Ludzie często mnie pytają, po czym najłatwiej poznać, że w związku pojawił się kryzys? Wydaje im się, że najlepiej sprawdzą się w takiej sytuacji jakieś skomplikowane sposoby zadawania pytań, albo testy psychologiczne. Jedna to wszystko jest zupełnie niepotrzebne. Wystarczy sprawdzić jak ze sobą rozmawiacie. Jeżeli przestaliście rozmawiać ze sobą na naprawdę ważne tematy, wszystko inne nie jest już istotne.

Słowa w związku mają duże znaczenie

Kiedy ze sobą rozmawiamy, nie chodzi nam tylko o wymienianie się informacjami. Chodzi o przekazywanie swoich emocji i dzielenie się nimi z drugą osobą. Dzięki rozmowom możemy pokazać partnerowi nasz sposób widzenia świata. Kiedy takich rozmów brakuje, czujecie się w związku bardzo osamotnieni.

Jesteście już ze sobą jakiś czas. Wydaje Wam się, że wszystko na swój temat wiecie. Zaczynacie rozmawiać ze sobą w sposób nawykowy. Wyrzuć śmieci. Zapłać rachunki za wodę i prąd. Dziś ty odbierasz dzieci ze szkoły. Wróć wcześniej na obiad. Daj mi spokój…

To nie są rozmowy. To jedynie rzucanie w drugą osobę komunikatami, które dotyczą płytkich sfer waszego wspólnego życia. Tu właśnie pojawia się kryzys. Wielu osobom w związkach się wydaje, że głębokie rozmowy są dobre dla par, które dopiero zaczynają wspólne życie. Później nie ma na nie ani czasu, ani przestrzeni.

Prawda jest jednak inna. Unikamy głębokich rozmów, bo są one dla nas trudne. Idziemy na łatwiznę, kiedy rzucamy do siebie jedynie konkretnymi komunikatami. W ten sposób próbujemy uniknąć kłótni i nieporozumień. W ten sposób każdy z partnerów żyje swoim życiem i stara się nie wnikać w życie drugiej osoby. To naprawdę smutne.

Brak głębokich rozmów to chłód i pustka

Osoby, które czują, że nie potrafią już naprawdę rozmawiać ze sowim partnerem, są przygnębione i osamotnione. Nawet jeżeli wszystko inne układa się w Waszym życiu znakomicie, to i tak nie ma to większego znaczenia. Wasz związek nie przetrwa, jeżeli uczucia między Wami zaczną wygasać. Kiedyś jedno z Was obudzi się i sobie uświadomi, że śpi koło całkiem obcej osoby. Do tego właśnie prowadzi brak rozmów.

Tworzymy we własnych głowach wyobrażenie partnera. Często ten obraz składa się ze wspomnień, które powstały na początku Waszego związku. Czym dłużej ze sobą jesteście, tym trudniej jest Wam aktualizować ten obraz. Wielu z nas ma ogromne problemy aby zrozumieć, że ludzie stale się zmieniają. Przecież wszystko wokół się zmienia, czy to takie dziwne?

Jeżeli przestaliście ze sobą rozmawiać, to brakuje Wam możliwości, aby zaktualizować obraz swojego partnera we własnej głowie. Trzymacie się czegoś, co już nie jest prawdziwe. Kiedy zaczynacie to zauważać, nie potraficie zrozumieć się nawzajem.

W ten sposób bardzo łatwo oddalić się od siebie. To już bardzo mały krok do samotności. Nie ma chyba nic gorszego i trudniejszego do zniesienia, niż życie w chłodnym emocjonalnie i pozbawionym bliskości związku. Możesz o tym przeczytać więcej w artykule: Czy samotność, to naprawdę taka straszna trwoga?

Zaakceptuj, że Twój związek się zmienia

Podejście do zmian jest jednym z błędów, które mogą zniszczyć Wasz związek. Opisałem to dokładnie w mojej książce „To się nie uda. 10 błędów, które zniszczą każdy związek”.  Wspominam o tym już na samym początku książki, ponieważ jest to obecnie problem wielu z nas.

