Czym tak naprawdę jest dobry związek? Skąd możesz wiedzieć, że Wasza relacja przetrwa przez lata? Dlaczego sama miłość nie wystarczy do tego, abyście oboje czuli się w tej relacji szczęśliwi? W tym artykule zmierzymy się z kilkoma trudnymi pytaniami, które od dawna Cię już męczą.

Miłość i pożądanie – dwie przeciwstawne siły?

Każdy związek opiera się na dwóch bardzo istotnych fundamentach: miłości i pożądaniu. O tym pierwszym pamiętają wszyscy. O drugim bardzo często zapominamy w pogoni za codziennością. W ten sposób tworzymy związki, które nie dają nam pełnej satysfakcji. Czy można pogodzić jakoś ze sobą dbanie o miłość i pożądanie?

Miłość w długotrwałym związku opiera się na intymności. Jest związana z bezpieczeństwem i wzajemnym zaufaniem. Partnerzy mogą na siebie liczyć. Wiedzą w jakich obszarach mogą sobie nawzajem pomagać. Intymność zapewnia nam stabilizację. Można powiedzieć, że dzięki intymności budujemy nasze domowe ognisko.

Problem jednak w tym, że pożądanie rządzi się zupełnie innymi prawami. Każdy z nas ma w sobie wewnętrzną potrzebę doświadczenia czegoś nowego. Potrzebujemy przygody i odrobiny niepewności. Lubimy być zaskakiwani. Pożądanie można porównać do podróży w nieznane, gdzie nic do końca nie jest pewne. Może to być pewna gra pozorów, która utrzymuje między nami odpowiedni poziom napięcia seksualnego.

Jak więc pogodzić te dwa przeciwstawne bieguny? Jak połączyć ciepło domowego ogniska z przygodą? Jak połączyć potrzebę bezpieczeństwa z dreszczykiem emocji? Jak połączyć namiętność z intymnością? Czy to jest w ogóle możliwe? Czy można zbudować związek, w którym te dwie siły będą wzajemnie się uzupełniać?

Czy dobry seks jest możliwy tylko na początku związku?

Niestety w wielu związkach atmosfera w sypialni zwiastuje nadchodzący kryzys. Kiedyś między Wami iskrzyło, ale dawno już macie ten etap za sobą. Teraz seks nie daje wam takiej frajdy jak dawniej. Czasami nawet nie macie ochoty na zbliżenia.

Dlaczego tak się dzieje, że seks na początku związku jest wspaniały, ale później w jakiś niewytłumaczalny sposób tracimy to wzajemne przyciąganie? Jaki jest związek między miłością i pożądaniem? Czy w długotrwałych relacjach udany seks jest możliwy?

Pożądanie jest związane z potrzebą doświadczania czegoś nowego. Nie oznacza to jednak, że tylko zdrada może zapewnić Wam udane życie seksualne. Wielu osobom się niestety tak wydaje i zamiast walczyć o pożądanie we własnym związku, szukają „nowości” na boku.

Jednak moim zdaniem to najgorsze z możliwych rozwiązań. Pisałem o tym we wcześniejszym artykule: Dlaczego mężczyźni zdradzają? Potrzeba poszukiwania wrażeń nie oznacza, że powinniśmy się zdradzać. Chodzi raczej o to, abyśmy w inny sposób zaczęli patrzeć na swój związek.

Kiedy Twój partner pociąga Cię najmocniej?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Esther Perel w 20 różnych krajach, istnieje kilka powtarzających się sytuacji, w których zaczynamy odczuwać większe pożądanie w stosunku do partnera. Warto o tym wiedzieć i w końcu zacząć to wykorzystywać. Może Ci to pomóc w końcu połączyć miłość z pożądaniem. Jestem pewien, że wpłynie to na Twój związek.

Możesz być zdziwiona, ale pożądanie wzrasta, kiedy na jakiś czas oddalamy się od siebie. Ty lub Twój partner wyjeżdżacie gdzieś na kilka dni. W tym momencie zaczynacie za sobą tęsknić. W Waszych głowach pojawiają się wspomnienia i fantazje, które dotyczą partnera. Tęsknota jest jak woda na młyn i potrafi rozbudzić nasze wzajemne pożądanie. W ten sposób zaczynacie się nakręcać.

Zastanów się, czy potraficie za sobą tęsknić? Jeżeli tak, to dobry znak dla Waszego związku. Powroty do siebie nawet po kilku dniach rozłąki mogą sprawić, że w Waszej sypialni znów pojawią się iskry. Jednak jest pewien warunek. Musicie za sobą naprawdę tęsknić i myśleć o sobie. To jest właśnie połączenie miłości i pożądania, który można wykorzystywać w związku.

Kolejnym lekiem na słabnące pożądanie jest pasja. Jeżeli obserwujesz partnera, który zajmuje się swoją pasją, zaczynasz na niego patrzeć w inny sposób. Wyrywasz się z codzienności i dostrzega w nim człowieka, który jest zdeterminowany i gotowy zrobić wszystko, aby zrealizować swój cel.

Badania pokazują, że obserwując partnera, który zajmuje się czymś z prawdziwą pasją, nasze pożądanie wzrasta. Lubimy ludzi z pasją. Wydają się nam atrakcyjni i pociągający. Właśnie dlatego warto towarzyszyć partnerowi w sytuacjach, w których odnosi on sukcesy.

