Wiele osób wchodzi w świat rozwoju osobistego, albo zaczyna interesować się psychologią, tylko z jednego prostego powodu. Chcą oni zmienić swoje życie, ale nie mają pojęcia od czego zacząć. Jednak czy taka zmiana jest w ogóle możliwa? Czy każdy ma szansę zmienić swoje życie na lepsze?

Ale od czego ja mam zacząć?

Jak myślisz, jakie pytanie zadałby Ci psycholog na pierwszej wizycie? Czy zapytałby Cię po prostu z czym masz problem? Czy raczej starałby się określić w jakim konkretnie momencie swojego życia się znajdujesz?

Zarówno pierwsze jak i drugie pytanie, powinno pojawić się na takiej wizycie. Trudno jest jednak oczekiwać, że dokładnie znasz i rozumiesz swój problem, a dodatkowo potrafisz świetnie o nim opowiadać. Dlatego o tak ważne i delikatne sprawy warto pytać trochę naokoło.

Dla mnie zawsze ważne jest to, dlaczego ktoś właśnie w tym konkretnym momencie zdecydował się coś zrobić ze swoim życiem. Często słyszę, że źle się działo w jego życiu już od dawna. Dlatego zrozumienie konkretnej motywacji, która skłoniła człowieka do działania, jest dla mnie kluczowe.

Czasami słyszę w takiej sytuacji, że ktoś ma już po prostu tego wszystkiego dość. Tak się zbierało i zbierało w jego życiu, aż stwierdza, że dłużej już nie wytrzyma. Nazywam to momentem, w którym ktoś jest u kresu swoich możliwości.

Ostatnia kropla przelewa czarę i coś w człowieku pęka. Jednak nie warto obawiać się takiego stanu. To bardzo dobry moment, aby dokonać w życiu zmiany. Bo kiedy mówimy „dość” mamy wystarczająco dużo motywacji, aby zrobić pierwszy krok.

Dlatego moim zdaniem lepiej jest sięgnąć dna i stwierdzić, że dłużej się nie ma ochoty w nim tkwić, niż oszukiwać się przez lata, że wszystko jest w porządku. Dlatego jeżeli chcesz dokonać zmiany w swoim życiu, musisz znaleźć motywację do wykonania tego pierwszego kroku.

Krok pierwszy w drodze do zmiany życia.

Każdy ma swoje granice. Kiedy do nich dochodzimy, trudno jest nam udawać, że wszystko jest w porządku. Trudno jest zamiatać pod dywan wszystkie złe emocje, skoro nagromadziło się ich już tak wiele.

Najczęściej zajmuje się problemami w związkach. Często spotykam się więc z sytuacjami, w których jeden z partnerów ma już dość. Wiele osób mogłoby się zdziwić, że ludzie, którzy tkwią w toksycznych związkach od lat, w pewnym momencie zdają sobie sprawę, że chcą coś zmienić.

Czasami jest to spowodowane bardzo trudnymi emocjami. Może to być kolejna zdrada, którą ciężko wybaczyć. Może to być uzależnienie partnera, albo jego dystans emocjonalny. Czasami jednak trudno stwierdzić, dlaczego to właśnie w tym momencie ktoś uświadomił sobie potrzebę zmiany.

Zastanów się więc przez chwilę, jaka była Twoja motywacja, kiedy zaczynałaś czytać ten artykuł? Co takiego w Twoim życiu sprawiło, że zapragnęłaś zmiany? Czy potrafisz wskazać jedno takie wydarzenie? Czy raczej jest to seria drobnych decyzji, które musiałaś ostatnio podjąć?

W tym przypadku bardzo przydaje się szczerość z samym sobą. Z doświadczenia jednak wiem, że do wielu rzeczy właśnie najtrudniej jest się przyznać w samotności. Lubimy takie myśli spychać w głąb swojej psychiki i siedzą one tam schowane do momentu, w którym dopadnie nas chwila słabości.


