Jesteście już ze sobą od jakiegoś czasu, ale czy naprawdę się znacie? Czy mieliście wystarczająco wiele okazji, aby sprawdzić jak reagujecie na trudności i wyzwania? A może poznawaliście się tylko w bezpiecznej atmosferze i tak naprawdę za wiele o sobie nie wiecie? Kiedy możesz powiedzieć, że naprawdę znasz swojego partnera?

Czy słuchasz ludowych mądrości?

W powiedzeniach i przysłowiach jest zawsze jakiś ziarno prawdy. Mówi się przecież, że prawdziwego przyjaciela można poznać tylko w biedzie. Mówi się też, że cierpienie zbliża do siebie ludzi. Podobnie jest w związkach, czasami te najtrudniejsze sytuacje najlepiej pokazują, kim tak naprawdę jest druga osoba.

Jeżeli w Waszej relacji brakuje wyzwań i trzymacie się raczej bezpiecznych ram, trudno jest Ci z całą pewnością powiedzieć, że zdążyłaś dobrze poznać swojego partnera. Wiele osób popełnia ten błąd i za wszelką cenę unika sporów. W ten sposób budujemy w związkach tematy tabu, a to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

Dodatkowo w dzisiejszym świecie wiele osób poznaje się w Internecie. Moim zdaniem nie ma w tym nic złego i jest to dla wielu z Nas jedyny sposób na znalezienie miłości. Jednak w randkowaniu online kryje się pewna pułapka. Czasami zbyt szybko przekraczamy pewne granice, a później kiedy spotkamy się z daną osobą po raz pierwszy, czujemy się bardzo niekomfortowo.

Czasami dużo łatwiej jest coś napisać, niż powiedzieć. Wiele osób poznających się w Internecie pisze o rzeczach bardzo osobistych i intymnych na zbyt szybkim etapie znajomości. Z jednej strony czują, że znają drugą osobę, bo piszą ze sobą od jakiegoś czasu. Jednak znają ją tylko w jednym kontekście. Kiedy zmieni się ten kontekst i w końcu się spotkanie, zbyt szybkie przekraczanie granic może być bardzo niekomfortowe.

Dla wielu osób trudno jest pogodzić to, że spotykają się po raz pierwszy z nową osobą, która wie o ich najskrytszych pragnieniach. Czasami jest to na tyle niekomfortowa sytuacja, że po takim jednym spotkaniu ludzie przestają się do siebie odzywać. Nie popełniaj więc tego błędu i nie przekraczaj niektórych granic zbyt szybko.

Czy słuchasz tylko tego, co chcesz usłyszeć?

Kiedy jesteś zakochana, zupełnie inaczej patrzysz na świat. Miłość romantyczna to silny popęd, który często przejmuje kontrolę nad Twoimi świadomymi decyzjami. Opisałem to dokładnie w artykule: Co to znaczy kochać? Jeżeli ten temat Cię ciekawi, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy wiesz o czym najczęściej opowiadają osoby, których związek się rozpadł? Praktycznie zawsze mówią o tym, że skupiali się wyłącznie na tym co chcieli usłyszeć od drugiej osoby, ale tak naprawdę nie potrafiły jej słuchać. To częsty przypadek, kiedy osoba zakochana tworzy swoją własną wizję świata. Widzi tylko to, co do tej wizji pasuje, ale nie dostrzega tego, co nie jest zgodne z jej wizją.

Dlatego tak często ignorujemy sygnały ostrzegawcze, które pojawiają się już na wczesnych etapach związku. Zamiast na nie zareagować, ignorujemy je i udajemy, że przecież nic takiego się nie stanie, jeżeli przymkniemy na to oko w tym momencie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy „tych momentów” pojawia się coraz więcej.

Osoby zakochane lubią zadawać pytania, na które dostaną satysfakcjonującą odpowiedź. Skupiają się wyłącznie na tym co dobre w drugiej osobie. Ignorują natomiast wszystko, co mogłoby się im nie spodobać. W ten sposób tworzymy sztuczną relację i nie mamy możliwości poznać drugiej osoby tak naprawdę.

Bardzo ciekawe jest również to, jak wybieramy osoby, z którymi rozmawiamy o naszym partnerze. Z naszych znajomych wybieramy raczej te osoby, które będą potwierdzały nasze dotychczasowe przypuszczenia. A jeżeli trafi się ktoś, kto będzie miał inne zdanie, to będziemy starali się go na siłę przekonać, że to my mamy rację.

Znam sytuację, w której w grupie znajomych jedna z kobiet zaczęła opowiadać o swoim nowym partnerze. Większość osób nie znała tego mężczyzny, więc uwierzyli w tę historię. Jednak jedna z koleżanek była innego zdania. Znała tego faceta, bo był kiedyś chłopakiem jej przyjaciółki. Uważała, go za drania, który tylko manipuluje kobietami.

