Zawsze bierzesz wszystko do siebie? Stresujesz się nawet drobiazgami? Dusisz w sobie te wszystkie negatywne emocje i nie wiesz jak ich się pozbyć? A może brakuje Ci pewności siebie i zamykasz się na nowe możliwości? Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Tak bardzo nie lubisz się narzucać.

Brakuje Ci już na to wszystko sił, ale zaciskasz zęby i próbujesz sobie z tym poradzić. Tak bardzo nie lubisz narzucać się innym, że trudno Ci jest poprosić o pomoc. Jednak inni ludzie nie mają w tym względzie skrupułów.

Ile razy zdarzyło się, że byłaś zawalona pracą, a ktoś inny prosił Cię o pomoc? Dobrze, jeżeli była to tylko prośba. Najgorsza jest sytuacja, w której ktoś celowo zrzuca na Ciebie swoje obowiązki, bo wie, że i tak mu nie odmówisz.

Jednak w wielu przypadkach mogłabyś liczyć na pomoc innych. Osoby, którym brakuje pewności siebie, mają problem z mówieniem o tym, co jest dla nich trudne. Ale przecież w Twoim otoczeniu są ludzie, którzy wiedzą doskonale, jaką jesteś osobą. Dlaczego nie starasz się wyciągnąć do nich ręki?

Takie podejście do życia nie pojawia się tylko w pracy. Przenosisz to również do swojego domu. Zamiast poprosić partnera o pomoc, próbujesz zrobić wszystko sama. Jednak przychodzi taki dzień, w którym masz już tego dość. Pojawia się kryzys, który kumulował swoją energię już od dawna.

Czy możesz coś z tym zrobić? Oczywiście, jeżeli w końcu zaczniesz myśleć o sobie. Twoje potrzeby są ważne. Nie możesz stale myśleć tylko o innych, bo w końcu stracisz ochotę do życia. Zadbaj o siebie. Możesz przeczytać o tym trochę więcej w artykule: Zanim zatroszczysz się o innych, najpierw zatroszcz się o siebie! 

Nie zakładaj, że to inni zawsze mają rację.

„Co będziemy dzisiaj robić?” To pytanie jest koszmarem dla osób, którym brakuje pewności siebie. Najczęściej starają się wtedy odbić piłeczkę. Wykręcają się od odpowiedzi i starają się nakłonić innych, aby podjęli tę decyzję za nich.

I właśnie w ten sposób kończysz na wyjeździe wakacyjnym, na który wcale nie miałaś ochoty. Właśnie przez to chodzisz do kina na filmy, które absolutnie Cię nie internują. Właśnie dlatego chodzisz ciągle na imprezy, na których poznajesz ludzi, z którymi nie możesz znaleźć wspólnego języka.

Jeżeli brakuje Ci pewności siebie, doskonale znasz tę sytuację. Godzisz się na to, aby to inni ciągle decydowali o Twoim życiu. Nie chcesz się narzucać i wmawiasz sobie, że nie możesz zawalczyć o swoje. Wolisz być tą osobą, która zawsze stoi z tyłu.

Najgorsze jest to, że w głębi duszy zakładasz, że inni ludzie nie liczą się wcale z Twoją opinią. Jednak to najczęściej siedzi wyłącznie w Twojej głowie. Ludzie nie liczą się z Twoją opinią, bo się z nimi nią nie dzielisz. Później natomiast jesteś rozczarowana, że nikt się nie domyślił tego, co sobie pomyślałaś.

Jeżeli chcesz wyjść z cienia, zacznij uczyć się mówić o swoich potrzebach i pomysłach. Dziel się z innymi tym, co jest dla Ciebie ważne. Nie zamykaj się na ich opinię, ale też walcz o swoje. Bez tego nadal Twoje życie będzie Cię frustrowało, bo tak naprawdę nie masz nad nim kontroli.

Nie wycofuj się i pokonaj swój stres.

Jeżeli brakuje Ci pewności siebie, często stresujesz się różnymi sprawami. Dlatego w wielu sytuacjach wycofujesz się dużo szybciej niż byś tego chciała. Ile razy wykręcałaś się z tego powodu z czegoś, czego chciałaś, ale się tego bałaś? Z doświadczenia wiem, że później mocno tego żałujesz.

Jak więc możesz pokonać swój stres? Jak zredukować te wszystkie negatywne emocje i ruszyć z miejsca, w którym tkwisz? Możesz zacząć od tego, aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest stres. Przeczytaj mój wcześniejszy artykuł, który Ci w tym pomoże: Jak sobie radzić ze stresem? 

Każdy z nas musi nauczyć się pokonywać swoje lęki. Bez tego ciągle będziemy sfrustrowani, bo będziemy musieli ograniczać się w tym, czego tak naprawdę chcemy. Czasami boimy się czegoś, ale to robimy. Później mamy podwójną satysfakcję, bo daliśmy radę spróbować.

Jeżeli chcesz, aby Twoje życie nabrało innych kolorów, zacznij pracować nad swoim podejściem do stresu. Czas rozwiać te wszystkie ciemne chmury, które ciągle towarzyszą Ci w życiu. Potrzebujesz trochę blasku i radości. Potrzebujesz otworzyć się na nowe możliwości, a do tego potrzebna Ci jest, choć odrobina pewności siebie.

Pracuj nad sobą i wzmocnij swoją psychikę.

Chcesz być silniejsza psychicznie? To wymaga systematycznej pracy nad sobą. Nie musisz od razu zmieniać swojego życia i wywracać go do góry nogami. Praca nad sobą to nie bieg sprinterski, ale raczej maraton. Dlatego zachęcam Cię wyłącznie do małych kroków.

Od czego jednak zacząć taką pracę nad sobą? Jak wzmocnić swoją psychikę? Na początku warto, abyś poszerzyła swój sposób patrzenia na świat. Potrzebna Ci szersza perspektywa, która sprawi, że Twoje życie nie będzie tylko czarne lub białe.

Możesz później przeczytać mój artykuł, który dodatkowo Ci pomoże: 3 sposoby na wzmocnienie własnej psychiki. Znajdziesz w nim podpowiedź, jak budować głębsze relacje z innymi. Dowiesz się również, dlaczego dbanie o własny rozwój jest ważne i dlaczego nie warto bać się zmian.

Praca nad sobą zaczyna się wyłącznie w Twojej głowie. To postanowienie i decyzja, która musisz podjąć sama. Musisz być świadoma tego, że naprawdę tego chcesz. W innym wypadku będzie to kolejna próba narzucenia Ci czegoś z zewnątrz.

Jeżeli chcesz zacząć pracować nad sobą, zacznij brać większą odpowiedzialność za własne życie. Nie oddawaj wszystkich decyzji w ręce innych osób. Postaraj się czasem postawić na swoim. Buduj na tym pomału swoją pewność siebie. To klucz do lepszego życia.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Znajdziesz tam najlepsze artykuły na temat psychologii, związków i rozwoju osobistego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here