Dlaczego niektórzy potrafią spełniać swoje marzenia, a inni bardzo szybko się poddają? Dlaczego tak wielu z nas nie bierze pełnej odpowiedzialności za własne życie? Dlaczego jednego dnia potrafimy się czymś zafascynować, a później tak szybko ulatuje z nas powietrze? W tym artykule znajdziesz nie tylko odpowiedź na te pytania, ale dowiesz się czegoś znacznie ważniejszego. Poznasz 3 zasady, które zna każda szczęśliwa i spełniona osoba.

Jeżeli Ci się nie udało, to znaczy, że się poddałaś.

Zastanów się nad tym przez chwilę. Odłóż na moment wszystkie argumenty, którymi zazwyczaj próbujesz się usprawiedliwiać w takich momentach. Zmierz się z tym, dlaczego tak naprawdę Ci się coś nie udało? Czy byłaś wystarczająco wytrwała? Czy próbowałaś wystarczająco mocno? Czy naprawdę tego chciałaś?

Większość osób, którym się nie udaje czegoś osiągnąć, przegrywa z samymi sobą. Nie zostają pokonani przez innych, ani nikt nie działa na ich szkodę. Przegrywają z samymi sobą, bo po prostu zrezygnowali ze swoich marzeń. Później znajdują cały tuzin wymówek, który pozwala im jakoś zasnąć.

Najczęściej sama jesteś winna swojej porażki. Jednak czy potrafisz wziąć za nią pełną odpowiedzialność? A może zawsze starasz się na siłę szukać usprawiedliwienia? Szukasz wymówek i przeciwności losu? Może taka sytuacja powtarza się już kolejny raz? Czy naprawdę chcesz się dalej tak oszukiwać?

Pamiętaj, że sukcesu nie odnoszą Ci, którym się coś w życiu udaje. Sukces odnoszą ludzie, którzy czują się w pełni odpowiedzialni za swoje życie. Czują, że mają wpływ na swoje decyzje i jeżeli czegoś naprawdę chcą, to mogą to osiągnąć. Wiedzą jednak, że kiedy ponoszą porażkę, muszą również wziąć za nią odpowiedzialność.

Jeżeli nie bierzesz odpowiedzialności za swoje porażki, tracisz bardzo cenną lekcję, którą dostajesz od życia. Ciągle zaczynasz od nowa w tym samym miejscu. Porażka powinna Cię czegoś nauczyć. Nie skupiaj się więc na samym rezultacie, ale na wszystkim, czego dowiedziałaś się po drodze.

Łatwo pokazać to na przykładzie pisania bloga. Od kiedy zacząłem tworzyć swojego, poniosłem tak wiele porażek, że trudno mi je nawet policzyć. Napisałem tyle tekstów, które uważałem za arcydzieła, a nikt ich nawet nie miał ochoty czytać. To bolało, ale dzięki temu, że to zrozumiałem, mogłem nauczyć się lepiej pisać.

Upierałem się kiedyś, że mój blog nie musi wyglądać pięknie bo wystarczy, że będą na nim dobre teksty. Znów się pomyliłem. Mój blog przestał się rozwijać, bo był po prostu paskudny. Możesz o tym poczytać we wcześniejszych tekstach. Musiałem włożyć sporo pracy, aby mój blog zaczął wyglądać tak jak teraz.

Mogłem zrobić to dużo wcześniej, jednak mój upór mi na to nie pozwalał. Wiem jak ciężko przyznać się do porażki. Jak ciężko ją zaakceptować. Jednak tylko dzięki temu mogłem się czegoś nauczyć i coś zmienić. Myślę, że potrafisz znaleźć w swoim życiu wiele takich przykładów. Poszukaj ich bo to naprawdę ważna lekcja.

Łatwo się zniechęcisz jeżeli chcesz za dużo i zbyt szybko.

Muszę Ci się do czegoś przyznać. Często łapie się na tym, że mam słomiany zapał. Bardzo szybko zapalam się do jakiegoś tematu, który mnie całkowicie pochłania. Praktycznie nie mogę w tym czasie myśleć o niczym innym. Jednak w takich momentach bardzo szybko się wypalam. Chwilowa fascynacja błyskawicznie gaśnie.

Nie znam nikogo, kto by przynajmniej raz w życiu tego nie doświadczył. Myślę, że ciągle się do czegoś zapalamy i błyskawicznie gaśniemy. Chodzi o to, że w takich przypadkach nie mamy umiaru. Nie potrafimy znaleźć zdrowego balansu, który pozwoliłby nam działać w dłuższej perspektywie.

Warto sobie przypominać, że jutro też będzie dzień, więc nie mogę wykorzystać swoich wszystkich sił od razu. Życie jest jak maraton, który przeplatamy tylko chwilowymi sprintami. Jeżeli takich sprintów jest zbyt wiele, to pojawia się zwątpienie i wypalenie. W taki sposób gaśnie nasza motywacja.

Jest to związane z wieloma problemami współczesnego człowieka. Nie potrafimy zachować równowagi między życiem osobistym i zawodowym. Nie potrafimy zarządzać własnym czasem. Wielu z nas stale myśli o innych, ale zapominają oni całkowicie o sobie. Nie potrafimy odpoczywać, dlatego nasze zmęczenie stale narasta.

Ciągle jesteśmy zabiegani i zestresowani. Nie potrafimy znaleźć miejsca, w którym możemy naładować swoje baterie. Brakuje nam bezpiecznej oazy, w której po prostu możemy być sobą. Zastanów się przez chwilę co robisz, kiedy naprawdę brakuje Ci energii do życia? Czy wiesz jak sobie z tym poradzić?

