Czy myślisz czasami o tym, że najbliżsi podcinają Ci skrzydła? Czy czujesz, że znajomi rzucają Ci kłody pod nogi? Większość z nas miewa takie dni, w których podobne myśli kłębią się nam w głowach. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że najczęściej to my sami jesteśmy dla siebie największą przeszkodą. Sami sobie podcinamy skrzydła, sami też rzucamy sobie kłody pod nogi. Czy chciałbyś w końcu z tym skończyć? Czy masz już tego dość i chcesz to zmienić?

Dzisiejszy świat pełen jest rozpraszaczy

Coraz trudniej się nam skupić. Z każdej strony bombardują nas setki informacji. Twój telefon grzeje się od powiadomień. W takim świecie trudno jest nam realizować wyznaczony cel. Wydaje nam się, że wszystko wokół jest tak atrakcyjne. Jednak to tylko iluzja. Kierujemy się zazwyczaj w stronę tego, co łatwe i przyjemne. To niestety nasz główny problem.

To w jaki sposób zarządzasz swoim życiem, zależy od samodyscypliny jaką udało Ci się wypracować na przestrzeni wielu lat. Jednak w dzisiejszym świecie trudno jest być osobą zdyscyplinowaną. To nie jest Twoja wina, że dookoła panuje taki chaos informacyjny. Problem w tym, że Ty sobie to życie jeszcze bardziej utrudniasz.

Coraz częściej odczuwasz, że czas przecieka Ci przez palce. Czujesz się zagoniona, ale jednocześnie stale przybywa Ci nowych obowiązków. Nie wyrabiasz się ze wszystkim i w końcu chciałabyś coś z tym zrobić. Musisz mieć świadomość, że w taki sposób nie uda Ci się zrealizować swoich marzeń. W taki sposób możesz jedynie gasić pożary, których z dnia na dzień będzie tylko przybywać.

Nie jest łatwo być skutecznym

Wiesz, co jest naprawdę trudne w życiu? Robienie tego co trzeba zrobić, a nie tego, co jest łatwe do zrobienia. Bardzo ciężko jest się zmusić do zrobienia czegoś ważnego i skomplikowanego, kiedy w zasięgu jednego kliknięcia masz tyle innych możliwości.

W ten sposób wszystko zaczynamy odkładać na potem. Wmawiamy sobie, że zabierzemy się za to później, albo na drugi dzień. Zaczynamy żaglować naszymi zadaniami i ostatecznie skupiamy się na tym, co tak naprawdę nie ma większego znaczenia.

Bycie obowiązkowym w dzisiejszym świecie to rzadkość. Nie lubimy planować z wyprzedzeniem. A kiedy już zaczyna gonić nas termin, wykonujemy wszystko po łebkach. Tacy już jesteśmy. Przyzwyczailiśmy się do tego żyjąc w świecie, w którym ciągle ktoś walczy o naszą uwagę i stara się nas rozproszyć.

Tylko nieliczni wiedzą, że na życiowy sukces największy wpływ ma obecnie umiejętność zarządzania samym sobą. Kiedy zdasz sobie sprawę, że sama jesteś swoim największym wrogiem w realizacji wielu celów, będziesz mogła w końcu coś z tym zrobić.

Twoim lekarstwem będzie praca nad samodyscypliną. To właśnie dzięki niej zaczniesz być skuteczna. Samodyscyplina to umiejętność odmawiania drobnym przyjemnościom w chwili obecnej, aby w przyszłości osiągnąć bardziej znaczący cel. Działając w ten sposób, będziesz w końcu dumna z samej siebie.

Jak pracować nad samodyscypliną?

Praca nad samodyscypliną wymaga odwagi. Nie da się tego zrobić w jeden dzień. Musisz zaakceptować, że będzie to wysiłek, który zacznie się zwracać dopiero w przyszłości. Jednak pracę nad samodyscypliną możesz potraktować jako najlepszą inwestycję, jaką możesz w tym momencie zaoferować samej sobie.

Najpierw musisz zmienić swoje przekonania. Złap w końcu za ster swojego życia. Nie obwiniaj innych za swoje porażki. Zaakceptuj, że jesteś odpowiedzialna za to, co Ci się przydarza. To są Twoje sukcesy i porażki. To Ty za nie odpowiadasz i możesz na nie wpływać.

Zrzucanie odpowiedzialności na innych jest łatwe i przyjemne. Przyznanie się przed samą sobą, że jesteś odpowiedzialna za swój sukces i porażkę, wymaga dużej odwagi. Jeżeli uda Ci się to zrobić, to jesteś na dobrej drodze.

