Dziś mija druga rocznica Naszego ślubu. Chciałem to w pewien sposób podsumować. Zastanawiam się nad tym, co to tak naprawdę oznacza być dobrym mężem. Kto może o sobie powiedzieć w ten sposób? Jak można zapracować na ten zaszczytny tytuł?

Na jakich fundamentach zbudowany jest Twój związek?

Nasz związek zbudowaliśmy na silnych fundamentach przyjaźni. Myślę, że to zawsze Nam pomaga. Niektórzy mogą powiedzieć, że dzięki temu mamy łatwiej. Ale mi się wydaje, że w każdym związku warto budować przyjaźń.

Przyjaźń to wzajemny szacunek i zrozumienie. To fundament, na którym można się oprzeć, kiedy jest naprawdę trudno. Przyjaźń pozwala nam się lubić i to bez większych oczekiwań. To lubienie po prostu i mimo wszystko. To lubienie, o którym nie można zapomnieć nawet podczas największej kłótni.

Nasza przyjaźń to punkt wyjścia. Dzięki niej nauczyliśmy się rozmawiać. Dzięki niej lepiej rozumiemy siebie i budujemy głębszą relację. Przyjaźń to wzajemne wsparcie, które nawet mimo nieprzespanej nocy, zawsze jest pierwszą reakcją na problem drugiej osoby.

A jaki jest fundament Twojego związku? Czy jest on twardy jak skała i trudno go podważyć? A może jest on kruchy i wadliwy? Czy budujesz swoje relacje na piasku, czy na skale? Dla mnie zawsze było ważne, aby swój związek oprzeć na czymś trwałym i nieprzemijającym. Taka jest przyjaźń, która Nas połączyła.

Jak pielęgnować miłość?

Przyjaźń to początek. Kolejnym krokiem była miłość. Burza emocji, która sprawiła, że postanowiliśmy iść razem przez życie. Jednak o miłość trzeba dbać zupełnie inaczej niż o przyjaźń. Miłość jest uczuciem, z którym związane są dużo większe emocje. Miłość trzeba pielęgnować jak ogień, któremu nie można pozwolić wygasnąć.

Pielęgnowanie miłości nie jest proste. Wymaga skupienia i uwagi dla tej drugiej osoby. Wymaga zmiany myślenia. Kiedy zaczynasz kochać przestajesz myśleć w kategorii JA, a zaczynasz myśleć w kategorii MY. To, co jeszcze wczoraj wydawało Ci się świetnym pomysłem, dziś nie musi pasować do Twojego związku.

Wiele osób się z tym szarpie. Nie potrafią zaakceptować swojej nowej tożsamości. Walczą o swoje JA, bo uważają, że nie mogą się w pełni oddać swojemu partnerowi. Przecież muszę mieć swoje życie, swój świat i swoje pasje. Jednak moim zdaniem, jeżeli nadal patrzysz tylko w kategoriach własnego JA, to nie jesteś gotowy na prawdziwy i głęboki związek.

Dla mnie Nasze wspólne dobro, zawsze będzie ważniejsze od moich egoistycznych zachcianek. Na swoje decyzje patrzę właśnie przez pryzmat Naszego małżeństwa. To na co może sobie pozwalać młody singiel, jest zupełnie czymś innym, niż wybory świeżo upieczonego męża.

Dopóki tego nie zrozumiesz, trudno będzie Ci pielęgnować waszą miłość. Zamiast tego będziesz się szarpać z własnymi myślami. Podejmowanie decyzji będzie trudne i w dłuższej perspektywie bardzo uciążliwe. W końcu ile można się zastanawiać nad tym, kim właściwie jesteś?

Zrozumienie swojej nowej tożsamości i patrzenie na świat z perspektywy MY, to początek prawdziwej miłości. Aby dbać o związek, trzeba nauczyć się wyrażać swoje uczucia. Nie każdy robi to w ten sam sposób. Każdy z nas ma swój ulubiony język miłości.

Jak okazywać swoje uczucia?

Czy zastanawiasz się czasami nad tym, w jaki sposób lubisz okazywać swoje uczucia? Czy Twój partner okazuje Ci miłość w ten sam, czy w inny sposób? Czy zdążyliście już poznać wasz język miłości? A może nadal w tej kwestii zdarzają się wam nieporozumienia?

Niektórzy kochają poprzez słowa. Inni kochają, gdy poświęcają dla kogoś swój czas. Dla innych miłość to działanie i bycie zawsze gotowym do pomocy. Niektórzy pokazują swoją miłość dając ukochanej osobie prezenty. Każdy z nas kocha w trochę inny sposób.

Moim głównym językiem miłości są słowa. Lubię okazywać swoją miłość mówiąc o tym. Lubię być kochany poprzez słowa. Jednak moja Żona operuje innym językiem miłości. Dla moje Żony liczą się czyny i to, że jestem zawsze gotowy jej pomóc.

