Nie wiem jak Ty, ale ja lubię w prezencie dostawać książki. Powód jest bardzo prosty. Lubię poszerzać swoje horyzonty, więc najczęściej dostaję książki, których sam bym sobie nie kupił. Często nie wiem nawet o ich istnieniu. Książka jest więc wspaniałym prezentem, aby pokazać komuś inne spojrzenie na świat.

Kilka słów na początek.

Książki, które opiszę w tym artykule były prezentem. Nie był to jednak zwykły prezent. Otrzymałem je od wydawnictw, które uznały, że mogą one zaciekawić moich czytelników. Zgodziłem się przyjąć ten prezent, bo lubię książki. Lubię też o nich opowiadać.

Zawsze muszę mieć pod ręką coś do czytania. Choć ostatnio chyba nawet częściej słucham książek, niż je czytam. Nie ma to dla mnie jednak znaczenia. Książka jest dla mnie sposobem na to, aby poznawać świat z wielu różnych perspektyw.

Jestem pewien, że na książki, które dostałem od wydawnictw, sam mógłbym nie trafić. Jednak dzięki temu, że je dostałem, w pewien sposób wpłynęły one na moje myślenie. Możliwe, że któraś z tych książek przyda się również Tobie, albo komuś z Twoich bliskich.

RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? – Avigail Lev , Matthew McKay , Michelle Skeen , Patrick Fanning

Książkę możesz dostać TU. 

Dla mnie to nawet nie jest książka, tylko jest to praktyczny zeszyt ćwiczeń. Jest to zbiór świetnie przemyślanych ćwiczeń, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć samą siebie w kontekście relacji z innymi.

Przyznaję, że wiele z tych ćwiczeń proponowałem już moim klientom. Niektóre są proste, a inne wymagają głębokiego przemyślenia. Bardzo podobają mi się przykłady i historie konkretnych osób, które można znaleźć pod każdym ćwiczeniem.

Dzięki temu można lepiej zrozumieć, dlaczego warto dane ćwiczenie wykonać. W wielu książkach brakuje takich przykładów. Przez to dużo trudniej wykonać ćwiczenia, bo trudno jest nam złapać odpowiedni kontekst.

Myślę, że ta książka może pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i to w jaki sposób reagujesz w różnych sytuacjach. Dodatkowo pokazuje, jak wracamy myślami do sytuacji, które dawny już minęły. Niektóre sytuacje potrafimy rozpamiętywać przez lata. Myślę, że dzięki ćwiczeniom z tej książki, w końcu będziesz mogła zrzucić z siebie ten ciężki balast.

Sam wykonałem wiele z tych ćwiczeń. Niektóre znałem już wcześniej, a inne mnie zaskoczyły. Najciekawsze dla mnie były ćwiczenia, które pokazywały negatywne schematy, które powielamy w wielu sytuacjach. Jeżeli chcemy przełamać taki schemat, musimy go najpierw lepiej poznać.

Książkę polecam wszystkim, którzy nie boją się wykonywać konkretnych zadań praktycznych. Jeżeli masz skłonności do tego, żeby wszystkie ćwiczenia zostawiać „na później”, to raczej nie będzie to książka dla Ciebie. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć, bo pomaga ona w lepszym zrozumieniu siebie i własnych zachowań.

Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy. – Bessel van der Kolk

Książkę możesz dostać TU. 

Kiedy otworzyłem tę książkę, zimny pot od razu pojawił się na moich plecach. Wystarczyło kilka zdań, aby w pełni uświadomić sobie, że będzie to pozycja dotykająca najtrudniejszych emocji. Jednak zmierzenie się z tym co trudne kształtuje charakter.

Badania prowadzone w Ameryce pokazują, że jeden na pięciu Amerykanów był molestowany seksualnie. Jeden na czterech był bity w taki sposób, że na jego ciele zostawały siniaki. W jednej na trzy pary, przemoc fizyczna jest stałym elementem życia.

W pierwszej chwili pomyślałem, co jest z Wami nie tak ludzie? Dlaczego tyle krzywd jest na świecie? A później zdałem sobie sprawę, że pierwsze słowa z tej książki są bardzo prawdziwe. Autorzy podkreślają, że nie trzeba być żołnierzem, aby doznać traumy. Nie trzeba być uchodźcą, aby doświadczyć ekstremalnie trudnych emocji.

