Wasz związek na początku wydawał się taki wspaniały. Myślałaś, że trafiłaś na księcia z bajki. Czułaś się najszczęśliwszą kobietą na świecie. Jednak czar prysł, kiedy pojawiły się pierwsze problemy. Związałaś się z osobą, która tak naprawdę nikogo poza sobą nie potrafi pokochać. Czy chciałabyś, aby w ten sposób wyglądało całe Twoje życie?

Jak rozpoznać narcyza?

Narcyz w pojedynkę walczy z całym światem. Rywalizacja go nakręca. Nie ma znaczenia to, w czym akurat chce udowodnić swoją wyższość nad innymi. On po prostu musi być najlepszy we wszystkim. Jest głęboko przekonany, że nikt inny nie jest tak uzdolniony jak on. Czuje się urodzonym zwycięzcą.

Po sukces idzie po trupach i zostawia za sobą spalone mosty. Inni ludzie go nie obchodzą. Jest samolubny i arogancki. Potrafi być chamski i bezpośredni, dlatego tak wiele osób nie potrafi znieść jego towarzystwa. Jednak są to osoby, które dobrze go już poznały. Wszyscy inni uważają go za duszę towarzystwa.

Narcyz jest urodzonym aktorem. Dla swoich korzyści potrafi być słodki i pomocny, ale w głębi serca chodzi mu tylko o to, aby wykorzystać Cię dla swoich korzyści. Ty się dla niego nie liczysz i nigdy nie będziesz się liczyła, możesz być tego pewna. Nikt nie jest dla niego ważny. Jednego dnia może nosić Cię na rękach, a drugiego będzie Cię poniżał przy Twoich znajomych.

Dla narcyza nie ma granic. On może robić wszystko, na co tylko ma ochotę. Jeżeli Cię zdradzi, to będzie to wyłącznie Twoja wina. Nie dbałaś o niego wystarczająco, dlatego musiał poszukać pocieszenia u innej kobiety. W jego mniemaniu, powinnaś go nawet za to przeprosić. W końcu to Ty go zaniedbałaś i zmusiłaś go do zdrady.

On zawsze ma rację, a Ty jesteś tylko dodatkiem w jego życiu. Póki świetnie wyglądasz i się mu nie sprzeciwiasz, wszystko układa się dobrze. Jednak kiedy choć na chwilę stracisz czujność, on od razu przejmie absolutną kontrolę nad Waszym związkiem. W takiej relacji realizować można tylko potrzeby narcyza, a Ty musisz się z tym pogodzić.

Możesz się dziwić, że taki inteligentny, oczytany i wygadany facet, zachowuje się jednocześnie tak podle. Jest zimny i oschły, kiedy tylko próbujesz się mu sprzeciwić. Potrafi manipulować otoczeniem, które zaczyna uważać, że to Ty niszczysz ten związek. Narcyz zawsze dba o to, aby inni go podziwiali, dlatego możesz być pewna, że kiedyś wykorzysta Twoje otoczenie przeciwko Tobie.

Przygoda z narcyzem – jedna z wielu

Nawet w snach nie miałabym odwagi marzyć, że poznam takiego mężczyznę. Był inny niż każdy z moich wcześniejszych partnerów. W tak młodym wieku był już u szczytu swojej kariery i nie zamierzał zwalniać. Oczarował mnie swoją inteligencją i przyciągnął chęcią do poznawania świata.

Nasza bajka nie trwała długo. Kiedy pierwszy raz powiedziałam „nie”, od razu mnie zaatakował. Nawet mnie nie dotknął, a mimo to poczułam przeraźliwy ból. Nigdy nie podniósł na mnie ręki, za to od tamtego dnia znęcał się nade mną psychicznie. Teraz dopiero rozumiem, jak zniszczył moją psychikę.

Zawsze musiałam być gotowa spełniać jego zachcianki. Zawsze musiałam być gotowa i chętna na wyjścia do jego znajomych. On wtedy odgrywał jedną ze swoich ról. W pewnym momencie zrozumiałam, że ja jestem dla niego tylko ozdobą. Byłam rekwizytem w jego teatrzyku. Teraz odgrywał nową rolę narzeczonego i musiał imponować innym swoją wybranką serca.

