Już dawno temu zauważyłem, że nie wszyscy chcą i potrafią rozmawiać na temat własnych problemów. Takie osoby potrzebują wsparcia, którego do niedawna nie mogły otrzymać. Dlatego postanowiłem spróbować udzielać konsultacji drogą mailową. Jak się okazało, dla wielu osób jest to najlepsze z dostępnych rozwiązań pracy nad sobą.

Czy nad własnym problemem warto pracować w samotności?

Nie każdy potrafi rozmawiać o swoich problemach. Nie ma znaczenia, czy jest to rozmowa na żywo, przez telefon, czy Skype. Nie każdy jest gotowy na taki rodzaj pracy nad sobą i doskonale to rozumiem.

Do tej pory takie osoby musiały pracować nad własnym rozwojem i swoimi problemami wyłącznie we własnym zakresie. Trudno im było znaleźć pomoc z zewnątrz. Były skazane wyłącznie na ćwiczenia do samodzielnego wykonania i przyswajanie wiedzy z zakresu psychologii i rozwoju osobistego.

Jednak w pewnym momencie może się to okazać niewystarczające. Praca z psychologiem to zupełnie coś innego. Nie tylko mówimy o swoich problemach, ale jesteśmy w stanie spojrzeć na nie z wielu różnych perspektyw. Nie ograniczamy się wyłącznie do tego co sami myślimy, ale mamy okazję usłyszeć to od drugiej osoby.

Ten rodzaj pracy nad sobą przynosi znacznie szybsze i lepsze efekty. Jeżeli pracujemy samodzielnie, musimy skupiać się jednocześnie na dwóch aspektach rozwoju. Musimy wytyczać sobie drogę i cel, do którego zmierzamy. A dodatkowo stale musimy pamiętać o swoich emocjach, które mogą utrudniać nam realizację tego celu. W wielu przypadkach zbaczamy z naszej drogi i nie dochodzimy do oczekiwanych efektów.

W przypadku pracy z psychologiem, to on jest odpowiedzialny za proces i pilnowanie wyznaczonego kierunku. Obserwuje on naszych emocji i jest w stanie zareagować w momencie, kiedy utrudniają nam one wprowadzanie zmian. W takim wypadku możesz skupić się wyłącznie na swoim rozwoju i lepszym zrozumieniu samej siebie. Nie musisz przejmować się tym, czy zmierzasz do wcześniej wyznaczonego celu. Procesem zajmuje się dla Ciebie ktoś inny, dbając o skuteczność Twojej pracy.

Nie jestem gotowa mówić o swoich problemach i chcę to sobie wszystko poukładać w głowie.

Wiele osób nie potrafi opowiadać o swoich problemach. Potrzebują czasu do namysłu i chcą sobie to wszystko poukładać najpierw we własnej głowie. Bardzo dobrze sprawdza się w tym wypadku pisanie. Właśnie z tego powodu zdecydowałem się prowadzić konsultacje drogą mailową.

Kiedy próbujesz poukładać swoje myśli wyłącznie w głowie, wydaje Ci się, że wszystko jest spójne i jasne. Jednak dopiero kiedy starasz się przelać swoje myśli na papier, pojawiają się problemy i rozbieżności. Dzięki temu jesteś w stanie zobaczyć swoje myśli w innej perspektywie. Otwiera to przed Tobą nowe możliwości.

Konsultacje mailowe polecam szczególnie dla osób, które lubią mieć czas na dogłębne przemyślenie spraw, nad którymi w danym momencie pracują. Zazwyczaj taka praca zaczyna się od dwutygodniowego okresu próbnego. Jest to moment, w którym poznajesz ten wyjątkowy sposób pracy nad sobą.

Taki okres próbny jest ważny zarówno dla mnie, jak i dla moich klientów. Dla klientów jest to szansa na spróbowanie tego rodzaju współpracy bez ponoszenia dużych kosztów finansowych. Taki okres próbny jest po prostu dużo tańszy. Dwa tygodnie to czas, który może pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, czy taki rodzaj pracy nad sobą jest dla Ciebie odpowiedni. Nie będzie to jednak zbyt długie zobowiązanie, które może wzbudzać w Tobie lęk.

Dla mnie również jest to bardzo ważny okres. Przez te dwa tygodnie mogę lepiej poznać sytuację mojej klientki i mogę stwierdzić, czy taki rodzaj współpracy będzie dla nie korzystny. Nie chcę pracować z osobami, którym konsultacje mailowe nie są w stanie pomóc. Wolę w takim wypadku zakończyć współpracę po dwóch tygodniach i pomóc w znalezieniu innego specjalisty.

