Co w Twoim życiu doprowadziło Cię do momentu, w którym się aktualnie znajdujesz? Jakie zdarzenia sprawiły, że czytasz te słowa? Nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, bo nie mamy na to czasu. Jednak spoglądając w przeszłość, możemy bardzo dużo dowiedzieć się na własny temat. Zapraszam Cię do powrotu do Twojej przeszłości.

W jaki sposób patrzysz na swoje życie?

Jak często wracasz myślami do ważnych chwil z własnego życia? Czy takie refleksje przychodzą Ci z łatwością? A może powracasz tylko do chwil, które są dla Ciebie sentymentalne? Może lubisz wspominać tylko o tych dobrych chwilach, które zdarzyły się gdzieś w przeszłości?

Prawda jest taka, że nasze wspomnienia często są dużo bardziej pozytywne, niż miało to miejsce w rzeczywistości. To zupełnie naturalny mechanizm. Nawet nieudane wakacje, po czasie mogą wydawać się całkiem znośne. W taki sposób radzimy sobie z naszą przeszłością.

Jednak ja mam na myśli coś zupełnie innego. Chodzi mi o sytuację, w której to świadomie skupiasz się na swoich życiowych wyborach. Zastanawiasz się nad tym, co ważnego wydarzyło się w Twoim życiu, co doprowadziło Cię do Twojej obecnej sytuacji.

Wiele osób mówi, że nie żałują niczego w swoim życiu. Jednak często nie jest to prawda. Czasami zbyt dużo mówimy, a zbyt mało myślimy o wadze naszych słów. Ranimy przez to najbliższych. Dlatego jestem pewien, że masz przynajmniej kilka sytuacji w swoim życiu, w których zachowałabyś się zupełnie inaczej?

Czym jest dla Ciebie przeszłość?

Czy przeszłość jest dla Ciebie tylko zamkniętym rozdziałem Twojego życia? A może jest fundamentem, na którym budujesz cały swój świat? Wiele osób próbuje odciąć się od własnej przeszłości. Starają się wszystko zacząć od nowa, czasami nawet po raz kolejny.

Jednak przeszłość może być dla Ciebie najcenniejszą z lekcji w życiu. Jest przepełniona Twoimi wyborami i błędami. Czasami po latach trudno jest Ci zrozumieć własną decyzję, jednak kiedy pomyślisz o tym, co w danym momencie działo się w Twoim życiu, będzie Ci dużo łatwiej. Tylko Ty tak naprawdę rozumiesz kontekst swoich decyzji.

Twoja przeszłość jest bardzo osobista i intymna. Mogłabyś o tych wszystkich niuansach opowiadać godzinami. Mogłabyś mówić o wszelkich swoich dylematach, emocjach i rozterkach, a i tak nie udało by Ci się przekazać pełnego obrazu danej sytuacji.

Dlatego uważam, że Twoja przeszłość jest zbyt cenną lekcją, aby się po prostu od niej odcinać. Wiem, że nie jest to obecnie popularne podejście. Życie pędzi tak szybko do przodu, że nie mamy chwili na to, aby z refleksją spojrzeć za siebie.

Jednak osoby, które to potrafią, osiągają dużo większe sukcesy w życiu. Potrafią one wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie, bo potrafią się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, czego tak naprawdę chcą od życia. To właśnie patrzenie w przeszłość pokazuje Ci Twoją osobistą motywację.

Zapłaciłaś słono za tę lekcję, dlaczego z niej nie skorzystasz?

Wiele osób uważa, że lepiej zapomnieć, niż rozdrapywać stare rany. Bolesne porażki, zdrada albo całkowita utrata zaufania do kogoś bliskiego, to trudne wspomnienia. Jednak zapłaciłaś już za tę lekcję w swoim życiu. Błędem jest próbowanie temu zaprzeczać.

Zamiast tego lepiej się zastanowić, co możesz zmienić w przyszłości, aby do takiej sytuacji nie dopuścić ponownie. Jeżeli ludzie myśleliby w ten sposób, nie popełnialiby ciągle tych samych błędów. A jednak stale to robią.

Dla niektórych ponowne popełnianie życiowych błędów jest jak nawyk, z którego nie potrafią się wyleczyć. Działają jak zaprogramowana maszyna, która na określone bodźce zawsze reaguje w ten sam sposób.

Takie osoby później mówią, że ciągle trafiają w życiu na partnerów, którzy je krzywdzą. Mówią, że nie są w stanie pokonać swojego nałogu, bo ciągle wracają do dawnego środowiska, w którym ten nałóg powstał. Takie osoby nie potrafią wyciągać wniosków z lekcji, za którą zapłacili największą cenę.

Przeszłość to również Twoja przyszłość!

Może Ci się wydawać, że to nie ma sensu. Jak przeszłość, może być Twoją przyszłością? Ja jednak uważam, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Nie czytasz tych słów, bo trafiłaś na nie przypadkiem. Czytasz je, bo dokonałaś wyboru.