Na tym moja rola się kończyła. Nigdy nie pozwalał mi podejmować decyzji, chyba że była ona zgodna z jego decyzją. Nigdy nawet nie poszliśmy do głupiej knajpki, która ja bym wybrała. On zawsze wiedział lepiej i zabierał mnie w miejsca, do których nie miałam ochoty iść.

Teraz już wiem, że byłam od niego uzależniona. Omotał mnie bajkowym życiem, które mi obiecał. Uległam mu, a kiedy już złapał mnie w swoje sidła, mógł zrobić ze mną co chciał. Długo mi zajęło, zanim zrozumiałam swój błąd.

Kiedy w końcu przyłapałam go kolejny raz na zdradzie, powiedziałam dość. Nie mogłam już dłużej znosić jego kłamstw. Wyprowadziłam się, co całkowicie wyprowadziło go z równowagi. Zgotował mi prawdziwe piekło. Naopowiadał moim znajomym, że to ja go zdradziła i że to on z bólem serca musiał mnie zostawić.

Był bezwzględny. Niszczył mnie po kawałku. Doskonale wiedział, gdzie mam swoje czułe punkty. Dzięki swoim kontaktom sprawił, że straciłam pracę. Miał nadzieję, że wrócę do niego z podkulonym ogonem. Kiedy zamieszkałam ponownie u rodziców, wydzwaniał do mojej matki. Ona jednak nie dała się nabrać na jego sztuczki. Była pierwszą osobą, która pomogła mi się od niego uwolnić.

To ona nigdy we mnie nie zwątpiła. Nigdy nie wierzyła w jego kłamstwa. Wiele osób się wtedy ode mnie odwróciło, ale na nią mogłam liczyć. Dzięki niej stanęłam na nogi. Pozbierałam się po związku, który doprowadził mnie do załamania psychicznego. Teraz wiem, że życie z narcyzem to piekło i koszmar w jednym.

Związek z narcyzem to piekło

Każda kobieta, która związała się z narcyzem to potwierdzi. Na początku wszystko wydaje się wspaniałe. Narcyz czaruje i mami swoimi sztuczkami. Przyciąga i uzależnia. Robi to tylko po to, abyś nie potrafiła się od niego uwolnić. Możesz być jednak pewna, że w końcu zmieni Twoje życie w piekło.

Narcyz jest świetnym kłamcą. Dzięki temu potrafi odnaleźć się w każdym otoczeniu. Ludzie, którzy znają go powierzchownie, mogą go nawet lubić. W wielu aspektach im imponuje, bo zawsze tak wiele mówi o swoich sukcesach. Nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby ktoś chwalił się w ten sposób, dlatego narcyz wydaje się nam tak pewny siebie.

Jednak w głębi serca, narcyz gardzi innymi ludźmi. Traktuje ich jak pionki na szachownicy. Bez skrupułów może pozbyć się ze swojego życia kogoś, kogo nazywa swoim przyjacielem. Zrobi to bez najmniejszych oporów, jeżeli tylko będzie miał z tego korzyść.

Narcyz musi zawsze wygrywać. Nie potrafi pogodzić się z porażką. Nie potrafi cieszyć się sukcesami innych, nawet jeżeli są to jego bliscy. Dąży po trupach do celu i nie zwraca uwagi, że zostawia za sobą spaloną ziemię. On zawsze będzie myślał, że jest lepszy od innych.

Życie z narcyzem jest bardzo trudne. Oczekuje on od swojej partnerki, że będzie poświęcała mu całą swoją uwagę. Wymaga również, abyś zapomniała o sobie i swoich pragnieniach. Zamiast tego powinna spełniać jego wszystkie zachcianki i powinno się to stać sensem jej życia. W innym wypadku nie będzie dla niego „wystarczająco dobra”.

Dlatego jeżeli mężczyzna, którego poznałaś jest narcyzem, lepiej dwa razy się zastanów, zanim będziesz kontynuowała tę znajomość. Życie z kimś takim to prawdziwy koszmar. Tylko jak poznać, że ktoś jest narcyzem? Może ten artykuł Ci w tym pomoże: 3 proste kroki aby sprawdzić, czy mężczyzna, którego poznałaś to narcyz? 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here