W tym wypadku kobieta, która zaczęła tę rozmowę, chciała przekonać koleżankę, że ON się od tamtego czasu zmienił. Ignorowała wszystkie negatywne opinie na jego temat. Nie chciała słuchać rady koleżanki, która znała tego mężczyznę z innej strony. To po prostu nie mieściło się w jej wyobrażeniu na jego temat, za co później musiała zapłacić wysoką cenę. Złamał jej serce i zostawił ze sporymi problemami.

Umiała słuchać tylko tego, co było dla niej wygodne. To co nie zgadzało się z jej wyobrażeniem, bardzo łatwo ignorowała. Wielu z nas udaje tylko, że słucha tego co się do nich mówi. Takie osoby nie chcą poznać zdania innych, chcą jedynie uzyskać potwierdzenie własnych racji.

Nie ma co się spieszyć.

W dzisiejszym świecie wszystko musi dziać się szybko. Zamiast dobrze się poznać i trochę ze sobą randkować, bardzo szybko chcemy zamieszkać razem i przejść na kolejny etap związku. Niecierpliwe pary popełniają błąd, który bardzo często prowadzi do rozstań. Opisałem to wszystko dokładnie w artykule: Bo w związku nie warto się spieszyć. 

Randki są ważnym etapem tworzenia związku i nie warto z nich zbyt szybko rezygnować. Wiadomo, że wielu z Nas chciałoby od razu czegoś więcej, ale taki pośpiech jest również sygnałem ostrzegawczym. Czasami jest to zwykła desperacja, przez którą od dawna nie potrafimy sobie ułożyć życia.

Warto też pamiętać o pewnej błahej kwestii. Aby dobrze kogoś poznać, nie można wyłącznie słuchać jego słów, ale warto skupiać się na czynach tej osoby. To właśnie jej zachowanie i konkretne działanie pokazuje, jakim naprawdę jest człowiekiem.

Czasami zbyt wielką wagę przywiązujemy do słów, które wypowiada się z dużą łatwością. Jednak kiedy za tymi słowami nie idą czyny, trudno jest mówić o szczerości w relacji. Przybieranie maski jest łatwe, jeżeli maska ta złożona jest głównie z pustych obietnic. Bardzo trudne ciągłe udawanie kogoś, kim się nie jest. Dlatego najlepiej poznasz drugą osobę, jeżeli będziecie spotykali się w różnych okolicznościach.

Wtedy powinnaś się skupić na tym, jak Twój potencjalny partner traktuje innych. Jak zachowuje się w stosunku do obsługi w restauracji i szatniarki w kinie? Zobacz jakie ma podejście do starszych, kiedy wspólnie jedziecie tramwajem. Nie słuchaj wyłącznie jego słów, popatrz na to jak żyje na co dzień.

Co zrobić, aby kogoś naprawdę poznać?

Jeżeli chcesz kogoś naprawdę poznać, nie możesz się z tym zbytnio spieszyć. Jeżeli chcesz dostać wszystkie odpowiedzi w zbyt szybkim tempie, zaczniesz tworzyć wyimaginowaną postać tej osoby we własnej głowie. Zaczniesz fantazjować i zamkniesz się na obiektywne fakty.

Dajcie sobie odpowiednią ilość czasu, aby dobrze się poznać. Starajcie się zadbać o różne konteksty, w których możecie się wzajemnie sprawdzić. Jeżeli ciągle robicie to samo, trudno będzie Wam odnaleźć się w nowych sytuacjach. Możecie mieć swoje rytuały i przyzwyczajenia, ale już raczej po pewnym czasie w związku. Na początku musicie eksperymentować i próbować różnych rzeczy.

Tylko dając sobie szansę na zobaczenie zachowania drugiej osoby w różnych sytuacjach, możecie się tak naprawdę poznać. Tylko wtedy kiedy wyjdziecie ze swojej strefy komfortu, może zdarzyć się coś nieoczekiwanego, co pozwoli Wam zobaczyć partnera w nowym świetle. Czasami zobaczycie wtedy jego kolejne zalety, a czasami ujawnią się po raz pierwszy jego wady.

Osoby, które notorycznie wplątują się w burzliwe relacje, najczęściej popełniają te same błędy. Ignorują wszystkie sygnały ostrzegawcze i wmawiają sobie, że tym razem będzie inaczej. Takie osoby w swoim życiu nie raz miały złamane serce, ale tak naprawdę niczego się po tych bolesnych doświadczeniach nie nauczyły.

Mam nadzieję, że Ty nie będziesz przymykać oczu na to, co wydaje Ci się trudne. Od początku związku nie warto stwarzać możliwości do powstawania tematów tabu. To o czym trudno rozmawia się Wam na początku, może być najważniejsze. Spróbujcie znaleźć sposób na to, aby się przełamać. To może Was zbliżyć do siebie i dzięki temu jeszcze lepiej się poznacie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jak zawsze zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here