Kursy online, szturmem podbijają internet. To zupełnie nowa forma zdobywania wiedzy. Jednak na temat kursów online, powstało wiele mitów. Czy kursy online, to tylko inna nazwa na nagrania ze szkoleń stacjonarnych? Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedź się, czym są naprawdę kursy online.

Czym nie jest kurs online?

Zacznijmy jednak od tego, czym nie jest kurs online. Na pewno, kurs online nie jest zwyczajnym nagraniem ze szkolenia stacjonarnego. Ten mit funkcjonuje od dawna, bo wiele szkoleń jest w ten sposób sprzedawanych.

Jednak dobry kurs online, opiera się zupełnie na innych założeniach. Kurs online, to połączenie teorii z praktyką. Składa się zawsze z dwóch ściśle ze sobą związanych części: teoretycznej i praktycznej.

Kurs online nie jest również wideokonferencją, która odbywa się na żywo. W takim kursie, nie łączymy się z osobą prowadzącą w czasie rzeczywistym. Nie mamy więc możliwości, zadawać pytań na bieżąco. Takie wideokonferencje, przypominają raczej klasyczną formę wykładu.

Z czego składa się dobry kurs online?

Dobry kurs online, jest przede wszystkim mądrze przemyślany i zaplanowany. Musi też być konkretny, a więc dawać oczekiwane rezultaty. To pewien wycinek wiedzy, który w łatwy sposób możemy sobie przyswoić.

Kurs online składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Pierwszy, to wstęp teoretyczny do danego zagadnienia. Taki wstęp teoretyczny może być dostępny w formie nagranego filmu wideo lub samego pliku dźwiękowego. Może to być też artykuł do przeczytania.

Drugi etap, który jest bardzo ważny i wpływa na skuteczność kursów online, to ćwiczenia praktyczne. Mogą to być ćwiczenia, które wykonujemy na komputerze, albo drukujemy przed wykonaniem. Mogą to być również ćwiczenia w odpowiednich programach komputerowych.

W dobrym kursie online, do każdego zagadnienia teoretycznego, przygotowany jest szereg zadań, do samodzielnego wykonania. To dzięki tak przegotowanym ćwiczeniom, możemy od razu nauczyć się konkretnych umiejętności.

Dobry kurs online zawsze składa się z tych dwóch elementów. Część teoretyczna jest tylko wstępem do tego, aby kursant mógł wypróbować w praktyce, nowo nabytą wiedzę. Jest ogromna różnica między kursem online, a zwykłym nagraniem ze szkolenia stacjonarnego.

Jak wygląda kurs online? – konkretne przykłady.

Jak dokładnie wygląda kurs online, najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. Kurs Zorganizuj się w 21 dni, to przykład dobrze skonstruowanego kursu. Każdy kto się na niego zapisze, może oczekiwać konkretnych rezultatów. W tym przykładzie, nauczy się lepiej zarządzać własnym czasem, a cały kurs ma trwać 21 dni. Bardzo konkretna informacja. Kurs ten składa się z elementów teoretycznych, a także konkretnych ćwiczeń praktycznych.

Inny przykład, Kurs Online w 30 Dni  to przykład kursu, który ma nas nauczyć tworzyć własne kursy i to w zaledwie 30 dni. Znów widzimy, że kurs ma konkretny temat i ramy czasowe. W skład kursu wchodzą krótkie wykłady z poszczególnych tematów i cała masa ćwiczeń, które pozwalają nam wypróbować przedstawioną teorię w naszej konkretnej sytuacji.

Dobry kurs składa się więc z pewnego wycinka wiedzy, który jest nam najbardziej potrzebny w danym momencie. Różni się to znacznie, od klasycznego podejścia do edukacji. Nie musimy już słuchać wielogodzinnych wykładów teoretycznych, aby później zastanawiać się, jaką tą wiedzę wykorzystać w praktyce.

Kursy online skupiają się na wąskim zagadnieniu, a dzięki temu, można sprawdzić ich skuteczność. To połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Nie każde szkolenie, które kupimy w internecie, możemy nazwać dobrym kursem online.

Pamiętaj, że dobry kurs online, powinien być konkretny. Nie ma tu miejsca na przegadane wykłady o niczym. Teoria ma być ograniczona do minimum, a najważniejszą rolę odgrywa tu praktyka.

Jak wygląda profesjonalny kurs online?

Kurs online podzielony jest na małe wycinki wiedzy, które dopiero jako całość, dają nam konkretne rezultaty. Dlatego ważne jest, aby w kursie każda lekcja, skupiała się wyłącznie na wąskim zagadnieniu teoretycznym. Dzięki temu, do kursu możemy dołączyć ćwiczenia, które zamienią wiedzę teoretyczną w praktykę.

