Nasz świat się zmienia. Coraz więcej relacji przenosi się do Internetu. Każdy z Nas zna przynajmniej jedną szczęśliwą parę, która poznała się w Internecie. Jednak każdy kij ma dwa końce, randki z Internetu nie zawsze kończą się happy endem. O czym powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać swojej miłości na portalach randkowych?

Czy naprawdę wiesz kogo szukasz?

W polskim Internecie istnieje wiele portali, na których możesz spróbować swojego szczęścia i poszukać miłości. Popularny jest również Tinder, który dla wielu osób jest odskocznią od codzienności.

Problem jednak w tym, że możemy przeglądać profile różnych osób przez wiele godzin, a nawet dni, ale tak naprawdę nic z tego nie wyniknie. Wiele osób nie wie, kogo tak naprawdę szukają. Nie zastanawiamy się również nad tym, jak chcemy, aby wyglądał nasz związek.

Później wielu z Nas się dziwi, że kolejny raz trafiają na „niewłaściwą osobę”. Tylko kim powinna być ta właściwa? Z kim chciałabyś się związać? Przy boku jakiego mężczyzny czułabyś się bezpiecznie? Czego byś od niego oczekiwała, a na co nigdy byś się nie zgodziła?

Naszym głównym problemem jest to, że nie potrafimy stawiać wyraźnych granic. Nie robimy tego względem samych siebie, ani innych ludzi. Boimy się samego myślenia o tym, jakimi zasadami kierujemy się w życiu.

Wiele osób wychodzi z założenia, że najważniejszy jest wygląd partnera. Dla mężczyzn jest to szczególnie ważne, ponieważ oglądając profile kobiet na portalach randkowych, spędzają na oglądaniu zdjęć 65% więcej czasu, niż na czytaniu opisu. Kierujemy się tym, co jest dla nas najłatwiejsze, czyli powierzchownością. Tylko, czy to jest właściwe?

Każdy chce być młody, piękny i pełen pasji

Zwracanie uwagi na wygląd, odbija się dla wielu z Nas czkawką. Czy na Facebooku, albo na Instagramie możesz się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda czyjeś życie? Czy raczej zobaczysz wycinek rzeczywistości danej osoby, który będzie przepuszczony przez wiele filtrów, które zniekształcają prawdę?

Przecież każdy Nasz profil w mediach społecznościowych składa się z kłamstw i niedomówień. Jak możesz wierzyć, że na portalach randkowych wszyscy nagle zaczną pisać samą prawdę? Tam koloryzujemy swój świat jeszcze bardziej.

Popatrz na te wszystkie profile. Każdy uprawia sport, podróżuje, kocha kino i teatr. Każdy uwielbia czytać książki, jest fanem gotowania i oczywiście poświęca dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Czy w zderzeniu z Twoją rzeczywistością nie wydaje Ci się to wszystko zbyt piękne?

Profesor Catalina L. Toma i Jeffrey T. Hancock przeprowadzili badania, w których udowodnili, że 80% opisów na profilach randkowych zawiera kłamstwa. Oszukujemy, by wypaść lepiej w oczach naszych potencjalnych partnerów. Kobiety zaniżają swoją wagę średnio o 4 kg, a mężczyźni o 1 kg. Mężczyźni przypadkowo dodają sobie również kilka centymetrów wzrostu (a może nie tylko wzrostu?).

Te wszystkie drobne kłamstewka prowadzą do tego, że wiele spotkań na żywo kończy się totalną katastrofą i rozczarowaniem. Zbyt mocno przywiązujemy się do idealnego wyobrażenia potencjalnego partnera, które wyrobiliśmy sobie na podstawie jego profilu. Taka idealna fantazja nie ma szans w starciu z rzeczywistością. Jednak, aby się o tym przekonać, musi dojść do spotkania, a nie jest to takie oczywiste.

Uważaj na flirtowanie w Internecie

Portale randkowe są świetnym sposobem na poznanie kogoś nowego. Jednak budowanie relacji wyłącznie w Internecie na pewno się nie uda. Wiele osób popełnia błąd i inwestuje bardzo dużo czasu w pisanie wiadomości, rozmowy na czasie  i SMS-y, ale nie przekłada się to na spotkanie z daną osobą.

Czym dłużej odkładacie takie spotkanie, tym większa pojawia się presja. Wasze oczekiwania rosną, bo zaczynacie idealizować drugą osobę do granic możliwości. Wiele badań pokazuje, że do spotkań dochodzi zaledwie w 30% przypadków dobrze zapowiadających się znajomości. Jak widać dla wielu z nas konfrontacja z rzeczywistością jest zbyt przerażająca.

Musisz się zastanowić, czy naprawdę chcesz kogoś poznać, czy jest to dla Ciebie tylko forma rozrywki i odskoczni od rzeczywistości. Wiele osób dużo obiecuje, a kiedy ma już dojść do spotkania, wycofują się i znikają. Dla osób, które traktują to jako zabawę, nie ma to znaczenia. Cierpią za to osoby, które w daną relację się bardziej zaangażowały.

