Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Jednak często brakuje nam pomysłów na to, jak osiągnąć prawdziwe szczęście. Skupiamy się na tym, co wydaje się nam ważne i sugerujemy się tym, co robią inni. Jednak w dzisiejszym świecie ludzie często zapominają, o tym czym jest prawdziwe szczęście. Czas w końcu to zmienić. Pamiętaj o tych 4 rzeczach, a będziesz szczęśliwa.

Dobrze poznaj samą siebie.

Bez znajomości własnych potrzeb i pragnień, trudno jest osiągnąć szczęście. Nie chodzi mi wyłącznie o potrzeby materialne. Długotrwałe szczęście bierze się raczej z naszych potrzeb wewnętrznych. Zamiast gonić za kolejnymi rzeczami, naucz się obserwować swoje ciało i spróbuj wsłuchać się we własne myśli.

Wielu z nas szuka szczęścia na zewnątrz. Tak bardzo skupiamy się na świecie, który nas otacza, że zapominamy o swojej psychice. Niestety coraz częściej spłycamy do maksimum nasze życie wewnętrzne, co zdecydowanie odbija się na naszym szczęściu. Skąd możesz wiedzieć co sprawi, że będziesz z siebie dumna, skoro stale tłumisz swoje emocje i nie próbujesz ich zrozumieć?

Twoja psychika zacznie się w końcu domagać uwagi. Nie da się stale ignorować swoich wewnętrznych głosów. Przychodzi taki moment, kiedy brakuje nam na wszystko sił. Zaczynam się zastanawiać nad głębszym sensem życia. Zadajemy sobie pytanie, po co my tak naprawdę gonimy za tym wszystkim? I tu zaczyna się problem, z którym tak trudno sobie poradzić.

Wielu z nas nie potrafi udzielić odpowiedzi na te pytania. Zaczynamy wtedy poszukiwać sposobów na pogłębienie wiedzy o sobie. Jednak nadal podchodzimy do tego jak do kolejnej tabelki, którą mamy do wykonania w pracy. W dzisiejszym świecie stawiamy na szybkość wykonania zadania i efekt. Jednak w pracy nad własną psychiką, takie podejście się najczęściej nie sprawdza.

Dbaj o to, aby dobrze poznać samą siebie. Skupiaj się na momentach przełomowych w Twoim życiu. Dostrzegaj zmiany, które pojawiają się w Twoim podejściu do różnych spraw. Nie skupiaj się tylko na tym, co wydaje Ci się szalenie ważne, ale dostrzegaj też te małe rzeczy z życia codziennego. To właśnie z obserwacji codzienności możesz się sporo o sobie dowiedzieć.

I najważniejsze, postaraj się mieć odwagę na to, aby się dziwić. Bo jeżeli się dziwisz, to świat jest dla Ciebie nadal ciekawy i zaskakujący. W innym przypadku możesz być pewna, że zdecydowanie za mocno spłyciłaś swoje życie wewnętrzne. Świat jest naprawdę zaskakujący, dlatego dziwienie się jest naturalną ludzką potrzebą. Dlaczego więc tak łatwo o tym zapominamy?

Nie porównuj się z innymi.

Porównywanie się z innymi zawsze prowadzi do rywalizacji. Może sprawdza się to w sporcie, albo na jakimś wymagającym stanowisku. Jednak w życiu codziennym porównania prowadzą tylko do zbędnego stresu i rozczarowań.

Zawsze możesz przecież znaleźć kogoś lepszego od siebie w danej dziedzinie. Zawsze znajdziesz też kogoś słabszego. Możesz porównywać się w górę i w dół. To zależy głównie od Twoich osobistych preferencji i osobowości. Jednak czemu mają służyć takie porównania?

Jeżeli porównujesz się z kimś lepszym, to uważasz się za niewystarczająco dobrą. Jeżeli porównujesz się z kimś słabszym, możesz wykształcić w sobie nadmierną i fałszywą pewność siebie. Jedyną osobą, z którą powinnaś się porównywać, jesteś Ty sama. Porównuj się do siebie z przeszłości, a będziesz mogła zauważyć zmianę jaka zaszła w Twoim życiu.

Umiejętność porównywania swojej obecnej sytuacji z własną przeszłością, jest związane również z umiejętnością lepszego poznawania siebie. Jeżeli tego nie potrafisz, to tak naprawdę nie potrafisz ocenić, czy Twoje życie idzie we właściwym kierunku. Nie wiesz, czy spełniłaś swoje wewnętrzne potrzeby, bo nie dostrzegasz zmian zachodzących w życiu.

Porównywanie się z innymi na pewno Cię tego nie nauczy. Staraj się więc unikać takich porównań. Za to skup się na porównaniach ze sobą z przeszłości. Możesz się tego nauczyć, ale wymaga to praktyki i cierpliwości. Jednak możesz być pewna, że będzie to dla Ciebie powód do dumy i szczęścia. Dzięki temu lepiej poznasz siebie i wzmocnisz własne życie wewnętrzne.

Bądź wdzięczna za to co masz.

