Dobrze znasz takie osoby. Potrafią ostudzić Twój entuzjazm nawet w sytuacji, kiedy czujesz się szalenie szczęśliwa. Zawsze starają się znaleźć drugie dno. Nie potrafią cieszyć się z Tobą i zawsze sprowadzają Cię gwałtownie na ziemię. Tak właśnie działają Wampiry Emocjonalne, które bezustannie żerują na Twoim szczęściu.

Co daje Ci prawdziwe szczęście?

Czy znasz samą siebie na tyle dobrze, aby jednoznacznie stwierdzić, co daje Ci szczęście? Jeżeli tak, to należysz do mniejszości. W dzisiejszym świecie, ludzie zbyt mocno skupieni są na tym co zewnętrzne i nie mają czasu zastanawiać się nad prawdziwym, wewnętrznym szczęściem.

Tak to niestety jest, że w naszym życiu, szczęście pojawia się wyłącznie przez przypadek. Nie potrafimy go świadomie szukać. Boimy się, że jak się nam coś w tym temacie nie uda, to będziemy mieli do siebie pretensje. Dlatego zostawiamy tak wiele w rękach ślepego losu i to nasz błąd.

Jednak czym tak naprawdę jest szczęście? Jak można je odnaleźć we własnym życiu? Jak można żyć w sposób bardziej świadomy? O tym mogłaś już przeczytać we wcześniejszym artykule: Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem? Dziś jednak chciałbym się skupić na czymś innym.

Dlaczego tak wiele osób tkwi w toksycznych relacjach? Dlaczego otaczamy się osobami, które podcinają nam skrzydła? Dlaczego pozwalamy, aby w naszym życiu stale były osoby, które wysysają z nas energię i optymizm? Dlaczego ulegamy wpływom takich Wampirów Emocjonalnych?

Czy potrafisz żyć tu i teraz?

Pierwszą skuteczną metodą na walkę z Wampirami Emocjonalnymi, jest nauka uważności. Wiem, że obecnie bardzo dużo się mówi, aby nauczyć się żyć „tu i teraz”. Jednak większość z nas podchodzi do tego tematu w niewłaściwy sposób.

Aby żyć w sposób bardziej uważny, trzeba nauczyć się kierować własne myśli na właściwe tory. Nie można pozwolić, aby jakaś natrętna myśl, całkowicie wpłynęła na nasze zachowanie. Czasami takie myśli pochodzą od kogoś z zewnątrz, a my nie potrafimy nad tym zapanować.

Moim zdaniem każdy, kto chce się nauczyć żyć w sposób bardziej uważny, musi zrobić porządek we własnej głowie. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, możesz przeczytać mój wcześniejszy artykuł: Być tu i teraz, wyrzucić wszystkie śmieci ze swojej głowy. Będzie to dla Ciebie pierwsza wskazówka.

Wampiry Emocjonalne wybierają swoje ofiary w bardzo przemyślany sposób. Często robią to zupełnie nieświadomie, ale nie zmienia to faktu, że skupiają się raczej na osobach, na które mogą mieć wpływ. Zastanów się więc, czy łatwo ulegasz wpływowi innych osób? Czy jesteś podatna na opinię innych? Czy są sytuacje, w których ktoś może popsuć Ci humor, wypowiadając kilka kąśliwych uwag?

Jeżeli masz z tym problemy, powinnaś popracować nad uważnością. Będzie to dla Ciebie sposób na obronę. Jeżeli nauczysz się świadomie panować nad własnymi myślami, nie będziesz tak łatwo ulegać wpływowi innych. Przez to nie będziesz już tak atrakcyjną ofiarą dla Wampira Emocjonalnego.

Czy dobrze znasz własne emocje?

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z Wampirami Emocjonalnymi, jest wzmocnienie samoświadomości. Chodzi mi tu szczególnie o pracę nad zrozumieniem własnych emocji. Nie jest to łatwe i wymaga to dużej cierpliwości. Jednak jest to niezawodny sposób na zwiększenie satysfakcji z życia.

Temat emocji jest dla wielu z nas ciekawy. Jednak trudno nam się za niego zabrać. Czasami zastanawiamy się nawet nad tym, czy można świadomie panować nad emocjami? W końcu bywają one tak silne, że trudno sobie nawet wyobrazić, że można je w jakiś sposób okiełznać.

Jak pokazują przykłady wielu osób, można to jednak zrobić. Wymaga to systematycznej pracy nad sobą. Nie zrozumiesz własnych emocji w jeden weekend. Nie zrobisz tego nawet w kilka tygodni, czy miesięcy. Taka praca nad sobą wymaga czasu i cierpliwości.

