Przyznam się bez bicia, że nie miałem w planach pisać tego artykułu właśnie w tym momencie. Jednak trafiłem na świetne badania, które mogą pomóc wielu parom. Seks niestety nadal jest tematem tabu. W związku z tym, wiele osób nie potrafi sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Jednym z nich, jest pytanie o to, jak często ludzie powinni kochać się w związkach?

Chciałabyś to wiedzieć, ale nadal boisz się pytać.

Czy dla Ciebie seks nadal jest tematem tabu? A może wspólnie z partnerem, potraficie rozmawiać szczerze o swoich potrzebach? Jeżeli tak, to macie wielkie szczęście. Większość ludzi nadal polega wyłącznie na domysłach. Nadal w naszych głowach dominuje przekonanie, że jak ktoś nas kocha, to na pewno domyśli się czego potrzebujemy i pragniemy.

Właśnie dlatego wokół spraw związanych z seksem, pojawiło się tyle mitów. Jednak każdy z nas jest inny i sprawy łóżkowe naprawdę ciężko uogólniać. To co dla jednych jest już przesadą, dla innych jest dopiero początkiem dobrej zabawy. Jednak jak się o tym dowiedzieć, skoro nie rozmawiamy ze sobą na ten temat?

Jakie pytania najczęściej nas nurtują, ale boimy się szukać na nie odpowiedzi? Często chodzi tu o porównania. Czy w naszym związku kochamy się częściej, niż inne pary z naszego otoczenia? Ile razy kochamy się w tym miesiącu? Czy to wystarczająco często? Czy w ogóle można stwierdzić, ile to jest „wystarczająco często”? Wiele osób zastanawia się również nad tym, ile powinien trwać „udany” seks?

Jednak czy to wszystko jest ważne? Czy powinniśmy do tego tematu podchodzić w ten właśnie sposób? A może tracimy z oczu to co najważniejsze? Zanim odpowiem na to pytanie, zobaczmy co mówią na ten temat badania.

Ile razy kochaliście się już w tym tygodniu?

To, czy częstotliwość Waszych kontaktów seksualnych, wpływa na jakość Waszego związku, pozostawię na razie bez odpowiedzi. Najpierw sprawdźmy jak sobie radzą z tym inne pary. Badania przeprowadzone w USA w 2017 roku mogą nam w tym pomóc.

W tych badaniach wzięło udział aż 26 000 osób. Jak pokazują wyniki, przeciętna para uprawia seks 54 razy w roku, czyli około jeden raz na tydzień. Czy to dużo, czy raczej mało? To już pozostawiam do Twojej oceny.

Jednak co ciekawe, te same badania prowadzono w 1990 roku i wyniki były zupełnie inne. Kiedyś uprawiano seks częściej. Porównując te badania można zauważyć, że w 1990 roku, pary uprawiały seks o 9 razy częściej w ciągu roku, niż w roku 2017.

Badanie było przeprowadzone naprawdę starannie. Brały w nich udział osoby, które były w różnych relacjach. Były to związki formalne i nieformalne. Były to też osoby samotne i dopiero wchodzące w świat randkowania.

Jest jeszcze jedna ciekawostka, którą zauważono w badaniach z 2017 roku. Chodzi tu o częstotliwość uprawiania seksu w małżeństwach. Jak myślisz, była ona niższa, czy wyższa od przeciętnej? Jak pokazują te badania, w małżeństwach uprawia się seks rzadziej  i jest to średnio 51 razy w roku, czyli mniej niż raz w tygodniu.

Czy raz w tygodniu nam wystarcza?

Na razie przedstawiłem Ci fakty. Pokazałem ile średnio pary w USA uprawiają seks. Jednak to nie ma dla Ciebie jeszcze większego znaczenia. Na pewno chciałabyś się dowiedzieć, czy uprawiając seks raz w tygodniu, Wasz związek będzie szczęśliwy?

Na to pytanie możemy znaleźć odpowiedz w kolejnych badaniach. Tym razem pochodzą one ze znanego czasopisma naukowego Social Psychological and Personality Science. Możesz mieć więc pewność, że są wiarygodne.

To badanie miało odpowiedzieć na jedno, bardzo nurtujące pytanie. Ile razy w tygodniu uprawiają seks pary, które uważają się za szczęśliwe? W domyśle można by się zastanawiać, czy raz w tygodniu to wystarczająco często?

Wiele osób wierzy, że im częściej uprawia się seks, tym w związku dzieje się lepiej. Jednak czy tak jest na pewno? Czy chodzi tu głównie o ilość? Tu mogą pojawić się w Twojej głowie wątpliwości. W badaniu, które miało odpowiedzieć na te pytania, wzięło udział ponad 30 000 Amerykanów. Co z tego wyszło?

