Do tej pory wszystko układało się świetnie, ale dobra passa się skończyła. A może wręcz przeciwnie, wszystko do tej pory było beznadziejne i w końcu masz siłę coś z tym zrobić. Jednak od czego zacząć zmianę? Jak zabrać się za tak poważny temat, jakim jest Twoje własne życie?

Od czego zaczyna się zmiana?

Zanim zostałem psychologiem, nauczyłem się jednej bardzo ważnej rzeczy. Zanim cokolwiek zmienisz w swoim życiu, musisz tego naprawdę chcieć. Może wydaje Ci się to banalne, ale dla mnie nie było to takie oczywiste.

Wielu studentów psychologii ma pewną niebezpieczną tendencję. Za wszelką cenę chcą zbawić świat. Studia psychologiczne polegają więc głównie na tym, aby pozbyć się tej niebezpiecznej iluzji. Mi zajęło to aż 4 lata. Dopiero po tym czasie zrozumiałem, że jeżeli ktoś nie chce się zmienić, to się nie zmieni. Nawet jakby trafił na najlepszego psychologa, czy terapeutę na świecie.

Wielu osobom wydaje się, że chcą się zmienić. Jednak tak naprawdę, absolutnie nie mają zamiaru niczego zmieniać w swoim życiu. Utknęli w miejscu, które wydaje im się wystarczająco wygodne, aby w nim zostać nawet przez lata. Takie osoby często mówią o zmianie i o tym, jak wiele mają pomysłów. Z drugiej strony, potrafią momentalnie znaleźć setki powodów dlaczego im się to nie uda.

Taka sytuacja jest tylko iluzją zmiany. Póki nie podejmiesz świadomej decyzji, że naprawdę chcesz ruszyć z miejsca, niczego nie osiągniesz. Nawet jak jesteś na samym dnie, możesz nie mieć wystarczająco siły, aby się z tego podnieść. Niby jest Ci źle i masz tego dosyć, ale nie odnajdujesz w sobie wystarczającej motywacji, aby coś z tym zrobić.

Dotyczy to każdej zmiany. Bez względu na to, czy Twoje problemy są ogromne, czy zupełnie błahe. Póki nie podejmiesz decyzji o zmianie, nie pozbędziesz się nałogu, nie schudniesz, ani nie znajdziesz sobie męża. Nie pozbędziesz się toksycznych „przyjaciół” i nie zadbasz o wzmocnienie własnej pewności siebie.

Nikogo nie zmusisz do zmiany. Nikt nie jest w stanie podjąć tej decyzji za Ciebie. Jeżeli wierzysz, że to ktoś inny zmieni Twoje życie, to mocno się rozczarujesz. Jeżeli czekasz na szczęście, które samo pojawi się w Twoim życiu, zawsze pozostaniesz bierna i zależna od ślepego losu.

Jako psycholog musiałem się nauczyć, że nie mogę brać odpowiedzialności za Twoje życie. Nie mogę być odpowiedzialny za Twoje decyzje. Zmiana to Twój wybór. Ja mogę Ci dopiero pomóc w momencie, kiedy sama tego chcesz. Ani ja, ani nikt inny, nie może zmienić Cię na siłę. To Twój wybór, Twoja wolność.

Warto o tym pamiętać, bo w naszej ludzkiej naturze jest to, że próbujemy wziąć na siebie odpowiedzialność za czyjeś życie. Kiedy nam się to nie udaje, załamujemy się i uważamy, że popełniliśmy błąd. Jednak błąd popełniamy już na samym początku, kiedy myślimy o tym, że możemy za kogoś podjąć tę najtrudniejszą życiową decyzję.

Rewolucja, czy ewolucja, które podejście pasuje do Ciebie lepiej?

Moim zdaniem do zmiany można podchodzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to całkowity przewrót w życiu, który najczęściej kończy się odkreśleniem grubą kreską tego co było, aby zbudować coś na nowo. Jest to podejście, które nazywam rewolucyjnym.

Drugie podejście to ewolucja, czyli stopniowa zmiana. Przypomina ona metodę małych kroków, które spokojnie, ale systematycznie prowadzą nas do wyznaczonego celu. Dzięki ewolucji możesz poprawić w swoim życiu to z czego nie byłaś zadowolona, ale niekoniecznie musisz zmieniać wszystko.

Każdy z tych sposobów jest inny. Każdy wymaga też innej motywacji. Jednak nikt tak naprawdę o tym nie mówi. Dlatego sam postanowiłem coś z tym zrobić i przygotowałem kurs online, który pokazuje wady i zalety każdego z tych podejść.

Niestety jeszcze niewiele osób słyszało o tym kursie. Chciałbym to zmienić, ponieważ uważam, że każdy powinien dokonywać zmian się zgodnie z własnymi potrzebami. Nie można narzucić komuś rewolucji, bo nam się wydaje, że będzie ona dla niego skuteczna. Nie można też nikogo zmuszać do spokojnej i ewolucyjnej zmiany, bo możliwe, że potrzebuje on nagłego przewrotu w swoim życiu.

