Niby jesteście normalna parą. Wasz związek nie jest toksyczny. Nie jest to też jedna z tych patologicznych relacji, o której możesz przeczytać w gazetach. Jednak na pewne niekorzystne zachowania przymykacie oko. Wydają się one błahe i nieistotne, ale tak naprawdę w żadnym związku nie można ich akceptować. Oto 5 błędów, które trzeba wyeliminować ze wspólnego życia.

1. Żarty, które śmieszą tylko jedną stronę.

Wiele par ma z tym problem, ale sprytnie potrafią go zignorować. Najczęściej okłamują się, że to są przecież tylko żart. Jednak w momencie, kiedy tylko jedna ze stron się z nich śmieje, jest to raczej nieprzyjemna forma agresji.

W związku znamy się na tyle dobrze, że potrafimy jednym słowem popsuć partnerowi humor. Jednak w zdrowej relacji, nikt nie stara się tego zrobić. Każdy z nas ma swoje granice. Nie wszystko co jest zabawne dla Ciebie, musi być zabawne dla Twojego partnera.

Między żartami, które są zabawne, a tymi które są już niesmaczne, przebiega cienka linia. To bardzo ważne, aby wzajemnie poznać swoje granice humoru. Czym częściej będą one przekraczane, tym częściej zwykłe żarty, zmienią się w coś przykrego dla jednej ze stron.

Taki sposób żartowania nie jest dobry dla Waszego związku. Jeżeli się z czegoś śmiejecie, to wspólnie. Nigdy nie można dopuścić do sytuacji, w której jedna strona bawi się kosztem drugiej. Takie żarty nie są śmieszne i niszczą Wasz związek. Pisałem o tym wcześniej w artykule: 3 błędy, przez które rozpadają się związki, o których nikt nie mówi.

2. Nie możemy na siebie liczyć.

Obiecał, że odbierze Cię po pracy, ale znów zapomniał. Miał pomóc Ci w zrobieniu większych zakupów, ale znowu nie miał dla Ciebie czasu. Chciałaś wyjechać wcześniej, aby nie spóźnić się na tę imprezę, ale on znów miał coś ważniejszego do zrobienia.

Czy naprawdę możesz liczyć na swojego partnera? Wiele osób unika tego pytania jak ognia. Jednak życie w ciągłej niepewności, powoduje frustrację i stres. Trudno jest żyć z osobą, która wszystko odkłada na potem. Trudno jest żyć z osobą, na której nie możesz polegać.

Dobry związek opiera się na poczuciu bezpieczeństwa. Musisz mieć pewność, że jak będziesz tego potrzebowała, to Twój partner poda Ci pomocną dłoń. Tylko, czy możesz mu zaufać w tym obszarze? Czy możesz być pewna, że będzie dla Ciebie wsparciem w trudniej sytuacji? Czy możesz na nim całkowicie polegać i jesteś tego pewna?

Jeżeli nie potrafimy się wzajemnie wspierać, to trudno jest nam stworzyć szczęśliwy związek. Problemy zaczną się w momencie, w którym najtrudniej będzie sobie z nimi poradzić. Pojawią się w chwili zwątpienia, na którą nie będziecie gotowi.

Dlatego pracujcie nad tym, aby sobie ufać i polegać na sobie. W innym wypadku Wasz związek przypominać będzie chodzenie nad przepaścią. To nigdy nie jest bezpieczne. Wystarczy drobne potknięcie, aby Wasze życie zmieniło się w koszmar.

3. ON zawsze musi mieć rację.

Bardzo trudno żyje się z osobą, która zawsze musi mieć rację. Nie ma znaczenia, czy chodzi o drobne, czy bardzo poważne sprawy. Taka osoba uważa za swój punkt honoru, aby wygrać każdą kłótnie. Taka osoba musi postawić na swoim i nie liczy się z tym, co czuje druga strona.

Jest to sztywna postawa, którą bardzo dobrze określa powiedzenie „moje musi być na wierzchu”. Z taką osobą bardzo trudno jest rozmawiać o ważnych sprawach. Kiedy zaczynają się pierwsze zgrzyty i czujesz, że Twoje argumenty nie mają żadnej siły przebicia, możesz się zniechęcić do dalszych rozmów.

W wielu związkach właśnie od takiej postawy jednej ze stron, zaczyna się zamiatanie wszystkiego pod dywan. Partnerzy nie potrafią rozmawiać o niczym, co wywołuje emocje, więc unikają tych tematów. Jednak to do niczego nie prowadzi. Takie zachowanie zawsze skończy się katastrofą.