Emocje są jednym z najważniejszych elementów Twojego życia. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, powinnaś je lepiej poznać. Nie chodzi mi tylko o te pozytywne i najwspanialsze emocje. Chodzi mi również o te, które bywają przykre i smutne. Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić, możesz przeczytać artykuł: Czy na pewno potrafisz zrozumieć własne emocje? 

Najważniejsze, abyś w tym momencie zrozumiała, że aby zapanować nad własnymi emocjami, trzeba je najpierw lepiej poznać. A to nie przychodzi nam z łatwością, bo wiele emocji w naszym życiu lubimy ignorować. Każdy z nas zamiata pewne emocje pod dywan i liczy na to, że nigdy się stamtąd niewydostaną.

To właśnie na takie emocje polują Wampiry Emocjonalne, które potrafią odebrać Ci chęć do życia nawet w najszczęśliwszym dla Ciebie momencie. Wiedzą, za który sznurek powinni pociągnąć, aby z Twojej twarzy zniknął uśmiech. Kiedy odnosisz sukces, przypominają Ci o porażkach. Kiedy jesteś smutna, dokładają Ci dodatkowych zmartwień.

Czy jesteś uwięziona w toksycznej relacji?

Wiem dobrze, że niektórych relacji nie da się zakończyć tak po prostu. Jeżeli Twoi rodzice od dziecka podcinali Ci skrzydła, to nie będę Cię teraz zachęcał do tego, abyś zerwała z nimi całkowicie kontakt. Nie o to mi chodzi.

Chciałbym jednak Ci pokazać inną drogę. Kiedy nie jesteś w stanie zakończyć danej relacji, musisz wzmocnić samą siebie i w pewien sposób się uodpornić. Jeżeli ktoś podcina Ci skrzydła, musisz dobrze znać własną wartość. Dzięki temu będziesz wiedziała, że ten ktoś nie ma racji.

Jednak wiele osób tkwi w toksycznych relacjach z własnego wyboru. Są to najczęściej osoby, które boją się życia w samotności. Boją się zmian, albo zrobienia pierwszego kroku. Wiele takich osób napisało do mnie po przeczytaniu artykułu: Jestem nieszczęśliwa, ale nie mogę go zostawić. Dlaczego ludzie tkwią w toksycznych związkach? 

Były to bardzo trudne historie. Mam nadzieję, że Ty nie musisz się z tym zmagać. Jednak może ktoś w Twoim otoczeniu cierpi w takiej toksycznej relacji? Może w jakiś sposób mogłabyś tej osobie pomóc? Zastanów się nad tym, bo życie w takim toksycznym środowisku wyniszcza i odbiera wszystkie siły.

Niestety bardzo wiele Wampirów Emocjonalnych, ma za sobą taką przykrą historię. Ich życie w pewien sposób jest puste i smutne. Dlatego teraz wysysają energię innym. Starają się sprowadzić wszystkich w swoim otoczeniu do własnego poziomu. Robią to dlatego, aby nie czuć się samotnie na dnie.

Wnioski?

Jeżeli chcesz się obronić przed negatywnym wpływem Wampira Emocjonalnego, musisz dobrze poznać samą siebie. Musisz nauczyć się życia w sposób bardziej uważny. Musisz też wzmocnić samoświadomość i spróbować zrozumieć własne emocje.

Niektórych relacji nie da się zakończyć tak z dnia na dzień. Dlatego musisz wiedzieć, ile jesteś warta. Twoje poczucie własnej wartości, będzie dla Ciebie tarczą ochronną. Wampiry Emocjonalne polują raczej na osoby, które nie potrafią panować nad własnymi emocjami.

Jeżeli jesteś w stanie zakończyć relację z osobą, która wysysa z Ciebie energię, to nie wahaj się już dłużej. Czy muszę Cię dłużej przekonywać, że taka znajomość nie ma sensu? Jeżeli chcesz być szczęśliwa, otaczaj się ludźmi, dzięki którym będziesz mogła wzrastać. Unikaj ludzi, którzy starają się ściągnąć Cię na sam dół.

Wzmocnij samą siebie, a Wampiry Emocjonalne nie będą miały szansy, aby odebrać Ci Twoją radość. Najlepszy sposób na obronę, to własny rozwój. Warto więc stale pracować nad sobą i wzmacniać własną psychikę.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz wzmocnić własną psychikę i pracować nad sobą? Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Znajdziesz tam masę ciekawych artykułów na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here