Historię poszukiwań miłości na portalu randkowym opisałem w artykule: Chciała poznać kogoś w Internecie, ale nie wiedziała, że trafi na Niego… Zastanów się, czy ta historia nie jest Ci wyjątkowo bliska?  Możliwe, że sama wpadłaś w podobne sidła, ale nie byłaś tego świadoma.

Pamiętaj, że spotkanie zawsze jest najlepszym sposobem na zweryfikowanie swoich myśli na temat danej osoby. Nie da się zbudować trwałej i głębokiej relacji wyłącznie przez Internet. Jeżeli się nie spotkacie, nigdy nie będziesz miała pewności, kto jest po drugiej stronie.

Jak pokazują badania z 2017 roku, na polskim Tinderze prawie połowa użytkowników to osoby, które są w stałych związkach. Dla mnie są to przerażające wyniki. Wiele osób w ten sposób chce znaleźć sobie odskocznię od problemów, które pojawiają się w ich związku. Problem jednak w tym, że to Ty możesz się stać taką odskocznią.

Jeżeli chcesz to lepiej zrozumieć, polecam Ci artykuł: Dlaczego nawet ludzie, którzy są szczęśliwy w związku nadal kłamią? Dowiesz się z niego, dlaczego tak często oszukujemy się nawzajem, nawet jeżeli wydaje nam się, że tworzymy szczęśliwą parę.

Wyznacz cel i się go trzymaj

Zanim zaczniesz swoją przygodę z portalami randkowymi, zadaj sobie jedno pytanie: czego tak naprawdę tam szukam? Jeżeli szukasz rozrywki, to dobrze. Jeżeli szukasz stałego związku, to również dobrze. Musisz być jednak od początku szczera z osobami, które tam poznasz.

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Jeżeli portale randkowe to Twój sposób na zabicie nudy, to nie obiecuj nikomu, że szukasz kogoś na stałe. Jednak to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyś była szczera sama ze sobą. Jeżeli szukasz kogoś na poważnie, to nie wmawiaj sobie, że to dla Ciebie tylko zabawa.

W dzisiejszym świecie wiele osób zachowuje się w ten sposób. Oszukują siebie, bo boją się porażki. Jednak dopiero kiedy zdasz sobie sprawę z własnego celu, możesz go osiągnąć. W ten sposób zaczniesz się zastanawiać, kogo Ty tak naprawdę chciałabyś tam znaleźć. Czy naprawdę będzie sprawiało Ci radość pisanie z żonatym mężczyzną, dla którego jesteś tylko ulotną rozrywką?

Jeżeli chcesz kogoś znaleźć na poważnie, mam dla Ciebie małą podpowiedź. Przeczytaj i przemyśl dokładnie artykuł: Jak znaleźć idealnego męża? Znajdziesz tam podpowiedź, na co powinnaś zwracać uwagę, aby dać sobie szansę na poznanie mężczyzny, który naprawdę może wnieść coś interesującego do Twojego życia.

Czy Internet jest dobrym miejscem na szukanie miłości?

Każde miejsce jest dobre na znalezienie miłości, jeżeli naprawdę chcesz dać sobie szansę na szczęście. Internet i portale randkowe przepełnione są jednak kłamstwami. Za wszelką cenę chcemy pokazać, że jesteśmy idealni. Tylko, że ideały nie istnieją.

Na każdym portalu randkowym znajdziesz setki profili, które mogą wydawać Ci się ciekawe. Wiele osób nałogowo przegląda takie portale. Ciągle wydaje im się, że znaleźli „tego idealnego partnera”. Później znajdują kolejnego i kolejnego. Do spotkań nie dochodzi i tak naprawdę nic w ich życiu się nie zmienia.

Często nam się wydaje, że aby dokonać dobrego wyboru, powinniśmy mieć możliwość porównania wielu opcji. Jednak wybór jednego mężczyzny po obejrzeniu setek profili, może być naprawdę trudny. W psychologii nazywa się to zjawisko paradoksem wyboru i opisałem je dokładnie w niepozornym artykule: 3 filmy, które warto obejrzeć w ten weekend. 

Szczerze Ci ten artykuł polecam, bo może on odpowiedzieć na Twoje kluczowe pytanie, dlaczego z Twoich poszukiwań nic nie wynika. Zastanawiasz się, czy w Internecie można znaleźć miłość, ale tak naprawdę nie odpowiedziałaś sobie na szereg dużo ważniejszych pytań. Nie wiesz, czego tak naprawdę szukasz i to dodatkowo Cię paraliżuje.

Znam kilka bardzo szczęśliwych związków, które zaczęły się na portalu randkowym. Znam też kilka przykrych historii, w których jest dużo łez i rozczarowania. Nigdy nie wiesz jak skończą się Twoje poszukiwania. Powinnaś jednak wiedzieć, z jakimi nadziejami wyruszasz w tę podróż. Czy szukasz kogoś na poważnie, czy tylko chcesz sobie trochę poflirtować?

Daj sobie szanse na szczęście. Rób to jednak z głową. Nie zdawaj się na przypadek i ślepy los, bo w ten sposób możesz popełnić błąd, którego później będziesz żałować. Nie pisz z kimś tygodniami, spotkaj się z nim i sprawdź, czy naprawdę nadajecie na tych samych falach.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego inspirującego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here