Czyli jak oglądać mecze i nie zepsuć relacji we własnym związku?

Wielkimi krokami zbliżają się piłkarskie Mistrzostwa Europy we Francji. Już od 10 czerwca przez cały miesiąc będziemy mogli cieszyć się kilkoma meczami dziennie. Jest to niewątpliwie wielkie wyzwanie dla wielu par.

Jak więc przygotować się do tego zawczasu? Jak zadbać o to, by w czasie Euro 2016 nasz związek nie był narażony na zgrzyty i nieporozumienia? W tym artykule, postaram się powiedzieć Wam, drodzy Panowie, jak zadbać o wasze kobiety, w czasie tego piłkarskiego święta.

Natomiast Panie, znajdą w tym artykule odpowiedź na to, jak odnaleźć się i dbać o związek w tym szczególnie trudnym czasie. Postaramy się poszukać wspólnie kompromisu, pomiędzy tym, jak być wiernym kibicem, ale też jak być wspaniałym partnerem. Euro 2016 już za kilka godzin, więc przeczytajcie uważnie ten tekst.

Jeżeli chcemy, aby nasz związek mógł wzrastać, powinniśmy zrozumieć dokładnie język, jakim posługujemy się my oraz jakim językiem posługuje się nasz partner. Każdy z nas ma swój wyjątkowy sposób na to, jak wyraża swoją miłość. Co więcej, często bywa tak, że partnerzy wyrażają swoje uczucia w sposób różny od siebie.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam psychologia i badania dr Garya Chapmana, który w swojej ponad trzydziestoletniej pracy badawczej odkrył, że istnieje 5 sposobów, na wyrażanie miłości. Można powiedzieć, że te 5 sposobów, to wyjątkowe i unikalne języki miłości, którymi najlepiej potrafimy wyrazić swoje uczucia.

Jeżeli przyjrzymy się tym pięciu językom miłości, zdamy sobie sprawę z tego, że są bardzo intuicyjne i będziemy w stanie od razu zrozumieć ich znaczenie. Co więcej, szybko zorientujemy się, który język miłości jest nam najbliższy, a którym posługuje się nasz partner.

Jeżeli będziemy wiedzieć jakim językiem posługuje się ukochana dla nas osoba, lepiej będziemy potrafili dobrać słowa i działania, aby nasza miłość była przez nią lepiej odebrana. Przeanalizujmy więc tych pięć języków miłości.

Słowa – tak często powtarzam, że cię kocham.

Jest to chyba pierwszy sposób wyrażania miłości, który przychodzi nam na myśl. Jeżeli chodzi o słowa, to warto tu podkreślić, że nie mamy tu na myśli, tylko bezpośredniego wyrażania miłości, mówiąc: „kocham cię”.

Tu chodzi o cały przekrój słów, które podkreślają, że dana osoba jest dla nas ważna. Jeżeli naszym głównym językiem miłości będą właśnie słowa, często będziemy mówili swojemu partnerowi, że dobrze wygląda, albo że wspaniale coś przygotował.

Będziemy słowami podkreślali jego osiągnięcia, sukcesy oraz wszystko to, co jest naszym zdaniem ważne. Słowa będą odgrywał tu kluczową kwestię.

Dotyk – nie muszę mówić, że cię kocham, ale chcę ci to pokazać.

Ten język miłości opiera się na bliskości cielesnej. Miłość wyrażana jest tu poprzez gesty takie jak przytulanie, pocałunki, trzymanie się za ręce. To właśnie poprzez takie fizyczne zbliżenia, wyrażamy swoje uczucia w danej chwili.

Nie musimy nic mówić, nasze zachowanie mówi samo za siebie. W tym języku, nawet sama bliskość fizyczna może być oznaką miłości i może zapewniać naszemu partnerowi radość i spełnienie.

Działanie – jestem gotowy pomóc Ci w każdej sytuacji.

Miłość można wyrażać również poprzez czyny i pomoc swojemu partnerowi. Ten język miłości opiera się na wzajemnym uzupełnianiu się partnerów. Jeżeli jest to nasz główny język miłości, oczekujemy, że jeżeli poprosimy o pomoc naszego partnera, to będzie on chętny i gotowy nam jej udzielić. Każde zwlekanie, będzie dla nas bolesne.

