Gry planszowe okiem psychologa – Carcassonne.

Mam do gry Carcassonne ogromny sentyment, ponieważ to właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z planszówkami. W sumie nawet nie powinienem pisać, że jest to wyłącznie moja przygoda, bo planszówki na stałe weszły do naszego rodzinnego życia. Jeżeli nadal się zastanawiasz, czy warto grać w gry planszowe, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Czy w gry planszowe grają wyłącznie dzieci?

To mit, że gry planszowe są wyłącznie dla dzieci. Moim zdaniem jest to świetna forma na spędzanie wspólnego czasu ze znajomymi i rodziną. Mamy coraz większy wybór gier, które można dobrać praktycznie do każdej okazji. Wystarczy trochę poszukać i na pewno znajdziesz coś, co zainteresuje Ciebie i Twoich bliskich.

Moja przygoda z grami planszowymi zaczęła się właśnie od zakupu pudełka z grą Carcassonne. Wtedy wszystko w naszej rodzinie się zmieniło i moi bliscy pokochali wspólne wieczory z planszówkami. Uwielbiam rozpracowywać gry wspólnie z Żoną. Zabieramy je później na każdą wizytę do znajomych i rodziny.

Nie spodziewałem się, że gry planszowe tak dobrze zostaną odebrane przez moich najbliższych. Długo się zastanawiałem przed zakupem pierwszej gry. Trochę się bałem jak taka propozycja rozrywki zostanie odebrana w moim domu. Jednak nowoczesne gry planszowe są na tyle ciekawe, że po prostu nie da się ich nie lubić. Teraz wiem, że z zakupem pierwszej planszówki czekałem zbyt długo.

Moim zdaniem granie w gry planszowe jest dużo lepszym sposobem na wspólne spędzanie czasu, niż oglądanie telewizji. Zdecydowanie wolę spędzać czas w sposób aktywni, niż bierny. Gry planszowe uczą nas myślenia i są fajnym pretekstem do wielu rozmów. Dla mnie jest to świetny sposób na zarażanie innych tematem rozwoju osobistego.

Na wielu szkoleniach wykorzystuje się gry planszowe, które w odpowiednim kontekście mogą od razu pomóc uczestnikom sprawdzić nowo przyswojoną wiedzę. Z moich doświadczeń wynika, że uczestnicy szkoleń zawsze dobrze reagują na planszówki. Lubimy szczyptę rywalizacji i każdy z Nas chciałby się sprawdzić.

Dlatego jeżeli jeszcze się zastanawiasz, czy warto zainteresować się grami planszowymi, to dla mnie jako psychologa odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że warto, bo gry planszowe wpływają na sposób w jaki myślimy i podejmujemy decyzje. Mogą pomóc nam w rozwoju i dostarczają nam świetnej zabawy.

Czy warto zagrać w Carcassonne?

Gra Carcassonne przypomina trochę puzzle. Różnica jest jednak taka, że w tej grze rywalizujecie ze sobą podczas układania wspólnej planszy. Gra jest bardzo prosta do wytłumaczenia i nie wymaga od Was dużego doświadczenia planszówkowego.

Nie oznacza to jednak, że gra jest prosta i szybko się nudzi. Tak naprawdę to od tego jak często będziecie w nią grać zależy, jak wiele możliwości się przed Wami otworzy. Na początku podejmujecie decyzję intuicyjnie, ale później zaczynacie grać bardziej wyrachowanie i wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa.

Gra polega na układaniu zamków i dróg, za które otrzymujecie punkty. Każdy z graczy wyciąga losowy element planszy i kładzie go w odpowiednim miejscu. Jeżeli gracz jest sprytny, ma szansę przejąć zamek układany przez przeciwnika, albo zablokować go tak, aby rywal nigdy nie ukończył swojej budowli.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów na koniec rozgrywki. Gra kończy się w momencie, kiedy zostanie ułożona cała mapa i skończą się wszystkie elementy (puzzle). Na koniec liczy się wszystkie punkty i zazwyczaj gracze mają ochotę na kolejną rundę.

Jedna partia Carcassonne to jakieś 30 min zabawy. Na początku może Wam to zająć trochę więcej czasu, choć czasami bywa tak, że bardziej doświadczeni gracze starają się więcej kombinować i dłużej myślą. Dlatego nie ma tu reguły i przeznaczcie sobie mniej więcej te 30 minut. Gra jest bardzo dynamiczna i nikt przy stole na pewno nie będzie się nudził.

Carcassonne gra planszowa

Czy warto zacząć grać w planszówki od Carcassonne?

Moim zdaniem jest to fajna gra na początek. Nie wymaga dużej wprawy, ale mimo tego daje graczom duże możliwości. Sam właśnie dlatego ją wybrałem, bo jest prosta do wytłumaczenia nawet dla osób, które pierwszy raz w życiu widzą planszowkę.