Problem pojawia się wtedy, kiedy Twój partner nie ma żadnej pasji. Może być to odpowiedź na wasze problemy. Brak pasji to poważny problem. W ten sposób pokazujemy, że w nic tak naprawdę nie potrafimy się zaangażować. To zawsze wpływa na nasz związek. Ludzie żyjący bez pasji przestają dbać o związek. Dlatego dobrze się zastanów, zanim zwiążesz się z taką osobą.

Pamiętaj, że dobrze działa na nas również obserwowanie partnera, który bryluje w towarzystwie. Widzisz wtedy, że jest pewny siebie i ma to coś, co Cię w nim kiedyś tak bardzo zafascynowało. Kiedy Twój partner radzi sobie dobrze w relacjach społecznych, możesz kolejny raz spojrzeć na niego w inny sposób. Umiejętność radzenia sobie w relacjach z innymi jest równie ważna w naszym życiu co pasja.

Do czego zmierzam? Chodzi o to, aby dać sobie szansę na obserwowanie swojego partnera z innej perspektywy niż zwykle. Czasami musisz zobaczyć go z pewnego dystansu, co może pomóc Wam przełamać codzienność. W ten sposób można zatroszczyć się o zastrzyk nowości i niepewności, co jak wiesz potrafi wzniecić silniejsze pożądanie.

Ważna jest tu również umiejętność zaskakiwania się nawzajem. Pary, które wpadają w rutynę, tracą radość z seksu. Czasami nie trzeba wiele, aby zbudować ciekawą atmosferę, która pozwoli Wam ponownie poczuć, że naprawdę łączy Was duża namiętność. Jednak to nigdy nie dzieje się przez przypadek. Wymaga to od Was odpowiedniego przygotowania.

Czy potraficie się zaskakiwać?

Najgorszym błędem jaki można zrobić w związku, jest próba czytania sobie w myślach. Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz dokładnie, co powiedziałby i zrobiłby Twój partner w każdej sytuacji to może oznaczać, że Wasz związek usycha.

Oczywiście możesz powiedzieć, że w ten sposób czujesz się bezpiecznie. Tworząc związek w ten sposób chciałaś mieć poczucie stabilizacji. Jednak nadmierne bezpieczeństwo i stabilizacja zabija waszą seksualność. Pożądanie zawsze związane jest z dreszczykiem niepewności.

Dlatego tak ważne jest zaskakiwanie się w związku. Nie da się tego zrobić, kiedy oboje jesteście zmęczeni po pracy i nie macie nawet czasu, żeby spokojnie porozmawiać. W takiej relacji brakuje odpowiedniej przestrzeni na to, aby Wasze pożądanie mogło się ujawnić.

Wiele par nie dba o to, aby zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do zbliżeń. Pozwalają, aby codzienne obowiązki odbierały im radość ze wspólnego życia. Na pewno znasz przykłady par, które po powrocie z wakacji stwierdzają, że dawno nie miały tak udanego życia seksualnego.

Czy trzeba gdzieś wyjeżdżać, aby naprawdę cieszyć się seksem? Jest to na pewno dobry sposób! Pokazuje on jednak, że w nowych miejscach trudniej jest nam popaść w negatywne nawyki i schematy, którymi przepełniamy własne domy.

Niestety, rutyna potrafi zabić naszą seksualność. Kiedy nauczycie się ją przełamywać i stworzycie odpowiednią przestrzeń dla swojego pożądania, będziecie mogli być spokojni o swoją przyszłość. Pokonywanie rutyny to balansowanie na granicy miłości i pożądania. W wielu związkach zapewnia to ogromną satysfakcję na lata.

Czy Twój związek przetrwa przez lata?

Jeżeli chcecie, aby Wasz związek przetrwał przez lata, musicie nauczyć się łączyć te dwie pozornie całkowicie różne siły. Musicie wiedzieć jak dbać o miłość i pożądanie. Dobry związek nie jest możliwy ani bez miłości, ani bez pożądania. Jeżeli jednego z tych składników brakuje, nie czujecie pełnej satysfakcji z tej relacji.

Pożądanie to dreszczyk emocji, który może pomóc Wam ponownie rozbudzić iskry. Zacznijcie się zaskakiwać i przełamcie swoje rutyny. Zapewnijcie sobie przestrzeń, w której możecie zadbać o chwilę zapomnienia. Zostawcie za drzwiami problemy i skupcie się na sobie. W ten sposób buduje się trwale związki.

Zastanów się kiedy czujesz się naprawdę podniecona? Kiedy Twój partner jest podniecony? Czy możecie połączyć te sytuacje? Pamiętaj, że gra wstępna nie zaczyna się 5 minut przed seksem. Jeżeli macie w planach zaskoczyć swojego partnera, to tak naprawdę cały dzień możecie się nakręcać na to, co zdarzy się wieczorem. Twój partner powinien do tego podchodzić w podobny sposób.

Pożądanie rozwija się w naszej wyobraźni. Jeżeli chcesz mieć udane życie seksualne, powinnaś umieć marzyć. To najłatwiejszy sposób na to, aby przełamywać rutynę. Jeżeli Wasz związek ma przetrwać, nie możecie być bierni i nudni dla siebie. Musicie umieć walczyć o swój związek, bo jest to dla obu stron podniecające.

Tylko w ten sposób można połączyć miłość z pożądaniem. Zamiast szukać nowych doznań poza związkiem, powinniśmy uczyć się nawzajem zaskakiwać. W ten sposób możemy balansować między miłością i pożądaniem. W ten sposób nasze życie jest dużo ciekawsze. W ten sposób możemy żyć ze sobą przez lata i ciągle mieć z tego ogromną satysfakcję.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Po więcej inspiracji zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here