Czym jest dla Ciebie miłość? Czy ma ona dla Ciebie tylko jedno znaczenie? Czy Twoje rozumienie miłości, zmieniło się na przestrzeni życia? Jak o miłości myślałaś 5 lat temu? Jak będziesz o niej myślała za 5 lat? Czy jesteś tego absolutnie pewna? Czy chciałabyś żyć bez miłości? A może uschłabyś bez niej jak kwiat na pustyni?

Czy miłość daje prawdziwe szczęście?

Życie bez miłości nie ma sensu. To właśnie ona nadaje wszystkiemu znaczenie. Jestem pewien, że nie raz już to słyszałaś. Tylko, czy w głębi serca w to wierzysz? Czy wierzysz w bezgraniczną miłość? Taką na dobre i na złe, o której marzyłaś jak byłaś małą dziewczynką? A może już dawno pozostawiłaś za sobą to pragnienie? Może wydaje Ci się ono nierealistyczną wizją, która możliwa jest tylko w filmach?

Nie jesteśmy szczerzy w tym temacie. Wielu z nas pragnie miłości, ale ukrywamy to przed sobą i całym światem. Skrywamy to pod wieloma maskami. Udajemy twardych i niewzruszonych. Wmawiamy sobie, że nasze serce jest z kamienia. Boimy się uczuć i emocji, bo naszym największym koszmarem jest odrzucenie. To właśnie strach przed odrzuceniem blokuje nasze dążenie do poszukiwania prawdziwej miłości.

Obserwuję ostatnio, że wielu z nas próbuje sobie wmówić, że miłość nie jest niczym ważnym w ich życiu. Zastępujemy ją karierą, pieniędzmi, władzą, albo chwilowymi przyjemnościami. Jednak  w wielu sytuacjach, nasza wewnętrzna potrzeba miłości i bezpieczeństwa w ramionach drugiej osoby, w końcu i tak daje o sobie znać. Możesz o tym przeczytać również w artykule: Dlaczego życie bez miłości nie ma sensu? 

Miłość i zaufanie

Życie bez miłości jest trudne. Trudno jest również pokochać kogoś, komu tak naprawdę nie potrafisz zaufać. W dzisiejszym świecie temat zaufania jest jednym z najtrudniejszych. Z jednej strony podkreślamy, jak jest ono dla nas ważne. A z drugiej, na każdym kroku obserwujemy, jak inni żerują na naszej ufności.

Nie piszę tu wyłącznie o relacjach, w którzy partnerzy nie są ze sobą szczerzy i zdradzają się na różne sposoby. Mam tu na myśli również świat biznesu i reklamy, do którego mamy coraz mniejsze zaufanie. Podobnie jest z politykami i urzędnikami. Jeżeli zaczniemy tak wyliczać, to może się okazać, że tak naprawdę ufamy tylko nielicznym. Jest to niestety nasz poważny problem.

Moim zdaniem nie da się zbudować żadnej trwałej relacji bez wzajemnego zaufania. Partnerstwo, przyjaźń, czy związek, musi się opierać na prawdziwym zaufaniu. Bez niego każda relacja będzie pusta jak wydmuszka. Czy naprawdę chcesz żyć w świecie, w którym wszystko opiera się na bilansie zysków i strat? Zachęcam Cię do przeczytania artykułu w tym temacie: Czy można zbudować szczęśliwy związek bez zaufania?

Miłość nie jedno ma imię

Istnieje wiele rodzajów miłości, jednak każda z nich zaczyna się dokładnie w tym samym miejscu. Najpierw musisz nauczyć się kochać samą siebie, aby rozbudzić swoją miłość do innych. Jeżeli się tego nie nauczysz, nigdy nie doświadczysz miłości odwzajemnionej.