Dla osób, które potrzebują konkretnych wskazówek prowadzę indywidualne konsultacje. Ostatnio coraz więcej osób wybiera takie konsultacje w formie mailowej. Chcesz wiedzieć jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj ten artykuł: Jak naprawdę wyglądają mailowe konsultacje? – przykład


Gdzie ja właściwie jestem?

Jeżeli zaczniesz zastanawiać się nad własną motywacją do zmiany, kolejnym krokiem będzie dokładne określenie własnej sytuacji. Mówiąc bardziej po ludzku, musisz zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo jesteś w dupie.

Jest wiele sposobów na to, aby się za to zabrać. Jednak jeżeli jesteś dopiero na początku swojej drogi związanej z rozwojem osobistym, to skup się na czymś najprostszym. Weź zwykłą kartkę i podziel ją na pół. Na jednej połowie napisz z czego jesteś zadowolona w życiu. Na drugiej wypisz wszystko z czego zadowolona nie jesteś.

To proste, ale szalenie skuteczne ćwiczenie. Może Ci ono również pokazać, że nadal jesteś na etapie, w którym oszukujesz samą siebie. Niby chcesz coś zmienić, ale jednocześnie nie masz ochoty wykonać nawet prostego ćwiczenia.

Jestem pewien, że 99% osób, które przeczyta ten artykuł, nie zrobi nawet tak prostej rzeczy. Dla wielu z tych osób rozwój osobisty będzie tylko frustracją i wydawaniem pieniędzy. Będą oni szukali złotego środka i magicznego zaklęcia, które zmieni ich życie w jednej chwili.

W tym momencie mogę oszczędzić Ci sporo czasu. Nie znajdziesz takiego złotego środka, nie ma żadnej magicznej techniki, która zmieniłaby Twoje życie w kilka sekund. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie naprawdę, musisz przygotować się na systematyczną pracę nad sobą.

Dlatego jeżeli znajdujesz się w tym 1% osób, które mają ochotę zrobić coś ze swoim życiem, wykonaj to proste ćwiczenie. Zmierz się z tym w jakim momencie swojego życia właśnie jesteś. Zobacz z ilu rzeczy możesz być zadowolona, a ile rzeczy musisz jeszcze zmienić.

Wnioski?

Jeżeli zastanawiasz się jak zmienić swoje życie, to jesteś na początku swojej drogi. Postaraj się najpierw zrozumieć lepiej sytuację, w której się obecnie znajdujesz. Co tak naprawdę skłoniło Cię do tego, aby dokonać zmiany?

Bez zrozumienia własnej motywacji będziesz tylko błądziła. Nie staraj się też szukać magicznych recept na zmianę życia. Skup się raczej nad tym, aby poszerzać swoje horyzonty. Naucz się patrzeć na świat z wielu nowych perspektyw.

Nie da się bowiem zmienić swojego myślenia, jeżeli nie wprowadzisz do swojej głowy nowej wiedzy. Jeżeli będziesz ciągle myślała w ten sam sposób, to tylko będziesz kręciła się w kółko. Na moim blogu znajdziesz setki artykułów, od których możesz zacząć swój rozwój.

To naprawdę jest proste i nic nie kosztuje. Nie jest jednak łatwe, aby systematycznie podejść do swojego rozwoju. Znam wiele osób, które dały się naciągnąć „trenerom rozwoju osobistego”. Słono płacili za nadzieję, że ktoś wykona całą pracę za nich. A to po prostu nie działa.

Jednak mam nadzieję, że Ty podchodzisz do tego tematu poważnie. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, musisz uwierzyć, że jest to możliwe. Zacznij więc poszerzać swoje horyzonty. Patrz na świt z ciekawością i spróbuj lepiej zrozumieć samą siebie. Zacznij od tego i tyle.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Znajdziesz tam całą masę interesujących materiałów związanych z psychologią i rozwojem osobistym.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here