Ile razy już to słyszałaś? A może sama ciągle powtarzasz te słowa jak mantrę? W dzisiejszym świecie coraz więcej osób twierdz, że nie są gotowi na poważny związek. Ale z czym tak naprawdę związany jest ten brak gotowości? Co się kryje w głębi psychiki osoby, która stale uważa się za niegotową na miłość?

Kilka powodów, które nie pozwalają Ci cieszyć się związkiem.

Jeżeli ktoś ciągle powtarza, że nie jest gotowy na związek, może być to związane z przeszłością danej osoby. Możliwe, że w jej życiu wydarzyło się coś, czego nigdy nie chciałaby powtórzyć. Możliwe, że zawiodła się na kimś tak bardzo, że boi się przeżyć to ponownie.

Ten lęk z przeszłości sprawia, że nie może ona iść dalej nie oglądając się za siebie. Jej myśli ciągle tkwią gdzieś w momencie, w którym czuła jak wali się jej świat. Wiele osób, które sparzyło się w związku, na którym im zależało, ma duże trudności aby zaufać komuś ponownie.

Jednak brak gotowości na związek, to nie tylko problem związany z trudną przeszłością. To również coś, co tkwi wewnątrz Nas. Trudno jest nam zaufać komuś innemu, jeżeli tak naprawdę nie potrafimy zaufać samemu sobie.

To przykre, ale wiele osób nie potrafi sobie ufać. Nie są oni do końca pewni tego, jak zachowają się w różnych sytuacjach. Nie mają zbudowanego poczucia własnej tożsamości, przez co trudno jest im zbudować poczucie bezpieczeństwa w życiu.

Najtrudniejsze jest to, że nikt nam w tym nie pomoże. Jedynie sami możemy sobie pomóc w tym aspekcie, kiedy już zdecydujemy, że chcemy lepiej poznać siebie. Bo kluczem do zaufania i poczucia bezpieczeństwa, jest właśnie lepsza znajomość siebie. A na to brakuje nam najczęściej czasu i pomysłu jak mamy się za to zabrać.

Czy potrafisz się zaangażować?

Ze stworzeniem dobrego związku jest jeszcze jeden problem. Dotyczy on głównie osób, które ciągle wymagają czegoś więcej od siebie, ale tak naprawdę nie potrafią zaangażować się w relację z drugą osobą.

Są to bardzo często osoby, które interesują się rozwojem osobistym. Często też dbają o swój wygląd fizyczny i zdrowie. Na pierwszy rzut oka wyglądają na osoby, którym absolutnie niczego nie brakuje w życiu. Jednak stale mają problem z tym, że nie mogą znaleźć miłości.

Niestety, takie osoby często tak mocno skupione są na sobie, że nie dostrzegają drugiej osoby. Nie dostrzegają jej potrzeb i pragnień. Wszystko kręci się wokół nich. Są tak bardzo skupieni na własnym rozwoju i ciągłym poprawianiu się w jakimś aspekcie życia, że nie mają już przestrzeni na wspólne dzielenie się życiem z inną osobą.

Moim zdaniem jest to duży problem, bo takim osobom trudno jest zrezygnować z wyścigu, do którego sami się zgłosili. Przypominają chomiki w kołowrotku, który pędzi coraz szybciej i coraz trudniej go zatrzymać. Jednak czy takie życie ma sen?

Naucz się być singielką, ale nie czekaj wiecznie na miłość.

Często piszę o tym, że aby przygotować się dobrze do związku, trzeba nauczyć się żyć w samotności. Trudno jest stworzyć związek z kimś, kto próbuje znaleźć w drugiej osobie rozwiązanie wszelkich swoich problemów. Są to zazwyczaj osoby, które przyklejają się do partnera jak pijawki i wysysają z niego całą chęć do życia.

Dlatego dobre związki tworzą osoby dojrzałe, które potrafią żyć w pojedynkę. Kiedy jednak wchodzą w związek z drugą osobą, potrafią się w pełni zaangażować. Wiedzą, że dotychczasowej JA powinno zastąpić MY. Wiedzą, że powinni mieć nadal czas dla siebie, ale powinni też umieć dzielić czas ze swoim partnerem.

Trudno jest jednak stworzyć dobry związek osobie, która wiecznie czeka na wielką miłość, która ma pojawić się sama. Takie osoby najczęściej zostawiają swoje szczęście w rękach ślepego losu. To również nie jest rozwiązanie, ponieważ miłości można szukać. Istnieje jednak jeden warunek.

