Nie każdy rodzic musi znać się na sporcie. Jednak możesz wspierać swoje dziecko w inny sposób. Musisz zrozumieć, co jest tak naprawdę ważne w takim wsparciu. Pomoże Ci w tym psychologia sportu. Oto kilka zasad, które powinien znać każdy rodzić, w momencie, kiedy jego dziecko zaczyna swoją przygodę ze sportem.

Sport to świetny sposób na rozwój.

Powinnaś się cieszyć, że Twoje dziecko interesuje się sportem. To świetny sposób na rozwój dziecka. Potwierdzają to liczne badania. Jednak świat sportu może być również trudnym doświadczeniem. Powinnaś wiedzieć, w jaki sposób możesz wspierać swoje dziecko, aby nie tylko rozwijało się fizycznie, ale też poprzez sport wzmacniało swoją psychikę.

Po pierwsze, nigdy nie staraj się zastąpić trenera. Twoje dziecko potrzebuje autorytetu. W ten sposób buduje swoją tożsamość. Wielu rodziców podważa kompetencje trenera, przez co dziecko w pewnym momencie zaczyna się gubić. To bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla samego trenera, jak i dla Twojego dziecka.

Pamiętaj, że Twoje dziecko uczy się również na podstawie obserwacji Twojego zachowania. Jeżeli pokażesz mu, że sama masz duży szacunek do trenera, wzmocnisz jego pozycję w oczach dziecka. Będzie to szczególnie ważne w momentach kryzysowych, kiedy Twoje dziecko straci motywację. Podważanie kompetencji trenera to częsty błąd rodziców, którzy najczęściej nie zdają sobie nawet z tego sprawy.

Sport to nie tylko sukces, ale też porażka.

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha odnosiła sukcesy. Jednak zbyt mocne skupienie na efektach, zwycięstwach i sukcesach, może odebrać dziecku całą radość z uprawiania sportu. Kiedy Twoje dziecko zaczyna się interesować sportem, tak naprawdę wygrana nie jest najważniejsza.

Jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku w rozwoju, powinnaś go nauczyć, w jaki sposób może cieszyć się z każdego małego „sukcesu”. Nie chodzi tu o wygraną w całych zawodach, ale o „małe sukcesy”, które Twoje dziecko ma dużą szasnę osiągnąć. Taki „mały sukces” to przykładowo uczestnictwo w zawodach, poprawa swojego wyniku, solidnie przepracowany trening, czy nabycie nowej umiejętności.

Staraj się rozmawiać z dzieckiem o sporcie. Pytaj co jest dla niego ważne w jego ukochanej dyscyplinie. Staraj się nie naciskać na wygraną za wszelką cenę. Pytaj raczej o to, z czego jest zadowolone, a co chciałoby poprawić w przyszłości. W ten sposób Twoje dziecko nauczy się wyciągać wnioski nawet w przypadku porażki.

Jeżeli zetkniesz się już bliżej z otoczeniem rodziców, których dzieci interesują się sportem, zobaczysz jak wielu z nich popełnia ten błąd. Starają się na siłę zachęcić dziecko do zwycięstwa, co w dłuższej perspektywie, zawsze kończy się w ten sam sposób. Dziecko traci motywację i zainteresowanie daną dziedziną. W skrajnych przypadkach może nawet całkowicie zrezygnować ze sportu.

Sport to świetna zabawa.

Co widzisz, kiedy obserwujesz innych rodziców? Często zapominają oni, że sport to po prostu świetna zabawa. Twoje dziecko nie musi być od razu mistrzem świata. Nie o to w tym chodzi. Sport jest jedną z najlepszych okazji do tego, abyście wspólnie spędzali czas.

Przez sport możesz zbliżyć się do własnego dziecka. Przez dobrą zabawę możesz przekazać dziecku wartości, którymi sama kierujesz się w życiu. Zastanów się, czy chcesz być rodzicem wspierającym, czy takim, który podcina dziecku skrzydła?

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, uważnie obserwuj jego zainteresowania. Jeżeli zauważysz, że zaczyna się interesować jakąś dziedziną, spróbuj wzmocnić jego pasję. Może warto obejrzeć wspólnie jakiś mecz, albo porozmawiać na temat danej dyscypliny? Spróbuj zanurzyć się w świat dziecka i okaż mu swoje szczere zainteresowanie.

