Zbliża się kolejny długi weekend. Nigdy nie możesz być pewna tego, jaka będzie pogoda. Warto więc przygotować sobie kilka książek, które mogą zmienić sposób w jaki patrzysz na świat. Taki długi weekend to idealny moment, aby na spokojnie pomyśleć o otaczającym Cię świecie. Znam kilka książek, które mogą Cię do takich przemyśleń zainspirować.

Błądzą wszyscy (ale nie ja) – Elliot Aronson, Carol Tavris

Na początek książka o dość kontrowersyjnym tytule. Myślę, że w idealny sposób pokazuje ona pułapkę, w którą wpada każdy z nas. Myślimy o sobie, że jesteśmy rozsądni. Zachowujemy się całkowicie racjonalnie i potrafimy wszystko przekalkulować na chłodno. Jednak to tylko złudzenie.

Elliot Aronson i Carol Tavris w tej książce idealnie uchwycił naszą ludzką słabość. Pokazują oni na wielu przykładach w jakie pułapki wpadamy najczęściej. Jeżeli ciekawi Cię dlaczego tak trudno jest nam przyznać się do błędu, musisz przeczytać tę książkę.

W bardzo ciekawy sposób pokazuje ona również, dlaczego niektóre z naszych kłótni potrafią ciągnąć się przez wiele dni, mimo tego, że sami nie wiemy o co dokładnie poszło. Ciekawe ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć, że to Ty masz rację, a wszyscy inni się mylą?

Jeżeli chcesz zrozumieć naturę tego zjawiska w tej książce znajdziesz wiele podpowiedzi. Mnie najbardziej zszokowały badania, które pokazują, że ludzie wolą trzymać się fałszywych przekonań, niż przyznać się do błędu. Dlaczego w tak wielu sytuacjach zachowujemy się tak nieracjonalnie? Myślę, że ta książka pozwoli Ci to lepiej zrozumieć.

Ewolucja pożądania – David M. Buss

Każdy z nas się zastanawia nad tym, w jaki sposób łączymy się w pary. Zastanawiamy się często nad różnicami między kobietami i mężczyznami. W internecie znajdziemy całą masę mitów na ten temat. Jednak, czy kobiety i mężczyźni naprawdę aż tak bardzo są od siebie różni?

Ta książka może Cię zaskoczyć. Pokazuje ona jak intymność, cielesność i pożądanie, jest ważne w naszym życiu. Myślę, że zaskoczy Cię również to, jak wiele badań zostało już wykonanych w tym temacie. Pożądanie jest czymś niezwykłym. Jest ono jednym z najsilniejszych motywatorów, który wielokrotnie zmieniał bieg historii.

Jednak czy potrafimy korzystać z tej wiedzy na co dzień? Czy sama świadomość tego czym jest pożądanie, może pomóc nam w relacjach z innymi? Moim zdaniem ta wiedza jest bardzo ważna. Jestem pewien, że po przeczytaniu tej książki zrozumiesz błędy, które przydarzyły Ci się w przeszłości w relacjach damsko-męskich.

Nie ma się co oszukiwać, temat seksu jest dla nas fascynujący. Jednak w tej książce poznasz go od zupełnie innej strony. Jeżeli chcesz budować swoje intymne relacje w bardziej świadomy sposób, będzie to dla Ciebie znakomita lektura.

Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman

Myślę, że jest to jeden z klasyków psychologii, które po prostu trzeba znać. Nadal się dziwie, kiedy polecam ją na szkoleniach biznesowych, że tak mało osób ją przeczytało. Jest to książka, którą powinna przeczytać każda osoba, która pracuje z ludźmi.

