Każdy związek się zmienia. Wpływają na nas nie tylko nasze wzajemne relacje, ale też inni ludzie z bliskiego otoczenia. Nie oznacza to jednak, że w długotrwałym związku ludzie nie są szczęśliwi. Pary, które potrafią zadbać o 5 kluczowych aspektów swojej relacji, nadal są pełne optymizmu i miłości. Sprawdź, czy Wy również to potraficie.

Doceniamy małe rzeczy, które robimy razem

W życiu skupiamy się zbyt mocno na tym co spektakularne, a nie doceniamy tego, co jest małe, ale za to często się powtarza. Wmawiamy sobie, że naprawdę zadbać o związek będziemy mogli dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć na to dużo czasu. Planujemy wakacje, które mają pomóc nam się ponownie zbliżyć do siebie. Tylko, że to nie działa w ten sposób.

Wyjazd na takie wakacje może nic nie zmienić, jeżeli po drodze stale będziecie żyli w ten sam sposób. Nie doceniamy drobnych rzeczy, które mogą nas zbliżać do siebie codziennie. A są one dużo ważniejsze, niż wyjazd na wakacje raz w roku. Są one ważniejsze niż imprezy ze znajomymi i wyjścia do teatru.

Małe rzeczy, które możecie robić ze sobą na co dzień, są podstawą budowania szczęśliwej i trwałej relacji. Sprawiają, że ciągle czujecie ze sobą więź. Mogą to być Wasze codzienne rytuały, albo sprawdzone sposoby na wspólne spędzanie czasu. Może to być spacer, wspólna kolacja, albo oglądanie serialu.

Cokolwiek to będzie, musi to być ważne dla Was obojga. W ten sposób będziecie robili coś wspólnie, bez względu na to, czy w danym dniu macie na to dużo czasu. Świetnie działa tu również pomaganie sobie nawzajem w codziennych obowiązkach. Wspólne wyjście do sklepu po zakupy spożywcze, może być przecież świetną okazją do ciekawej rozmowy.

Ludzie, którzy uważają, że nie mają czasu dbać o swój związek, tak naprawdę nie potrafią walczyć o wspólny czas. Zamiast siedzieć w samotności przed telewizorem, można przecież wspólnie przygotować kolację. Zawsze można zrobić coś razem, a przy okazji będziemy mogli porozmawiać. Szukanie takich okazji powinno być dla Was ważne.

Szybko wybaczamy sobie drobne błędy

W wielu związkach powiela się pewien niebezpieczny schemat. To co na początku wydawało się błahe i łatwo mogliście przymknąć na to oko, po pewnym czasie staje się irytujące i nie do zniesienia. Kiedy oboje macie do siebie coraz mniej cierpliwości, zaczynacie wytykać sobie nawet najmniejsze błędy.

Żyjecie tak, jakby Wasze radary były ciągle ustawione na wyszukiwanie błędów partnera. Wracacie ciągle do tych samych kłótni. Jednak patrząc na nie obiektywnie, stale sprzeczacie się o mało istotne sprawy. W ten sposób unikacie ważnych i trudnych tematów.

W dobrych związkach ludzie bardzo szybko potrafią sobie wybaczać drobne potknięcia. Nie trzeba ich przecież w nieskończoność rozpamiętywać. Można po prostu zaakceptować, że to się stało i żyć dalej. Trudne jest życie z partnerem, który potrafi wypomnieć nam jakieś potknięcie, o którym my już dawno nie pamiętamy. On jednak ciągle w głowie do tego wraca i nie potrafi odpuścić.

Niestety takie podejście jest zaraźliwe. Kiedy przebywacie w otoczeniu innych par, które wiecznie robią sobie wyrzuty pod pretekstem kąśliwych żartów, to zaczynacie postępować w ten sam sposób. Jest to bardzo prosta droga, abyście odebrali sobie szczęście ze wspólnego życia. Moim zdaniem nie warto. Kiedy w związku zaczynacie sobie wypominać potknięcia, musicie jak najszybciej z tym skończyć!

Potrafimy wspólnie zaszaleć

W każdym związku potrzebne są emocje. Kiedy przestaniecie o nie zabiegać, Wasza codzienność wypełni wszystkie obszary życia szarością i nudą. W związku potrzebna jest odrobina spontaniczności i szaleństwa. Jeżeli dobrze znacie siebie nawzajem, to wiecie na jakie szaleństwa możecie sobie pozwolić.

Czasami nie trzeba wiele, aby wzniecić w związku kilka emocjonalnych iskier. Wybierzcie się do nowej restauracji i poznajcie smaki, których oboje jeszcze nie próbowaliście. Pójdźcie do kina 5D, albo do Escape Roomu i wspólnie rozwiążcie kryminalną zagadkę.

