Szczerze wierzę, że najlepiej uczyć się na błędach. Nikt jednak nie powiedział, że musisz uczyć się wyłącznie na własnych błędach. W wielu przypadkach warto skorzystać z błędów, które popełniają inni. Właśnie dlatego warto interesować się psychologią. Może ona wpłynąć na Twoje życie i sprawić, że będzie ono dużo lepsze. Dlaczego więc nadal tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z siły psychologii?

Moje wielkie marzenie

Mam jedno wielkie marzenie. Chciałbym, aby każdy miał łatwy dostęp do wiedzy psychologicznej, której akurat najbardziej potrzebuje w swoim życiu. Właśnie dlatego postanowiłem założyć bloga. Również dlatego staram się regularnie pisać na wiele różnych tematów związanych z psychologią.

Nadal jednak czuję, że moje artykuły nie trafiają do wszystkich, którzy mogliby z tej wiedzy skorzystać. Jednak w tym tygodniu pojawiła się okazja, która może to zmienić. Aby tego dokonać, potrzebuję Twojej pomocy.

Mój blog został zgłoszony do konkursu Gala Twórców w kategorii „zdrowie i uroda”. Wiem, że ten konkurs odbije się szerokim echem i zwycięskie blogi staną się dużo popularniejsze. Właśnie dlatego chciałbym Cię zachęcić, abyś oddała na mnie swój głos.

Oczywiście zrób to jedynie jeżeli uważasz, że mój blog na to zasługuje. Jeżeli moje artykuły są dla Ciebie ciekawe i wpływają pozytywnie na Twoje życie. Bądź szczera sama ze sobą. Jeżeli lubisz mojego bloga, to wystarczy, że klikniesz TU i oddasz swój głos. Zajmie Ci to nie więcej niż 30 sekund.

Każdy głos się dla mnie liczy. Każde kliknięcie ma znaczenie. Wiem, że dzięki temu mam szanse dotrzeć do osób, które jeszcze nie znają mojego bloga. Z góry dziękuję Ci za Twoją pomoc. Bez czytelników, moje pisanie nie miałoby sensu.

Pomożesz mi spełnić to marzenie? Wspólnie możemy zadbać o to, aby psychologia stała się jeszcze popularniejsza w Polsce. Moim zdaniem warto czerpać garściami z psychologii, bo dzięki niej możemy lepiej zrozumieć siebie i swoich najbliższych.

Chciałbym żyć w świecie, w którym ludzie są bardziej świadomi swoich pragnień i lęków. W świecie pełnym empatii i zrozumienia dla innych. Chciałbym żyć w świecie, w którym ludzie byliby szczęśliwi i życzliwi dla siebie. A Ty, czy też byś tego chciała?

Czym dla Ciebie jest psychologia?

Ludzie najczęściej wrzucają psychologię do jednego worka z rozwojem osobistym i coachingiem. Jednak moim zdaniem to zbyt duże uproszczenie. Psychologia opiera się najczęściej na wynikach badań i praktyce. Rozwój osobisty może wykorzystywać techniki zaczerpnięte z psychologii, ale stosuje się w nim również techniki, których nigdy nie zbadano i nie ma pewności, że są skuteczne.

Dobrze się zastanów, czym jest dla Ciebie psychologia? Dlaczego czytasz mojego bloga? Czy szukasz tu odpowiedzi na ważne pytania? A może robisz to wyłącznie dla rozrywki? Czy jesteś osobą ciekawą świata i lubisz poszerzać swoje horyzonty? A może chcesz pomóc komuś bliskiemu w kryzysie?

Istnieje wiele powodów, które skłaniają ludzi do zainteresowania się psychologią. Sam zacząłem się nią interesować, ponieważ zastanawiałem się, dlaczego ludzie podejmują często decyzję, których nie da się zrozumieć. Nigdy nie wierzyłem, że działamy jak roboty i zawsze podejmujemy racjonalne decyzję.

Zawsze zdawałem sobie sprawę, że emocje odgrywają wielką rolę w naszym życiu. W różnych sytuacjach działamy instynktownie. Pytanie tylko, czy emocje i spontaniczne działanie da się zrozumieć? Czy da się zrozumieć techniki manipulacji, z którymi spotykamy się każdego dnia? Czy da się rozpoznać kłamstwo? Te wszystkie pytania sprawiły, że zacząłem interesować się psychologią.