Musieliśmy się tego nauczyć. Patrząc tylko ze swojej perspektywy, nie zdawałem sobie sprawy, jak istotna jest dla Niej gotowość do pomocy. Po czasie rozumiem, jak trudne były dla niej słowa „za chwilę, poczekaj, zobaczymy”. W jej języku miłości oznaczało to coś zupełnie innego.

Kiedy to zrozumiałem, zacząłem przywiązywać większą uwagę do tego jak się zachowuję. Nie chodzi o zmianę swojego dominującego języka miłości, chodzi o zrozumienie języka drugiej osoby. Kiedy jestem tego świadomy, wiem jak mogę dbać o moją Żonę. Okazuję jej miłość w taki sposób, jaki jest dla niej najważniejszy.

Nie używam już tylko słów. Jestem gotowy do pomocy i poświęcam jej całą swoją uwagę, kiedy okazuję jej miłość. Kiedy jesteśmy razem nie błądzę myślami, ale skupiam się na tej wyjątkowej chwili. Moja Żona czuje się kochana, gdy poświęcam jej swój czas i uwagę. Dlatego uczę się stale, jej sposobu wyrażania uczuć. Uczę się jej dominującego języka miłości.

Miłość zaczyna się od małych gestów.

Najpiękniejsza miłość to tak, która pojawia się w wielu małych momentach codziennego dnia. Uważam, że miłość nie może być wyłącznie odświętna. Połączona wyłącznie z dawaniem kwiatów, drogimi kolacjami, czy wyjazdami na wakacje. Nie można czekać na miłość.

Miłość zaczyna się każdego dnia od pocałunku na dzień dobry. Miłość to przygotowanie ciepłej herbaty z miodem i cytryną w zimowe dni. Miłość to SMS, który wysyłam zaraz po wyjściu z domu. Miłość to wspólne wieczory i zasypianie o tej samej porze.

Miłość to cała seria drobnych gestów, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Po prostu je robimy i tak działamy. Po prostu żyjemy w ten sposób, aby naszej ukochanej osobie niczego nie brakowało. Miłość zaczyna się w głowie. Zaczyna się od tego, że chcemy dla ukochanej osoby tego co najlepsze. Nie tylko od święta i na szczególne okazje, ale każdego dnia.

Miłość to skupienie się na tym, czego potrzebuje druga osoba. To stałe myślenie o jej pragnieniach i obawach. To uwaga, która pomaga nam zareagować w odpowiednim momencie. To rozmowa, która odkrywa nasze prawdziwe uczucia i emocje. To opowiadanie o swoim dniu.

Każdy dzień może być pełen miłości, jeżeli szczerze troszczymy się o siebie nawzajem. Miłość to pewność, że możemy na siebie liczyć. To pewność, że nawet z najtrudniejszej sytuacji możemy znaleźć jakieś rozwiązanie. To pewność, że wybraliśmy wspólne życie i nie musimy walczyć o własne JA.

Miłość nie pojawia się sama. O miłość trzeba dbać. Trzeba poświęcać jej swój czas i uwagę. Trzeba myśleć nad tym, w jaki sposób można podtrzymać i wzmocnić ten płomień. Miłość nie jest Ci dana raz na zawsze. Jeżeli o nią nie dbasz, zgaśnie. Jeżeli o niej zapomnisz, to ją stracisz. Jeżeli przestaniesz ją pielęgnować, trudno będzie Ci ją odbudować.

Co to znaczy być dobrym mężem?

Nie chce być dobrym mężem. Chcę być najlepszym mężem na świecie. Kiedy zmieniła się moja perspektywa patrzenia na świat to od razu wiedziałem, że chcę dla mojej Żony wszystkiego co najlepsze. Dlatego muszę pracować nad sobą. Dlatego wspólnie pracujemy nad naszym związkiem.

Prawda jest taka, że nie można zostać najlepszym mężem na świecie, jeżeli nie masz przy boku osoby, która chce zostać najlepszą na świecie żoną. Kiedy występuje nierównowaga sił i starań, związek nigdy nie będzie szczęśliwy.

Sekretem udanego związku jest równowaga i balans. To wspólne angażowanie się w rozwój. To wspólne dbanie o miłość. O związek nie można dbać w pojedynkę. Każdy wtedy idzie w swoją stronę. Związek to obranie wspólnego kierunku i wspólna droga.

Można być dobrym mężem, gdy naprawdę się tego chce. Nie można być nim od czasu do czasu, kiedy przychodzi rocznica. Bycie dobrym mężem to styl życia. To sposób myślenia. To chęć do stałego rozwoju i pielęgnowania miłości.

Nie ma dla mnie większego celu. Wszystkie inne cele są powiązane z tym jednym. Jeżeli chcę być najlepszym mężem na świecie, nie mam problemu z podejmowaniem kluczowych decyzji. Zawsze mam przed oczami dobro naszego małżeństwa. Życie jest wtedy dużo prostsze i zdecydowanie przyjemniejsze.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here