Każdy z nas chce być w życiu szczęśliwy. Nawet najbardziej pesymistyczna i przygnębiona osoba ma w swojej głowie coś, co byłoby spełnieniem jej marzeń. Tylko, że my najczęściej nie wiemy co może dać nam szczęście. Szukamy go tam, gdzie go po prostu nie ma. Błądzimy, bo uwierzyliśmy w mit współczesnego świata. Może czas to w końcu zmienić?

Jak znaleźć prawdziwe szczęście?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad swoim szczęściem? Czym ono dla Ciebie jest? Jakie ma znaczenie dla całego Twojego życia? Czy starasz się do niego dążyć, czy może wiecznie się boisz, że je stracisz? Czy jesteś zadowolona ze swojego życia?

Popełniamy duży błąd, kiedy szukamy szczęścia na zewnątrz siebie. Wydaje się nam, że musimy wygrać w Lotto, albo dostać coś w spadku, aby nasze życie diametralnie się odmieniło. Wydaje nam się, że takie szczęście może nam spaść z nieba. Zbyt mocno łączymy nasze poczucie szczęścia z kaprysami losu. A przecież szczęście jest czymś dużo bardziej namacalnym.

Szczęście zależy od Twojego sposobu myślenia. Żadna sytuacja nie zrobi z Ciebie naprawdę nieszczęśliwej osoby. Zrobią to Twoje myśli i nastawienie. Szczęście pochodzi z wewnątrz Ciebie i jest związane z tym, jak patrzysz na otaczający Cię świat. Jeżeli wszystko w Twojej głowie jest szare i ponure, to nie masz się co dziwić, że zewnętrzny świat wygląda w ten sam sposób.

Szczęście w Twojej głowie

Jestem pewien, że znasz kogoś, kto zrzędzi bez względu na sytuacje w jakiej się znajdzie. Takie osoby czują się źle, nawet jeżeli obiektywnie patrząc, zdarza się w ich życiu coś dobrego. Możesz się wtedy zastanawiać, co jest nie tak z tymi ludźmi i dlaczego nie potrafią być wdzięczni za to, co osiągnęli w swoim życiu. A może zdarza Ci się postępować w ten sam sposób?

Jak myślisz, z jakimi osobami pracuje najczęściej psycholog? Najczęściej myślimy, że do psychologa chodzą jedynie osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Choroby psychiczne to przecież nadal dla nas temat tabu. Prawda jest jednak inna. Do psychologa chodzą najczęściej osoby, które chcą uporządkować swoje życie. Dla wielu z nich ważne jest poszukiwanie szczęścia.

Często słyszę pytania, które mogą najlepiej scharakteryzować problem takiej osoby: „Dlaczego nie potrafię być szczęśliwa, skoro mam to, czego chciałam? Dlaczego nie potrafię docenić siebie i swoich bliskich? Dlaczego ciągle szukam dziury w całym i nie potrafię skupić się na tym co dobre?”.

Czas przyjrzeć się mitom na temat szczęścia. Dobrze się zastanów, czy przypadkiem sama nie wpadłaś w ich sidła. Te mity są bardzo powszechne. Kiedy się z nimi zmierzysz, będziesz mogła spojrzeć na swoje życie w inny sposób. Może w końcu zaczniesz rozumieć swoje szczęście?

Nie zasługuję na prawdziwe szczęście

To chyba najpowszechniejszy mit na temat szczęścia. Z jednej strony głęboko pragniemy szczęścia, z drugiej ciągle nam się wydaje, że nie zasługujemy na nie. Bardzo trudno się z czegoś cieszyć, jeżeli wewnętrzny głos ciągle Ci szepcze, że na to nie zapracowałaś.

Warto pamiętać, że prawdziwą satysfakcję daje nam spełnianie marzeń, które wymagają wysiłku i do końca nie możemy być pewni, że uda nam się je osiągnąć. Lubimy sobie ubrudzić ręce i nie do końca być pewni, że nam się uda. W ten sposób kiedy już coś osiągamy mamy poczucie, że na to zasłużyliśmy.

Nie cieszy nas to, co przychodzi nam zbyt łatwo. Jednak wiele osób unika stawiania sobie wyzwań. Boimy się porażki, dlatego działamy asekuracyjnie. Staramy się spełniać marzenia, które nie dają nam satysfakcji i szczęścia. A jeżeli czujesz, że udało Ci się osiągnąć coś przez przypadek, to zupełnie nie potrafisz tego docenić.

To właśnie dlatego ludzie często powtarzają, że nie zasługują na swoją pracę, na udany związek, czy zdrowe dzieci. Wydaje im się, że szły przez życie stawiając sobie minimalne wymagania, a przez nagłe zrządzenie losu coś im się udało. Tylko, że w takiej sytuacji zupełnie nie potrafią się z tego cieszyć.

Pokonanie tego mitu jest proste. Musisz ubrudzić sobie ręce i wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. Nie możesz prześlizgiwać się przez życie, stawiając sobie ciągle zbyt małe wymagania. Naucz się walczyć o swoje.