Staram się pracować jedynie z osobami, którym taki rodzaj konsultacji może pomóc. Jeżeli nie wierzę, że będzie to odpowiednia metoda dla danej osoby, wolę zakończyć współpracę wcześniej. Moim zdaniem jest to bardzo ważne, aby być szczerym ze swoim klientem. W innym wypadku taka praca będzie nieetyczna i nieskuteczna.

Jak wyglądają mailowe konsultacje?

Każda osoba, która zaczyna ze mną współpracę, jest ciekawa jak takie mailowe konsultacje będą wyglądały w praktyce. Jeżeli sama zastanawiasz się nad tą metodą pracy nad sobą, na pewno też chciałabyś to wiedzieć.

Konsultacje mailowe rozpoczynają się zazwyczaj od pytań, które pozwalają mi lepiej zrozumieć Twoją obecną sytuację. Chcę określić w jakim momencie Twojego życia rozpoczynamy naszą współpracę. Chcę również poznać Twoje cele, założenia lub problemy, z którymi do mnie przychodzisz.

W praktyce wysyłam do Ciebie kilka indywidualnie przygotowanych otwartych pytań. Ty wysyłasz mi swoją odpowiedź, a ja zadaję dodatkowe pytania pogłębiające. Staram się dopytać o kontekst i emocje, które są związane z Twoją odpowiedzią.

Jak już lepiej zrozumiem sytuację, w której się obecnie znajdujesz, dobieram do Twoich indywidualnych potrzeb ćwiczenia, które powinnaś wykonać. Mogą to również być materiały dodatkowe do przeczytania, obejrzenia, czy przesłuchania. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Dużo osób zastanawia się również, jak często będziemy się kontaktowali. To również bardzo indywidualna sprawa. Na niektóre pytania będziesz potrafiła odpowiedzieć od razu. Jednak niektóre z tych pytań, będą wymagały od Ciebie głębszego przemyślenia. Czasami piszemy do siebie codziennie, a czasami raz na kilka dni. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak dwutygodniowy okres próbny pomaga nam znaleźć odpowiednią dla Ciebie częstotliwość wiadomości.

Jak widzisz nie wygląda to skomplikowanie. Jestem zwolennikiem prostoty, która pozwala mi się skupić na tym co naprawdę ważne. Skupiamy się na Tobie i Twoich emocjach. Skupiamy się na Twoich potrzebach i problemach. Podążamy wspólnie za tym, czego w aktualnej sytuacji potrzebujesz.

Jak mogę skorzystać z mailowych konsultacji?

Jeżeli chcesz skorzystać z konsultacji mailowych, wystarczy, że do mnie napiszesz. TU znajdziesz mojego maila i formularz kontaktowy. Możesz również do mnie napisać, jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania. Chcę, aby przed rozpoczęciem naszej współpracy, wszystko było dla Ciebie jasne.

Pamiętaj, że zawsze zaczynam pracę z nową klientką od dwutygodniowego okresu próbnego. Cena tego okresy próbnego jest na tyle atrakcyjna, abyś sama mogła się przekonać, czy ten rodzaj pracy nad sobą, jest dla Ciebie odpowiedni.

Niestety nie jestem w stanie rozpocząć pracy ze wszystkimi chętnymi. Mam określoną ilość miejsc na ten rodzaj konsultacji. Każda nowa klientka wymaga ode mnie dużego skupienia, dlatego nie mogę rozpoczynać od razu pracy z wieloma osobami. Mam obecnie kilka wolnych miejsc, dlatego jeżeli chcesz skorzystać z moich mailowych konsultacji, napisz do mnie w najbliższym terminie.

Wnioski?

Bardzo się cieszę, że zdecydowałem się na ten rodzaj pomagania moim klientkom. Dopiero teraz zobaczyłem, jak wiele osób potrzebuje wsparcia w pracy nad sobą, jednak potrzebują do tego odpowiednich warunków. Nie wszyscy chcą rozmawiać na temat własnych problemów.

Czasami nawet nie chodzi o to, że nie potrafią rozmawiać o swoich problemach. W wielu przypadkach chodzi głównie o czas. Konsultacje mailowe są wygodne dla osób, które są zabiegane i zajęte wieloma sprawami. Nie są one w stanie umawiać się na regularne spotkania, które trwają przynajmniej 45 minut. To po prostu dla nich niemożliwe. Konsultacje mailowe są dla nich odpowiednie, bo maila można napisać i odczytać w dogodnym momencie.

Jestem pewien, że układanie własnych myśli na papierze jest dobrą formą na rozwój i lepsze zrozumienie siebie. Konsultacje mailowe są szansą dla osób, które do tej pory musiały pracować wyłącznie na własną rękę. Myślę, że coraz więcej osób doceni ten rodzaj pracy nad sobą.

Jeżeli chcesz spróbować, po prostu napisz do mnie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here