Czy potrafisz być wdzięczna? Czy Twoi bliscy wiedzą, że jesteś świadoma tego, jak wiele im zawdzięczasz? Przecież nikt z nas nie osiągnąłby niczego w pojedynkę. Każdy z nas trafił kiedyś w życiu na osobę, która mu pomogła. Jednak niestety nie każdy potrafi się do tego przyznać.

Wielu mężczyzn ma z tym problem. Szczególnie jest to widoczne w przypadku narcyzów, którzy uważają, że wszystko w swoim życiu osiągnęli w pojedynkę. Nikt im niczego nie dał i w niczym nie pomógł. Uważają się za kogoś, kto jest całkowicie niezależny od innych. Jednak to tylko fałszywe przekonanie. Możesz się o tym przekonać czytając artykuł: Po czym poznać, że umówiłaś się z narcyzem?

Jeżeli sam miałbym zmierzyć się z tematem wdzięczności, to jestem pewien, że lista osób, dla których mogę być wdzięczny jest bardzo długa. To, że jestem dziś w tym miejscu, zawdzięczam bardzo wielu życzliwym mi osobom. Wiem o tym, że nie osiągnął bym tego wszystkiego sam. Były momenty, w których bliscy potrafili mnie wspierać w działaniu, w które sam do końca nie wierzyłem. To dodawało mi sił. Jednak potrafię to zauważyć dopiero po czasie.

A jak jest w Twoim przypadku? Czy potrafisz być wdzięczna? Czy jesteś tego świadoma? Czy potrafisz to w jakiś wyraźny sposób okazywać? A może nadal brakuje Ci odwagi, aby w końcu podziękować komuś za to co dla Ciebie zrobił? Jeżeli chcesz być naprawdę szczęśliwa, musisz pamiętać o wdzięczności. To jest ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla osoby, której wdzięczność okażesz. Spróbuj, a sama się przekonasz.

Buduj wartościowe relacje.

Jesteśmy szczęśliwi kiedy mamy dobre relacje z innymi. Jednak nie każdy potrafi takie relacje budować. Dobrze wiem, że w swoim otoczeniu masz osoby, które tylko potrafią podcinać Ci skrzydła. Przez to, że nadal masz te osoby w swoim najbliższym otoczeniu, może brakować Ci czasu na osoby, które naprawdę zasługują na Twoją uwagę.

Umiejętność oczyszczania swojego najbliższego otoczenia jest bardzo ważna dla Twojego szczęścia. Lepiej otaczać się ludźmi, z którymi będziesz mogła się tym szczęściem dzielić. Trudno jest być szczęśliwym w otoczeniu, które zawsze Cię krytykuje i poniża. Dobrze się zastanów, jakich ludzi chcesz mieć wokół siebie.

Dobre i długotrwałe relacje buduje się zawsze na solidnym fundamencie. Dla mnie tym fundamentem jest zaufanie. Czy potrafisz ufać innym? Czy sama jesteś osobą godną zaufania? Odpowiadając na te dwa pytania, możesz znaleźć kilka wskazówek dotyczących szczęścia w Twoim życiu. Zaufanie jest jednym z kluczy do szczęścia. Przeczytasz o tym w artykule: Czy można zbudować szczęśliwy związek bez zaufania? 

Co zrobić, aby żyć szczęśliwie?

Poznałaś 4 obszary, o których musisz pamiętać, aby wieść szczęśliwe życie. Nie skupiaj się tylko na tym co zewnętrzne, a raczej spróbuj poznać swoje wewnętrzne pragnienia i potrzeby. Staraj się każdego dnia poznawać samą siebie. Bądź uważna i zwracaj uwagę na zmiany, które zachodzą w Twoim życiu.

Nie porównuj się z innymi. To nie prowadzi do niczego dobrego. Porównuj się za to z samą sobą. Twoja przeszłość i to jak wtedy żyłaś i myślałaś, jest doskonałym punktem odniesienia. Porównując się do samej siebie, będziesz mogła dużo się dowiedzieć na własny temat. Naucz się tego jak najszybciej.

Naucz się również okazywać wdzięczność. Nie warto wierzyć w to, że wszystko zawdzięczasz wyłącznie samej sobie. W Twoim życiu na pewno było sporo osób, które wpłynęło na to, kim jesteś teraz. Czy potrafisz im za to podziękować?

Na koniec skup się na oczyszczeniu własnych relacji. Staraj się ograniczyć kontakty z osobami, które podcinają Ci skrzydła. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu dla osób, które naprawdę zasługują na Twoją uwagę i miłość.

Pamiętaj również, że dobre i trwałe relacje buduje się na zaufaniu. Jednak aby zyskać zaufanie innych, najpierw trzeba zaufać samemu sobie. Zastanów się dobrze, czy potrafisz sobie ufać?

Oto cztery klucze do szczęścia. Pamiętaj o nich i zacznij wprowadzać zmiany do swojego życia. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, możesz przeczytać artykuł: Co zrobić kiedy w życiu potrzebujesz zmiany? Pamiętaj, że to właśnie ten pierwszy krok jest często najtrudniejszy, ale jest on również najważniejszy. Bez niego nic nie zmieni się w Twoim życiu…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Możesz też odwiedzić mojego nowego bloga, którego prowadzę wspólnie z Żoną. Znajdziesz tam wiele kobiecych inspiracji: Szpilki przy kasie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here