4. Nie staram się zrozumieć Twoich uczuć.

Ludzie są różni. Niektórzy są bardzo wylewni, a inni starają się tłumić swoje uczucia i emocje. Jednak problem w związku zaczyna się w momencie, kiedy nawet nie staramy się zrozumieć uczuć drugiej strony. Takie umniejszanie uczuciom jest bardzo bolesne.

Jeżeli Ty jesteś osobą ekspresyjną, która reaguje na trudne sytuacje w sposób bardzo emocjonalny, ale Twój partner ignoruje te uczucia, będziesz cierpiała. W takiej sytuacji czujesz, że Twoje emocje i uczucia nie są ważne. On przechodzi obok nich obojętnie, a Ty nie potrafisz zwrócić jego uwagi na to, co jest dla Ciebie ważne. Nie wiesz w jaki sposób mogłabyś mu to pokazać.

Oczywiście w związku warto się wspierać. Czasami po prostu jedna ze stron musi zachować zimną głowę, aby racjonalnie podejść do problemu. Jednak nie może być tak, że dzielisz się z partnerem swoimi emocjami, a on je ignoruje. Taką postawą pokazuje, że odrzuca pewną część Ciebie. Doskonale wiesz, jakie to nieprzyjemne uczucie.

Nie chodzi o to, abyście zawsze rozumieli doskonale swoje emocje. Tego się nie da zrobić. Ważniejsze jest to, aby pokazywać szczerą chęć zrozumienia uczuć drugiej strony. Sama chęć jest tu dużo ważniejsza, ponieważ daje bezpieczną przestrzeń do pokazywania swoich uczuć.

Moim zdaniem, warto o to dbać już od samego początku. Kiedy jedna ze stron ignoruje coś, co jest ważne dla drugiej, nie powinniście tego ignorować. To najlepszy moment na rozmowę. Trzeba ustalić wspólne zasady, które pomogą Wam się lepiej zrozumieć.

5. Trzymamy się za wszelką cenę sztywnego podziału ról.

Sztywny podział ról to już przeszłość. Kobiety robią kariery, a mężczyźni bez skrępowania mogą zajmować się domem. Tylko czy jesteśmy na to gotowi? Bo po wiadomościach, które dostaje od swoich czytelniczek wiem, że w wielu domach sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Wielu mężczyzn ma w swoich głowach sztywne role, których nie są w stanie zmienić. Tacy mężczyźni nigdy nie pomagają w domowych obowiązkach. Nie lubią zajmować się dziećmi. Tacy mężczyźni liczą na to, że wszystko zrobisz za nich, bo tak zostali nauczeni. To jedyny wzorzec relacji damsko-męskiej, jaki obserwowali do tej pory.

Trudno jest żyć w takim związku. O innych błędach, które popełniają najczęściej mężczyźni mogłaś przeczytać we wcześniejszym artykule: Jakie błędy popełniają najczęściej mężczyźni w związkach? To właśnie sztywny podział ról, o którym mężczyźni nawet nie lubią rozmawiać, był dla wielu kobiet najtrudniejszy do zaakceptowania.

Moim zdaniem, szczęśliwy związek to partnerstwo. W takich związkach ludzie się uzupełniają i wspierają w każdym możliwym aspekcie. Jeżeli on pomoże jej w sprzątaniu domu, to będą mieli później więcej wspólnego czasu dla siebie. Dlaczego nadal tak wielu mężczyzn nie potrafi tego zrozumieć?

Wnioski?

Te zachowania wydają się niegroźne. Każdemu z nas się one zdarzają od czasu do czasu. Jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy te zachowania zaczynają ciągle powtarzać się w Waszym życiu. Może się to stać bardzo uciążliwe.

Nie można sobie pozwalać na żartowanie kosztem swojego partnera. Nie można czuć się bezpiecznie z osobą, na którą nie możemy liczyć. Nie możemy unikać trudnych tematów tylko dlatego, że jedna ze stron zawsze musi mieć rację. Nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie uczuć partnera. W dobrym związku nie ma też miejsca na niesprawiedliwy podział ról.

Jeżeli wyeliminujecie ze swojego wspólnego życia te niekorzystne zachowania, będziecie mogli w pełni cieszyć się związkiem. Przestaniecie skupiać się na tym co nie jest istotne, a więcej czasu poświęcicie na to, co jest naprawdę ważne. Walka z tymi zachowaniami może zbliżyć Was do siebie. W końcu to Wasz wspólny wróg. Mam nadzieję, że razem będziecie w stanie go pokonać.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.