Czy jesteś silna psychicznie? Czy potrafisz zachować wewnętrzny spokój nawet w trudnych sytuacjach? A może czasami brakuje Ci tego spokoju, bo pewne sytuacje traktujesz zbyt poważnie? Jeżeli chcesz zadbać o higienę psychiczną powinnaś pamiętać, że nie warto popełniać tych 4 istotnych błędów.

Czy wiesz czym jest szczęście?

Czy wiesz co daje Ci prawdziwe szczęście w życiu? Czy znasz samą siebie na tyle dobrze, aby dążyć do osiągnięcia prawdziwego szczęścia? A może nadal uważasz, że nie jesteś jeszcze gotowa, albo nie zasługujesz na szczęście?

Takie podejście mogłaś wynieść z domu. Może ono wynikać również z Twoich wcześniejszych doświadczeń. Ludzie, którzy tego nie wiedzą, stale gonią za iluzją szczęścia i dlatego ich życie przypomina nieustanny wyścig. To bardzo męczące.

Szczęście wynika z Twojego podejścia do życia. Nie musisz stale się uśmiechać, aby być szczęśliwa. Nie chodzi tu o pozory, ale raczej o spełnienie i satysfakcję z życia. Możesz o tym przeczytać w artykule: Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

Ludzie, którzy dbają o swoją psychikę wiedzą, że warto być cierpliwym. Zamiast jednorazowej i natychmiastowej przyjemności, wolą czekać na coś, co da im prawdziwą satysfakcję. To nie jest proste w czasach, które przyzwyczaiły nas do tego, że wszystko można osiągnąć bardzo szybko. Osiągnięcie prawdziwego szczęścia wymaga wytrwałości i nie każdy jest na to przygotowany.

Czy dbasz o swoje relacje?

Ludzie, którymi się otaczasz, wpływają na Twoją psychikę. Nasi najbliżsi potrafią wpływać na nasze emocje. Przejmujemy ich sposób mówienia i perspektywę patrzenia na świat. Potrafią nas pocieszyć, ale też potrafią nas zranić. Najważniejsze pytanie brzmi, jakimi ludźmi otaczasz się na co dzień?

Czy są to ludzie, którzy są szczęśliwi? Czy są pozytywnie nastawieni do świata? Czy potrafią marzyć i spełniać te marzenia? A może są to ludzie, którzy stale narzekają i są bezsilni? Czy otaczasz się ludźmi, którzy pomagają Ci wzrastać? A może wokół Ciebie są same toksyczne osoby, które podcinają Ci skrzydła?

Jeżeli otaczasz się osobami, którym nie możesz zaufać, stale będziesz musiała być czujna. Nie będziesz potaniła się zrelaksować w ich towarzystwie, bo będziesz musiała uważać na każde słowo. Wiele osób marnuje czas i energię na budowanie relacji z ludźmi, którzy tak naprawdę podcinają im tylko skrzydła. Mam nadzieję, że pamiętasz mój artykuł na ten temat: Prosta recepta, jak podciąć komuś skrzydła.

Pamiętaj, że o sile Twojej psychiki świadczy nie tylko to z kim utrzymujesz kontakt, ale też to z kim tego kontaktu świadomie nie utrzymujesz. Nie każdy potrafi zakończyć relację z osobami, które ciągną ich na samo dno. Właśnie dlatego tak wiele osób nadal tkwi w toksycznych związkach i przyjaźniach.

„Ludzie myślą, że koncentracja polega na mówieniu „tak” rzeczy, na której chcesz się skoncentrować. Ale tu zupełnie nie o to chodzi. Koncentracja polega na mówieniu „nie” setkom innych dobrych pomysłów, które tam są. Musisz wybierać ostrożnie.”

– Steve Jobs

Jest to wyjątkowy cytat Steve Jobsa, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Z relacjami jest tak samo jak z koncentracją. Większość osób skupia się na tym, z kim chętnie się spotykają. Jednak tylko nieliczni są świadomi, dlaczego już dłużej nie chcą się spotykać z pewnymi osobami. To potrafią tylko osoby silne psychicznie, bo taka sytuacja wymaga szczerości i mówienia wprost.

Czy potrafisz zapanować nad swoimi nawykami?

Nawyki rządzą naszym życiem. Jeżeli próbowałaś kiedykolwiek przejść na dietę, zacząć regularnie ćwiczyć, albo rzucić palenie to doskonale wiesz, że pokonanie własnych nawyków jest bardzo trudne. Większości z nas wydaje się, że nawyki powstają zupełnie bez naszej świadomości. Tak z dnia na dzień zaczynamy coś robić i wchodzi nam to w krew. Jednak nie wszyscy działają w ten sposób.

