Strona główna » Coaching w Trójmieście – czym możemy się pochwalić?

Coaching w Trójmieście – czym możemy się pochwalić?

Coaching w Trójmieście? Tak, dokładnie o tym będę dziś pisał. Coaching rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Wystarczy przyjrzeć się tylko niektórym rodzajom coachingu, aby mieć pewność, że w każdym aspekcie naszego życia, coaching może być obecny.

Nie mówię tu tylko o najbardziej popularnych rodzajach coachingu, takich jak coaching przywódczy, coching strategiczny, coaching biznesowy, coaching kariery, a nawet coaching osobisty (life coaching). Chodzi mi raczej o to, że nowo powstałe rodzaje coachingu, starają się w sposób bardzo konkretny, odpowiedzieć na problemy i wyzwania współczesnego człowieka. Osobiście jestem z tego bardzo zadowolony, bo pokazuje to, że coraz więcej osób w naszym pięknym kraju, myśli o swoim rozwoju osobistym. Coraz więcej osób chce przekraczać własne granice i pokonywać trudności w sposób mądry i skuteczny. Zastanawiam się jednak nad tym jak wygląda dostępność do ofert coachingowym na rynku dla mnie najbliższym, czyli na terenie Trójmiasta. Postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej, z jakich ofert coachingu mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Moim punktem wyjścia, było przyjrzenie się temu, czy zagadnienie coachingu jest w ogóle popularne w Trójmieście. Zrobiłem proste porównanie na stronie dobrycoach.pl (jest to strona, na której klienci mogą oceniać pracę coacha). Wybrałem tę stronę, ze szczególnej sympatii do Andrzeja Burzyńskiego, któremu od czasu do czasu zdarza się wspomnieć o ów serwisie na swoich wystąpieniach. Analiza portalu dobrycoach.pl  wskazuje na to, że w Gdańsku mamy ocenionych 94 coachów, w Gdyni 62, a w Sopocie 45. Łącznie daje nam to 201 coachów, ocenionych na wymienionym portalu, w całym Trójmieście. Oczywiście nie są to dane konkretne i nie należy ich tak traktować, chodzi raczej o to, że wraz z zapotrzebowaniem na takie usługi, rośnie liczbą zarejestrowanych osób do oceny. W porównaniu z Warszawą (365 coachów ocenionych na portalu), Trójmiasto wypada bardzo dobrze. Należy też wspomnieć, że w porównaniu z innymi miastami, Trójmiasto zajmuje drugie miejsce w ilości zarejestrowanych coachów na tym portalu. Można powiedzieć, że temat rozwoju osobistego i coachingu nad morzem ma się świetnie i ciągle się rozwija. Co więcej, osoby zainteresowane taką ścieżką kariery, mogą dokształcać się z zakresu coahingu na studiach podyplomowych, czy to na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, czy też na Akademii Coachingu WSB w Gdyni. Można więc przypuszczać, że usług związanych z rozwojem osobistym i coachingiem na terenie Trójmiasta z roku na rok będzie coraz więcej.

Czasami jednak z powodu tak szerokiego wyboru, możemy mieć problemy ze decydowaniem się na konkretnego coacha, czy konkretne podejście do coachingu. Na początku swojej drogi z rozwojem osobistym, gdy już poczujemy, że trudno jest nam wznieść się na wyższy poziom, możemy zmagać się z pytaniem, czy lepszy będzie dla nas life coaching, czy raczej coaching związany z rozwojem naszej kariery. Przyznam szczerze, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak można wybrać dla siebie odpowiedniego coacha. Ja jednak – i musze zaznaczyć, że jest to moja bardzo subiektywne spojrzenie – uważam, że dobrego coacha nie poznamy po ilości dyplomów wywieszonych na ścianie, czy na stronie internetowej, a raczej po wartościach jakie dana osoba prezentuje w życiu. Owe wartości są mocno zakorzenione w sposobie pracy coacha. Drugim ważnym elementem jest warsztat coacha, który ciągle powinien być rozwijany. Sam w swojej praktyce, czerpię inspirację i tworzę swój warsztat pracy w oparciu o wiele dziedzin, które nie koniecznie muszą być ze sobą ściśle powiązane. Oczywiście szeroka wiedza z zakresu psychologii, a nawet psychoterapii pomaga mi w pracy. Jednak uważam, że bardziej cenne w coachingu jest syntetyzowanie wiedzy z każdego obszaru życia. Kolejną ważną kwestią, która wywodzi się z tego co napisałem wcześniej, jest sprawa spójności coacha w tym co robi, mówi i w jaki sposób żyje. Dla mnie  w pracy z innym człowiekiem nad jego rozwojem, ważne są solidne fundamenty wewnętrzne coacha, na których klient może oprzeć się gdy jest to potrzebne,  a także zobaczyć jak zbudować własne. Nie mówię już tu o rzeczach trywialnych, takich jak poufność i etyka zawodowa, bo jeżeli ktoś nie przestrzega tych reguł, nie powinien nigdy mianować się coachem. To w końcu duża odpowiedzialność towarzyszyć komuś na drodze do rozwoju. Jeżeli jesteśmy zbyt słabi by udawać się w taką podróż samemu, to dlaczego mamy narażać na niebezpieczeństwo innych? Trudno jest więc wybrać coacha na papierze, czy w internecie. Nic nie zastąpi nam zwyczajnej jednej sesji, gdzie albo poczujemy odpowiednią energię, albo nie. Uwierzcie mi, albo zapytajcie kogoś kto korzystał już z takich usług, po pierwszej sesji na pewno będziecie wiedzieć z kim nie chcecie pracować. Myślę, że samo dopasowanie w relacji coachingowej jest ważne. Polecam więc próbować, bo kto nie próbuje ten stoi w miejscu i kropka.

Z ciekawostek związanych z coachingiem w Trójmieście, koniecznie powinniśmy wspomnieć o Aleksandrze Pogorzelskiej z firmy Champion Consulting  (championconsulting.com.pl), która w fantastyczny sposób łączy coaching ze świata biznesu i sportu. Znam ją osobiście i z czystym sumieniem mogę polecić ją jako coacha. Współpracuje ona z mistrzami olimpijskimi oraz znanymi trenerami motywacyjnymi, co dla mnie samego jest ogromną inspiracją. Bardzo podoba mi się takie całościowe podejście do rozwoju i łączenie życia osobistego z zawodowym. A dla wszystkich osób, które są zainteresowane rozwojem osobistym, polecam blog mistrzowskiestrategie.pl – polecam go w tym miejscu dlatego, że wiem iż tworzą go osoby z Trójmiasta.

A może Ty masz jakieś doświadczenia z coachingiem w Trójmieście? Jeżeli tak napisz do mnie, bo bardzo cenię taką informację z pierwszej ręki.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Patryk Wójcik
(coaching, rozwój osobisty, biznes oparty na solidnych fundamentach).