Znajdźcie sobie nowe hobby, które będziecie mogli realizować we dwoje. Może to być taniec, jazda na rowerze, albo wędkarstwo. Niech będzie to coś, czego wcześniej nie robiliście. Będziecie wkraczać w zupełnie nowy świat, bez żadnych umiejętności. Wszystko może pójść nie tak, dlatego możecie być pewni, że będzie sporo śmiechu.

Tylko nie traktujcie tego zbyt poważnie. Nie chcecie być mistrzami świata i nie walczycie o olimpijskie medale. To ma być dla Was relaks i przyjemność. Nie wybierajcie zajęć, w których będziecie ze sobą rywalizować. Skupcie się na współpracy. W ten sposób stworzycie sobie nową przestrzeń do szaleństw.

Potrafimy się wspierać w trudnych momentach

Nie jesteśmy w stanie żyć ciągle na pełnych obrotach. Każdy z nas potrzebuje chwili na złapanie oddechu. Każdy z nas ma prawo do chwil słabości, zwątpienia, a nawet kryzysu. Najważniejsze jednak, abyście w takim momencie mogli liczyć na siebie nawzajem.

Kiedy Ty masz słabszy okres, Twój partner potrafi Cię pocieszyć i wesprzeć na duchu. Kiedy on radzi sobie gorzej, Ty wiesz jak mu pomóc. W ten sposób się uzupełniacie, a życie we dwoje staje się dużo łatwiejsze, niż życie w samotności. A właśnie po to ludzie łączą się w pary. Chodzi o wzajemne wsparcie, które pozwala nam odważniej kroczyć przez życie.

Jednak, aby wspierać się w trudnych momentach, trzeba mieć do siebie bezgraniczne zaufanie. W innym przypadku będziecie ukrywać przed sobą monety zwątpienia. Obecnie w wielu związkach nie ma przestrzeni, aby pokazywać swoje słabości. Taka postawa wyniszcza nas od środka.

Nie jesteście robotami. Nie możecie od siebie oczekiwać, że stale będziecie chodzić uśmiechnięci i zadowoleni. Taka postawa jest niezdrowa, bo na kilometr bije od niej fałsz. Trzeba wiedzieć jak ze sobą rozmawiać o tym co trudne. Paradoksalnie, może to zbliżyć Was do siebie.

Dbajcie o to, aby w Waszym związku można było otwarcie mówić o swoich problemach. W ten sposób Wasza relacja będzie dla obu stron satysfakcjonująca. Stale uczcie się ze sobą rozmawiać o tym, co trudne. Tak możecie pracować nad wzajemnym zaufaniem.

Wiemy, że o miłość trzeba dbać

Osoby, które wierzą, że miłość jest nam dana raz na zawsze, odpuszczają i przestają dbać o swój związek. Wydaje im się, że w momencie, kiedy połączyła ich strzała Amora, wszystko jest już oczywiste. Miłość jest dla nich czymś stałym i dlatego najczęściej ją tracą.

W szczęśliwych związkach jest inaczej. Dbanie o miłość jest podstawą, która zapewnia energię do działania w innych sferach życia. W takich związkach jest przestrzeń na poważne rozmowy i momenty słabości. W takich związkach partnerzy nie wyszukują na siłę swoich błędów i nie szukają na siebie haków.

Kiedy codziennie skupiasz się na tym, aby choć odrobinę zadbać o swój związek, wtedy zaczynasz dostrzegać nadarzające się okazje. Spędzacie ze sobą więcej czasu, bo potraficie połączyć swoje obowiązki. Nie musicie robić tego na siłę, bo przychodzi Wam to z dużą łatwością. Musicie tylko pamiętać, żeby wykonać codziennie ten jeden mały kroczek, który pozwoli Wam zadbać o miłość.

Dobrze się zastanówcie, na czym skupiacie codziennie swoją uwagę. Czy każde z Was błądzi myślami i skupia się wyłącznie na własnych problemach? A może choć przez chwile myślicie o tym, aby zatroszczyć się o siebie nawzajem? Ten sposób myślenia trzeba w sobie wypracować.

W każdym szczęśliwym związku, partnerzy myślą o sobie nawzajem bez wysiłku, bo jest to ich nawyk. Każdy może się tego nauczyć, wystarczy tylko zacząć robić to systematycznie. Po kilku tygodniach wejdzie Wam to w krew. Pytanie tylko, czy macie wystarczająco dużo motywacji, aby naprawdę zadbać o Waszą miłość?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji w temacie związków i miłości, możecie znaleźć na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

2 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem może myć. Jest to kwestia zaufania i uczciwości. Ale watro przebywać z drugą osobą. Poznawać ją i dzielić czas, poznawać i opiekować się sobą.

  2. O każdy związek należny dbać. Początki związane z zauroczeniem nie wymagają zbytnio naszego intensywnego starania, z latami jednak to się zmienia. Partner nie jest tym ideałem co był wcześniej, zaczynasz dostrzegać jego coraz większe wady……..większy brzuch……Naprawde trzeba się postarać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here