Wymagaj od siebie, choćby inni od Ciebie niczego nie wymagali. To bardzo mądre słowa. Ryzykuj i próbuj dążyć do tego, co da Ci prawdziwą radość. Nie bój się porażek, bo one ciągle będą się zdarzały. Nie przegrywa tylko ten, kto nie próbuje wygrać. Pamiętaj, że to co przychodzi nam zbyt łatwo, nie daje nam prawdziwego szczęścia.

Dobro i zło zawsze muszą się wyrównać

Czy wierzysz w to, że jak dzieje się coś dobrego, to musi też zdarzyć się coś złego? Wielu z nas ma takie przeczucie w swoim życiu. Nie potrafimy się wtedy cieszyć z tego co nas spotyka, bo w myślach czekamy już na coś złego.

Kiedy tak ciągle nakręcasz się negatywnymi myślami, odbija się to na całym Twoim życiu. Każdy kto myśli w ten sposób, odczuwa przewlekły stres i niepokój. A kiedy tak ciągle o czymś myślisz i na coś czekasz, to się w końcu musi wydarzyć. W psychologii to zjawisko nazywa się samospełniającym się proroctwem.

Musisz pamiętać, że życie nie jest grą o sumie zerowej. To, że dzieje się coś dobrego nie oznacza, że zaraz spotka Cię jakaś tragedia. Naucz się panować nad swoimi myślami. Zastanów się skąd biorą się Twoje obawy. Czy są racjonalne? Czy są związane z jakimiś zdarzeniami z przeszłości? Spróbuj zrozumieć swoje nastawienie, a będziesz mogła je zmienić.

Nic nie może przecież wiecznie trwać…

Kolejny mit świetnie uzupełnia poprzedni.  Kiedy wierzysz, że to „co zesłał los trzeba będzie stracić”, trudno Ci się tym w pełni cieszyć. Myślisz już tylko o smutku i żalu, który pojawi się po stracie. Nie dajesz sobie przyzwolenia, aby naprawdę poczuć radość bo wiesz, że później trudno Ci się będzie pozbierać.

Prawda jest taka, że wszystko się zmienia. Możesz stracić swoje szczęście, ale nie musisz. Czym bardziej się tego boisz, tym łatwiej to może zdarzyć się w Twoim życiu. Jeżeli Twoje szczęście zależy wyłącznie od czynników zewnętrznych, to bardzo łatwo możesz je stracić. Dlatego tak ważne jest odnalezienie szczęścia w sobie. Taki rodzaj szczęścia potrafi przetrwać najtrudniejsze próby.

A mi ciągle mało…

Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy spragnieni coraz większych sukcesów. Jesteśmy nienasyceni, co daje nam dużą siłę do działania. Dodaje nam to też motywacji do przekraczania własnych granic.

Łatwo jednak wpaść w pułapkę ciągłej pogoni za szczęściem. W takiej sytuacji stale patrzymy w przyszłość, a zupełnie nie potrafimy cieszyć się teraźniejszością. Ciągle gonimy za króliczkiem, choć już sami nie wiemy dlaczego.

Kiedy czujesz ciągły głód sukcesu, zastanów się z czego on wynika. Czy chodzi o Twoje ambicje? A może chcesz komuś coś udowodnić? Czy naprawdę zależy Ci na osiągnięciu szczęścia, czy działasz tak dlatego, żeby ktoś inny Cię podziwiał?

Ambicja i chęć przekraczania własnych granic może dać nam szczęście. Jest tylko jeden warunek, musimy mieć czas na to, aby się zatrzymać i cieszyć swoim zwycięstwem. Jeżeli ciągle chcesz czegoś więcej, to stale czujesz się nie spełniona. To bardzo przykre uczucie.

Bądź tu i teraz – zacznij cieszyć się życiem

Aby cieszyć się życiem, trzeba się tego nauczyć. Trzeba wiedzieć kiedy jest czas na dążenie do swoich marzeń, a kiedy jest chwila na to, aby się nimi cieszyć. Nie możesz wiecznie za czymś gonić, bo nigdy nie docenisz tego, co już osiągnęłaś.

Pracuj nad swoimi myślami i przekonaniami na temat szczęścia. Zastanów się jakie przekonania na ten temat mają Twoi najbliżsi. Jeżeli otaczasz się ludźmi, którzy wiecznie narzekają i nie potrafią cieszyć się życiem, to Ty też się taka staniesz.

Naucz się odpoczywać i być „tu i teraz”. Tylko w ten sposób będziesz miała chwilę, aby pomyśleć. Ładowanie swoich energetycznych baterii jest ważne w dzisiejszym świecie. Coraz mniej osób to potrafi, dlatego tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych. Czy chcesz być jedną z nich?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Ps. Jeżeli szukasz głębszego sensu w swoim życiu, albo chcesz znaleźć szczęście w sobie, polecam Ci książkę: „Człowiek w poszukiwaniu sensu” – Viktor E. Frankl.


Zapraszam Cię również na mojego psychologicznego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here