Kilka razy już nawiązywałem do tematu błędów, które popełniają mężczyźni w związkach. Mam nadzieję, że choć jedna osoba zainspirowała się moimi artykułami i w końcu przestała zachowywać się w taki sposób. Dziś mam dla Ciebie kolejną radę jak dbać o związek, aby Wasze wspólne życie dawało Wam większą satysfakcję.

Dlaczego piszę o błędach, które popełniają mężczyźni w związkach?

Wszystko zaczęło się od niewinnej ankiety. Zastanawiałem się jakie błędy z perspektywy kobiet są najgorsze dla związków. Nie spodziewałem się, że moja ankieta spotka się z takim zainteresowaniem. Bardzo szybko zebrałem ponad 300 różnych odpowiedzi.

Zaskoczyło mnie jednak, że większość z tych odpowiedzi stale się powtarza. W różnych związkach, różni mężczyźni popełniają te same błędy. Jestem pewien, że wielu z nich robi to nieświadomie. Niszczą swoje związki, a nawet o tym nie wiedzą. W końcu trzeba coś z tym zrobić.

Moja ankieta nadal jest dostępna i co jakiś czas dostaję nowe odpowiedzi. Możesz ją znaleźć w artykule: Jakie błędy popełniają najczęściej mężczyźni w związkach? Znajdziesz tam też kilka interesujących informacji na temat tego, jak pozycja kobiety w związku zmieniła się przez ostatnie lata. Niestety wielu mężczyzn nadal nie potrafi tego zauważyć.

O jakich błędach pisać dziś nie będę?

Nie lubię się powtarzać, dlatego nie będę pisał o błędach, które opisałem w artykule: 5 najgorszych błędów, które popełniają mężczyźni w związkach – część 1. Wydaje mi się, że każdy powinien ten artykuł przeczytać i szczerze się zastanowić, czy przypadkiem w swoim życiu nie zalicza takich wpadek?

W tamtym artykule pisałem o tym, że wielu mężczyzn nie ma wystarczającej ilości czasu dla swoich partnerek. Czują się one wtedy zaniedbywane i niekochane. W ten sposób bardzo łatwo oddalić się od siebie. Przestajemy się rozumieć i zaczynają się konflikty. Brak wspólnego czasu jest jednym z najczęściej pojawiających się błędów, o których wspominają kobiety.

Dla wielu mężczyzn problemem jest również okazywanie czułości. To co przychodzi nam spontanicznie i naturalnie na początku związku, zaczyna stwarzać problemy później. Jest to związane ze sposobem w jaki budujemy związek. Kiedy na początku jest między Wami ogromna chemia, wtedy nie zastanawiacie się jak okazywać sobie czułość, tylko po prostu to robicie. Później trzeba się trochę bardziej wysilić i dla wielu z nas jest to problematyczne.

Niestety wiele kobiet skarży się również na to, że ich partnerzy nie potrafią rozmawiać o emocjach. Wielu mężczyzn wręcz uważa, że nie potrafią okazywać uczuć. Jednak jest to często maska, która jest dla nich bardzo wygodna. Pisałem już o tym w artykule: Zimny facet – skuteczna metoda na to, aby sobie z Nim poradzić. 

Wielu mężczyzn ma skłonność do tego, aby zbyt szubko odpuszczać. Kiedy tylko pojawiają się pierwsze problemy, zamykają się w sobie i ignorują to, co jest oczywiste. Nawet kiedy ich partnerki starają się walczyć o ten związek, oni nie potrafią przyznać się do błędów i wolą się wycofać. To trochę słabe, nie sądzisz? Zastanów się czy sam nie masz skłonności do takiego odpuszczania? Warto się z tego wyleczyć.

Ostatni błąd był trochę kontrowersyjny. Wiele kobiet ma pretensje do swoich partnerów, że nie pomagają oni w codziennych obowiązkach. Tacy mężczyźni kierują się często wzorcami, które wynieśli z domu i nie potrafią rozumieć, że dzisiejszy świat się zmienił. Model dobrego związku wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Czy jesteś gotowy się z tym zmierzyć?

Tak więc pięć grzechów głównych, które niszczą związki już znasz. Wiesz, że trzeba mieć czas dla partnerki. Potrafisz okazywać uczucia i starasz się coraz bardziej o swój związek. Próbujesz rozmawiać o swoich emocjach, nawet kiedy jest to dla Ciebie trudne. Nie odpuszczasz kiedy pojawiają się pierwsze problemy. Potrafisz też pomóc swojej kobiecie w codziennych obowiązkach i dzięki temu macie więcej czasu dla siebie. Co dalej?