Tak wiele mówi się o roli inteligencji w naszym życiu. Jednak skupiamy się raczej na poziomie inteligencji zwanej IQ. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że inteligencja emocjonalna jest równie ważna. Co więcej, wiele osób z wysokim IQ ma duże problemy, aby odnieść w życiu sukces, jeżeli nie ma rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Trudno mi nawet naliczyć ilość mitów, które obalone zostały w tej książce. A są to najczęściej mity, które powtarzane są nam od dzieciństwa. Nasza edukacja opiera się w dużej mierze na takich właśnie mitach. Dlatego warto być tego świadomym.

Moim zdaniem ta książka może Ci pomóc na dwa sposoby. Po pierwsze pomoże Ci zrozumieć lepiej samą siebie. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć swoje emocje i zachowanie, które do tej pory mogło Cię zaskakiwać. Z drugiej strony, pomoże Ci ona również w lepszym zrozumieniu innych ludzi.

Dlatego jeżeli chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje, a także lepiej zrozumieć emocje innych ludzi, musisz zastanowić się nad znaczeniem inteligencji emocjonalnej w Twoim życiu. Możliwe, że do tej pory nie byłaś tego świadoma. Jednak po przeczytaniu tej książki, zupełnie inaczej spojrzysz na otaczający Cię świat.

Nowa psychologia sukcesu – Carol S. Dweck

Ile znasz książek na temat sukcesu? Ile z tych książek, było naprawdę wartościowych? Moim zdaniem większość z tych książek jest naprawdę słaba. Jednak „Nowa psychologia sukcesu” bardzo pozywanie mnie zaskoczyła.

Pokazuje ona, że w świecie sportu, biznesu, muzyki, czy w życiu codziennym, można odnieść sukces opierając się na podobnych założeniach. W tej książce znajdziemy podział na ludzi, którzy nastawieni są na trwałość lub na rozwój.

To jakim nastawieniem kierujesz się w życiu, odpowiada za większość Twoich decyzji. Czy samo nastawienie można zmienić? Po czym poznać, że jesteś nastawiona na trwałość, a po czym, że jesteś nastawiona na rozwój? Czy można to stwierdzić w prosty sposób?

Dla mnie jest to również książka o związkach. Czasami pojawiają się w naszym życiu konflikty, których zupełnie nie potrafimy zrozumieć. A chodzi w nich często o to, że partnerzy mają odmienne nastawienie. Po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, co może się wydarzyć, kiedy w związku są osoby, o całkowicie różnym nastawieniu do życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat motywacji, która może wpłynąć na Twój życiowy sukces, sięgnij po tę książkę. Będzie ona ciekawym uzupełnieniem wcześniejszych książek psychologicznych, które już przeczytałaś. Jej główny przekaz jest prosty, jednak wielu z nas zupełnie nie ma o tym pojęcia.

Zastanawiasz się czy jesteś nastawiona na trwałość, czy na rozwój? Przeczytaj książkę, a prawdopodobnie się tego dowiesz. Mi bardzo pomogły w tym liczne przykłady z różnych dziedzin. Dzięki temu mogłem zrozumieć te dwa nastawienia do życia w odmiennych sytuacjach.


A moje ulubione książki możesz znaleźć oczywiście w moim sklepie z inspiracjami. Zapraszam Cię tam serdecznie.


Wnioski?

Długi weekend to świetny czas, aby poszerzać swoje horyzonty. W końcu czytanie dobrej książki, to prawdziwa przyjemność. Myślę, że propozycję, które dla Ciebie wybrałem, pozwolą Ci spojrzeć na otaczający Cię świat z szerszej perspektywy.

Są to książki, po których przeczytaniu coś się zmienia w Twojej głowie. Pojawia się słynne „aha” i zaczynasz lepiej rozumieć swoją przeszłość. Dzięki temu możesz jeszcze więcej nauczyć się na swoich błędach i nie popełniać ich w przyszłości.

Lubię książki, które pozwalają mi lepiej zrozumieć samego siebie. Takie książki wpływają również na to w jaki sposób rozumiem innych. Mam nadzieję, że po ich przeczytaniu, będziesz miała podobne wrażenie . Miłej lektury i wspaniałego weekendu!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.