Jeżeli czytasz książki związane z rozwojem osobistym, albo poradniki psychologiczne, zazwyczaj trafiasz na zmiany w stylu rewolucyjnym. Są one spektakularne i wspaniale się o nich pisze. American dream i spełnienie wszystkich marzeń. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie do wszystkich takie podejście do zmiany trafia.

Sam jestem na to przykładem. Kiedy zacząłem interesować się rozwojem osobistym, zupełnie nie rozumiałem, dlaczego miałbym całkowicie wywracać swoje życie do góry nogami. Potrzebowałem czegoś innego. Potrzebowałem zmiany, ale w odpowiednim dla mnie tempie. Potrzebowałem ewolucji. Jednak nikt wtedy nie nazywał tego podejścia w taki sposób.

To naprawdę frustrujące, jeżeli ciągle ktoś powtarza Ci, że musisz dokonać rewolucji w swoim życiu, a Ty się zupełnie z tym nie zgadzasz. Jeżeli nie odpowiada Ci to podejście, musisz poznać alternatywę, jaką jest podejście ewolucyjne. Dla mnie było to duże odkrycie.

Może zmiany ewolucyjne nie są tak spektakularne. Może dzieją się w trochę wolniejszym tempie. Ale dla mnie to odpowiadało. Dopiero kiedy poznałem ten sposób pracy nad sobą, coś zaczęło się zmieniać w moim życiu. Dlatego również z Tobą, chciałem się tym podzielić.

Trudno jest to opisać w jednym artykule. Sama zmiana to temat rzeka. W moim kursie znajdziesz wycinek tej wiedzy, który przedstawiam w przystępnej formie. W kursie dowiesz się wielu rzeczy na temat sposobów dokonywania zmian. Dostaniesz też kilka ćwiczeń, które będziesz mogła wykonać samodzielnie.

Jeżeli naprawdę chcesz się zmienić, musisz wybrać swoją drogę. Nie musisz już błądzić. Sam wiem, jak potrafi to być męczące. Lepiej przeznacz siły na konkretną pracę nad sobą. Mogę Ci w tym pomóc. Jednak pamiętaj, decyzja zawsze leży po Twojej stronie. Nawet najlepszy kurs niczego Ci nie da, jeżeli nie zastosujesz tej wiedzy w praktyce.

Dla moich czytelników przygotowałem specjalną ofertę. Jeżeli kupując kurs wpiszesz kod z nazwą mojego bloga „architekturasukcesu” to dostaniesz 20% rabatu. Kurs dostępny jest obecnie w bardzo atrakcyjnej cenie. Kosztuje tyle, co dwie dobre kawy. Jednak kawę łatwo wypić i o niej zapomnieć, a o tym czego dowiesz się w moim kursie, będziesz jeszcze długo pamiętała.

Kurs jest dostępny online. Możesz nawet obejrzeć pierwszą lekcję za darmo. Sprawdź, czy ten rodzaj nauki Ci odpowiada. Jeżeli tak, możesz zdecydować się na zakup całego kursu. Jeżeli chcesz kupić mój kurs, wystarczy, że klikniesz TU. Możesz również kliknąć na ten optymistyczny baner, który znajduje się poniżej.

 

Wnioski?

Jeżeli potrzebujesz zmiany w swoim życiu, możesz jej dokonać tylko w jednym przypadku. Musisz dokonać świadomej decyzji, że naprawdę tego chcesz. To podstawa i pierwszy krok, którego nie można niczym zastąpić.

Jeżeli świadomie zdecydujesz się na zmianę, musisz wybrać jedną z dróg, która może Cię do tej zmiany doprowadzić. Potrzebujesz rewolucji, czy ewolucji w swoim życiu? Potrzebujesz odciąć się od tego co było i zbudować wszystko na nowo? A może potrzebujesz systematycznie zmieniać to, co już osiągnęłaś?

Wiem, że nie są to łatwe pytania. Każda z tych dróg wymaga od Ciebie innej motywacji. Do zmiany musisz się dobrze przygotować. Jednak jeżeli naprawdę tego chcesz, to jesteś świadoma, że nikt za Ciebie nie podejmie tej decyzji.

Zmiana leży w Twoich rękach. To twoja decyzja czy będziesz nadal zwlekała, czy ruszysz z miejsca. To Twój wybór, Twoja wolność. I właśnie to w tym wszystkim jest najtrudniejsze.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Kliknij TU jeżeli chcesz kupić kurs Rewolucja Czy Ewolucja – Dwie Ścieżki Rozwoju.

Przeczytaj również:

Czy wiesz jaka naprawdę jest Twoja samoocena?

Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie.

3 KOMENTARZE

    • A jak pewnie wiesz, z wyznaczaniem celów mamy problemy. Balansujemy na granicy celów zbyt ambitnych i tych, które nie dają nam satysfakcji. Wyznaczania celów uczymy się w praktyce, a dla wielu osób nie jest to droga, którą lubią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here