Nie dbamy o to, aby mieć wspólne marzenia.

To jeden z błędów, o którym wiedzą tylko nieliczni. Jeżeli chcesz się przekonać, że mam rację. Zapytaj najstarszą parę ze swojego otoczenia, co im pozwoliło przez tyle lat cieszyć się wspólnym życiem? Tylko niech to nie będzie para ze stażem 5 czy 10 lat. Chodzi mi o parę, która przeżyła już ze sobą przynajmniej 30 lat i trochę wie na temat wspólnego życia.

Najczęściej takie osoby wspominają, że zawsze łączyło ich dążenie do wspólnych celów. Nie ważne, czy celem było wychowanie dzieci, wybudowanie domu, czy podróże dookoła świata. Ważne jest to, aby mieli jakiś wspólny ważny cel, o którym często sobie nawzajem przypominali.

Dzisiejszy świat stawia na indywidualizm. Często podkreślamy swoją niezależność. W ten sposób zachowujemy się również w związkach. Zamiast szukać wspólnych celów i marzeń ze swoją partnerką, skupiamy się wyłącznie na zrealizowaniu własnych marzeń.

W taki sposób doprowadzamy do sytuacji, w której nie mamy dla siebie czasu i zaczynamy się od siebie oddalać. Już Ci o tym wspominałem wcześniej. Brak wspólnych marzeń i jakiegoś ważnego dla Was obojga celu, zazwyczaj kończy się problemami w związku.

Pamiętaj, że Twój kalendarz nie jest z gumy i nie da się go rozciągać w nieskończoność. Jeżeli stale realizujesz tylko własne marzenia, a wspólne marzenia odchodzą na dalszy plan to możesz być pewien, że nie starczy Ci czasu, aby kiedykolwiek się za nie zabrać. To przykre, ale nie da się jednocześnie mieć ciastka i zjeść ciastka. Lepiej żebyś o tym wiedział.

Nie potrafimy się słuchać nawzajem.

Wielu z nas lubi dużo mówić. Problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy mamy z uwagą kogoś wysłuchać. Kiedy stale się gdzieś spieszymy, mamy tendencję do tego, aby wsłuchiwać się w czyjeś słowa na zbyt płytkim poziomie.

Kobiety mają pretensje do swoich partnerów, że nie potrafią oni ich z uwagą słuchać. Zbyt szybko wyciągają wnioski i starają się za wszelką cenę znaleźć jakieś rozwiązanie. Tylko, że wiele kobiet nie oczekuje od partnera rozwiązania. Chce po prostu być wysłuchana. Dlaczego tak wielu mężczyzn tego nie rozumie?

Mężczyźni lubią konkrety. Jest problem, to musi być też jakieś rozwiązanie. Jednak w sytuacji, kiedy brakuje nam skupienia i uważności, traktujemy problemy naszej partnerki jako coś błahego. W ten sposób możemy ją zranić. Nawet jeżeli z Twojej perspektywy jej problem nie wydaje Ci się istotny, spróbuj spojrzeć na niego jej oczami.

Czy widzisz różnicę? To co dla Ciebie jest mało istotne, dla Niej może być problemem nie do przeskoczenia. Jeżeli będziesz to lekceważył, Twoja partnerka zacznie zwierzać się komuś innemu. To będzie wielka strata dla Waszego związku, bo będzie to kolejny powód do tego, abyście odsuwali się od siebie.

Naucz się słuchać. Czasami ugryź się w język zanim rzucisz kolejne genialne rozwiązanie. Może jest ono dla Ciebie całkowicie oczywiste, ale czy Twoja partnerka odbierze to w ten sam sposób? A może stwierdzi, że wcale jej nie rozumiesz? Może stwierdzi, że tak naprawdę nie jest dla Ciebie na tyle ważna, abyś poświęcił jej swoją uwagę i ją naprawdę wysłuchał?

Jeżeli chcesz mieć dobry związek, musisz nauczyć się patrzenia na świat z perspektywy swojej partnerki. Musisz popracować nad swoją empatią. Ta umiejętność pozwoli Ci uniknąć tych wszystkich problemów, o których piszę. Jednak niewielu mężczyzn jest na tyle odważnych, aby zacząć pracować nad rozwojem tej sfery swojej psychiki. Czy Ty również należysz do tej grupy?