Trauma zawsze była obecna blisko nas. Dotykała naszych najbliższych, rodziny, przyjaciół i znajomych. Trauma jest stałym elementem naszego życia, bo stykamy się z nią na co dzień. Często nie chodzi nawet o bezpośrednie spotkanie, ale o to, że możemy odczuć jej skutki.

To się nigdy nie zmieni, jeżeli nie zmienimy swojej mentalności. Moim zdaniem najlepszym sposobem na zmianę mentalności, jest uświadomienie sobie, że trauma dotyka nie tylko daną jednostkę, ale całe jej otoczenie. Trauma jest osobistą tragedią, ale jej skutki rozlewają się dużo szerzej niż nam się wydaje.

Jeżeli chcemy coś zmienić na świecie, musimy zmierzyć się z tym trudnym tematem. Wiedza jest tu kluczowa. Dlatego polecam tę książkę osobom odważnym, które nie boją się spojrzeć prawdzie w oczy, bo jest ona niewygodna i trudna.

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć drugiego człowieka, to sięgnij po tę książkę. Może ona pokazać Ci świat, o którym do tej pory nawet nie myślałaś. Wiem, że jest to książka dla specjalistów, pracujących z trudnymi przypadkami. Jednak jestem pewien, że każdy świadomy człowiek wyciągnie coś z niej dla siebie.

O księżycu z komina domu na wzgórzu. – Ariadna Piepiórka.

Książkę możesz dostać TU.

Jest to najlżejsza pozycja w zestawieniu. Skierowana jest do młodszego czytelnika, ale wydaje mi się, że każdy może wyciągnąć z niej porządną lekcję życia. W końcu sami chętnie wracamy myślami do naszych szkolnych doświadczeń.

W książce poruszony jest trudny temat w zupełnie niecodzienny sposób. Czy potrafisz dostrzec piękno otaczającego Cię świata? Czy zdajesz sobie sprawę z przemijania? Czy jest w Tobie radość dziecka, które z fascynacją odkrywa świat?

Jest to jedna z tych mądrych książek, które mogą wpłynąć na wrażliwość każdego z nas. Możesz się przy niej wzruszyć i skłoni Cię ona do refleksji nad życiem. Przyznaję, że raczej nigdy bym na nią nie trafił, jeżeli nie dostałbym jej w prezencie. A jest to na pewno książka warta uwagi.

Jeżeli potrzebujesz odskoczni, czegoś zupełnie innego, to będzie to pozycja dla Ciebie. Możesz ją równię przeczytać wspólnie z dzieckiem. Jest to świetna okazja do tego, aby porozmawiać na ważne i głębokie tematy, których  nie poruszamy na co dzień.

Wnioski?

Moim zdaniem książka jest świetnym pomysłem na prezent. Dzięki niej możesz pokazać komuś inną perspektywę patrzenia na świat. Książka może pomóc Ci wyrazić coś, co trudno Ci ubrać w słowa. Książka może też zbliżyć do siebie ludzi, bo jest ona świetnym pretekstem do rozmów.

Lubię dostawać książki. Najczęściej dostaję takie, których sam bym sobie nie kupił. Żyjemy w swoich własnych bańkach informacyjnych. Często sięgamy po to, co jest nam dobrze znane. A kiedy ktoś zaskoczy nas takim prezentem, nasze myślenie może w pewien sposób się zmienić.

Sam przyłapałem się już na tym kilka razy. Kiedy dostawałem od kogoś książkę, a później temat w niej opisany stawał się jednym z moich zainteresowań. Czasami wystarczy spojrzeć na coś z innej perspektywy, aby na nowo zrozumieć coś, co do tej pory wydawało się takie oczywiste.

Miałem tak w sytuacji, kiedy otrzymałem książkę o Teorii Chaosu, która wpłynęła na mój sposób patrzenia na świat. Myślę, że książki, które opisałem w tym artykule, mogą być dla kogoś w Twoim otoczeniu, właśnie takim drogowskazem, który wpłynie na ich życiową drogę.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Polecam Ci również wcześniejsze artykuły na temat ciekawych książek:

4 książki psychologiczne, które warto zabrać na długi weekend.

3 książki psychologiczne, które zmienią Twój sposób myślenia.


Po więcej psychologicznych inspiracji zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here