Jednak nie chodzi tu tylko o wzajemne uzupełnianie i pomaganie w czynnościach, w których sami nie radzimy sobie najlepiej. Ten sposób wyrażania miłości związany jest ściśle z pomocą zarówno w ważnych dla nas kwestiach, jak i też w czynnościach codziennych.

To miłość wyrażana we wspólnym gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów, czy wspólne odwiedzanie urzędów. Nie może być to jednak pomoc z poczucia obowiązku. Taki rodzaj miłości wyczulony jest na życzliwość i szczerą chęć do wspólnego działania.

Osoby, których głównym językiem miłości jest właśnie pomoc, cenią sobie najbardziej sytuacje, w której ich partnerzy się domyślą, a o ich pomoc nie będzie trzeba prosić. Tu warto zastanowić się jak dobrze znamy swojego partnera. Jeżeli jest to jego główny język miłości, to zadbajmy o to, aby poznać wiele czynności, w których możemy mu pomóc.

Prezent – dam ci coś szczególnego, aby wyrazić swoją miłość.

Prezenty od zarania dziejów były sposobem na wyrażanie uczuć i uznania. Do tej pory na szczególne okazje staramy się przygotować wyjątkowe podarunki. Pierścionki zaręczynowe idealnie wyrażają ten język miłości. Są osoby, które uwielbiają być zaskakiwane przez swojego partnera, nawet najdrobniejszym prezentem.

Jeżeli taki wyjątkowy – nie mylić z wyjątkowo drogim – prezent otrzymają od ukochanej osoby, wiedzą, że ich partner mocno się musiał postarać, aby zrobić im tę przyjemność. Prezenty są też sposobem na to, aby pokazać, że zna się swojego partnera doskonale. Prezenty są też dowodem na to, że nasz partner pamięta o ważnych dla nas chwilach i rocznicach. To taki dowód na to, że nadal jesteśmy bardzo ważni w jego życiu.

Czas – kocham Cię bo jestem z tobą.

Język miłości wyrażony może być właśnie w tym, że partnerzy spędzają wspólnie ze sobą czas. Nie muszą to być oczywiście zawsze wyjątkowe miejsca, takie jak kawiarnie, kino, czy teatr. Dla osób, których dominującym językiem miłości jest czas, najważniejsze jest, aby partner był z nimi „tu i teraz”, czyli aby był obecny, zarówno duchem jak i ciałem.

Osoby te, wyczulone są szczególnie na to, kiedy partner w myślach odpływa do swoich obowiązków, czy pracy. A tu właśnie chodzi o to, że to ma być czas, poświęcony tylko dla nich.

Ważne jest tu skupienie i uwaga, bo najpiękniejsze co można dać partnerowi, który chce być kochany w taki sposób, to poświęcenie im czasu na wyłączność. Nie chodzi o zabawianie rozmową, czy wspólne działania. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na partnera i się na nim skupić.

Wnioski?

Czy będzie nam łatwiej, przetrwać Euro znając te języki miłości? No może jeszcze nie do końca. Musimy się nad tym teraz zastanowić. Musimy zdać sobie sprawę, że w bardzo wielu przypadków ja i mój partner, różnimy się w sposobach wyrażania swoich uczuć.

Jednak jest to dobra wiadomość, ponieważ jak pokazują badania psychologiczne, takie różnice między partnerami są korzystne. Możemy porównać miłość do wspólnej podróży, albo używać metafory miłości, która mówi o dwóch połówkach pomarańczy.

W sytuacji konfliktów, osoby, które używają metafory połówek pomarańczy, są mniej zadowolone ze swojego związku, ponieważ trudno dorównać takiemu idealnemu wzorcowi. Zaakceptujmy więc różnice między sobą i poszukajmy kompromisów.

Zakładamy, że jedna z osób w związku jest gorliwym kibicem, druga natomiast nie jest zbytnio zainteresowana piłkarskim świętem. Ten konflikt możemy rozwiązać na kilka sposobów. Pierwszym z nich może być ustalenie, że będzie to miesiąc na realizowanie swoich własnych pasji i marzeń.

