W każdym związku zdarzają się kryzysy i gorsze chwile. Jednak w wielu przypadkach, wszystko zaczyna się psuć dokładnie w ten sam sposób. Najczęściej albo nie zauważamy, albo nie chcemy zauważać sygnałów ostrzegawczych. Jednak są one często bardzo wyraźne. Jak nauczyć się na nie reagować?

Każdy związek potrzebuje emocji.

Wiele par popełnia ten sam błąd. Po kilku latach zapominają o tym, co jest w związku najważniejsze. Zapominają o tym, aby dbać o emocje, które są spoiwem dla ich związku. Z biegiem lat robią wspólnie coraz mniej emocjonalnych i stymulujących rzeczy. Kiedy zbyt szybko ubierzesz wygodny dres i ciepłe kapcie, w Twoim związku zaczyna wiać nudą. Tak zaczynają się wszystkie problemy.

Wiele osób nie docenia tego, jak ważne w związku są emocje. Nie doceniają tego, że każdy związek potrzebuje stymulacji. Przestajemy wykorzystywać efekt nowości, który zbliża nas do siebie w momencie, kiedy wspólnie poznajemy coś interesującego. Zaczynamy wpadać w rutynę, która jest absolutnym zabójcą emocji w każdym związku.

Ludzie nie rozumieją znaczenia emocji. Same emocje składają się z dwóch składników, o których praktycznie nikt nie myśli. Pierwszy z nich to pobudzenie fizyczne, które dotyczy reakcji ciała. Drugi to interpretacja tego pobudzenia, która zależna jest od naszych myśli. Dlaczego warto o tym pamiętać?

Jak w związku dbać o emocje?

Jeżeli jesteś świadoma z czego składają się emocje, możesz zacząć w bardziej świadomy sposób nad nimi panować. Emocje nie pojawiają się w naszym życiu za sprawą jakiegoś magicznego zaklęcia. Często wynikają z sytuacji, na które sami mamy wpływ. Samo pobudzenie fizyczne może pochodzić z różnych źródeł i to jest pierwsza rzecz, jaką musisz zapamiętać.

Zastanów się kiedy ostatnio robiłaś coś z partnerem, co wpłynęło na emocje pojawiające się w Waszych ciałach? Oczywiście jest to zależne od Waszych temperamentów. Dla jednych pobudzający będzie długi spacer, a dla innych skok ze spadochronem. Musisz zastanowić się jakiej stymulacji potrzebujecie. Nie dajcie sobie wmówić, że potrzebujecie tego, co jest akurat modne. Skupicie się na Waszych prawdziwych potrzebach.

Nie każdy ma potrzebę wspinania się na niebezpieczny szczyt tylko po to, aby poczuć w swoim ciele pobudzenie. Dla wielu par wystarczy bardziej przyziemna stymulacja. Wyjście do nowej restauracji, w której znajdziecie kuchnie jakiej jeszcze nie znacie, może być również sposobem na pobudzenie. Wspólne ćwiczenia, bieganie, czy wyjście na basen też mogą być dobrym rozwiązaniem.

Ogólnie mówiąc wystarczy zrobić coś, czego nie robicie na co dzień, a już pojawi się w Waszym ciel pobudzenie. To pierwszy krok, który musicie zrobić. W drugim kroku musicie się bardziej racjonalnie nad tym ponudzeniem zastanowić.

Nie chodzi o to, że jakaś nowa restauracja, czy ćwiczenia wzbudzają w Was emocje. Chodzi o to, że emocje się pojawiają, bo jesteście tam razem. Musicie nauczyć się nadawać odpowiednie znaczenie swojemu fizycznemu pobudzeniu. W taki sposób można zinterpretować wiele rzeczy. Chodzi o to, abyś przy swoim partnerze myślała o tym, że to on wzbudza w Tobie te emocje. On powinien myśleć tak o Tobie.

A jak to wygląda w rzeczywistości?

