Podcasty bawią i uczą. Rozwijają się w Polsce z zawrotną prędkością. Coraz więcej specjalistów ze świata biznesu wchodzi do świata podcastów. Powinniśmy się z tego cieszyć, bo daje to nam potężny zastrzyk darmowej wiedzy, która pomoże nam rozwijać biznes. Jedno jest pewne, jako przedsiębiorca nie masz czasu, aby słuchać wszystkich podcastów. Dlatego wybrałem dla Ciebie 7, których sam słucham najchętniej.

Podcasty dla przedsiębiorców

Podcastów słucha w Polsce już co czwarty internauta (27% wg badań Tandem Media). Sam zacząłem ich słuchać wiele lat temu. Jest to od dawna jeden z moich ulubionych sposobów na zdobywanie nowej wiedzy i poznawanie ciekawych osób.

Dobrze pamiętam jak jeszcze kilka lat temu prowadząc zajęcia na Uniwersytecie SWPS dla studentów z kierunków biznesowych, zadałem pytanie o podcasty. Ludzie patrzyli na mnie jak na gościa, który zerwał się z choinki. W tamtym czasie podcasty nikogo nie interesowały.

Kiedy to samo pytanie zadałem w roku 2019 dla podobnej grupy studentów z kierunków biznesowych, praktycznie każdy z nich miał swoją listę ulubionych podcastów. Dużo się zmieniło i w końcu przedsiębiorcy zaczęli doceniać wiedzę, którą mogą przyswoić w tak łatwy sposób.

Podzielę się z Tobą listą 7 podcastów, które naprawdę uwielbiam i dużo im zawdzięczam. Kolejność nie jest przypadkowa. Jeżeli w danym momencie pojawiłby się nowe odcinki w nich wszystkich, słuchałbym ich dokładnie w takiej kolejności.

Zachęcam Cię do sprawdzenia każdego z nich. Skup się jednak najbardziej na tych, w których poruszane są tematy dotyczące Twojego biznesu. Doby nie wydłużysz, dlatego ustal swoją własną listę podcastowych priorytetów.

Mała Wielka Firma

To od Małej Wielkiej Firmy zaczęła się moja przygoda z podcastami. Tak poznałem Marka Jankowskiego i Pawła Tkaczyka, którzy w lekki sposób rozmawiali o budowaniu firmy, marketingu i sprzedaży. Zawsze bardzo mi się podobało, że na podobne sprawy patrzą w trochę inny sposób i omawiają pozornie błahe sprawy z kilku perspektyw.

Wydaje mi się, że nadal jest to największy i najbardziej znany polski podcast biznesowy. Przez te lata zmieniła się jego formuła i Paweł Tkaczyk nie jest już stałym goście. Za to Marek Jankowski przeniósł Małą Wielką Firmę na nowy poziom. Zaprasza gości, którzy powinni zainspirować każdego przedsiębiorcę.

Jestem nałogowcem, więc słucham od lat wszystkich odcinków. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z Małą Wielką Firmą, polecam Ci najpierw wybrać odcinki z gośćmi, którzy zajmują się interesującymi Cię tematami. Tak łatwiej będzie Ci się wkręcić. Polecam też zajrzeć do starszych odcinków z Pawłem Tkaczykiem, bo są one ponadczasowe i słucha się ich z uśmiechem na ustach.

Nowoczesna Sprzedaż i Marketing

Nowoczesna Sprzedaż i Marketing to moje podcastowe odkrycie roku 2019. Jest to podcast o sprzedaży i marketingu B2B, ale powinny się nim zainteresować również osoby działające w sektorze B2C. Ten podcast polecałem ostatnio najczęściej, bo w porównaniu do Małej Wielkiej Firmy nie jest jeszcze tak znany.

Szymon Negacz jest zupełnie innym podcasterem niż wszyscy. Nie rozgryzłem jeszcze na czym polega jego fenomen, ale dla mnie jego sposób rozbierania tematów sprzedażowych na czynniki pierwsze jest mistrzowski. Może właśnie w tym tkwi sekret. Nowoczesna Sprzedaż i Marketing to jedyny podcast, który wchodzi głęboko w bardzo konkretną tematykę.

Podoba mi się w tym podcaście szczerość i transparentność. Jest on case study, które podaję w kontekście skutecznego budowania marki eksperckiej. No i co najważniejsze, ten podcast pozyskuje klientów i sprzedaje. Co może być ważniejszego dla przedsiębiorcy niż kolejne ciekawe źródło klientów?

Menadżer Plus

Jak sama nazwa wskazuje, jest to podcast o zarządzaniu i przywództwie. Pojawiają się tam również ciekawi goście. Prowadzący Mariusz Chrapko jest wielkim zwolennikiem i propagatorem zwinnych metod pracy. To właśnie dzięki niemu dowiedziałem się o Scrumie i metodach Agile.