Aby znaleźć miłość, trzeba przyznać się przed samym sobą, że się jej szuka. Nie można ciągle powtarzać, że nikogo się nie potrzebuje, albo że nie jest się jeszcze gotowym na związek. A w głębi duszy liczyć na to, że w końcu pojawi się ktoś, kto całkowicie odmieni Twoje życie.

Osoby, które potrafią się przyznać do tego, że szukają szczęścia i miłości, zdecydowanie częściej stwarzają sobie możliwości do tego, aby to znaleźć. Nie ma w tym nic odkrywczego, jednak jako ludzie potrafimy strasznie utrudniać sobie życie.

Daj sobie szansę na miłość.

Przyznaj się teraz sama przed sobą, czy dajesz sobie szansę na miłość? Czy szukasz miłości? Czy jesteś w tym aktywna, czy zostawiłaś wszystko w rękach ślepego losu i w głębi duszy liczysz na to, że Twój związek „zrobi” się sam?

Nie bądź naiwna. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, to się do tego przyznaj sama przed sobą. Jeżeli jesteś gotowa na związek, to przestań powtarzać, że na miłość musisz jeszcze poczekać. Chodzi o to, abyś we własnej głowie zrobiła porządek i otworzyła się na nowe możliwości.

Bez tego nie dasz sobie szansy na miłość. Zastanów się jakie zachowania do Ciebie pasują. Może chciałbyś poznać kogoś nowego, a stale chodzisz do tych samych miejsc? Może stale obracasz się w kręgu tych samych znajomych, a dobrze wiesz, że tam nie znajdziesz miłości?

Może przyszedł czas, abyś wyszła trochę poza swoją strefę komfortu? Wszystko zaczyna się jednak od kluczowego pytania, czy naprawdę jesteś gotowa na związek? Jeżeli tak, to nie masz na co czekać. Zrób coś z tym. Niech to będzie cokolwiek co pokaże Ci, że jesteś gotowa zaangażować się w nową relację.

Ciekawe jest to, że w dzisiejszym świecie nadal wiele osób wstydzi się korzystać z portali randkowych. Dla wielu z Nas jest to jedyna możliwość, aby poznać kogoś z poza kręgu naszych znajomych. Moim zdaniem nie można się tego wstydzić, jeżeli naprawdę wierzysz w to, że mogłabyś tam kogoś poznać.

Przestań zastanawiać się „co ludzie powiedzą”. Daj sobie szansę na szczęście. Znam wiele par, które poznały się właśnie w ten sposób. Czy są w jakiś sposób gorsze? Jeżeli tak myślisz, to jest wyłącznie Twój problem.

Dla mnie są to odważne osoby, które wyraźnie potrafiły przyznać się do tego, że szukają miłości i są gotowe na poważny związek. Dla wielu z nich ta odwaga się opłaciła. Dlatego jeżeli od dawna się nad tym zastanawiasz, po prostu spróbuj i zobacz co z tego będzie.

Może będzie to dla Ciebie dobry sposób, a może będziesz musiała poszukać czegoś innego. Nigdy się tego nie dowiesz, jeżeli nie spróbujesz. Moim zdaniem ludzie zbyt mocno oglądają się na innych i boją się ich opinii, przez co zapominają o tym, czego tak naprawdę sami chcą od życia.

Wniosek?

Wiele osób, które powtarzają, że nie są gotowe na związek, tak naprawdę mają na myśli coś zupełnie innego. Dla niektórych jest to wygodna wymówka, którą nauczyli się już świetnie posługiwać. Jednak czy naprawdę chcesz żyć w ten sposób?

Zastanów się, czy potrafisz zaufać samej sobie? Czy zadbałaś o to, aby lepiej siebie poznać? Czy nauczyłaś się żyć w pojedynkę? Zastanów się również, czy w końcu chciałabyś mieć u swego boku kogoś bliskiego. Odpowiedź na to pytanie nie musi być jednoznaczna.

Nie każdy musi żyć w związku, aby być szczęśliwym. Chodzi jednak o to, abyś przestała oszukiwać samą siebie. Jeżeli chcesz kogoś znaleźć, to przyznaj się przed samą sobą, że właśnie tak jest. Wtedy będziesz mogła zacząć działać. Wtedy dasz sobie szansę na szczęście.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

A dodatkowo, zapraszam Cię też do mojego kameralnego newslettera. Bardzo rzadko o tym wspominam, bo tylko nieliczne osoby są w stanie znaleźć informację o tym, gdzie można się do niego zapisać. Jest Nas tam już prawie setka. To wyjątkowe grono, z którym dziele się bardzo osobistymi i ważnymi dla mnie tematami. Jeżeli masz ochotę, to się zapisz.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here