Oczywiście problem może pojawić się też w sytuacji, kiedy chcemy zbyt mało i zbyt wolno. We współczesnym świecie sukces mogą osiągnąć tylko osoby, które mają ambicje. Jeżeli się nie rozwijasz, to nie tylko stoisz w miejscu, ale też się uwsteczniasz. Po prostu marnujesz swój potencjał i wyrabiasz w sobie złe nawyki.

Moim zdaniem sukces we współczesnym świecie osiągną osoby, które będą potrafiły znaleźć złoty środek. Będą to osoby, które będą wiedziały gdzie leży granica między lenistwem i zbyt małymi ambicjami, a przesadą i obsesyjnym dążeniem po trupach do celu.

Ten złoty środek pozwoli Ci zachować równowagę. Dzięki temu będziesz miała motywację do pracy, ale również do rozwijania swojego życia osobistego. Musisz po prostu umieć podzielić swój czas na to, aby dbać o różne sfery życiowe. Jeżeli zbyt mocno się na czymś skupisz, to szybko możesz się wypalić.

Cierpliwość i dobre nawyki są najważniejsze.

Talent i szczęście są przereklamowane. Historie ludzi, którzy zostali milionerami przez jeden dobry pomysł, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nasze mózgi lubią takie historie. Chcielibyśmy, aby nasze życie odmieniło się za sprawą jednego dotknięcia czarodziejskiej różdżki. Jednak życie nie wygląda w ten sposób.

Życie jest serią małych decyzji, których efekt widać dopiero po czasie. Osoby, którym udał się w życiu jeden złoty strzał, są bardzo często nieszczęśliwe. Wiesz, że większość osób, które wygrywają duże pieniądze na loterii, po pewnym czasie znów staje się biedna?

Chodzi o to, że takie osoby nie były przygotowane na duże pieniądze, dlatego najczęściej je tracą. W takich sytuacjach, kiedy wrócisz do miejsca, z którego wydawało Ci się, że się wyrwałaś, jesteś dużo bardziej nieszczęśliwa. To rodzi frustrację, z którą wielu z nas nie potrafi sobie poradzić.

Cierpliwość i wyrabianie w sobie dobrych nawyków, jest najlepszą inwestycją we własną przyszłość. Jeżeli jesteś wystarczająco cierpliwa, nie poddasz się zbyt szybko. Nie będziesz jak większość osób, które przegrały walkę z samym sobą.

Dobre nawyki pomagają również w systematycznej pracy. Zobacz jak trudno jest rzucić palenie, albo przestać podjadać w nocy. To są złe nawyki, których siły jesteś świadoma. Jednak, czy masz wyrobione dobre nawyki, które są równie silne? Nawyki, które pozwalają Ci wzrastać?

Dla mnie takim nawykiem jest dbanie o relację z moją Żoną i pisanie do niej SMS zawsze w momencie, kiedy jedno z nas wychodzi do pracy. Nigdy się nad tym nie zastanawiam, po prostu biorę telefon i piszę coś, co chciałbym jej w tym momencie przekazać.

Takim nawykiem są dla mnie rozmowy telefoniczne z ojcem. Nawet krótka rozmowa pozwala mi się zorientować, co się u niego dzieje. Dlatego w momencie kiedy się spotkamy, możemy porozmawiać o naprawdę ważnych sprawach, bo jestem na bieżąco z jego trudnościami.

Takim nawykiem jest dla mnie codzienne czytanie i pisanie. Czasami trudno jest się nam do czegoś zmotywować, ale jeżeli jest to Twój nawyk, to po prostu musisz to zrobić. Takie drobne nawyki kumulują się w czasie i dzięki temu możesz się wiele nauczyć, nawet kiedy nie jesteś do końca tego świadoma.

Wnioski?

Jeżeli chcesz osiągnąć w życiu sukces, chcesz być szczęśliwą i spełnioną osobą, musisz po prostu zadbać o odpowiedni balans. Równowaga jest tym, czego tak strasznie nam brakuje. Wtedy pojawia się zmęczenie i brakuje nam energii do życia. W takich sytuacjach bardzo łatwo jest nam odpuścić.

Czasami warto spróbować i nie przejmować się tym, że może się nie udać. Człowiek zdecydowanie bardziej żałuje później tego, że czegoś nie zrobił, niż tego, że zrobił i popełnił błąd. Musimy znaleźć w sobie dużo odwagi, aby wykonać pierwszy krok. Później już będzie łatwiej.

Możemy sobie pomóc, jeżeli wykształcimy odpowiednie nawyki. Zazwyczaj skupiamy się na tych złych nawykach, które kontrolują nasze życie i zdrowie. Skupiamy się na nich i z nimi walczymy. Nie myślimy o tym, aby w końcu wypracować w sobie pozytywne nawyki, które będą równie silne.

Nie doceniamy cierpliwości i systematyczności. Skupiamy się wyłącznie na historiach ludzi, którzy osiągnęli sukces w ciągu jednego dnia. Jednak prawdziwy sukces, z którego będziesz dumna, możesz osiągnąć tylko dzięki codziennej pracy.

Nie musisz od razu robić wielkich rzeczy. Musisz przygotować się na maraton i odpowiednio zarządzać swoimi siłami. Nie bądź jak większość osób, które momentalnie się do czegoś zapalają i z taką samą szybkością gasną.

Jeżeli to przemyślisz i wcielisz do swojego życia te trzy zasady, to będziesz szczęśliwa i spełniona. Bo człowiek, który uważa, że ma wpływ na to, co się w jego życiu dzieje, ma poczucie sensu. To właśnie dzięki temu, że Twoje życie ma sens, będziesz potrafiła cieszyć się każdą chwilą.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli ten artykuł Ci się podobał, zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Znajdziesz tam wiele innych artykułów, które mogą zainspirować Cię do zmiany w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here