W każdym związku zdarzają się gorsze chwile. Jednak są błędy, których nie należy ignorować. Jeżeli jesteście tego świadomi, macie szansę pokonać te trudności. Tylko nieliczne pary potrafią się do tego przyznać i próbują walczyć o swoje szczęście. Większość z nas nadal woli chować głowę w piasek i uciekać od problemu. Czy jesteście jedną z takich par?

Przestaliście sobie naprawdę ufać.

Jedno z Was popełniło błąd, który tak trudno naprawić. Daliście sobie kolejną szansę, ale w Waszym związku pojawiła się niepewność. Co jeśli ON lub ONA zrobi to ponownie? Czy naprawdę możemy sobie ponownie zaufać? Czy możemy wrócić do tego co było między nami wcześniej?

Niestety wiele par popełnia ten błąd. Zbyt szybko rozprawiamy się z problemem, bo nie potrafimy spojrzeć na to w szerszej perspektywie. Przecież zdrada, kłamstwo, albo wpadnięcie w nałóg, to tylko objaw czegoś, co kryje się dużo głębiej. Często odpowiedzi możecie znaleźć w Waszej relacji. Ale nadal niewiele osób się na to decyduje.

Jeżeli nasze zachowanie jest sprzeczne z naszymi prawdziwymi odczuciami, to robimy krzywdę sobie i partnerowi. Nie można komuś powiedzieć, że mu się wybaczyło, a w głębi duszy nadal czekać na jego potknięcie. Lepiej wstrzymać się z wybaczaniem i skupić się na naprawieniu wzajemnej relacji.

Tylko prawdziwe zaufanie z obu stron ma sens w związku. W innym przypadku, ktoś w Waszym związku będzie cierpiał. Jeżeli Ty ufasz jemu, ale On przestał ufać Tobie, powinna to być pierwsza rzecz jaką się zajmiecie, aby odbudować swój związek. Bez wzajemnego zaufania ciągle musimy się oglądać za siebie co powoduje, że zaczynamy nadmiernie kontrolować się nawzajem.


Szpilki przy kasie – wyjątkowe miejsce, które powinna znać każda kobieta. Znajdziesz tam inspiracje, które mogą sprawić, że Twoje życie nabierze nowych barw.


Przestaliście rozumieć swoje wzajemne potrzeby.

Jak myślisz, co byś czuła w sytuacji, kiedy traktujesz pewną sprawę poważnie, a Twój partner to całkowicie ignoruje? Zaczynasz starać się zwrócić jego uwagę i pokazać, że to naprawdę jest dla Ciebie ważne. On jednak dalej nie traktuje tego poważnie. Czy czułabyś się odrzucona i lekceważona w takim przypadku?

Wiele problemów w związku zaczyna się właśnie od takiego ignorowania swoich wzajemnych potrzeb. To co dla Ciebie wydaje się bardzo ważne, nie musi być na pierwszy rzut oka tak istotne dla Twojego partnera. On nie musi tego od razu rozumieć. Jednak popełnia duży błąd, jeżeli zaczyna przekonywać Cię, że tak naprawdę nie powinnaś przywiązywać do tego uwagi.

Ten problem często dotyka emocji. Nie ma chyba nic gorszego, niż wmawianie komuś, że tak naprawdę nie czuje się nieszczęśliwy, niedoceniony, czy przygnębiony. Nikt nie ma prawa mówić Ci, co powinnaś czuć w danym momencie. W związku trzeba być czujnym i dostrzegać emocje partnera. Nie można mu ich narzucać. Nie można też odbierać mu prawda do przezywania emocji, których sami nie rozumiem.

Czasami wydaje Ci się, że między Wami wszystko układa się wspaniale. Ale Twój partner może patrzeć na to z innej perspektywy, albo w danym momencie coś innego przykuwa jego uwagę. Może i między Wami jest dobrze, ale ON ma problemy w pracy, albo ma konflikt w swojej rodzinie. Nie możesz lekceważyć tych emocji, które prędzej czy później i tak wpłyną na Wasz związek.

Przestajecie rozmawiać o tym, co Wam naprawdę przeszkadza.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Tak przynajmniej twierdzi ludowa mądrość. Tylko, że w przypadku związków się to zupełnie nie sprawdza. W wielu parach zaczynają się problemy, kiedy partnerzy przestają rozmawiać o tym, co im przeszkadza w ich wzajemnej relacji.

Zamiast powiedzieć swojemu partnerowi, że przeszkadza Ci, że nie wkłada swoich ubrań do kosza na pranie, zaciskasz zęby i zaczynasz po nim sprzątać. Nie chcesz nic mówić, bo nie chcesz się z nim kłócić. Już kilka razy zwróciłaś mu uwagę, ale to nic nie dało, a dodatkowo od tego zaczęła się Wasza kłótnia. Wybierasz więc milczenie, a w głębi serca czujesz złość i żal.