Profesjonalny kurs online od początku do końca trzyma się z góry ustalonych założeń. Jeżeli kurs zakłada, że musisz na niego poświęcić 30 min dziennie, żadne z zadań, nie powinno przekraczać tego czasu.

Kurs online może być dostępny na specjalnie przygotowanej do tego stronie internetowej. W zależności od rodzaju kursu, wszystkie lekcje mogą być dostępne od razu, albo mogą być udostępniane w poszczególnych dniach.

Kurs online, może również być dostarczany w formie wiadomości email. Każdego dnia, zgodnie z planem kursu, dostajemy email z częścią teoretyczną i praktyczną. Wykonujemy przygotowane zadania i realizujemy kurs.

Coraz częściej, te obie formy występują jednocześnie. Kurs znajduje się na specjalnie do tego przygotowanej stronie, a każdego dnia dostajemy email z przypomnieniem o odbyciu lekcji. Ten sposób wydaje się najbardziej efektywny, ponieważ mamy poczucie stałego kontaktu z osobą prowadzącą kurs.

Kto może stworzyć dobry kurs online?

Kurs online może stworzyć każdy. Jednak nie każdy taki kurs będzie skuteczny. Tworzenie kursów online, wymaga zupełnie innych umiejętności, niż prowadzenie standardowych szkoleń. Kurs online, musi być od początku do końca przemyślany i stworzony z perspektywy ucznia.

W kursach online, wszystko musi być jasne i czytelne. Nie da się bowiem zobaczyć reakcji osób uczących się. Trzeba przewidzieć trudności i problemy, na które mogą natrafić potencjalni kursanci i rozwiązać je już na etapie tworzenia kursu.

Przy tworzeniu kursów online, przydaje się wiedza praktyczna. Jeżeli dane szkolenie prowadziliśmy wiele razy na żywo, łatwiej będzie nam je przenieść do internetu. Nie gwarantuje to jednak sukcesu, jeżeli zapomnimy o tym, że kurs online buduje się w zupełnie inny sposób niż szkolenie stacjonarne.

Obecnie, razem z Aleksandrą Pogorzelską (psycholog biznesu) oraz Pawłem Habratem (psycholog sportu), tworzymy własny kurs ABC Psychologii Sportu. Nasz kurs zaplanowaliśmy na 9 dni i składa się on z 7 lekcji. Kurs kierujemy do szerokiego grona odbiorców: zawodników, trenerów i rodziców sportowców. Kurs ten będzie dotykał najważniejszych zagadnień z zakresu psychologii sportu.

Dlaczego kursy online są skuteczne?

Kursy online są bardzo skuteczne, bo zapewniają nam dostęp do najlepszej wiedzy w dogodnym dla nas momencie. Nie musimy już wyjeżdżać na wielogodzinne szkolenia, aby zdobyć wiedzę od wybitnych specjalistów. Kursy online pozwalają nam, zdobyć wyjątkową wiedzę w zaciszu własnego domu.

Kursy online to wyjątkowe połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Bez wykonywania przygotowanych ćwiczeń, nie możemy liczyć na wielkie rezultaty. Kursy online, to również oszczędność czasu. Materiał, który wykorzystywany jest do stworzenia jednego kursu, to często połączenie wiedzy z wielu książek, a także praktyki i doświadczeń osoby tworzącej kurs.

Kurs online, jest jedną ze skuteczniejszych metod zdobywania wiedzy z konkretnego obszaru. Jeżeli kurs jest dobrze przygotowany, to po jego zakończeniu, powinniśmy posiadać nową umiejętność. Mimo tego, że kurs nie wymaga od nas dużego zaangażowania czasowego, może być bardzo intensywny.

To właśnie dzięki intensywności niektórych zagadnień, po ukończeniu kursu możemy być pewni, że posiadamy wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Kursy online mogą być dużo bardziej skuteczne niż czytanie książek z wybranego tematu, ponieważ zmuszają nas do aktywności i praktyki.

Możemy być pewni, że kursy online zmienią nasze podejście do nauki. Bardzo dobra wiedza, jest dla nas dostępna na wyciągnięcie ręki. Kursy online, są również dużo tańsze, niż szkolenia stacjonarne o tej samej tematyce. Możemy również skupić się na zdobywaniu wiedzy w momencie, kiedy mamy na to czas.

Bez kursów online, wielu z nas nie mogłoby sobie pozwolić, na zdobywanie nowych umiejętności. Wybierajmy jednak kursy, które są dobrze przygotowane. A taki dobrze przygotowany kurs online, powinien dać Ci konkretny rezultat.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Przeczytaj również:

Ciężka praca to nie wszystko – Poznaj 5 sposobów, dzięki którym, nie przegrasz swojego życia.

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here