Jest to gra familijna, w której przy jednym stole mogą rywalizować ze sobą wszystkie pokolenia. Nie ma znaczenia, czy masz 10 czy 50 lat, podczas grania w Carcassonne będziesz się dobrze bawić. Jest to też gra dobra na imprezy. Nie trzeba długo tłumaczyć zasad i jest dynamiczna. Jest też stosunkowo krótka, dlatego nawet na dużych imprezach wszyscy mogą sobie w nią zagrać.

W Carcassonne lubimy grać z Żoną. Jest to jedna z nielicznych gier, w które można grać we dwoje i rozgrywka jest nadal ciekawa. Nie są to szachy, bo jest to gra lżejszego kalibru i można sobie podczas gry porozmawiać. Może to być fajny sposób na spędzenie leniwego popołudnia, albo wieczoru.

Jeżeli kiedykolwiek bałaś się, że nie zrozumiesz zasad gry planszowej, w przypadku Carcassonne nie musisz się tego obawiać. Jeszcze nie poznałem osoby, która nie potrafiłaby grać w tę grę. Jest to więc świetny pomysł na prezent dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem planszówek.

Moja ocena gry Carcassonne

Carcassonne jest moją pierwszą grą, dlatego cykl wpisów „Gry planszowe okiem psychologa” zaczynam właśnie od niej. W tym cyklu mam zamiar opisać wszystkie swoje ulubione i te mniej lubiane gry. Jeżeli chcesz zanurzyć się w świat planszówek, te artykuły Ci w tym pomogą.

Aby oceny gier były porównywalne, postanowiłem je na końcu oceniać według pięciu wybranych kryteriów (skala od 1 do 10):

Rywalizacja – czy w grze występuje bezpośrednia rywalizacja miedzy graczami; czy gracze zabierają sobie nawzajem punkty; czy zwycięstwo jednego gracza oznacza automatycznie przegraną innego gracza.

Dynamika rozgrywki – czy gra się szybko, czy wolno; czy wszyscy przy stole podczas grania są zainteresowani rozgrywką; czy trzeba śledzić ruchy przeciwników, aby mieć szansę na wygraną.

Losowość – czy na grę wpływają czynniki losowe; czy można wygrać „przez przypadek”, czy raczej trzeba się o to mocno postarać.

Proste zasady gry – czy zasady gry są proste czy skomplikowane; jak długo trzeba się ich uczyć, aby zagrać pierwszą rozgrywkę.

Znudzenie się grą – jak szybko gra się nudzi; czy występuje syndrom „kolejnej partii”, czy gra się w nią od czasu do czasu.

Jak według tych kryteriów oceniam Carcassonne?

Rywalizacja = 5 (można przeszkadzać przeciwnikowi, ale nie jest to konieczne)

Dynamika rozgrywki = 8 (gra się bardzo szybko, nikt się nie nudzi i nie trzeba długo czekać na swoją turę)

Losowość = 7 (dużo zależy do tego jakie puzzle się wylosuje, czasami dobry gracz może przegrać tylko dlatego, że miał pecha w losowaniu)

Proste zasady gry = 10 (zasady są banalnie proste, każdy może się ich nauczyć w kilka minut)

Znudzenie się grą = 6 (gra dobra dla początkujących, może się jednak znudzić osobom, które znają bardziej rozbudowane planszówki; ale na pewno nie znudzi się po jednej imprezie)

Wynik ogólny = 36 na 50. Carcassonne to naprawdę świetna gra i warto się o tym przekonać na własnej skórze. Może to właśnie ona zarazi Cię miłością do gier planszowych? Dla mnie był to strzał w dziesiątkę.

Nowy cykl artykułów „Gry planszowe okiem psychologa”

Mam nadzieję, że spodoba Ci się mój nowy cykl „Gry planszowe okiem psychologa”. Wiele osób pyta mnie, czy warto grać w gry planszowe? Pytacie mnie również, jakie tytuły polecam. Postanowiłem więc pomóc Wam zgłębić świat planszówek.

Gry planszowe to świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych. Planszówki są zawsze lepszym rozwiązaniem, niż bierne wpatrywanie się w telewizor. Możemy dzięki nim wiele się o sobie dowiedzieć. Widzimy jak nasi znajomi podejmują decyzję i wspólnie z nimi sprawdzamy się w niecodziennych okolicznościach.

Dlatego granie w gry planszowe polecam każdemu. Bez względu na wiek na pewno znajdziecie coś dla siebie. Ja swoją przygodę zacząłem właśnie od Carcassonne i po czasie uważam, że to była świetna decyzja. Dlatego jeżeli szukasz swojej pierwszej planszówki, ta gra może być dla Ciebie idealna.Carcassonne gra planszowa

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz również na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This