Samodyscyplina wymaga silnej woli. Tylko dzięki sile woli możesz nauczyć się ignorować rozpraszacze, które pojawiają się w Twoim otoczeniu. Tylko dzięki sile woli możesz skupić się na wykonywaniu ważnych zadań.

Siła woli to umiejętność zmuszania się do działania od razu, bez ciągłego zwlekania. Nawet jeżeli nie jesteś do końca pewna czy Ci się uda, siła woli pozwala Ci działać systematycznie. Większość z nas boi się porażki, dlatego tak łatwo jest nam stać w miejscu. Osoby, które pracują nad samodyscypliną potrafią zmierzyć się z porażką i to jest ich największa siła.

Każdemu z nas potrzebna jest odwaga w działaniu. Musisz wierzyć w siebie. Musisz uwierzyć, że bez względu na to co będzie się działo, Ty znajdziesz jakiś sposób i sobie poradzisz. Ile razy znalazłaś się już w życiu w sytuacji, która wydawała się bez wyjścia, ale ostatecznie jakoś dałaś sobie radę? Ile razy upadłaś, ale jednak udało Ci się wstać?

Lęk przed porażką bywa paraliżujący. Tylko głupcy udają, że się niczego nie boją. Strach może być mobilizujący. Daj sobie przyzwolenie na lęk, jednak nie daj się mu pokonać. Uwierz w siebie, bo masz już spore doświadczenie życiowe, z którego możesz korzystać.

W drodze po swoje marzenia

Marzenia są ważnym elementem naszego życia. Dodają nam odwagi i motywacji do działania. Jednak najważniejsze są te marzenia, które realnie staramy się spełniać. Właśnie w tym może nam pomóc samodyscyplina.

Nasze życie składa się z wielu przyziemnych czynności, które nie wydają się atrakcyjne. Jednak kiedy wykonujemy je systematycznie, rezultaty mogą nas zaskoczyć. Pamiętaj, że nie doceniamy tego, co przychodzi nam zbyt łatwo. Jesteśmy naprawdę dumni tylko z osiągnięć, na które musieliśmy ciężko zapracować.

Popatrz na sportowców. Myślisz, że każdy codzienny trening jest dla nich wielką frajdą? Możesz być pewna, że wielu mistrzów olimpijskich nie lubiło jakichś aspektów swoich treningów. Jednak dzięki samodyscyplinie potrafili się przemóc i pokonywali swój opór przed robieniem tego co ważne.

Właśnie w ten sposób można odróżnić prawdziwego mistrza od zawodnika, który nigdy nie wybije się ponad średnią. Zwycięzcy wiedzą, że ich mistrzostwo składa się z wykonywania zadań, które wymagają dyscypliny i silnej woli.

Dlatego przestań rozmieniać się na drobne. Raz na zawsze sobie uświadom, że wielozadaniowość nie istnieje. Nie musisz wszystkiego robić naraz. Nie musisz ciągle skupiać się na robieniu tego, co daje Ci chwilową rozrywkę. Skup się na robieniu wszystkiego, co jest naprawdę potrzebne, abyś mogła spełnić własne marzenia.

Jednak zanim to zrobisz, musisz być szczera sama ze sobą. Czy Ty w ogóle wiesz jakie są Twoje marzenia? Czy masz odwagę przyznać się do nich przed sobą? A może nadal uciekasz od tego tematu, bo boisz się, że nigdy nie uda Ci się ich spełnić?

Dobrze się zastanów, czy nadal chcesz być swoim największym wrogiem? A może w końcu zaczniesz to zmieniać? Nie ma lepszej metody na wprowadzenie zmian do własnego życia, niż praca nad wzmocnieniem samodyscypliny. Jeżeli Ci się uda, to będziesz na dobrej drodze do spełnienia własnych marzeń.

Samodyscyplina, czyli umiejętność zarządzania sobą samym, to w dzisiejszym świecie najważniejsza zdolność, która kształtuje Twój charakter. To właśnie od niej zależy Twój sukces na wielu życiowych płaszczyznach. To dzięki niej będziesz rozwijać swoją zawodową karierę, stworzysz szczęśliwy związek i będziesz robić rzeczy, z których będziesz naprawdę dumna.

Brzmi pięknie, ale czy masz odwagę się z tym zmierzyć? To już zostawiam do Twojej oceny…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego psychologicznego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.