Okazało się, że pary, które uprawiały seks raz w tygodniu, były tak samo szczęśliwe jak te pary, które robiły to 2 lub 3 razy. Przeprowadzono więc dodatkowe badanie, które miało sprawdzić, co dzieje się z parami, które kochają się rzadziej niż raz w tygodniu.

Czy jesteś w stanie przewidzieć wyniki? Pary, które uprawiają seks rzadziej niż raz w tygodniu, były dużo bardziej nieszczęśliwe, niż pary z wcześniejszego badania. Dodatkowo zaobserwowano, że 15% z wszystkich par, nie uprawiało seksu już od przynajmniej 6 miesięcy.

Można więc powiedzieć, że aby czuć się szczęśliwym w związku, wystarczy zadbać o to, aby kochać się przynajmniej raz w tygodniu. Jednak myślę, że warto rozwinąć trochę ten wniosek. Smutne jest jednak to, że z badań wynika, że w małżeństwach uprawia się seks rzadziej niż raz w tygodniu. W świetle tych badań można więc podejrzewać, że wiele małżeństw nie jest zbyt szczęśliwych.

Jak naprawdę zadbać o szczęście w związku?

Warto pamiętać, że seks może Was cieszyć i zbliżać do siebie, jednak nie zależy to wyłącznie od tego, jak często go uprawiacie. Chodzi tu o coś więcej. Chodzi o jakość Waszych łóżkowych zabaw. Jeszcze żadna para nie zyskała na tym, że miała dużo niesatysfakcjonującego seksu.

Wiele par wyciąga z podobnych badań złe wnioski. Kiedy zaczynają się w ich związku trudności, zwalają wszystko na to, że nie układa im się w łóżku. Jednak w sytuacji, kiedy jest między Wami negatywne napięcie emocjonalne, nic Wam nie da, że zaczniecie zmuszać się do seksu. To wręcz zaszkodzi dla Waszego związku.

Problemy w wielu związkach najłatwiej zauważyć właśnie w sypialni. Nie oznacza to jednak, że to seks jest główną przyczyną tych kryzysów. To raczej objaw czegoś więcej. Unikamy zbliżeń, bo nie potrafimy dogadać się na innych polach. Inne sfery naszego wspólnego życia są zaburzone, co odbija się na naszej seksualności. Dlatego zanim zaczniecie spłycać wnioski płynące z tych badań, dobrze się zastanówcie nad własną sytuacją.

Warto też pamiętać, że w sprawach łóżkowych nie warto się spieszyć. To prowadzi tylko do rozczarowań. Bardzo ciekawie te problemy są opisane w książce Slow sex. Uwolnij miłość – Hanna Rydlewska, Marta Niedźwiecka. Szczerze ją polecam dla wszystkich i to nie tylko dla tych, którzy mają problemy w związku.

Lepiej wiedzieć wcześniej jakich błędów nie popełniać, aby między Wami układało się również i „w tych” sprawach. W końcu jak wynika z tych badań, pary które uprawiają seks przynajmniej raz w tygodniu, są szczęśliwe i zadowolone z życia. Może warto bardziej zadbać o tę sferę Waszego wspólnego życia?

Wnioski?

Seks w związku jest ważny. Jednak nie chodzi tylko o to, aby skupiać się na ilości w tym temacie. Jak pokazują badania, nie chodzi o to, czy uprawiacie seks raz, dwa razy, czy trzy razy w tygodniu. To już zależy od Waszych potrzeb. Chodzi jednak o to, abyście w ogóle to robili.

Problemy nie zaczynają się w sypialni, ale to w sypialni najłatwiej je zauważyć. Jeżeli unikacie zbliżeń, to przyszedł czas, aby zastanowić się nad przyczynami tej sytuacji. Co sprawiło, że oddaliliście się od siebie na tyle, że nie macie ochoty już tego robić?

No i na koniec wniosek, który ostatnio pojawia się bardzo często w moich artykułach. Przestańcie czytać sobie w myślach i nauczcie się rozmawiać o swoich potrzebach i pragnieniach. Nie róbcie tabu z tematu, który jest dla Was tak ważny.

Dobry seks, to spełniony i satysfakcjonujący seks. Ale dla każdej osoby oznacza to zupełnie coś innego. Nie dowiecie się tego, jeżeli nie będziecie ze sobą o tym rozmawiać. Zastanów się teraz, jak te rozmowy wyglądają w Twoim związku. Może warto byłoby coś zmienić?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Podobał Ci się wpis? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? A może po prostu interesujesz się psychologią? Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here