Narcyz potrafi być czarujący. Potrafi zdobyć Twoje serce. Jednak kiedy się w nim zakochasz, będziesz cierpiała. Narcyzm nie jest w stanie wytrzymać w długotrwałej relacji. Najgorsze jest to, że ON się nawet nie przejmie Twoim cierpieniem, tak bardzo skupiony jest na sobie i swoich potrzebach. Czy chciałabyś wiedzieć, po czym poznać, że umówiłaś się z narcyzem?

Narcyz – pozornie idealny kandydat na męża.

Ta historia powtarza się zadziwiająco często. Kobiety orientują się, że coś w ich związku jest nie tak, kiedy już jest za późno. Kiedy są już zakochane po uszy, okazuje się, że ich partnerem jest narcyz z krwi i kości. A przecież na początku wyglądało wszystko jak z bajki. Początki przypominały jedną z tych kolorowych komedii romantycznych.

To prawda, że narcyz potrafi być na początku związku bardzo atrakcyjny. Związane jest to z tym, że w takich związkach od razu pojawiają się wielkie emocje, którymi jesteś wręcz bombardowana. Taki początek związku to prawdziwy koktajl emocjonalny, albo przejażdżka na rollercoasterze. Bardzo trudno się temu oprzeć. Jednak to nie będzie trwało wiecznie.

Narcyz jest mistrzem kamuflażu. Jest też specjalistą od tego, co powinien Ci powiedzieć, aby osiągnąć swój cel. Narcyzm nie jest altruistą i nigdy altruistą nie będzie potrafił się stać. Zawsze będzie przekładał swoje JA nad związek. Szuka więc osoby, dla której będzie całym światem, ale niekoniecznie będzie to uczucie odwzajemniał.

W związku z narcyzem panuje wyraźna nierównowaga. To ON jest osobą, którą się kocha i podziwia. Kobieta w takim związku jest dodatkiem. Ma ONA kochać bezwarunkowo, ale sama nie powinna wymagać takiej miłości. Ma doceniać, a nawet wielbić i podziwiać swojego partnera. Narcyz ma wysokie oczekiwania w stosunku do swojej partnerki, ale nie daje za wiele od siebie.

Narcyz jest mistrzem języka. Potrafi prawić komplementy, które trafiają w Twój najczulszy punkt. Stara się wzbudzić w Tobie emocje, jakich nigdy w życiu nie przeżyłaś. Dlatego po takim związku tak trudno się otrząsnąć. Jednak narcyz rzadko przechodzi do konkretnych czynów, bo wymaga to od niego większego zaangażowania.

Dlatego jeżeli osoba, z którą się spotykasz, ma tendencję do rzucania słów na wiatr, powinnaś uważać. Może to być pierwszy sygnał ostrzegawczy. Jest ich jeszcze kilka i mam nadzieję, że pomogą Ci w zrozumieniu postawy narcyza. Lepiej o tym wiedzieć, zanim zakochasz się w takim narcyzie bez pamięci.

Ja się nie zmienię, ale Ty musisz zmienić się dla mnie.

Narcyzm chciałby, abyś się dla niego zmieniła. Uważa, że jesteś jak glina, którą można uformować wedle własnego uznania. Nie możesz jednak liczyć na to, że ON zmieni cokolwiek dla Ciebie. W końcu ON uważa, że jest idealny, a to Ty musisz sprostać jego wysokim standardom.

Takie formowanie i zmienianie Twojej osobowości nie zaczyna się od razu. Narcyz wie, że najpierw musi zdobyć Twoje zaufanie i rozkochać Cię w sobie. Wie, że kiedy pojawią się te wszystkie emocje, będziesz łatwiej ulegała jego „prośbom”.

Ma w tym doświadczenie, bo zazwyczaj postępuje tak w każdym nowym związku. Wie dokładnie, za jakie sznurki pociągnąć, abyś zaczęła zmieniać się pod jego dyktando. Wmawia Ci, że robi to dla Twojego dobra. Rzuca Ci wyzwania, które mają Cię zmienić i wzmocnić. Jednak tak naprawdę chodzi o przejęcie kontroli nad Twoim życiem.

Narcyz chce narzucić Ci swój sposób myślenia. Wie, że dzięki temu będziesz doceniała go jeszcze bardziej. Ostatecznie chce decydować o wszystkich Twoich wyborach nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się to błahe. Jednak kiedy wpadniesz w jego sidła, może Ci się wydawać, że to wszystko jest dla „Twojego dobra”.

Dla swojego dobra bądź zawsze czujna w sytuacji, kiedy ktoś stara się Ciebie zmienić. Może to wyglądać naprawdę niewinnie. Może przybierać różne formy troski, jednak tak naprawdę cel zawsze jest taki sam. Masz czuć się gorsza w tym związku, bo to ON zna całą prawdę i ma zawsze rację. Do tego właśnie dąży narcyz.

Zawsze jest jakieś drugie dni.

Narcyz zawsze stawia swoje potrzeby ponad potrzeby innych. Choćbyś bardzo chciała, nigdy nie będzie ON traktować Twoich potrzeb na równi ze swoimi. Potrzeby w związku będą akceptowane, dopóki będą to potrzeby narcyza. Twoje potrzeby schodzą zawsze na dalszy plan.

Wielu narcyzów stosuje jeszcze jeden trik. Używają oni prezentów, jako sposobu na manipulację. Taki prezent zawsze ma jakieś drugie dno. Czasami wydaje się, że jest to pewna forma wyrażania uczuć, ale tak naprawdę każdy prezent narcyza skrywa w sobie jakiś cel, który ON chce osiągnąć. Ten prezent nie jest dla Ciebie, to jest raczej narzędzie w jego rękach.

