Kiedy zaczyna przygasać ogień namiętności i zaczyna się szara codzienność, w wielu parach pojawiają się pierwsze problemy. Problemy, do których nie zdążyliśmy się przyzwyczaić, kiedy nasza namiętność rozkwitała. Co zrobić, gdy gaśnie namiętność, a my chcemy ją na nowo rozbudzić?

Powiedźcie STOP i rozejrzyjcie się dookoła.

Pierwsza i podstawowa zasada rozwoju, mówi o tym, że aby zwalczyć jakiś problem, trzeba go dobrze poznać. Kiedy zaczynacie odczuwać, że Wasza namiętność gaśnie, musicie się temu bliżej przyjrzeć. Jednak nie zrobicie tego dobrze, jeżeli nadal każde z Was, będzie zajęte swoimi sprawami. Musicie oboje tego chcieć i poświęcić na to swoją uwagę.

Zatrzymajcie się choć na chwilę. Wyłączcie telefony. Zadbajcie, żeby to był czas wyłącznie dla Was. Niech nie przeszkadza Wam w rozmowie muzyka, ani dźwięki z telewizora. Skupcie się na sobie i na tym, co akurat przeżywacie.

Takie zatrzymanie się i chwilowe wyłączenie z biegu codziennego życia, pozwoli Wam poznać przyczynę Waszych problemów. Może nie od razu do tego dojdziecie świadomie, ale wszystko powinno się właśnie od tego zacząć. Może brakowało Wam właśnie takiej chwili? Może od jakiegoś czasu, coś przeszkadzało Wam w budowaniu intymności.

Gdy gaśnie namiętność w Twoim związku, często szukasz wielkiej przyczyny. Jednak czasami przyczyna jest zupełnie prosta i oczywista. Masz ją codziennie przed oczami. Jednak kiedy jesteś zabiegana, trudno Ci ją dostrzec. Powiedź więc STOP i zadbaj o szczerą rozmowę ze swoim partnerem.

Zacznijcie od przełamania rutyny.

Kiedy już określicie swoje obecne położenie, możecie rozpocząć proces naprawczy. Jeżeli chcecie odbudować namiętność w Waszym związku, powinniście skupić się na przełamaniu rutyny. To właśnie rutyna dnia codziennego, wpędza nas często w problemy w związku.

Jeżeli dobrze skupiliście się na sobie i daliście sobie trochę czasu, możecie mieć kilka pomysłów na to, co warto w Waszym związku zmienić. Doszliście do etapu, gdy gaśnie namiętność, a wkrada się rutyna. Jesteście już tego świadomi. Czas przełamać rutynę i zacząć budować namiętność na nowo.

Bardzo dobrym sposobem, na wyrwanie się z rutyny, jest zrobienie czegoś nowego wyłącznie we dwoje. Może to być taki STOP tylko, że w nowym miejscu. Czasami trzeba zmienić otoczenie, aby przypomnieć sobie o swojej namiętności.

Nie musicie od razu wyjeżdżać na tygodniowe wakacje. Wystarczy weekend we dwoje, a nawet jedna noc spędzona z dala od domu. To pozwoli Wam się wyrwać z rutyny, ale także sprawi, że w innym otoczeniu, łatwiej Wam będzie, na nowo budować namiętność. Taki wyjazd we dwoje powinien być dla Was pretekstem do skupienia się na sobie. Pomoże Wam też zadbać o waszą intymność, która jest podstawą do rozkwitu namiętności.

Nie popełniaj tego błędu!

Największym błędem, jaki możecie popełnić, jest odkładanie takiego wyjazdu na później. Mówicie sobie, że Was nie stać. Jednak często skupiacie się na zbyt dużych celach w niewłaściwym momencie. Chcecie od razu wyjechać na tydzień i to najlepiej do ciepłych krajów. Odkładacie więc taki wyjazd na lata, a czasami nawet na zawsze. A gdy gaśnie Wasza namiętność, zaczynacie się dziwić dlaczego.

Zamiast wielkich i nierealistycznych marzeń, skupicie się na tym, co jest dla Was dostępne w danym momencie. Dlatego właśnie mieliście zrobić STOP i skupić się na swojej obecnej sytuacji. Może nie stać Was jeszcze, na tygodniową wycieczkę w tropiki, ale stać Was na weekend w SPA, które znajdziecie niedaleko Waszego domu. Małe marzenia, które możecie spełnić od razu, będą dla Was powodem do radości. Ciągłe odkładanie wszystkiego na później, będzie dla Was tylko rozczarowaniem.

 

Zadbajcie o Waszą przyjaźń.

Gdy gaśnie namiętność w Waszym związku, warto mieć coś, na czym można się oprzeć. Nie od dziś wiadomo, że pary, które poza namiętnością i miłością łączy przyjaźń, w lepszy sposób potrafią radzić sobie z trudnościami. Przyjaźń jest mocnym filarem naszego związku. Jest solidnym fundamentem, do którego zawsze można wrócić. Zastanówcie się, czy Wasza przyjaźń nadal się pogłębia? Czy budujecie nadal swoją przyjaźń tak, jak robiliście to na początku?

Kiedy pojawiają się problemy, zazwyczaj zapominamy o rzeczach najprostszych. Jednak są to rzeczy, które są najbardziej istotne. Zastanówcie się dobrze, jak to jest z Waszą przyjaźnią. Może warto wrócić do momentu, w którym potrafiliście o nią zadbać?

Przyjaźń w związku jest bardzo ważna. Pozwala przetrwać Wam najtrudniejsze chwile. Jest Waszym zabezpieczeniem na trudne chwile. Gdy gaśnie namiętność, przyjaźń może być Waszym punktem zwrotnym. Może być Waszą siłą i motywacją do tego, aby zacząć odbudowywać Wasz związek.

Jeżeli chcecie budować przyjaźń, powinniście częściej skupiać się na sobie. Wszyscy wiemy, jak łatwo ulec presji codzienności. Łatwo jest nam wpaść w rutynę i po prostu żyć z dnia na dzień. Jeżeli chcecie dbać o rozwój waszego związku i Waszej przyjaźni, powinniście szukać jak najwięcej wspólnego czasu. Niech to będzie czas, który wykorzystacie mądrze. Skupcie się na sobie, odsuńcie wszystko inne na bok. Zacznijcie rozmawiać, wymieniać się Waszym sposobem patrzenia na świat.

Zadbajcie o swój związek, jeszcze zanim zgaśnie między Wami namiętność. Nie czekajcie ze spełnianiem Waszych drobnych marzeń. Te marzenia mogą przybliżyć Was do siebie. Zadbajcie o to, aby mieć czas na powiedzenie STOP i uważne rozejrzenie się dookoła. Jeżeli będziecie znali własne położenie, będziecie mogli reagować na wszelkie trudności dużo szybciej.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Koniecznie przeczytaj:

Prosta recepta, jak podciąć komuś skrzydła.