Dużo pisze o związkach, jednak każdy związek się musi kiedyś zacząć. Dla wielu z nas jest to etap, który ściśle związany jest z randkowaniem. Dlaczego jednak tak wiele osób uważa, że większość randek kończy się totalną klapą? Czy można to jakoś zmienić i lepiej się do tego przygotować?

Czy randkowanie ma sens?

W artykule Kiedy w końcu będziesz gotowa na związek? mogłaś się dowiedzieć, czy jesteś już gotowa na związek. Co więc powinnaś zrobić jeżeli stwierdzisz, że przyszedł najlepszy czas na randkowanie?

Zauważyłem, że wiele osób ma złe podejście do randek. We własnej głowie nastawiają się w taki sposób, że nie potrafią cieszyć się ze spotkania z drugą osobą. Najczęściej takie osoby są dużo bardziej podekscytowane przed samą randką, niż w jej trakcie. A przecież powinno być odwrotnie?

Randkowanie ma przecież bardzo proste zadanie. Mamy ze sobą porozmawiać i lepiej się poznać. Spotykając się w różnych miejscach, możemy zobaczyć jak dana osoba będzie zmieniała swoje zachowanie w zależności od kontekstu.

Prawda jest taka, że wiele randek nie wygląda tak wspaniale, jak można to zobaczyć w ckliwych komediach romantycznych. Jednak to nie znaczy, że takie „zwykłe” randki są gorsze. Oczywiście, czasem warto się postarać, aby zaskoczyć drugą stronę. Jednak w większości przypadków forma nigdy nie powinna być ważniejsza od treści.

W randkach ważne są rozmowy i wspólne spędzanie czasu. Nie ma więc nic ważniejszego niż dobre nastawienie do takiego spotkania. Jeżeli ustawisz sobie blokadę w głowie, będzie ona bardzo trudna do przejścia dla drugiej osoby. Dlatego wyluzuj trochę i bądź obecna na randce. O co jeszcze warto się zatroszczyć?

Po pierwsze daj sobie szansę na szczęście!

Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Nie ma co ukrywać, że wiele osób poznaje się obecnie w internecie. Moim zdaniem nie ma w tym nic złego. Jednak w nawiązywaniu znajomości w ten sposób, pojawia się pewien problem. Chodzi o nierealistyczne tworzenie obrazu danej osoby we własnej głowie.

Wiele osób, które szukają partnera w internecie, ma skłonność do tego, aby stale odwlekać moment realnego spotkania. Związane jest to z tym, że „randkując” w internecie, masz całą masę możliwości. Czujesz się bezpiecznie, bo nie zmienia to Twojego harmonogramu dnia.

Jednak kiedyś przychodzi taka chwila, w której warto się spotkać z tą drugą osobą. Jeżeli stale będziesz odkładała to spotkanie, to obraz tej osoby, który stworzysz w głowie, będzie coraz bardziej odbiegał od rzeczywistości.

Wiele osób podkreśla, że sparzyło się na randkach z osobami, które poznały w internecie. Mówią najczęściej, że pisało się świetnie i było wiele wspólnych tematów do rozmów. Jednak kiedy przyszło się im spotkać, pojawiło się wielkie rozczarowanie.

Kiedy jednak przyjrzysz się uważnie takim historiom, zazwyczaj pojawia się w nich wspólny watek. Chodzi o odwlekanie spotkania. Nie ma reguły, czy to mężczyzna, czy kobieta odwleka moment spotkania. Jednak kiedy pojawia się taka sytuacja, powinno zapalić się w Twojej głowie światełko ostrzegawcze.

Dlatego moim zdaniem, jeżeli szukasz kogoś do stałego związku, nie powinnaś odwlekać umówienia się z nim na randkę. Nie ma znaczenia, czy poznałaś tę osobę w internecie, czy przypadkiem natknęłaś się na nią w pracy.

Czasami wystarczy jedno spotkanie, które może powiedzieć Ci więcej, niż przelotne kontakty, które mieliście przez wiele tygodni. Daj sobie szansę na szczęście i randkuj. To najlepszy sprawdzian dla Was obojga. Czym dłużej będziesz odwlekać, tym bardziej nierealistyczne pojawią się oczekiwania, a to przecież najkrótsza droga do rozczarowania.

Przygotuj się do randki.

Dla wielu osób pierwsze spotkanie to wyjątkowa chwila. Przygotowują się do nich z dużą dbałością o szczegóły. Ciepła kąpiel, nowe ubrania i najlepsze perfumy. Do tego specjalna fryzura i makijaż. Ogólnie trzeba przerobić cały rytuał, aby dobrze przygotować się do wyjścia.

Jednak czy aby na pewno? Niestety, wiele osób, które wielokrotnie rozczarowywały się na takich randkach w pewnym momencie odpuszcza. Zaczynają się mniej starać, a czasami w pędzie codziennego dnia, nie potrafią odróżnić randki od zwykłego wyjścia na kawę z koleżanką.