Przecież jeżeli nie potrafisz pokochać samej siebie, to trudno będzie Ci uwierzyć, że ktoś inny mógłby Cię pokochać? Możesz o tym przeczytać w artykule: Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie. Niech będzie on dla Ciebie wskazówką, jak możesz rozpocząć swoje poszukiwania prawdziwej miłości. Miłość zaczyna się od Ciebie i musisz ją najpierw rozwinąć w sobie. Oto cały sekret.

Jestem pewien, że prawdziwa miłość nigdy nie odbywa się kosztem drugiej osoby. Nie ma w niej miejsca na kłamstwa, fałsz i manipulację dla własnych korzyści. Taka miłość jest bezinteresowna i potrafi przetrwać bez względu na okoliczności zewnętrzne. Prawdziwa miłość, to miłość odwzajemniona, w której żadna ze stron nie ma poczucia straty.

Wielu z nas o miłości myśli wyłącznie w kontekście związku. Jednak znamy jeszcze inne rodzaje miłości. Dobrze wiesz, jak silna potrafi być miłość rodziców do dzieci. Miłość do bliskich, też jest ważnym elementem naszego życia. Dlatego zachęcam Cię do myślenia o miłości w dużo szerszym kontekście. W ten sposób znajdziesz ją tam, gdzie prawdopodobnie dawno nie szukałaś.

Czy miłość się zmienia?

Ze swojego doświadczenia wiem, że to w jaki sposób myślimy o miłości, jest powiązane z naszym wychowaniem. Dużo łatwiej nauczyć się miłości komuś, kto od dziecka był kochany. Jeżeli Twoi rodzice uczyli Cię czym jest miłość, to będzie Ci łatwiej ją później rozwijać na swój własny sposób.

Jeżeli jednak Twoje dzieciństwo było chłodne i pozbawione miłości, swoje dorosłe życie zaczynasz z dużym deficytem. Będziesz łaknąć miłości i wtedy popełnisz wiele błędów. Właśnie dlatego kobiety i mężczyźni wplątuje się w toksyczne związki, które są dla nich wyniszczające. Takie osoby nie zdają sobie sprawy, że robią sobie wielką krzywdę. Jest to często spowodowane deficytem miłości.

Sam miałem to szczęście, że dużo na temat miłości nauczyłem się w swoim rodzinnym domu. Musiałem jednak odnaleźć własną definicję miłości, aby stworzyć szczęśliwy związek. Wspólnie z moją Żoną, od samego początku naszego związku pracowaliśmy nad tym, aby odkryć nasz własny sposób na miłość.

Nadal jesteśmy świadomi, że nasza miłość się zmienia i ewoluuje. Jesteśmy o to spokojni, bo zbudowaliśmy nasz związek na solidnych fundamentach przyjaźni i wzajemnego zaufania. Tylko w ten sposób można w pełni zaakceptować, że w życiu tak wiele się zmienia. To daje naprawdę wielki komfort i satysfakcję.

Dlatego zastanów się dobrze, czym obecnie jest dla Ciebie miłość? Czy zmieniło się Twoje postrzeganie tego uczucia na przestrzeni ostatnich lat? Czy w końcu uwierzyłaś, że zasługujesz na prawdziwą miłość? A może trafiłaś na kogoś, kto był na tyle destrukcyjny, że zwątpiłaś w sens szukania miłości?

To trudne pytania, ale wierzę, że odpowiedź na nie pomoże Ci dokonać właściwych wyborów. W końcu życie bez miłości nie ma sensu. Ja nie potrafię żyć bez miłości. Takie życie wydaje mi się puste i przepełnione samotnością. Takie życie nie dawałoby mi satysfakcji. A co Ty myślisz na ten temat?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji związanych z miłością i psychologią, znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

1 KOMENTARZ

  1. Nie utraciłam wiary w miłość lecz wiarę w normalnych mężczyzn. Po toksycznym związku szczerze wątpię, że spotkam dojrzałego człowieka zdolnego do prawdziwej miłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here