Jaki jest sens Twojego życia? Kiedy ostatnio zadałaś sobie to pytanie? Jeżeli jesteś jak większość z nas, to prawdopodobnie nigdy wprost się nad tym nie zastanawiałaś. Zazwyczaj do tego pytania podchodzimy okrężnymi drogami. Co jednak zrobić w momencie, kiedy czujesz się kompletnie zagubiona? Jak odzyskać radość życia i znaleźć swój prawdziwy cel?

Co zrobić, kiedy w życiu potrzebujesz zmiany?

To, że boimy się zmian, jest chyba oczywiste dla wszystkich. Żyjemy w czasach, w których bardzo dużo mówi się o zmianach. Jednak większość osób skupia się wyłącznie na gadaniu i rozmyślaniu na temat zmian. W ten sposób niczego nie da się osiągnąć.

Zmiana zawsze wymaga cierpliwości i walki z samym sobą. Kiedy próbujesz się zmienić, na pierwszy plan wychodzą wszystkie Twoje leki i słabości. Ale tylko w ten sposób możesz coś ze sobą zrobić. Zmiana jest przecież najlepszą okazją, aby spróbować swoje życie poukładać na nowo.

Musisz wiedzieć, że większość życiowych zmian, zaczyna się od drobnych kroczków. Nie jesteśmy w stanie wywrócić swojego życia do góry nogami w jednej chwili. Takie rzeczy zdarzają się tylko w filmach. Nie szukaj dłużej magicznych recept, które mają pomóc Ci zmienić swoje życie w jedno popołudnie. To zwyczajne kłamstwa.

Zmiana opiera się na systematyczności i wyznaczeniu nowego kierunku. Możesz o tym przeczytać w artykule: Chcesz zmienić swoje życie? Musisz najpierw wiedzieć jak to zrobić! Dowiesz się tam również, jak przygotować się psychicznie do zmiany. Tylko w ten sposób będziesz miała siłę, aby wykonać w końcu ten pierwszy krok.

Z czego jesteś naprawdę dumna?

W kółko słyszysz, że musisz odnaleźć w życiu cel. Inni namawiają Cię, abyś w końcu znalazła swoją pasję. Problem w tym, że są to tak ogólne stwierdzenia, że większość z nas nie wie, jak się do tego zabrać. Jeżeli przez ostatnie lata nie myślałaś o pasji, to jak niby masz ją teraz znaleźć?

Ja zdecydowanie wolę bardziej konkretne pytania. Zamiast szukać pasji i swojego życiowego celu, zastanów się najpierw, z czego jesteś naprawdę dumna? Może to być związane z Twoimi osiągnięciami zawodowymi, albo relacjami osobistymi. To, z czego jesteśmy naprawdę dumni, nie musi być spektakularne dla innych. Najważniejsze, że jest to ważne i wyjątkowe  dla Ciebie.

Pasja i życiowy cel, to pojęcia rozmyte. Trudno się z nimi zmierzyć, kiedy czujesz się zagubiona. Dużo łatwiej będzie Ci z refleksją podejść do swojego życia i ocenić, czy potrafisz wymienić coś, z czego naprawdę jesteś dumna. Jeżeli nawet nic takiego nie znajdziesz, to łatwo możesz ustalić, co w przyszłości musiałoby się stać, abyś poczuła się dumna.

To, co jest dla Ciebie powodem do dumy i prawdziwej satysfakcji, wynika z Twoich przekonań. Wszystko to wypływa z Twojego podejścia do świata. To w co aktualnie wierzysz, będzie dla Ciebie najlepszą wskazówką do dalszego działania. Od tego powinnaś zacząć.

Jeżeli szukanie pasji, to dla Ciebie zlepek słów, które nie mają w obecnym świecie wielkiej wartości, poszukaj swojego powodu do dumy. Kilka wskazówek jak to zrobić, odnajdziesz w artykule: Nie uda Ci się wymyślić własnej pasji. Opisuje w nim błędy, które powielają najczęściej osoby, wchodzące w świat rozwoju osobistego.