Kiedy pracuję z parami, w wielu przypadkach dochodzimy do tego samego wniosku. W związkach jest jedna sytuacja, która powtarza się bardzo często i powoduje pojawienie się emocji. Są to oczywiście kłótnie. W większości związków, które mają już pewien staż, praktycznie wszystkie emocje związane są właśnie z kłótniami.

W kłótni również pojawia się pobudzenie fizyczne. Nasze ciała aż kipią od złości. Później wystarczy zinterpretować te negatywne emocje i połączyć je z partnerem. W ten sposób powstaje idealna recepta na kiepski związek.

Częste kłótnie są dla wielu związków sygnałem, że brakuje im pozytywnej stymulacji. Brakuje im emocji, dlatego działają w taki sposób, aby ich sobie dostarczyć. Niestety znają tylko jedną skuteczną metodę. Kłótnia nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem.

W wielu takich związkach wystarczy zadbać o odpowiednią dawkę stymulacji, aby wiele z tych powtarzających się kłótni już nie miało miejsca. Wystarczy mały dreszczyk emocjonalny i partnerzy zaczynają na siebie patrzeć w inny sposób.

Jednak najtrudniejsze jest przekonać ich, że to naprawdę chodzi o emocje. Ludzie potrafią wymyślać tysiące powodów, dlaczego są nieszczęśliwi w związku. Nie potrafią się jednak przyznać do tego, że związek ich zbytnio rozleniwił. Kiedy w związku zaczyna wiać nudą, trudno jest nam zadbać o odpowiednią atmosferę, która zbliża nas do siebie.

Dlaczego emocje w związku, są naprawdę takie ważne?

Kilka lat temu, psycholog Arthur Aron pokazał, że nawet bardzo proste pobudzenie ciała, może wpłynąć pozytywnie na nasze emocje. Do eksperymenty zaprosił osoby, które były w stałym związku. Kazał im wspólnie wykonać pewne ćwiczenie fizyczne.

Partnerzy mieli za zadanie przejść na czworaka całą salę gimnastyczną, mając przywiązane do siebie nawzajem nadgarstki i kostki. Przypominało to jedną z zabaw, które można zobaczyć praktycznie na każdym weselu. Mogło wyglądać to trochę zabawnie, ponieważ partnerzy mieli trzymać podczas wykonywania tego ćwiczenia między sobą piłkę. A dla utrudnienia na sali rozrzucono materace, aby stworzyć tor przeszkód.

Nie było więc to takie proste zadanie i trzeba było się trochę napocić, aby je ukończyć. Każda para, która ukończyła zadanie, została na końcu zapytana o satysfakcję ze związku oraz poziom namiętności. Wyniki mogą Cię zaskoczyć. Badanie pokazało, że nawet tak krótka stymulacja fizyczna, nasiliła uczucia między partnerami, chwile po tym jak wykonali ćwiczenie.

Dla porównania przeprowadzono ten sam test na osobach, które tylko toczyły wspólnie piłkę lekarską przez salę gimnastyczną. Było to więc zadanie proste i nudne. Nie trzeba było się tam napocić i wysilać. W tym przypadku nie pojawiły się emocje, a uczucia nie ulegały nasileniu.

Nawet proste wyzwanie, którego podejmujecie się wspólnie, może Was zbliżyć do siebie. W Waszym związku potrzebujecie emocji. Musicie również wiedzieć, na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać uwagę, aby w odpowiednim momencie na nie zareagować.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie prezent. Jest to darmowy kurs online z ćwiczeniami, które używam na co dzień pomagając parom. Są to ćwiczenia, które pozwolą Wam ocenić najważniejsze aspekty Waszego związku. Po wykonaniu tych ćwiczeń w Waszym związku znów mogą pojawić się emocje. Dlatego serdecznie Ci je polecam.

Zapisz się już teraz na kurs i wykonaj ćwiczenia: Jak Skutecznie Poprawić Relacje w Związku. 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here