O związkach pisałem już bardzo dużo. W sumie na moim blogu wszystkie najczęściej czytane artykuły związane są w jakiś sposób z budowaniem relacji w związku. Ostatnio zastanawiałem się nad tym, jaki jest sekret naprawdę udanych i szczęśliwych par. Znalazłem 5 najważniejszych kwestii, o które warto zadbać.

1. Dobrze wiemy, że nikt nie jest idealny.

Każdy ma lepsze i gorsze momenty w życiu. Nikt nie jest idealny i każdy ma swoje wady. Ważne jest jednak, aby wzajemnie znać swoje wady i słabości, bo tylko wtedy można wesprzeć partnera w najtrudniejszym dla niego momencie.

W szczęśliwych związkach widać wyraźne, że partnerzy potrafią sobie pomagać w obszarach, w których jedno z nich nie czuje się zbyt dobrze. Można tu powiedzieć o wzajemnym uzupełnianiu się. Dzięki temu, każdej osobie w związku żyje się dużo łatwiej.

Natomiast w kiepskich związkach partnerzy uwielbiają sobie wytykać błędy. Nawet najmniejszą porażkę potrafią wytykać nieskończoną ilość razy. Przykładowo mężczyźni lubią wytykać kobietom błędy, które zdarzyły im się podczas prowadzenia samochodu. Kobiety wytykają za to lenistwo i brak podstawowych umiejętności domowych, takich jak ugotowanie najprostszego obiadu.

W kiepskich parach widać, że brakuje wsparcia. Jest za to walka o dominację i próba obniżania wartości swojego partnera. To nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Kiedy takie zachowanie pojawia się w Twoim związku, jak najszybciej powinniście coś z tym zrobić. Takie zachowanie bardzo łatwo wchodzi w krew i zmienia się w nawyk, który prowadzi do wielu kłótni i niepotrzebnych ran.

W dobrych związkach nie wytyka się błędów w celu poniżenia partnera. Chce się mu szczerze pomóc. Najważniejsze są tu intencje. Bardzo łatwo wyczuć czy pomoc, którą otrzymujemy jest szczera. W dobrych związkach partnerzy wspólnie są w stanie osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę. To naprawdę ważne!

2. Każde z nas ma swoją historię.

Każdy wnosi swój własny bagaż doświadczeń do związku. Nikt nie zaczyna wszystkiego od zera. Przed Waszym związkiem było inne życie. Nie można tego ignorować. Ten bagaż może być pozytywny, ale może być też jak kula u nogi. Opisałem to szerzej w artykule: Jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku? 

W dobrych związkach przeszłość nie jest problemem. Nie jest też powodem do bezsensownych kłótni. Partnerzy nie wypominają sobie tego, co działo się w ich przeszłości, ponieważ są świadomi, że zupełnie nie mają na to wpływu.

Zupełnie inaczej jest w związkach, które są tworzone przez źle dopasowane do siebie osoby. W takich związkach najczęściej jedna ze stron lubi wracać do przeszłości drugiej i stale jej tą przeszłość wypominać. To bardzo rani, ponieważ trudno pójść w życiu dalej, jeżeli jesteśmy ciągle karani za błędy przeszłości.

Jestem pewien, że znasz takie związki, w których przeszłość jest zawsze świetnym powodem do kłótni. Jeżeli w takim związku brakuje komuś argumentów, zawsze chętnie sięga do brudów z przeszłości. A przecież nie mamy żadnego wpływu na przeszłość. Lepiej skupić się na tym, aby budować wspólnie lepszą przyszłość. Po co stale wracać do tego, co dla jednej ze stron jest trudne i bolesne?

W szczęśliwych związkach partnerzy znają swoją przeszłość. Są ze sobą szczerzy. Jednak żadna ze stron nie wykorzystuje tej szczerości dla własnych korzyści. Przeszłość jest tym, czego nie zmienimy. Niektóre rozdziały trzeba zamknąć, aby można było zacząć pisać następne. Inaczej stale będziemy babrać się w toksycznej przeszłości, a to nigdy nie kończy się dobrze.

3. Związek nie jest receptą na całe zło.

Wiele związków się rozpada, bo tworzą je osoby, które nie są gotowe na wspólne życie. Takie osoby najczęściej wmawiają sobie, że to właśnie związek jest dla nich receptą na szczęście. Jednak tworząc związek z takim nastawieniem, możemy się tylko rozczarować.

Związek nie może być dla Ciebie sposobem na rozwiązanie wszystkich Twoich osobistych problemów. Jeżeli nie jesteś szczęśliwa sama ze sobą, trudno Ci będzie być szczęśliwą w związku. Dodatkowo będziesz oczekiwała od partnera, że on będzie szczęśliwy z Tobą, choć Ty tak naprawdę nie wiesz czym jest szczęście.

To jeden z największych problemów, który zazwyczaj kończy się głębokimi ranami po obu stronach. Osoby, które mentalnie i psychicznie nie są gotowe na związek, nie powinny takiego związku tworzyć. Wiele osób tkwi później w toksycznych związkach i zupełnie nie wiedzą, jak się z nich wydostać. Opisałem to szerzej w artykule: Jestem nieszczęśliwa, ale nie mogę go zostawić. Dlaczego ludzie tkwią w toksycznych związkach? 

Zanim zaprosisz gości do swojego domu, musisz zrobić porządek. Tak samo jest ze związkiem. Zanim zaprosisz kogoś do wspólnego życia, musisz sama uporządkować swoje życie osobiste. W innym przypadku będą się za Wami ciągnęły demony Twojej przeszłości. Trudno jest przecież być szczęśliwym z kimś, kto nie potrafi być szczęśliwy sam ze sobą.