Napisałem kiedyś wpis o tym, że darmowe próbki często są droższe niż nam się wydaje. Nie jest to może idealny przykład jak działa narcyz, ale warto o tym wiedzieć, bo jest to dość zbliżony mechanizm. Jeżeli chcesz o tym przeczytać, polecam Ci artykuł: Dlaczego nie warto przyjmować prezentów od nieznajomych?

Narcyz używa też prezentów w sytuacji, kiedy popełnił jakiś błąd. Chce w ten sposób odwrócić uwagę od emocji, które pojawiły się teraz w Twojej głowie. Często są to bardzo trafione prezenty, bo jak pamiętasz, wielu narcyzów wie za jakie sznurki pociągnąć, aby Twoje serce zabiło mocniej.

Dlatego jeżeli zauważysz, że osoba, z którą się spotykasz podchodzi do dawania prezentów w sposób instrumentalny, musisz mieć się na baczności. Łatwo wpaść w sidła narcyza, bo ma o wprawę w tego typu działaniach. Najczęściej nie będziesz jego pierwszą kobietą, którą uwodził w taki sposób.

Czasami można się o tym dowiedzieć przez przypadek, kiedy chwali Ci się swoimi wcześniejszymi podbojami. Narcyzm lubi mówić o sobie. Uważa, że jest centrum wszechświata. Chciałby, abyś patrzyła na niego w ten właśnie sposób. Dlatego czasami warto czytać między jego słowami. Dużo możesz się wtedy o nim dowiedzieć.

Narcyz zawsze idzie z przodu.

Narcyza możesz poznać również po jego priorytetach. To zawsze jego praca jest najważniejsza. Z jego znajomymi będziecie bawić się najlepiej. Jego pomysł na wakacje jest zawsze trafiony. To ON najlepiej gotuje i prowadzi samochód. To ON dostał kolejny awans. Ty w takim związku czujesz się jedynie jako dodatek.

Bardzo ciekawe jest to, jak narcyz dba o to, aby Wasz związek wyglądał z perspektywy innych osób. Czasami, kiedy spotykacie się ze znajomymi, staje się zupełnie innym człowiekiem. Gra pod publiczkę, jest dla Ciebie szarmancki i opiekuńczy. To tak jakbyś poszła na randkę z zupełnie inną osobą, bo wiesz, że Wasze codzienne życie wygląda inaczej.

Narcyz uwielbia, kiedy inni podziwiają związek, który stworzył. Bo to w końcu ON jest odpowiedzialny za szczęście w tym związku i to ON może ten związek w każdej chwili zakończyć. Ty jesteś dodatkiem, który zawsze można wymienić na inny model. Nie mówi Ci tego głośno, ale właśnie w taki sposób myśli. Nie jesteś pierwszą i nie będziesz jego ostatnią partnerką. Narcyz nie jest zdolny wytrwać w związku długoterminowym.

Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu. Nawet kiedy wszystkie fakty świadczą na jego niekorzyść, będzie upierał się przy swoim. Twoje zdanie się tu nie liczy. Albo się podporządkujesz i dasz mu błyszczeć, albo będzie robił Ci ciągłe wyrzuty.

Narcyz wymaga w związku poświęceń. Jeżeli dostałby propozycję pracy w innym mieście bądź kraju, liczy na to, że bez mrugnięcia okiem się z nim przeprowadzisz. Jednak ON sam nigdy się dla Ciebie nie poświęci, nawet jeżeli chodziłoby o jakąś drobnostkę. To wyraźna nierównowaga sił w związku, która z każdym dniem się tylko pogłębia.

Wnioski?

Życie z narcyzem jest trudne, albo nawet tragiczne. Na początku czarujący i uwodzicielski zdobywa Twoje serce. Później jednak zaczynać dostrzegać, że była to tylko gra pozorów. Gra, w której od samego początku jesteś na straconej pozycji. Narcyz chce, abyś zmieniła się dla niego. Liczy, że będziesz go podziwiała i będziesz wpatrzona w niego jak w obrazek.

Potrzebuje poklasku i uznania. Jest często inną osobą w towarzystwie, aby inni również mogli go podziwiać. Jednak tak naprawdę dla niego liczą się wyłącznie jego własne potrzeby. Jest to osoba, która potrafi grać na emocjach. Czasami robi to słowem, a czasami stara się kupić Twoje uczucia podarunkami. Jednak zawsze kryje się tu jakieś drugie dno.

Możesz być pewna, że ON się dla Ciebie nie zmieni. Czy bardziej będziesz się w to angażowała, tym bardziej ON będzie naciskał, abyś się dostosowała do jego wymagań. Czym dłużej będziesz trwać w tym związku, tym trudniej będzie Ci się z niego wydostać.

Jak ciężkie jest życie w takiej patologii możesz się dowiedzieć z artykułu:  Jestem nieszczęśliwa, ale nie mogę go zostawić. Dlaczego ludzie tkwią w toksycznych związkach? 

Mam nadzieje, że po tym artykule będziesz znała przynajmniej kilka oznak, po których możesz poznać, że umówiłaś się właśnie z narcyzem. Poznasz to po jego priorytetach i sposobie, w jaki będzie starał się wywołać na Tobie wrażenie. To jego sztuczki, które sprawdzają się od lat. Nie daj się wciągnąć w jego grę, bo trudno Ci się będzie z tego wyplątać.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli podobał Ci się wpis, zapraszam Cię na mojego Facebooka, gdzie możesz znaleźć więcej takich artykułów: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Jeżeli jesteś moją stałą czytelniczką, zapraszam Cię do mojego newslettera. Poruszam tam tematy, o których nie jestem gotowy pisać na blogu. Jest Nas tam już ponad 200 i jeżeli chcesz do nas dołączyć, to kliknij TU.