Osoba, która będzie oglądała mecze robi swoje, a druga osoba, może zająć się realizacją własnych pomysłów. W takich momentach można odwiedzić przyjaciół, zapisać się na kurs, rozwinąć nową pasję o której tylko się myślało. Jednak co w sytuacji, kiedy partnerzy jednak chcieli by spędzać razem ten czas?

Warto zatroszczyć się o wspólny komfort. Jeżeli to mężczyzna jest w związku sympatykiem piłki, a chce, żeby jego partnerka mu towarzyszyła, może jej obiecać, że również będzie towarzyszył jej podczas zajęć lub czynności, których sam nie lubi.

Może więc pójść wspólnie z partnerką na zakupy, albo do znajomych, do których od dawna nie chciał wychodzić. To zapewni równowagę w związku. Druga strona poznaje naszą pasję i nasz świat, ale my też obiecujemy, że poznamy jej świat. Możemy zadbać też o atmosferę tego wspólnego oglądania.

Jeżeli już nasza partnerka będzie z nami oglądała mecze, choć tego nie lubi, możemy zapewnić jej jakąś dodatkową przyjemność. Możemy kupić jej ulubione lody, przygotować kolację lub obiad.

Możemy też kupić swoje partnerce kilka wyjątkowo relaksujących maseczek, które uprzyjemnią jej ten czas. Zastanówmy się co takiego lubi nasza partnerka, a na pewno coś znajdziemy.

W takim uprzyjemnianiu czasu, mogą pomóc nam przedstawione właśnie języki miłości. Jeżeli nasza partnerka lubi być doceniana poprzez słowa, nie siedźmy przed tym telewizorem jak mruki.

Porozmawiajmy z nią, na pewno będzie jej przyjemniej. Jeżeli językiem miłości naszej partnerki jest dotyk, zadbajmy o bliskość fizyczną podczas takiego wspólnego oglądania. Możemy  się przytulać i trzymać za ręce, a na przerwie możemy zrobić masaż naszej partnerce.

Jeżeli nasza partnerka docenia najbardziej wyrażanie miłości konkretnymi czynami i pomocą, to możemy obiecać taką pomoc, za to, że obejrzy z nami mecz. Pewnie znajdzie się kilka takich spraw, z którymi zwlekamy już od dawna. Obiecajmy, że się tym zajmiemy po meczu i to zróbmy – to znów zapewni równowagę.

Jeżeli natomiast odkryjemy, że nasza partnerka najbardziej ceni sobie czas, który z nią spędzamy, obiecajmy jej, że po meczu poświęcimy się jej w pełni. Wyłączmy wtedy wszystko, co będzie nas rozpraszać i skupmy się tylko na niej.

Takich przykładów możemy tworzyć masę. Jednak nie o to chodzi. Tu raczej chciałem zarysować pewien sposób, na rozwiązanie tego konfliktu. Jest to pewien konflikt interesów, który najlepiej dla obu stron, rozwiązać poprzez doprowadzenie do równowagi.

Nie może być tak, że przez cały miesiąc będziemy skupieni tylko na Euro, a całkowicie zapomnimy o swoim związku. Zadbajmy o to wcześniej, a ten wspólnie spędzony czas może być naprawdę wspaniały.

Porozmawiajmy jeszcze dziś z naszym partnerem o tym, w jaki sposób najbardziej lubi wyrażać swoją miłość. Zapytajmy też o to, w jaki sposób najbardziej lubi kiedy mu się okazuje miłość.

Jeżeli nasz partner skupia się na czynach, a my wyrażamy swoją miłość tylko poprzez słowa, to możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasz partner przestanie czuć się kochany. Jeżeli jednak tego nie zrozumiemy, nie będziemy wiedzieli dlaczego tak się stało.

Dostrzegajmy potrzeby naszego partnera i wyrażajmy miłość „językiem” który on rozumie najlepiej. Tu pojawia się paradoks, ponieważ jeżeli nie znamy pięciu języków miłości, możemy ranić się wzajemnie, nawet o tym nie wiedząc.

Jednak wprowadzając do swojego związku świadomość tego, że miłość można wyrażać na różne sposób, możemy zrobić wielki krok naprzód w jego rozwoju.

Na pewno macie już kilka pomysłów jak to wykorzystać! Trzymam za Was kciuki. To Euro może być wyjątkowe.

Pozdrawiam,
Patryk Wójcik.