Poszukaj swojej motywacji

Jeszcze nikt nie zmienił swojego życia od samego myślenia o zmianie. Zmiana zawsze wymaga działania. Bez względu na to, jak wydaje Ci się to straszne, musisz w końcu zrobić ten pierwszy krok w nieznane. Będziesz potrzebowała do tego wsparcia i zachęty. Dlatego musisz odnaleźć w sobie pokłady motywacji.

Motywacja jest często brakującym ogniwem, które pozwala przejść od myślenia, do konkretnego działania. Póki nie zrozumiesz samej siebie i nie znajdziesz tego, co daje Ci siły do życia, nie będziesz w stanie niczego zmienić. Mitów na temat motywacji powstało już tysiące. Jestem pewien, że czujesz się zagubiona, bo nadal w nie wierzysz.

Temat motywacji nie jest prosty. Mamy z tym problemy na co dzień. Zazwyczaj z trudem przychodzi nam robienie tego co powinniśmy. Ale bardzo łatwo zajmujemy się czymś, czego tak naprawdę robić nie warto. Jeżeli chcesz odnaleźć w swoim życiu głębszy sens, musisz zadbać o rozwój samoświadomości. Aby to zrobić, musisz lepiej zrozumieć mechanizmy własnej motywacji.

Zacznij od przeczytania artykułu: Sekret prawdziwej motywacji, o którym od dawna powinnaś wiedzieć. Odnajdziesz w nim wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat prawdziwej i skutecznej motywacji. Dowiesz się również, dlaczego ludzie potrzebują autonomii i przestrzeni, w której mogą się wykazać.

Co zrobić, kiedy czujesz się zagubiona?

Nie ma nic gorszego, niż bierne czekanie, że w Twoim życiu zmieni się coś samo. W ten sposób coraz mocniej sobie uświadamiasz, że Twoje życie zależy wyłącznie od losu, który bywa kapryśny. W ten sposób tracisz grunt pod nogami i zaczynasz żyć w przekonaniu, że na nic nie masz wpływu.

Wyobraź sobie, że budzisz się na łódce pośrodku całkowitej pustki. Rozglądasz się na boki, ale widzisz tylko mgłę. Nie widzisz nawet końców wioseł, które zatopione są w wodzie. Czujesz się bezradna, bo nie wiesz gdzie jesteś. Czy to jezioro, mały stawik, czy wyjątkowo spokojne morze?

Co byś zrobiła w takiej sytuacji? Czy czekałabyś, aż ktoś przyjdzie Ci z pomocą? A może zaczęłabyś wiosłować, choć nie miałabyś pewności dokąd płyniesz? Mgła może przecież nigdy nie ustąpić. Jeżeli będziesz bierna, to nie dasz sobie nawet szansy, aby spróbować uratować własne życie.

W takiej sytuacji musisz po prostu zacząć wiosłować. Nie ma znaczenia, w którą popłyniesz stronę. Musisz po prostu wykonać pierwszy ruch wiosłami, później kolejny i następny. Tylko w ten sposób możesz dać sobie szansę na ocalenie.

Czekając, będziesz tkwiła w martwym punkcie. Nikt Ci nie pomoże dokonać tego wyboru. Sama musisz wykonać pierwszy krok. Później będzie już łatwiej, bo będziesz trzymała się swoich wcześniejszych wyborów. Najbardziej przeraża nas jednak ten pierwszy ruch wiosłami.

Jeżeli czujesz się zagubiona, najgorszym co możesz zrobić, jest ciągłe czekanie. Cokolwiek innego wybierzesz, będzie to lepsze niż bierność. Możesz zainteresować się psychologią lub rozwojem osobistym. Możesz poczytać inne artykuły na moim blogu. Możesz zainteresować się jogą, albo medytacją. Zrób cokolwiek, aby dać sobie szansę na odnalezienie swojej życiowej drogi.

Krok w jakimkolwiek kierunku będzie lepszy, niż bierne tkwienie w pustce. Każdy następny krok będzie łatwiejszy, a w końcu możesz nawet trafić na coś, co pomoże Ci określić właściwy kierunek Twojego życia. Aby zmienić myślenie, trzeba robić coś innego niż do tej pory. Oto cały sekret rozwoju osobistego.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here