Kiedy byłaś dzieckiem, życie wydawało się dużo prostsze. Jak ktoś zapytał Cię jak się dziś czujesz, to mogłaś odpowiedzieć mu na dwa sposoby: dobrze lub źle. Jednak w Twoim obecnym życiu, te dwie możliwości to zdecydowanie za mało. Dlaczego więc tak ważne jest rozumienie własnych emocji?

Czy warto starać się zrozumieć własne emocje?

Artykuł ten nie będzie długi, dlatego jeszcze mocniej zachęcam Cię do jego przeczytania. Umiejętność rozumienia własnych emocji jest niezbędna do tego, abyś zachowała równowagę we własnym życiu. Bez tego się po prostu nie da, bo w pewnym momencie emocje będą dla Ciebie zbyt trudne do opanowania.

Problem z rozumieniem własnych emocji jest bardzo powszechny. Świat, w którym żyjemy nie zachęca nas do tego, abyśmy dbali o higienę własnej psychiki, dlatego coraz trudniej jest nam zrozumieć własne emocje.

Kiedy ciągle gdzieś pędzisz i nie masz czasu na refleksję, oddalasz się od zrozumienia samej siebie. Żyjesz i działaś na automacie. Ale kiedy pojawią się w Twoim życiu zbyt duże emocje, czujesz się nimi tak mocno przygnieciona, że nie potrafisz sobie z nimi poradzić.

Jeżeli myślisz czasem o tym, że powinnaś trochę zwolnić, przeczytaj artykuł Psychologia w tempie „slow”.  Możesz sobie dzięki niemu uświadomić, że właśnie przyszedł taki moment, w którym powinnaś sobie trochę odpuścić. Możliwe, że sygnały ostrzegawcze pojawiły się już dawno, ale nie zwracałaś na nie uwagi. Pomyśl o tym chwilę.

Aby zrozumieć własne emocje, trzeba je najpierw poznać.

Wiesz kiedy najczęściej ludzie zdają sobie sprawę z tego, że nie potrafią kontrolować własnych emocji? Jak nie trudno się domyślić, jest to moment, w którym mają po prostu wszystkiego dość. Czują tak wielkie napięcie, że nie potrafią dalej go ignorować.

Chodzi jednak o to, że aby lepiej rozumieć własne emocje, trzeba stale je poznawać. Nie da się zrozumieć wszystkich emocji, jednak jeżeli często się nad tym zastanawiasz, możesz być bardziej świadoma własnych stanów emocjonalnych.

Ważne jest również aby wiedzieć, co dokładnie wywołuje w Tobie konkretne emocje. Niektórzy ludzie wpadają w pętlę negatywnych emocji, z której nie potrafią wyjść. W ich życiu stale powtarzają się te same sytuacje, które wywołują u nich to nieprzyjemne napięcie.

Co ciekawe, ludzie nie tylko nie rozumieją emocji negatywnych, ale też nie zastanawiają się nad emocjami pozytywnymi. Wielu z nas nie wie, co tak naprawdę sprawia im radość. To strasznie smutne i mam nadzieję, że nie jesteś jedną z takich osób.

Jeżeli chcesz być naprawdę szczęśliwa, to musisz być świadoma swoich emocji. Musisz wiedzieć jakie „wyzwalacze” sprawiają, że czujesz się dobrze lub źle. Od tego warto zacząć. Jednak zrozumienie emocji nie jest takie proste. Zazwyczaj chodzi o to, że w danym momencie nie czujesz wyłącznie jednej emocji i tu dopiero zaczynają się schody.

Czy znasz wszystkie odcienie własnych emocji?

Zawsze lubiłem wyobrażać sobie emocje jako kolory. Mogą to być kolory tęczy, albo kolory w palecie malarskiej. Chodzi o to, abyś dzięki tej metaforze zrozumiała, że emocje mogą się przenikać i mieszać. To właśnie taka tęczę emocjonalną najczęściej odczuwasz.

Dobrze wiesz, że możesz być na kogoś jednocześnie zła, ale również możesz w tym momencie martwić się o tę osobę. Możesz kogoś kochać, ale jednocześnie może Ci być przykro z powodu zachowania tej osoby. W życiu zawsze czujemy więcej niż tylko jedną emocję.

Kiedy sobie to uświadomisz, będziesz mogła w sposób bardziej przemyślany zastanawiać się nad własnymi emocjami. Będziesz mogła obserwować poszczególne kolory tęczy, aby sprawdzić, które z nich zostały wywołane przez daną sytuację.

Będziesz jednak ciągle świadoma, że wszystkie kolory nachodzą na siebie i w pewien sposób na siebie oddziałują. Dzięki temu będziesz wiedziała, że jak jesteś na kogoś bardzo zła, to powinnaś najpierw ochłonąć, aby z tą osobą na spokojnie porozmawiać.

Wiesz, że w takim momencie Twoją tęczę zdominował jeden ponury kolor, dlatego możesz powiedzieć coś, czego normalnie byś nie powiedziała. Nad emocjami ciężko jest nam zapanować, dlatego stale trzeba o tym pamiętać i to ćwiczyć.


Ja tu tylko wspomnę, że możesz zapisać się na mój tajny newsletter. Wystarczy kliknąć TU. (wyłącznie dla wiernych czytelników bloga)


Emocje są ważną częścią Twojego życia.

Pamiętaj, że emocje odgrywają ważną rolę w Twoim życiu. Nie możesz ich ignorować i lekceważyć. Żyjesz z nimi na co dzień, więc warto im się trochę poprzyglądać. Nie popełniaj tego błędu co inni i zacznij dbać o swoje emocje w momencie, kiedy potrafisz nad nimi zapanować.

Przyda Ci się do tego trochę więcej uważności. Jeżeli ten temat Cię ciekawi, polecam Ci mój wcześniejszy artykuł: Być tu i teraz, wyrzucić wszystkie śmieci ze swojej głowy. Może Ci on pomóc w lepszym zrozumieniu samej siebie.

Na koniec chciałbym, abyś zapamiętała jedną rzecz. Nie chodzi o to, abyś potrafiła bezbłędnie zrozumieć własne emocje w każdej sytuacji. Chodzi raczej o to, abyś znalazła w swoim życiu przestrzeń na to, aby się nad własnymi emocjami zastanawiać.

Dzięki temu będziesz mogła zapanować nad własnymi emocjami, kiedy pojawi się taka potrzeba. Człowiek uczy się przez całe życie. Tak samo przez całe życie może próbować lepiej zrozumieć siebie i własne emocje.

W końcu wszystko się zmienia, dlatego warto od czasu do czasu zastanowić się, czy przypadkiem Twoje podejście do emocji nie uległo jakiejś zmianie. Pamiętaj o tęczy, którą tworzą emocje w Twoim życiu. Nigdy nie jest tak, że odczuwasz tylko „dobre” lub „złe” emocje. Zawsze odczuwasz całą paletę emocji, tylko każda z poszczególnych emocji ma inne natężenie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Jestem pewien, że znajdziesz tam więcej inspiracji dotyczących psychologii i emocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here