Mężczyźni są w tej kwestii jeszcze gorsi. Niektórzy podchodzą do randek tak mechanicznie, że wkładają w przygotowanie się do nich minimalną energię. To w pewien sposób nastawia ich do całej randki. A jak wiesz, złe nastawienie może popsuć wszystko.

Większość osób uważa, że takie „strojenie się” robimy wyłącznie dla osoby, z którą się spotykamy. A ja myślę zupełnie inaczej. Chodzi o to, że przygotowujesz się do randki dla samej siebie. Jeżeli dobrze będziesz się czuła we własnym ciele, będziesz miała lepsze nastawienie do tego spotkania.

Wystarczy poszukać przykładów w innej dziedzinie. Spójrz na sportowców i ich rytuały. Czy oni wykonują je dla siebie, czy dla swoich rywali? Oczywiście, że robią to dla siebie, aby wejść w odpowiedni stan przed startem.

Tak samo jest z randkami. To jak się do nich przygotowujesz, jest związane z tym jak się później na nich czujesz. Nie ma w tym wielkiej magii. Chodzi tu o nastrajanie się do konkretnej sytuacji. Kiedy traktujesz randkę jako ważne wydarzenie, starasz się być na niej bardziej skupiona.

Nie ma nic gorszego, niż spotkanie z osobą, która podchodzi do randkowania jak do kupowania bułek. Pokazuje ona swoją całą postawą, że nie jest to dla niej nic ważnego. W taki sposób randka na pewno się nie uda, bo nie będzie w niej odpowiedniego zaangażowania.

Bądź obecna na własnej randce.

Dochodzimy do ostatniego punktu, który jest szczególnie ważny w kontekście czasów, w których obecnie żyjemy. Chodzi o świadomą obecność bycia w danym miejscu. Dla wielu osób jest to problem, którego nie mogą przezwyciężyć.

Takie osoby nie potrafią odciąć się nawet na chwilę od swoich codziennych obowiązków. Niby są na ciałem są na randce, ale myślami błądzą gdzieś między mailami i niedokończonymi sprawami z pracy. Takie zachowanie bardzo szybko można wyczuć.

Niestety, jeżeli nie jesteś obecna na własnej randce, bo myślami jesteś zupełnie w innym miejscu, nie ma się co dziwić, że czujesz się po każdym takim spotkaniu rozczarowana. Takie rozproszenie jest bardzo męczące, zarówno dla Ciebie jak i dla osoby, z którą się spotykasz.

Najgorsze jest  jednak to, że większość z nas nie jest świadomych tego, że nie potrafimy być obecni tu i teraz. Zastanów się więc nad tym za nim jeszcze pójdziesz na randkę. Czy aby na pewno potrafisz skupić się na tym, gdzie właśnie się znajdujesz? A może Twoje myśli spontanicznie odpływają do niezamkniętych spraw?

Jeżeli zauważysz u siebie ten problem, zacznij nad tym pracować. Nie da się tego zmienić w jeden dzień. Istnieje wiele sposobów na to, aby nauczyć się bardziej uważnego i świadomego życia. Może to być medytacja, czy trening mindfulness. Może to być też świadomy spacer, w którym postarasz się skupić na pięknie otaczającej Cię przyrody.

Wnioski?

Randki są ważnym elementem naszego życia. To, że wiele osób się nimi rozczarowuje, ma wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest złe nastawienie psychiczne, które zabieramy ze sobą z domu. Kolejną są nierealistyczne oczekiwana, które powstają w momencie, kiedy stale odkładamy moment naszego spotkania.

Aby w pełni cieszyć się randkowaniem, trzeba się do tego przygotować. Spraw, aby była to dla Ciebie wyjątkowa i niecodzienna chwila. Zadbaj o swój własny „randkowy rytuał”. Postaraj się wprawić przed randką w dobry nastrój.

No i pamiętaj, jak już idziesz na randkę, to postaraj się być na niej w pełni obecna. Bądź tam ciałem i duchem. Dotyczy to również Twojego partnera. Dlatego jeżeli zauważysz, że w jego zachowaniu pojawił się jeden z wymienionych tu problemów, postaraj się z nim o tym porozmawiać.

Na koniec chciałbym powiedzieć Ci tylko, że powinnaś cieszyć się randkowaniem. Tak po prostu, po ludzku powinnaś się tym cieszyć. Nie ważne, czy jest to Wasze pierwsze, czy setne spotkanie. Nie ważne, czy dopiero się poznajecie, czy jesteście już wiele lat razem. Na randkowanie nigdy nie jest za późno!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka, na którym możesz znaleźć trochę więcej materiałów na temat psychologii i związków: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Jeżeli szukasz inspiracji lub ciekawych miejsc na randkę, zapraszam Cię na mojego Instagrama. Dopiero zaczynam go tworzyć, ale znajdziesz tam wyjątkowe miejsca, które odwiedziłem wspólnie z Żoną. Mogą Cię one zainspirować do własnych podróży: Psycholog w Podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here