Nie bądź również rozczarowana, że Twoje dziecko utraci zainteresowanie do danej dziedziny. Często tak jest, że nasze dzieci poszukują swojej pasji. Jeżeli chcesz naprawdę wspierać rozwój swojego dziecka, pozwól mu próbować wielu rzeczy. Jeżeli znajdzie swoją prawdziwą pasję, to bardzo dobrze. Jeżeli jej nie znajdzie, to również dobrze, bo stworzyłaś mu przestrzeń do próbowania.

Pamiętaj, że to dziecko powinno chcieć trenować. Nie zmuszaj go do treningów. Możesz zachęcać i wspierać, jednak musisz pozostawić dziecku wolność wyboru. To właśnie dzięki temu, Twoje dziecko będzie miało szansę przez sport, kształtować naturalną pewność siebie. Kiedy Twoje dziecko będzie czuło, że ma wpływ na swoje decyzje, będzie nie tylko szczęśliwe, ale również będzie prawidłowo rozwijało swoją psychikę.

Jak mogę wspierać swoje dziecko w sporcie?

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób może wspierać swoje dziecko w sportowej pasji. Nie musisz znać się na każdej dyscyplinie, którą zainteresuje się Twoje dziecko. Chodzi raczej o to, abyś umiała je w odpowiedni sposób motywować i wzmacniać.

W internecie znajdziesz całą masę porad na temat wzmacniania i motywacji w sporcie. Znajdziesz też sporo książek na ten temat. Jednak często będziesz musiała szukać w wielu źródłach, aby lepiej zrozumieć sytuacje swojego dziecka.

Właśnie dlatego wspólnie ze znanym w Polsce psychologiem sportu, przygotowaliśmy kurs skierowany do rodziców młodych sportowców: ABC Psychologii Sportu. Kurs jest dostępny wyłącznie online i jest podzielony na 6 lekcji. Każda z nich składa się z krótkiego materiału wideo (ok 5 min) i odpowiedniego ćwiczenia praktycznego do samodzielnego wykonania.

Nie powinno Ci to zająć więcej niż 15 min dziennie. Jednak materiał w tym kursie jest ułożony w taki sposób, abyś była w stanie w ciągu tego czasu poznać najważniejsze zagadnienia, które pomogą Ci wspierać Twoje dziecko.

Przygotowaliśmy kurs, który odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania w momencie, kiedy Twoje dziecko zaczyna trenować. Myślę, że ćwiczenia, które w nim poznasz, będziesz mogła w pewien sposób wykonać również ze swoim dzieckiem. Będzie to ciekawy sposób na wspólne spędzanie czasu.

Ten kurs nie uczyni Cię psychologiem sportu. Ten kurs ma uczynić Cię świadomym rodzicem, który nie będzie popełniał najczęstszych błędów. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe w sporcie i dobrze się przez sport rozwijało, powinnaś wiedzieć jak możesz mu w tym pomóc.

Polecam Ci ten kurs, bo jestem pewien, że może Ci on pomóc. Wykonywali go już profesjonalni zawodnicy, trenerzy sportowi, a także sportowi amatorzy. Wykonywali go również inni rodzice, którzy chcieli wesprzeć w sportowym rozwoju swoje dzieci. Myślę, że będzie to dla Ciebie dobra inwestycja zarówno w swój rozwój, jak i rozwój Twojego dziecka.

Dodatkowo, jeżeli podczas zamawiania kursu wpiszesz hasło „kurs-abc” otrzymasz 10% rabatu. To taki prezent dla czytelników mojego bloga. Pamiętaj, że kurs będziesz miała dostępny od razu po jego zakupie. Wszystko dostępne jest po zalogowaniu na prostą stronę internetową.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda kurs od środka, koniecznie przeczytaj ten wpis: Jak wygląda kurs ABC PSYCHOLOGII SPORTU od kuchni? Znajdziesz tam ćwiczenia, które wydrukowaliśmy. Wyglądają naprawdę świetnie, dlatego Twoje dziecko może wykonać je z Twoją pomocą.

Kliknij TU i zapisz się na kurs ABC Psychologii Sportu już teraz.

kurs ABC Psychologii Sportu

 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here