Mamy w swoich głowach wiele błędnych przekonań na temat miłości. Jednak najgorsze z nich dotyczą zmian i stabilizacji. Traktujemy miłość jak starą fotografię. Kiedy się w sobie zakochujemy, próbujemy zamrozić ten stan już na zawsze. Robimy zdjęcie i próbujemy sobie wmówić, że już do końca życie nic się nie zmieni.

To jest niemożliwe! Jeżeli wierzysz, że Wasza miłość będzie trwała bez najmniejszych zmian do końca Waszych dni, to już możesz szykować się na poważny kryzys. Miłość jest uczuciem bardzo dynamicznym i ciągle się zmienia. Miłość dojrzewa, a kiedy nie jest pielęgnowana usycha. Miłość powstaje w naszej wzajemnej interakcji.

Właśnie dlatego tak trudno o nią dbać, kiedy przestajecie ze sobą rozmawiać. To, że Wasze życie się zmienia, jest dla Was czymś zupełnie oczywistym. Jednak nie dopuszczacie do siebie myśli, że Wasza miłość również może się zmieniać. Trzymacie się kurczowo tej starej fotografii, która nie ma już wiele z Wami wspólnego. To jest Wasz główny problem!

Kiedy przestajecie ze sobą rozmawiać, oddalacie się od siebie. Coraz trudniej jest Wam się zrozumieć. Kiedy nie wiesz, co dzieje się w życiu Twojego partnera, możesz zupełnie nie rozumieć jego decyzji. Kiedy on nie wie, co dzieje się u Ciebie, może zbyt pochopnie Cię oceniać. Tylko rozmawiając na poważne tematy, możecie zrozumieć zmiany jakie zachodzą w Waszym związku.

Nauczmy się ze sobą rozmawiać

Czasami nie jest nam łatwo ze sobą rozmawiać. Ty uważasz, że pewne tematy nie interesują Twojego partnera, więc przestajesz mu o tym mówić. On uważa, że nie powinien Cię obarczać pewnymi trudnościami, które pojawiły się w jego życiu. Czasami macie nawet dobre intencje, ale w ten sposób ograniczacie swój związek do rozmów o tym, co lekkie, łatwe i przyjemne. To bardzo wygodne, ale zupełnie się nie sprawdza.

Głębokie rozmowy bywają trudne. Pojawia się w nich dużo emocji. Jednak to właśnie dzielenie się emocjami pomaga zbliżyć się Wam do siebie. W ten sposób uświadamiacie sobie, jak wiele trudności przeżywa Wasz partner. Tylko kiedy macie tego świadomość, możecie się nawzajem wspierać.

Uczcie się ze sobą rozmawiać. Jeżeli dawno tego nie robiliście, musicie do tego wrócić spokojnie. Kiedy oboje jesteście zabiegani za codziennymi sprawami, nie uda Wam się szczerze porozmawiać. Poważnych rozmów nie można odbywać mijając się w drzwiach. Naprawdę nie wystarczy tu 5, czy 10 minut.

Jeżeli chcecie ze sobą szczerze porozmawiać, musicie zadbać o swoją przestrzeń i komfort. To najskuteczniejszy sposób, ale dla wielu z nas bywa on trudny. Chodzi o to, abyście naprawdę poświęcili sobie trochę czasu bez myślenia o tym, co zjecie na obiad lub o niedokończonych obowiązkach z pracy. To ma być czas wyłącznie dla Was, bez telefonów, telewizora i znajomych.

Tylko w odpowiedniej atmosferze można ze sobą spokojnie pogadać. Jest to szczególnie ważne dla osób, które już trochę oddaliły się od siebie. Musicie ponownie sobie zaufać, a to wymaga czasu. Nie zniechęcajcie się, jeżeli pierwsze rozmowy nie przyniosą wielkich zmian. To jest pewien proces, w którym najważniejsze jest to, abyście w końcu ponownie się przed sobą otworzyli.

Szczera i głęboka rozmowa, w której pojawiają się emocje, to najlepsze lekarstwo dla każdego związku. Jeżeli zaczniecie ze sobą znów rozmawiać, a nie tylko rzucać w siebie prostymi komunikatami, możecie ponownie cieszyć się z życia we dwoje. Tego właśnie Wam życzę.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka, który jest fajnym miejscem dla osób interesujących się psychologią: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here