Jest to też najlepszy podcast pod względem dźwięku. Jeszcze długo nikt nie będzie mógł w tym obszarze rywalizować z Mariuszem. Wspominam o tym dlatego, że niektóre osoby bardzo mocno przywiązują wagę do jakości. Jeżeli jesteś taką osobą, ten podcast będzie dla Ciebie idealny.

Sam na co dzień nie zarządzam zespołem, jednak ten podcast traktuję jako inspirację. Zawsze znajdę w nim coś co mnie zaskoczy i skłoni do refleksji. Nie jest to podcast tylko dla menadżerów, o to nie musisz się martwić. Posłuchaj i sam oceń, czy trafi on na Twoją listę ulubionych podcastów.

Zaprojektuj swoje życie

Podcastu Zaprojektuj swoje życie słucham od niedawna. Jednak odcinki z Jackiem Santorskim to prawdziwe arcydzieło. Pozwoliły mi spojrzeć w zupełnie inny sposób na polskie realia biznesowe. Słuchałem ich po kilka razy, aby wyłapać wszystkie szczegóły i szczerze polecam Ci zrobić to samo.

Maciej Filipkowski jest ekspertem i przemawia przez niego spore doświadczenie biznesowe. To się słyszy i czuje. Podcast nie jest nachalny, ale wyciąga od gości pewne smaczki, których nie znajdziecie nigdzie indziej. To duża sztuka, żeby prowadzić wywiady w taki sposób.

Podoba mi się też sama idea świadomego projektowania życia. Zachęca do myślenia nad własnym działaniem. Czy planujemy swój biznesowy sukces, czy liczymy na łut szczęścia? W tym podcaście dowiesz się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przedsiębiorcy wybierają różne drogi. Możesz się jednak zainspirować ich wyborami.

Przygody Przedsiębiorców

Przygody Przedsiębiorców to również jeden z nowszych podcastów na mojej liście. Znajdziesz tu wywiady z różnymi ciekawymi osobami ze świata biznesu. Podoba mi się to, że większość gości jest zupełnie z innej bajki niż w innych podobnych podcastach.

Słuchając tego podcastu czuję, że dowiaduję się wiele o świecie biznesu, o którym nie miałem do tej pory pojęcia. Nie wiem skąd prowadzący Adrian Gorzycki i Bartosz Kolanek biorą pomysły na odcinki, ale wychodzi im to świetnie.

Jest to też jeden z podcastów, które chętnie polecam przedsiębiorcom z dłuższym stażem. Można go traktować jak biznesową inspirację, a nie jak podcast z konkretnymi radami do wdrożenia. Posłuchaj i zdecyduj, czy to trafia również do Ciebie.

Świat Kamila C.

Do wywiadów prowadzonych przez Kamila Cebulskiego wracam co jakiś czas. Są one specyficzne i piekielnie szczere. Pytania Kamila czasami rozwalają mnie na kawałki. Jego mózg musi działać w jakiś niezwykły sposób i świetnie się tego słucha.

Z tym podcastem mam tak, że słucham go wybiórczo. Nie jestem na bieżąco ze wszystkimi odcinkami. Jednak niektóre z nich potrafią mnie tak zainteresować, że zaczynam szukać więcej informacji o danej tematyce, albo o gościu odcinka.

Trudno mi powiedzieć dla kogo ten podcast będzie ciekawy. Trzeba to sprawdzić na własnej skórze. Kamil jest przedsiębiorcą i twórcą Uczelni ASBIRO, która chyba jako jedyna w Polsce ma program nauczania przygotowany pod praktyczne wyzwania przedsiębiorców. Strasznie go cenię za tę inicjatywę!

Expert w Bentleyu

Tak sobie ostatnio obserwuję podcast (kanał na YouTube) Expert w Bentleyu i uważam, że jest to najszybciej rozwijający się kanał o tematyce biznesowej. Format jest genialny i idealnie skierowany do przedsiębiorców. Kto zakładając firmę nie myśli o tym, aby dorobić się sporych pieniędzy i kupić sobie fajne auto (np. Bentleya)?

Ciekawi goście, czasami kontrowersyjne tematy, szczere rozmowy o pieniądzach. Czy osobie zainteresowanej biznesem potrzeba czegoś więcej? Moim zdaniem warto się tym podcastem zainteresować.

Zasięgi jakie Expert w Bentleyu wykręca na YouTube są dla mnie powodem do wielkiej radości. Tak wiele wyświetleń świadczy o tym, że w Polsce coraz więcej osób świadomie i z głową podchodzi do biznesu. Zamiast wymyślać koło na nowo, zaczynamy korzystać z wiedzy i doświadczenia innych. Bardzo mi się to podoba.

Zakończenie

To była moja subiektywna lista 7 podcastów, którymi powinien zainteresować się każdy przedsiębiorca. Te podcasty są tak od siebie różne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeżeli znacie jeszcze jakieś ciekawe podcasty o tematyce biznesowej, to dajcie mi znać. Chętnie dołożę coś do swojej listy.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog i konsultant biznesowy.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here