Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, nie możesz zdawać się na przypadek. Chaos Ci w tym nie pomoże. Nad zmianami w życiu możesz zapanować. Jednak musisz mieć na to skuteczny plan. Plan, który zakłada, że Twoja zmiana będzie trwała. Jeżeli dalej zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak zmienić swoje życie? – pierwszy i najważniejszy krok.

Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od Ciebie. Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jeżeli chcesz zmienić swoje życie, powinna być próba lepszego poznania samej siebie. Nie ma nic gorszego, niż próbować zmienić własne życie, jednocześnie nie próbując przyjrzeć się swojej sytuacji dokładniej.

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, masz pewnie do tego swoje powody. Jednak, czy rozumiesz, dlaczego te powody pojawiły się właśnie w tym momencie? Dlaczego zmiana, której chcesz dokonać, zaczyna się właśnie teraz? Czy znasz powód swojej decyzji?

Jeżeli jeszcze się nad tym nie zastanawiałaś, przyjrzyj się temu uważnie. Zastanów się, jak zmiany, których chcesz dokonać, mogą wpłynąć na Twoje najbliższe otoczenie. Czy Twoja rodzina, jest gotowa na takie zmiany? Czy Twoja sytuacja zawodowa, również się zmieni? Często pod wpływem emocji i impulsu do działania, zupełnie się nie zastanawiamy nad konsekwencjami takich zmian.

Wielu z Nas, chce zmienić swoje życie. Jednak tylko nieliczni, chcą najpierw zrozumieć swoją życiową sytuację. Jeżeli próbujesz zmienić swoje życie, ale nie starasz się lepiej poznać samej siebie, to trudno Ci będzie osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Skąd bowiem masz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, jeżeli nie znasz własnych pragnień?

Ludzie zaczynają zmiany, jednak działają po omacku. Starają się coś zmienić, cokolwiek. Nie zdają sobie sprawy, że prędzej, czy później wrócą do starych nawyków. Szczególnie,  jeżeli nie poznają ich głębszej przyczyny. Często chęć zmiany oznacza, że coś zaczyna nam przeszkadzać. Chcemy się tego jak najszybciej pozbyć, jeszcze zanim zaczniemy to rozumieć.

Jak zmienić swoje życie? – nie spiesz się z wyciąganiem wniosków.

Kiedy już nauczysz się słuchać samej siebie, daj sobie trochę czasu. Jeżeli zbyt szybko zaczniesz wyciągać wnioski, będą one tylko powierzchowne. Sedno problem, nadal będzie ukryte gdzieś pod powierzchnią Twoich wymówek.

Jeżeli zbyt szybko wyciągasz wnioski, nie dajesz sobie czasu na refleksję. Kiedy oceniasz już jakiś aspekt swojego działania, przestajesz drążyć ten temat. Kiedy uważasz, że znasz już przyczynę, tracisz zdolność do wątpienia. A to właśnie zwątpienie, powinno być dla Ciebie w tym momencie najważniejszą wskazówką.

Ze zwątpieniem jest podobnie jak z negatywnymi emocjami, kiedy próbujesz wyeliminować je całkowicie ze swojego życia, tracisz pewną cząstkę siebie. Negatywne emocje same w sobie nie są złe, są jedynie sygnałem, że w Twoim życiu dzieje się coś złego. Możesz dzięki temu być czujna. Podobnie ze zwątpieniem, kiedy się pojawia, zaczynasz głębiej zastanawiać się nad pewnymi sprawami.

Kiedy przestajesz wątpić, w łatwy sposób ulegasz manipulacji. Chcesz dokonać zmian w swoim życiu, ale nie wiesz czym to jest spowodowane. Może są to zmiany, do których zachęcają Cię najbliżsi? Może są to zmiany, które będą dobre dla kogoś innego, ale niekoniecznie dla Ciebie? Kiedy przestajesz wątpić, trudno Ci jest odróżnić Twoje prawdziwe potrzeby od potrzeb, którymi karmią Cię inni.

 

Zastanawiasz się jak zmienić swoje życie? – zaufaj sobie!

Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie, to musisz pamiętać, że nikt za Ciebie tego nie zrobi. To jest Twoje życie i Ty jesteś odpowiedzialna za własną zmianę. Jeżeli nie nauczysz się ufać samej sobie, Twoja zmiana będzie tylko jedną z wielu nieudanych prób na osiągnięcie spełnienia. Jednak taka zmiana, nie da Ci oczekiwanej satysfakcji.

Naucz się słuchać samej siebie. Zacznij stawiać sobie trudne pytania. Czy na pewno potrzebuję tej zmiany? Dlaczego chcę zmienić życie, które do tej pory wiodłam? Czy ktoś namówił mnie do tej zmiany? Zacznij zadawać pytania, które zbliżą Cię do właściwych odpowiedzi.

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do zmiany, jest głębsze przyjrzenie się temu, gdzie się obecnie znajdujesz. Później powinnaś się zastanowić, dlaczego akurat w tym momencie, chcesz dokonać tej zmiany. Kiedy już zaczniesz się nad tym głębiej zastanawiać, zacznij wątpić. Niech pierwsza odpowiedź, która przyjdzie Ci do głowy, zostanie jak najszybciej podważona.

Rozwój osobisty nigdy nie jest przypadkowy. Rozwój osobisty, nie jest również podążaniem utartymi ścieżkami. To poszukiwania Twojej wewnętrznej prawdy. Prawdy, którą w pełni potrafisz zrozumieć tylko Ty. Na tym właśnie polega indywidualny rozwój osobisty. Nie szukaj recepty, która pomoże wszystkim. Poszukaj sposobu na życie, które będzie zgodne z Tobą i Twoimi wartościami.

 

Jeżeli dalej chcesz dokonać zmian w swoim życiu, mam dla Ciebie podpowiedź. Przygotowałem DARMOWY kurs online z kilkoma narzędziami, które pozwolą Ci lepiej poznać samą siebie. Na kurs może zapisać się każdy, kto chce dokonać zmian w swoim życiu.

Kurs jest krótki i składa się z kilku lekcji, które możesz wykonać w dogodnym dla Ciebie momencie. Kliknij TU i zapisz się na kurs już teraz. Jeżeli dalej szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zmienić swoje życie, ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie?

Koniecznie to przeczytaj:

5 wyjątkowych opowieści, które w ubiegłym roku, zmieniły moje życie.

3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here