A jaka zaczęła się Twoja przygoda z psychologią? Czy też masz w głowię wiele pytań, na które nadal próbujesz znaleźć odpowiedź? Moim zdaniem jest to ważny element naszego życia. Jeżeli jesteś osobą refleksyjną, to na pewno chciałabyś poszerzać swoją wiedzę o świecie. Psychologia może być Twoim drogowskazem.

Czy człowiek może się zmienić?

To jedno z najczęstszych pytań, od których ludzie zaczynają poznawać psychologię. Zastanawiamy się nad tym, czy możemy się zmienić. Wielu z nas zastanawia się również, czy możemy do zmiany nakłonić kogoś bliskiego. Zmiana jest czymś, co nas przyciąga i fascynuje.

Niestety w Internecie znajdziemy coraz więcej materiałów, które do zmian podchodzą w niewłaściwy sposób. Nigdy byś nie uwierzyła, że można w jeden dzień rzucić palenie, schudnąć kilka kilogramów, albo poprawić swoją kondycję. Nigdy byś nie uwierzyła, że jedna wizyta u psychoterapeuty lub psychologa, będzie w stanie rozwiązać wszystkie Twoje problemy.

Jednak każdy z Nas w dzisiejszym świecie oczekuje szybkich wyników. Dlatego dajemy się złapać w sidła „sprzedawców marzeń”, którzy obiecują nam osiągnięcie sukcesu szybko i bez wysiłku. Obiecują Nam, że zmiana może być natychmiastowa i bezbolesna. Problem jednak w tym, że to nigdy nie działa na dłuższą metę.

Nie da się naprawić wszystkich swoich błędów w jednej chwili. Nie pozbędziesz się w kilka godzin wszystkich swoich złych nawyków. To wymaga systematycznej pracy nad sobą. Każdego dnia kuszą nas „magiczne recepty” na sukces. Jednak wiem, że chodzenie na skróty się w tym wypadku nie opłaca.

Jeżeli naprawdę zastanawiasz się nad zmianą swojego życia, musisz uzbroić się w cierpliwość. Aby wykonać pierwszy krok w kierunku zmiany, przeczytaj mój wcześniejszy artykuł: Jak zmienić swoje życie? Czy to w ogóle możliwe? Dowiesz się z niego, jak zabrać się za dokonywanie zmian, które będą trwałe.

Zrób coś dobrego dla siebie i innych

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł zachęci Cię do refleksji. Zastanów się, co dobrego zrobiłaś ostatnio dla samej siebie? A może jesteś jedną z tych osób, która myśli o potrzebach innych, ale zupełnie zapomina o sobie? Przemyśl to, bo odpowiedź na to pytanie może nie być taka oczywista.

Zastanów się nad tym, co daje Ci prawdziwą siłę? Z czego jesteś w swoim życiu dumna? Jakie są Twoje marzenia? Czy potrafisz się nimi dzielić, a może ukrywasz je nawet przed bliskimi? Co chciałabyś, aby się w Twoim życiu zmieniło? Na końcu pomyśl, czy w znalezieniu odpowiedzi na te pytania może pomoc Ci psychologia.

Jeżeli uważasz, że więcej osób powinno się rozwijać i dbać o pogłębianie swojej samoświadomości, możesz ich do tego zainspirować. Możesz udostępniać moje artykuły na swoim Facebooku. Możesz wysłać artykuł na jakiś konkretny temat dla kogoś, kto ma z tym problem.

Możesz również oddać głos na mojego bloga w konkursie Gala Twórców. Jestem pewien, że ten konkurs pomoże mi spopularyzować wiedzę psychologiczną. Nie osiągnę jednak tego bez Twojej pomocy. Kliknij i zagłosuj. Wspólnie możemy zmienić obraz polskiej psychologii.

Psychologia bardzo dużo zmieniła w moim życiu. Wiem, że to właśnie dzięki temu, że chciałem zmienić swoje życie, mam okazję Ci o tym pisać. Gdybym te kilka lat temu nie odważył się na pierwszy krok, nie byłoby mnie tutaj. Jestem za to niesamowicie wdzięczny.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here