Jednak to zwykła głupota. Każdy z Nas powinien mieć w związku przestrzeń do tego, aby sobie otwarcie ponarzekać na to, co mu przeszkadza w partnerze. Tylko w dobrych i szczęśliwych związkach partnerzy potrafią o tym otwarcie rozmawiać. W związkach nieszczęśliwych, pojawia się coraz więcej tematów tabu, które prowadzą do frustracji i stłumionej złości.

Moim zdaniem lepiej takie problemy rozwiązywać od razu. Nie ma co tego dusić w sobie. Nie możesz też liczyć na to, że Twój partner domyśli się sam, że popełnił jakiś błąd, którym Cię zranił. Tak samo ON nie może liczyć na to, że Ty będziesz czytała mu w myślach. Tylko ludzie niedojrzali emocjonalnie wierzą w takie bajki.

Czasami wydaje nam się, że to co dla nas jest oczywiste, jest oczywiste również dla naszego partnera. Jednak to tylko iluzja naszej psychiki. Patrzymy na świat z własnej perspektywy i zapominamy o tym, że inni ludzie mają inne doświadczenia, dlatego nie zawsze widzą życie w tych samych barwach co my.

Złych emocji nie ma sensu dusić w sobie. Lepiej się z nimi skonfrontować. Jeżeli Twój partner działa Ci na nerwy jakimś ze swoich zachowań, powiedź mu o tym otwarcie. Ty również powinnaś być gotowa na taką otwartość z jego strony. Nie chodzi tu o szukanie na siebie haków i maraton wzajemnych oskarżeń. Chodzi tu o uczciwą rozmowę o tym, co jest ważne dla każdego z Was.

Macie dla siebie zbyt mało czasu.

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo popełnić ten błąd. Kiedy do Waszego życia wkrada się codzienność, przestajecie szukać możliwości do spędzenia ze sobą wyjątkowych chwil. Skupiacie się na dużych wydarzeniach, którymi mogą być wakacje, albo większe rodzinne imprezy. Nie skupiacie się na zwykłych chwilach, które tak bardzo mogą zbliżyć Was do siebie.

Wielu z nas spędza więcej czasu ze swoimi współpracownikami, niż ze swoim partnerem. To patologiczna sytuacja, która w końcu może doprowadzić do rozpadu związku. Nie można ignorować sytuacji, w której zaczynacie się mijać i stajecie się dla siebie obcy. Spędzanie wspólnie czasu jest jednym z najważniejszych spoiw Waszego związku.

Nie doceniamy zwykłych rozmów. Nie doceniamy jedzenia wspólnych posiłków. Nie doceniamy rozmów przed snem. Skupiamy się na tym, co wydaje nam się ekscytujące, a zapominamy o małych rzeczach, które mogą uprzyjemnić nam życie. To właśnie takie drobnostki są sekretem udanego życia.

Nie musicie spędzać ze sobą każdej wolnej chwili. Każdy z nas potrzebuje również czasu i przestrzeni dla siebie. Musicie jednak dbać o to, aby szukać takich wspólnych chwil. Bez nich Wasz związek będzie pusty, bo przestaniecie się rozumieć. W naszym życiu tak szybko się wszystko zmienia, dlatego tak łatwo można przegapić moment, w którym partner potrzebuje naszego wsparcia.

Każdego dnia spróbujcie ukraść dla siebie chociaż trochę czasu. Jest przecież na to cała masa sposobów. Nie trzeba robić od razu wielkich rzeczy. Wystarczy porozmawiać i wspólnie się pośmiać. To, że jesteście razem, powinno być dla Was największą nagrodą. Takie małe i zwykłe chwile potrafią być szalenie przyjemne, jeżeli naprawdę cieszycie się swoim towarzystwem.

Dbajcie wspólnie o swój związek i starajcie się nie popełniać błędów, które wymieniłem w tym artykule. Opierajcie swój związek na zaufaniu, szczerości i otwartości. Cieszcie się wspólnymi chwilami, które macie na co dzień. Starajcie się cały czas poznawać nawzajem. Mówcie otwarcie o tym co Wam przeszkadza. Przecież tak niewiele trzeba, aby dbać o miłość, która Was połączyła. Wystarczy tylko o tym pamiętać.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

A dla kobiet szukających inspiracji, polecam mój nowy profil na Pinterest, który prowadzę wspólnie z Żoną. Znajdziesz tam wyjątkowe inspiracje ze świata mody i nie tylko. To miejsce powinna odwiedzić każda kobieta: Szpilki przy kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here