4. Mamy wspólny cel.

W szczęśliwym związku partnerzy mają wspólny cel. Idą przez życie na równych zasadach. Mają oboje wpływ na to, jak będzie wyglądała ich wspólna przyszłość. Związki, w których panuje równowaga są szczęśliwe. Te, w których znacznie dominuje jedna ze stron, są najczęściej toksyczne i nieszczęśliwe. W takich związkach jest też najwięcej żalu i wzajemnych pretensji.

Wspólny cel jest ważny, ponieważ dodaje Wam sił w najtrudniejszych momentach. Nikt nie mówi, że w dobrych związkach nie zdarzają się chwile zwątpienia. Oczywiście, że się zdarzają. Jesteśmy przecież tylko ludźmi. Jednak wspólny cel pomaga nam przetrwać kryzys i trudności. Wspólny cel jest dla nas motywacją.

Trudno jednak ustalić wspólny cel, jeżeli nie potrafimy ze sobą otwarcie rozmawiać. Nie możemy tego zrobić, jeżeli unikamy rozmów na poważne tematy. Wspólny cel nie pojawi się sam z siebie. Nie odkryjesz go samotnie w jakiś magiczny sposób. Możecie go odnaleźć jedynie wspólnie, co jest w tym wszystkim najtrudniejsze.

Kiedy w związku pojawiają się niedomówienia, które dotyczą najważniejszych życiowych spraw, wtedy trudno znaleźć nić porozumienia. Doskonale to widać w sytuacji pary, którą opisałem w artykule: Kiedy ON nie mówi Ci całej prawdy… Nie da się budować szczęśliwego związku bez szczerości i wzajemnego zaufania. To po prostu nie jest możliwe.

5. Miłość nie jest nam dana raz na zawsze.

Każdy kto wierzy, że miłość jest mu dana raz na zawsze, w pewnym momencie się bardzo mocno rozczaruje. Nad związkiem trzeba stale pracować i o niego dbać. Nawet najlepiej zapowiadająca się relacja zakończy się z hukiem, jeżeli związkiem zacznie rządzić bierność i lenistwo.

W związku nie można sobie tak po prostu odpuścić. Nie da się zamrozić tego stanu, w którym akurat jesteście. Z miłością jest jak z bateriami do aparatu fotograficznego, jeżeli ich systematycznie nie doładowujesz, to w najważniejszym momencie skończy Ci się energia i nie zrobisz tego kluczowego zdjęcia.

Wielu z nas musi się nauczyć takiego podejścia do związków. Osoby, które zgłaszają się do mnie po pomoc, najczęściej zaniedbały właśnie ten aspekt wspólnego życia. Wspominają, że kochali się tak szalenie jakieś 3 lub 5 lat temu. Jednak teraz rozmawiają wyłącznie o pierdołach, a ich miłość gdzieś wyparowała.

Szczęśliwe pary wiedzą, że o miłość trzeba ciągle dbać. Trzeba okazywać ją partnerowi. Jest na to wiele sposobów. Nie popadajcie w rutynę. Warto zaskakiwać partnera. Ale musi to być spontaniczne i robione z pełną radością. Każda para ma inny sposób na dbanie o miłość. Ważne jednak, aby o tym pamiętać. Jeżeli odpuścicie, Wasza miłość zgaśnie i będzie Wam później ciężko ją odzyskać.

Wnioski?

Oto pięć sekretów, które zna każda szczęśliwa para. Niektóre pary są ich świadome, niektóre robią to całkowicie naturalnie. Jednak każdy szczęśliwy związek dba o te pięć kluczowych obszarów. Pamiętaj, że ani Ty, ani Twój partner nie jesteście idealni. Powinniście się wspierać i uzupełniać. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy jedno z Was traci siły.

Każde z Was ma własną historię. Warto być otwartym i się nią podzielić, bo nie tworzycie związku w próżni. Jednak przeszłość nie może być powodem do ciągłych kłótni i rozpamiętywania. Przeszłość i Twoja otwartość w tym temacie, nigdy nie może być dla Twojego partnera sposobem na to, aby Cię ranić.

Szczęśliwy związek tworzą zawsze osoby, które są gotowe na wspólne życie. Najpierw poukładaj swoje życie osobiste i poznaj lepiej samą siebie, dopiero później zacznij układać sobie życie z kimś innym. Szukanie w związku recepty na całe zło, raczej się nie sprawdzi.

Jeżeli chcecie być szczęśliwi, musicie mieć jasny i wspólny cel. Musicie mieć coś, co Was w życiu motywuje. Coś, co Was łączy i zbliża. Dzięki temu stale będziecie pamiętać, aby dbać o swoją miłość. Niby każdy o tym wie, ale większość z Nas tego nie robi. Jeżeli naprawdę chcecie być szczęśliwi, powinniście wziąć sobie to wszystko do serca.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli podobał Ci się artykuł, to zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo pouczajacy artykul.Gdybym wiedziala to wszystko pare lat wczesniej moje moje małżeństwo moze by przetrwalo.Teraz probuje ulozyc sobienowe zycie i warto posluchac dobrych rad lub podpowiedzi

  2. Artykuł nawiązuje do grupy czynników, które moim zdaniem są najważniejsze w związku: porzucenie wiary w to, że celem zeiązku jest dostosowywanie partnera do siebie i walki o kontrolę, którą wnoszą do związku ludzie ze słabą zdolnością do samokontroli aby czuć się bezpiecznie. Paradoks poczucia bezpieczeństwa to aby czuć się bezpiecznie robią wszystko co to bezpieczeństwo zaburza /Anna Leśniak – Jarecka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here