów. To w taki sposób buduje się silny związek. Trudne tematy i praca nad Waszymi emocjami, to solidne fundamenty, które uchronią Wasz związek w przyszłości. Kiedy będziesz na to gotowa, powiedz swojemu partnerowi o swoich obawach. Nie zwlekaj jednak z tym zbyt długo. Lampka ostrzegawcza, może się już palić.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli chcesz dbać o swój związek, przeczytaj jeden z tych artykułów:

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

Prosta recepta, jak podciąć komuś skrzydła.

7 KOMENTARZE

  1. Wygląda na to, że całkiem nieźle się z Mążem dobraliśmy 🙂 I racja- praca praca praca! Związek to ogromne pole do podejmowania pracy nad rozwojem- szczególnie samego siebie.

  2. Mam wrażenie, że wiele osób nie zauważa tego, że takie drobiazgi oddalają ich od drugiej osoby. Później nagle związek się sypie i nikt nie wie, dlaczego… Myślę, że to bardzo potrzebny artykuł 😉

    • Masz rację. Takie drobiazgi są często najważniejszym sygnałem alarmowym. Ale kiedy jesteśmy zabiegani i pochłonięci codziennością, przestajemy na nie zwracać uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here