Nie tylko mężczyźni popełniają błędy w związkach. Wiele kobiet również nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich decyzji. Czy naprawdę musimy się uczyć na tak bolesnych błędach? Może lepiej pomyśleć o tych błędach, kiedy jeszcze możemy je naprawić? Dobrze się zastanów, czy sama nie popełniasz tych błędów?

Dlaczego zapominasz o sobie?

Wiele kobiet w pogoni za szczęściem w związku, zapomina o sobie. Jest to chyba jeden z najczęstszych błędów, który może odebrać Ci radość z życia. Zamiast tworzyć związek z drugą osobą na równych zasadach, zaczynasz usuwać się w cień. Starasz się za wszelką cenę, aby Twój partner był szczęśliwy, ale zapominasz o własnym szczęściu. Jak długo jesteś w stanie to wytrzymać?

Niektóre kobiety potrafią żyć w takich relacjach przez lata. Unieszczęśliwiają siebie bo wierzą, że to jest jedyny sposób na uszczęśliwienie partnera. Jest to często związane z wzorcami, które wyniosły z domu. Przez lata obserwowały jak ich matka robiła wszystko, czego tylko chciał ojciec. To jest dla nich wzorzec „udanego związku”. Ale czy ten wzorzec jest naprawdę właściwy?

Kiedy zaczynasz ignorować swoje wewnętrzne potrzeby i pragnienia, one tak po prostu nie znikają. Zakorzeniają się w Twojej psychice i czekają na odpowiedni moment, aby się ujawnić ze zdwojoną siłą. Zazwyczaj dzieje się to w momencie, kiedy masz i tak na swojej głowie wystarczająco dużo problemów.

Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. To właśnie w sytuacjach kryzysowych Twoje wewnętrzne pragnienia zaczynają domagać się uwagi. Dobrze się zastanów, zanim sama popełnisz ten błąd. Przeczytaj artykuł: Zanim zatroszczysz się o innych, najpierw zatroszcz się o siebie! Zastanów się jak możesz zacząć lepiej dbać o swoje własne potrzeby w tym związku. W ten sposób będzie Wam się dużo lepiej żyło.

Zmienię Cię za wszelką cenę!

Kolejny błąd jest zupełny przeciwieństwem poprzedniego. Wiele kobiet zaczyna związek z myślą, że za wszelką cenę muszą zmienić swojego partnera. Mogą mieć nawet dobre intencje. Problem jednak w tym, że nie da się zmienić kogoś, kto sam nie chce się zmienić. Dlatego tak wiele kobiet tkwi w nieszczęśliwych i niespełnionych związkach, w których nie mają szans zrealizować swojego planu.

Znam wiele przykładów, w których kobieta chciała wyciągnąć partnera z bagna, w którym się on znalazł. Poznała go, kiedy był na samym dnie. Może to dotyczyć nałogów, albo trudnej życiowej sytuacji. Może to być też jeden z tych mężczyzn, którzy otaczają się wieloma kobietami, ale z żadną nie są tak naprawdę na poważnie.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak wiele kobiet próbuje walczyć z wiatrakami? Związują się z mężczyznami, którzy mają podłą przeszłość. Wmawiają sobie, że są w stanie ich zmienić. Próbują i stale ponoszą porażki. Cierpią, ale tkwią w tej chorej relacji. Opisałem to szczegółowo w artykule: Jestem nieszczęśliwa, ale nie mogę go zostawić. Dlaczego ludzie tkwią w toksycznych związkach? 

Problem jednak w tym, że od początku nie są ze swoim partnerem szczere. Nie mówią mu o tym, co im przeszkadza w związku. Nie mówią mu o swoich oczekiwaniach. Próbują go zmienić, ale nigdy nie mówią o tym wprost. Wierzą, że robią to wyłącznie dla wspólnego dobra, jednak moim zdaniem jest to zwykła manipulacja.

Musisz raz na zawsze zrozumieć, że nikogo nie da się zmienić na siłę. Jeżeli wchodzisz w nowy związek z nadzieją, że dokonasz rewolucji w życiu swojego partnera, ale nie mówisz mu o tym wprost, to możesz się mocno rozczarować. Jeżeli ktoś chce tkwić w swoim bagnie, to nie uda Ci się go z niego wyciągnąć. Możesz jedynie być pewna, że to on pociągnie Cię na samo dno.

Nie potrafimy rozmawiać o tym co ważne!

Czy potraficie ze sobą rozmawiać? A może tylko wymieniacie się informacjami? Może skupiacie się wyłącznie na bezpiecznych i przyziemnych tematach? Jeżeli wasza relacja jest płytka, to trudno jest Wam budować zaufanie. A przecież to od niego tak wiele zależy w związku.

Dlaczego tak wiele kobiet godzi się na to, aby nie rozmawiać w związku o tym, co naprawdę ma dla nich znaczenie? Dlaczego nie potrafimy rozmawiać o swoich uczuciach i emocjach? Dlaczego nie rozmawiamy o swoich marzeniach i lękach? Przecież jest to tak ważna część naszego życia.

Odpowiedź na te pytanie jest prosta. Wielu mężczyzn źle reaguje na takie rozmowy. Nie oznacza to jednak, że Ty musisz z tego zrezygnować! Jeżeli zaczniesz sama unikać takich tematów, to możesz być pewna, że nigdy nie pojawią się one w Waszym związku. W ten sposób zaczniecie się od siebie odsuwa i przestaniecie się rozumieć.

