Strona główna » Świat się kończy, filozof romansuje z coachem.

Świat się kończy, filozof romansuje z coachem.

Co ma wspólnego coaching i filozofia? Przede wszystkim w obu tych dziedzinach, chodzi o skuteczne i wytrwałe zadawanie pytań. Można powiedzieć, że dzieci są tu idealnym przykładem pytających coachów czy filozofów, ponieważ pytają bezustannie i dzięki temu poznają świat. Mają również wyjątkową umiejętność „dziwienia się”, która w raz z dorastaniem zanika. Przecież dla nas wszystko jest już znanestare i oczywiste. Każde ćwiczenie, czy zadanie jest dla nas banalne i nudne.

Jednak, czy aby na pewno tak jest?

Jest to pewna iluzja, której ulegamy na co dzień. Przestajemy się dziwić i zaskakiwać. Odbieramy sobie przez to możliwość na przełamanie naszych schematów myślowych. Jesteśmy niczym małe samochodziki, które wpadły w koleinę drogową, która powstała od ciężaru, wielkiego tira. Niby jedziemy w wybranym przez siebie kierunku, ale nasza jazda przypomina, wytyczoną przez kogoś innego ścieżkę.

przyprawyDo napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie artykuł, w którym poruszona została tematyka stoicyzmu. W artykule tym Dr Tomasz Mazur z Uniwersytety Warszawskiego, pokazuje znakomicie paradoks dzisiejszych czasów. Z jednej strony szukamy szybkich i łatwych rozwiązań każdego problemu. Kiedy mamy problem, szukamy szybkich odpowiedzi w internecie: „jak szybko…”. Wielu znawców i specjalistów od wytyczania naszych ścieżek życia, oferuje nam niezawodne i zawsze skuteczne metody na osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Sukces w domu, sukces w pracy, sukces na każdym kroku, który osiągnąć możesz w kilka minut, wystarczy, że zapłacisz… Jednak coraz więcej osób, przekonuje się o tym, że takie podejście nie zaprowadzi nas daleko. Nawet jeżeli kilku osobom uda się osiągnąć błyskawicznie taki spektakularny sukces, to zazwyczaj jest on krótkotrwały. Jak mawiały nasze babcie: „szybko przyszło, szybko poszło”. Stoicyzm proponuje nam zamiast szybkich i spektakularnych osiągnięć, ciężką i systematyczną pracę nad sobą.

Stoicyzm stara się skupić nasze działania, na osiągnięciu wewnętrznego szczęścia poprzez wypełnianie własnej życiowej misji. W zgodzie z tą filozofią, aby osiągnąć szczęście, trzeba pracować sumiennie i wypełniać swoje obowiązki, a dzięki temu mamy szansę zbudować swój wewnętrzny spokój. Taka sumienna praca nad sobą, przygotuje nas na wszelkie przeciwności losu, a żaden czynnik zewnętrzny nie będzie w stanie wyprowadzić nas z równowagi. Wydaje mi się, że możecie w tym opisie znaleźć wiele analogii, do własnej filozofii życiowej.

solCzęsto powtarzam, że staram się pomagać swoim klientom w budowaniu ich przyszłości na solidnych fundamentach. Jednak jest to niezmiernie trudne w czasach, kiedy podstawowe wartości człowieka, przeżywają ogromny kryzys. Zapominamy o tym, co jest istotą naszego życia. A kiedy już dojdziemy do takiego momentu, zaczynamy przyjmować różne, zewnętrzne schematy działania, które ktoś w sprytny sposób nam podsunął. Moralnośćuczciwośćszczerość, a coraz częściej nawet miłość, to słowa które stają się nam obce. Zastępujemy je wydmuszkami, które nic nie znaczą. Trudno jest bowiem szukać i czekać na prawdziwą miłość, kiedy wokół nas, dostępnych jest tyle substytutów miłości. Ciągła konsumpcja i potrzeby zmieniające się w zależności od trendu i reklam w telewizji. Zachowujemy się czasem jak tykające bomby, które w stanie ciągłego pobudzenia emocjonalnego, szukają ujścia swoich pragnień.

Jednak tak naprawdę, nie wygląda to tak tragicznie. Jestem optymistą, ponieważ spotykam coraz więcej osób, które wyrwały się z tego wygodnego snu. Osoby te zaczynają poszukiwać. Czasem nie wiedzą gdzie szukać i czego szukać. Jednak to ich nie zniechęca. To jest chyba w tym najpiękniejsze, kiedy widzisz upór i działanie. Są to osoby, które nie boją się popełnić błędu, które nie boją się porażki i zwątpienia. Są to osoby, które budują swoją wewnętrzną pewność, swoje wewnętrzne szczęście.

Istnieje wiele dróg, aby osiągnąć ten cel. Możemy poszukiwać sami własnej drogi. Możemy poszukiwać jej z kimś bliskim. Możemy łączyć się w grupy itd. To nie jest ważne, zależy to od naszego wewnętrznego pragnienia odkrycia prawdy. Coaching, psychologia, rozwój osobisty – są to słowa, które tracą swoją siłę tylko dlatego, że zaczynamy je spłycać i kojarzymy je z oszołomami, którzy swoimi sztuczkami wyłudzają od nas pieniądze. Jednak uwierzcie mi, mamy w naszym kraju wielu wyjątkowych coachów, psychologów, psychoterapeutów, a nawet filozofów zajmujących się rozwojem osobistym.

slonecznikNie można jednak iść na łatwiznę, zapukać do najbliższych i najłatwiej dostępnych drzwi. Aby znaleźć właściwego specjalistę, trzeba się trochę wysilić. Trzeba zastanowić się nad własną potrzebą i sposobem, w jaki chcemy poszukiwać odpowiedzi. Ze swojego doświadczenia wiem, że nie wszyscy odnajdą się na coachingu indywidualnym, czy grupowym, ale idealna będzie dla nich psychoterapia. Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Istnieje jedna prosta droga do osiągnięcia pełni szczęścia. Jest ona prosta, ale nie jest łatwa. Nie jest ona dla każdego i jestem tego pewien. Niektórzy muszą pobłądzić i poszukać szczęścia na drogach krętych i niepewnych. Lubię jednak pracę z ludźmi, którzy nie boją się wyzwań. Lubię pracę z ludźmi, którzy wiedzą, czym jest ciężka praca. Lubię pracę z ludźmi, którzy swoje szczęście i szczęście swoich bliskich, chcą zbudować na solidnych fundamentach.

Życzę Wam wytrwałości, cierpliwości i systematyczności w pracy nad sobą.

Pozdrawiam,
Patryk Wójcik.


Napisz do mnie.