Takich wyborów dokonujesz codziennie całą masę. Większość z nich jest błahych, jak pytanie co zjesz na obiad. Jednak co jakiś czas pojawiają się również ważne wybory. Jakie studia skończyć? Do jakiej pójść pracy? Czy chcę z Nim spędzić resztę życia? Czy chcę mieć dzieci? Czy chcę żyć zdrowo?

To właśnie do takich wyborów warto wracać. Są to przełomowe chwile w Twoim życiu, które Cię ukształtowały. Nie byłabyś tu gdzie jesteś, gdybyś zachowała się w tamtej sytuacji w inny sposób. Ja prawdopodobnie nie pisałbym tych słów, gdybym nie zafascynował się psychologią, która wpłynęła na całe moje zawodowe życie.

Patrząc w przeszłość możesz dostrzec, co do tej pory było tak naprawdę ważne w Twoim życiu. Bo to właśnie podjęte decyzje pokazują, jakim jesteś człowiekiem. Wiele możemy sobie wmawiać. Możemy gdybać i snuć fantazyjne scenariusze. Jednak podjęte decyzje są czymś namacalnym i pewnym.

Jak ocenisz decyzję mężczyzny, który ciągle powtarzał, że Ona jest dla niego całym światem. Planował się z nią ożenić. Jednak nadarzyła się okazja, aby wyjechał do pracy za Ocean. Zgodził się na to, mimo tego że wiedział, że Ona nie może z nim wyjechać. Nie zapytał jej o zdanie, po prostu się zgodził.

To nasze wybory pokazują kim jesteśmy. Kiedy się nad nimi zastanowisz, możesz sobie uświadomić własną motywację. Ale nie taką, którą wydaje Ci się, że kierujesz się w życiu. Przeszłość pokazuje dokładnie, co było dla Ciebie do tej pory ważne!

Każdy z nas potrzebuje chwili na refleksję. Momentu, w którym powie STOP i zastanowi się, dlaczego ja właściwie się tu znalazłam? Co mnie tu doprowadziło? Jakie były moje plany i decyzje, które pojawiły się na mojej drodze?

Wiem, że nie jest to łatwe. Współczesny świat nie zachęca nas do tego, abyśmy zwalniali i oglądali się za siebie. Nastawia nas raczej na to, abyśmy pędzili przed siebie bez tchu i pomysłu na życie. Dlatego kiedy masz już dość tego pośpiechu, zacznij od refleksji i pomyśl o własnej przeszłości.

Zastanów się, czy zmieniłaś się przez ostatni rok, pięć, czy dziesięć lat? Czy zmieniły się Twoje priorytety, marzenia i potrzeby? Czy zmieniłaś się dlatego, że coś wydarzyło się ważnego w Twoim życiu? Niby to wszystko takie oczywiste, ale czy myślałaś o tym ostatnio?

Wnioski?

Czas na refleksję jest ważny. Sama piszesz własną historię życia. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nikt nie pozna lepiej Twojej historii, niż Ty sama. Odkrywaj z dużą ciekawością samą siebie. Patrz w przeszłość, aby się czegoś nauczyć.

Nie jesteś tu przez przypadek. Doprowadziły Cię do tego momentu różne decyzje, które podejmowałaś przez lata. Czy jesteś z tego dumna? A może chciałabyś coś zmienić? Jeżeli tak, to jest to najlepszy moment. Nigdy bowiem nie wiesz, ile jeszcze takich decyzji będziesz miała okazję podjąć. Nigdy nie wiesz, ile masz jeszcze czasu.

Życie jest kruche, a żyjąc bezrefleksyjnie, przepływa Ci ono przez palce. Nawet się nie spostrzeżesz, a najlepsze lata Twojego życia będą już za Tobą. Jeżeli nie będziesz słuchała własnych potrzeb, ktoś inny będzie starał Ci się wmówić, co powinno być dla Ciebie ważne.

Czy w taki sposób będziesz szczęśliwa? Czy naprawdę chcesz żyć w taki sposób, jakbyś wszystko obserwowała przez szybę w rozpędzonym pociągu ekspresowym? A może chciałabyś w końcu odzyskać kontrolę nad swoim życiem? Popatrz więc wstecz i zastanów się jakie decyzje podjęłaś, i które z nich doprowadziły Cię do takiego życia.

To moment Twojego przebudzenia. Ocknij się z tego letargu. Zacznij żyć po swojemu. Niech inni mówią sobie co chcą. To Ty wiesz najlepiej, jaką historię chcesz w swoim życiu napisać. To Ty tworzysz swoje życie, nawet jeżeli nie jesteś tego świadoma.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Świadome życie, to szczęśliwe życie. Dlatego zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Znajdziesz tam dużo inspirujących materiałów, które pomogą Ci zmienić Twoje życie na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here