Osoby silne psychicznie potrafią świadomie wypracowywać nawyki. Przykładem może być tu pozytywny nawyk codziennego czytania. W większości biografii ludzi sukcesu znajdziesz wzmiankę o tym, że byli oni wręcz uzależnieni od czytania. To właśnie dzięki dobrej lekturze mogli poszerzać swoje horyzonty.

Czytanie jest oczywiście tylko jednym przykładem takiego pozytywnego nawyku, który warto w sobie wyrobić. Wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby znaleźć choć 10 minut na czytanie dziennie. Jednak to zwykła wymówka. Wystarczy wypracować sobie nawyk czytania w dogodnym momencie (rano, przy śniadaniu, przed snem itd.) i zacząć to robić systematycznie.

Swoją drogą, jeżeli zastanawiasz się co warto przeczytać, to zapraszam Cię do mojego Sklepu Pełnego Inspiracji, znajdziesz tam książki, które w jakiś sposób wpłynęły na moje życie. Serdecznie Ci je polecam.

Umiejętność kształtowania nawyków jest ważna dla Twojego zdrowia fizycznego i kondycji psychicznej. Kiedy zaczniesz pracować nad nawykami, będziesz mogła zastąpić te negatywne czymś, co będzie dla Ciebie lepsze. Nad nawykami naprawdę można zapanować i udowodniły to już miliony osób. Dlaczego Tobie miałoby się nie udać? Pamiętaj, że siła psychiczna to również zdolność panowania nad własnymi zachowaniami nawykowymi.

Czy dobrze się czujesz we własnym ciele?

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Chyba się z tym zgodzisz? Dlatego osoby silne psychicznie dbają również o swoją kondycję fizyczną. Nie da się pracować wyłącznie nad sferą mentalną, zupełnie zaniedbując sferę cielesną. To częsty błąd, który popełniają najczęściej osoby zaczynające swoją przygodę z rozwojem osobistym.

Ciało i umysł są ściśle ze sobą powiązane. Dlatego jeżeli chcesz wzmocnić swoją psychikę, musisz też poświęcić uwagę na wzmocnienie własnego ciała. Nie chodzi tu tylko o uprawianie sportu. Chodzi o to, abyś dobrze się czuła we własnym ciele i są na to różne sposoby.

W tym temacie możesz przeczytać artykuł: 2 sfery, o które powinna zadbać każda kobieta. Myślę, że odpowie Ci on na kilka kluczowych pytań związanych z wzajemnym oddziaływaniem na siebie sfery psychicznej i fizycznej.

Jeżeli nie będziesz świadoma, że ciało wpływa na umysł, ale też umysł wpływa na ciało, możesz zatrzymać się w miejscu ze swoim rozwojem. To wzajemne oddziaływanie nazywa się sprzężeniem zwrotnym i każdy kto interesuje się psychologią, albo rozwojem osobistym powinien o tym wiedzieć. Brak świadomości istnienia sprzężenia zwrotnego między umysłem i ciałem, jest częstą przyczyną braku efektów w pracy nad sobą.

Wnioski?

Jeżeli chcesz wzmocnić swoją psychikę, musisz zastanowić się nad tymi czterema aspektami w życiu. Powinnaś wiedzieć co daje Ci prawdziwą radość, satysfakcję i szczęście. Musisz mieć to pytanie cały czas w głowie, ponieważ odpowiedź na nie może się zmieniać. Bardzo ważne jest również to, aby rozumieć, z czego te zmiany wynikają.

Twoja siła psychiczna to również sposób w jaki budujesz relacje. Zastanów się, czy w tym aspekcie życia potrzebujesz zrobić w końcu porządek? Wiele osób zwleka z tym zbyt długo, przez co tkwią w toksycznych relacjach przez lata. A przecież im dłużej tkwisz w bagnie, tym trudniej się z tego bagna wydostać.

O Twojej sile psychicznej decydują nawyki, które towarzyszą Ci na każdym kroku. Czy zdajesz się wyłącznie na ślepy los i akceptujesz nawyki, które pojawiły się bez Twojej świadomości? A może jesteś jedną z tych osób, która próbuje wykorzystać nawyki w pozytywny sposób? To naprawdę ułatwia życie.

Mam nadzieje, że będziesz pamiętała o sprzężeniu zwrotnym. Umysł i ciało oddziałują na siebie na każdym kroku. Nie da się ich oddzielić od siebie. Nie możesz pracować tylko nad wzmocnieniem swojej psychiki, jeżeli zaniedbujesz swoje ciało. Rozwój w sferze mentalnej i psychicznej jest równie ważny. Jeżeli chcesz być silna psychicznie, musisz się dobrze czuć we własnym ciele.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Podobał Ci się wpis? Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Ostatnio otworzyłem Sklep z Inspiracjami – znajdziesz tam wyjątkowe książki psychologiczne i nie tylko 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here