Czym dla Ciebie jest odpowiedzialność?

Mężczyźni w dzisiejszym świecie zapomnieli czym jest odpowiedzialność. Wiele kobiet martwi się o to, że ich partnerzy podchodzą zbyt lekko do wspólnego życia. Skupiają się na tym, aby żyć z dnia na dzień. Bez planu i pomysłu na przyszłość. Lekko, łatwo i przyjemnie. Ale to tylko pozory.

Czy w takim związku może się układać? Pewnie tak, jednak musi być spełniony jeden warunek. Zarówno mężczyzna jak i kobieta muszą podchodzić w ten sam sposób do życia. Jeżeli oboje są jak niebieskie ptaki, to mogą się dogadać. Problem jednak w tym, że taki związek zazwyczaj kończy się katastrofą, bo nie ma w nim żadnych zasad.

Jeżeli chcesz stworzyć stały i szczęśliwy związek, musisz zapewnić poczucie bezpieczeństwa dla swojej partnerki. Jak o to nie zadbasz, to Twój związek w pewnym momencie przestanie się rozwijać. Potrzeba bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla kobiet. To, że Ty żyłeś sobie do tej pory z dnia na dzień nie oznacza, że w związku możesz postępować tak samo.

Pomyśl o tym co przeczytałeś chwilę wcześniej. Empatia pomoże Ci spojrzeć na świat oczami Twojej partnerki. Jeżeli nie będziesz tego potrafił, to stale będziesz żył w swojej wyimaginowanej bajce, w której wszystko może być „po staremu”. A może Twoja partnerka chce czegoś więcej? Może chce być z mężczyzną, który zadba o jej bezpieczeństwo?

Czy można na Ciebie liczyć? Czy jesteś odpowiedzialny? A może jesteś jednym z tych mężczyzn, którzy są gotowi rzucić się w ogień dla swoich przyjaciół, ale jednocześnie ciągle ignorują nawet najdrobniejsze prośby swojej ukochanej?

Zawsze mnie dziwiło, że faceci, na których zawsze mogli liczyć kumple, nie zawsze są odpowiedzialni w związkach. Jestem pewien, że znasz kogoś takiego. Dla kumpla pojechałby na drugi koniec Polski, żeby obejrzeć z nim samochód. Dla swojej partnerki nie może znaleźć czasu, aby jechać z nią do rodziców, którzy mieszkają w tym samym mieście.

Zastanów się czym jest dla Ciebie odpowiedzialność? Czy uważasz, że jesteś mężczyzną, przy którym kobieta może czuć się bezpiecznie? Jeżeli odpowiadając na to pytanie się zawahasz, to masz już odpowiedź. To jest Twój największy problem, z którym musisz się uporać, aby stworzyć szczęśliwy związek. Odpowiedzialność i poczucie bezpieczeństwa to fundamenty dobrej i szczęśliwej relacji.

Podsumowanie?

Jeżeli doczytałeś ten artykuł do tego miejsca to znaczy, że jesteś nieźle zmotywowany. Wierzę w Twój sukces, bo większość niedojrzałych chłopców wymiękło już po drodze. Pytanie tylko, co zrobisz z wiedzą, którą wyciągnąłeś z tego artykułu? Czy w Twojej głowie pojawiły się jakieś pytania? Czy spróbujesz poszukać na nie odpowiedzi?

Bezmyślne czytanie nie zmieni Twojego życia. Jeżeli nadal bez większej refleksji będziesz podchodził do swojego rozwoju, to lepiej sobie odpuść już teraz. Szkoda Twojego czasu. Jest dużo przyjemniejszych rzeczy do roboty niż czytanie artykułów, po których i tak nie wprowadzisz żadnych zmian do swojego życia.

Jeżeli jednak zależy Ci na rozwoju, to zapraszam Cię na moją grupę na Facebooku. Jest to grupa tylko dla mężczyzn. Rozmawiamy tam głównie o tym, jak być prawdziwym mężczyzną w dzisiejszym świecie.

Znajdziesz tam sporo wiedzy i inspiracji na temat tworzenia związków. Zanim dołączysz do grupy, musisz odpowiedzieć na 3 pytania. Jeżeli tego nie zrobisz, to od razu zostajesz skreślony. Na grupie są jedynie mężczyźni, którzy naprawdę chcą się rozwijać.

Zdecyduj sam, czy chcesz do nas dołączyć. Jeżeli tak, to zapraszam Cię na grupę: Porozmawiajmy po męsku.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.