Dla wielu par rozmowy o tym co ważne, są czymś zupełnie naturalnym na początku związku. Jednak później takich rozmów pojawia się coraz mniej. W pewnym momencie mogą zaniknąć całkowicie. Dla mnie jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, który pokazuje bardzo złą sytuację Waszego związku. Zastanów się, czy chcesz dłużej to ignorować?

Nie unikaj ważnych tematów. Staraj się o tym rozmawiać, nawet jeżeli Twój partner reaguje niechęcią. Możecie się wspólnie tego nauczyć. Jeżeli masz potrzebę, podziel się z Nim swoimi emocjami. Nawet jeżeli nie zrozumie Cię w pełni, to zaczniecie rozmawiać o tym co ważne.

Jeżeli poważne rozmowy są dla Was trudne, powinnaś przeczytać artykuł: 15 pytań, które pozwolą Wam sprawdzić, jak dobrze znacie się w związku. Znajdziesz tam podpowiedź jak zacząć rozmawiać o tym co ważne, nawet jeżeli od dawna tego nie robiliście.

Czy dobrze odgrywasz swoją życiową rolę?

W życiu odgrywamy wiele ról. Jest to całkowicie normalne, bo w każdej sytuacji możemy zachowywać się trochę inaczej. Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynają nam się te wszystkie role mieszać i nie potrafimy tego dostrzec.

Jakie role może odgrywać kobieta? Wystarczy wymienić tylko kilka, abyś wiedziała o co chodzi. Możesz być żoną, partnerką, koleżanką, matką, córką, szefową, pracowniczką, sąsiadką, czy nawet kochanką. W każdej z tych ról mówisz i zachowujesz się trochę inaczej.

Kiedy jesteś ze swoim partnerem, możesz być jego żoną lub partnerką. Kiedy dobrze Wam się ze sobą rozmawia, możesz być jego koleżanką lub przyjaciółką. Kiedy jesteście w łóżku, możesz być kochanką. Kiedy każda z tych ról pojawia się we właściwym kontekście, wtedy wszystko między wami jest w porządku.

Wiele kobiet jednak zdecydowanie zbyt często wchodzi w rolę matki i próbują one „matkować” swoim partnerom. Starają się go pouczać i ciągle wytykają mu błędy. Takie „matkowanie” jest bardzo szkodliwe dla związku. Odbiera ono poczucie męskości, które dla każdego faceta jest ważne.

Tak samo może być z rolą szefowej. Jeżeli kobieta na co dzień pełni kierownicze stanowisko i zaczyna swoje nawyki przenosić do domu, to może się to odbić negatywnie na jej związku. Wydawać by się mogło, że ten problem zazwyczaj dotyczy mężczyzn, bo to oni zazwyczaj przenoszą negatywne zachowania z pracy do domu. Jednak liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach w Polsce rośnie i dlatego ten problem zaczyna pojawiać się coraz częściej właśnie w takim kontekście.

Jeżeli chcesz, aby w Twoim związku wszystko dobrze się układało, przestań „matkować” i „szefować” swojemu partnerowi. Kiedy wchodzisz w jakąś rolę, która nie pasuje do kontekstu, może to powodować konflikt. Zastanów się jak często właśnie z tego powodu kłóciłaś się ze swoim partnerem?

Jak stworzyć dobry i szczęśliwy związek?

Jeżeli chcesz stworzyć trwały i szczęśliwy związek, nie powinnaś nigdy zapominać o sobie i swoich potrzebach. Nie ignoruj tego, co jest dla Ciebie ważne. Nie próbuj robić wszystkiego, aby tylko zadowolić swojego partnera. Naucz się być egoistką, bo Ty w tym związku jesteś również ważna. Kobiety, które usuwają się w cień przestają być atrakcyjna dla partnera, a z tego wynika wiele problemów.

Nigdy nie staraj się zmieniać swojego partnera za wszelką cenę. Jeżeli coś w jego zachowaniu Ci przeszkadza, powiedź mu o tym otwarcie. Wyznacz granice i postaw swoje wymagania jasno. Niech On sam zdecyduje, czy chce się zmienić. Nigdy nie działaj w ukryciu, bo to zwykła manipulacja (nawet jak masz dobre intencje).

Rozmawiajcie o tym co dla Was ważne. Bez takich rozmów Wasz związek nie przetrwa. We wcześniejszym artykule pisałem o błędach, które popełniają mężczyźni w związkach: 5 najgorszych błędów, które popełniają mężczyźni w związkach – część 1. Wiele z tych błędów wynika z tego, że nie potrafimy ze sobą otwarcie rozmawiać o tym co naprawdę jest dla nas ważne.

Postaraj się również zadbać o to, aby nie mieszać swoich życiowych ról. Nie „matkuj” swojemu partnerowi, bo to zabija całą namiętność, którą udało Wam się wspólnie zbudować. Zastanów się jaką partnerką chcesz tak naprawdę być? W ten sposób będziesz dużo bardziej świadoma trudności, które wynikają z mieszania się ról, które odgrywasz na co dzień.

Nie popełniaj tych czterech błędów, a Twój związek będzie dużo lepszy. Nie da się przecież żyć z poczuciem spełnienia w związku, który nie daje Ci satysfakcji. Zastanów się, czy kiedykolwiek zdarzało Ci się popełnić jeden z tych błędów? Czego się mogłaś z tego doświadczenia nauczyć?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej psychologicznych inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.