Każdy dzień tak szybko mija. Co chwilę pojawiają się okazję, aby zrobić komuś prezent. Święta, urodziny, rocznice. To wszystko jest naprawdę ważne, jednak prawdziwa niespodzianka to coś zupełnie innego. Wyjątkowy prezent musi spełniać 3 warunki. Ciekawe czy już je znasz?

Wyjątkowy prezent jest niespodziewany.

I tu pojawia się problem. Jeżeli czekasz z prezentami wyłącznie na jakaś okazję, nigdy nie będzie w stanie spełnić tego kryterium. Wyjątkowy prezent jest niespodziewany. To niespodzianka, która wywołuje prawdziwe zaskoczenie.

Zastanów się przez chwilę, jak się czujesz w momencie, kiedy dostajesz od swojego partnera kwiaty na Dzień Kobiet, albo na Walentynki? Raczej nie czujesz się zaskoczona, prawda? No chyba, że Twój partner jest bucem, który od 10 lat nie dał Ci żadnych kwiatów, ale to już inna sprawa.

Chodzi o to, że jeżeli spodziewasz się, że dostaniesz prezent, nie jest on już prawdziwą niespodzianką. Pomyśl chwilę, co by się stało, jakbyś w jeden ze zwykłych poniedziałków, dostała od swojego partnera kwiaty? Tak zupełnie bez okazji? Czy byłabyś naprawdę zaskoczona?

Oczywiście w momencie, kiedy ktoś nie jest przyzwyczajony do takich niespodzianek, może zacząć szukać dziury w całym. Jeżeli Twój partner nigdy nie daje Ci kwiatów, a nagle przynosi do domu bukiet róż i to bez okazji, to chyba wszystko jest dla Ciebie jasne? Ma coś na sumieniu i na pewno chce się teraz wytłumaczyć.

Jeżeli tak pomyślałaś, to jest to raczej wina Twojego partnera. Nie przygotował Cię w odpowiedni sposób na niespodziankę. Niespodzianka musi być zaskakująca, ale nie może być szokująca. Wtedy emocje są zbyt silne, aby skupić się na tym co dobre i radosne. Po takim emocjonalnym szoku, starasz się znaleźć przyczynę, która najczęściej również jest związana z silnymi emocjami.

Dlatego jeżeli sama chcesz nauczyć się robić bliskim wyjątkowe prezenty, musisz ich do tego w pewien sposób przyzwyczaić. Niech to będzie coś drobnego, ale nieoczekiwanego. Prezent kupiony bez okazji jest dużo większym powodem do radości. Zaskoczenie może być naprawdę przyjemnym uczuciem. Jednak nie może być szokujące, bo wtedy niespodzianka się nie uda.

Wyjątkowy prezent może być tylko dla tej jedynej osoby.

Jeżeli chcesz zrobić komuś niespodziankę, która będzie wzbudzała w nim wiele pozytywnych emocji, musisz się nad tym dobrze zastanowić. Nie może to być przypadkowy prezent, który właśnie trafił Ci w ręce. Musi to być prezent, który pokaże takiej osobie, że naprawdę ją znasz.

Nie może to być prezent dobry dla każdego. Robiąc niespodziankę dla partnera, siostry, czy koleżanki, będziesz zwracała uwagę na coś zupełnie innego. Twój prezent ma pokazywać, że słuchasz danej osoby i chcesz jej o czymś przypomnieć.

Kiedy kupuję kwiaty dla Żony, nigdy nie są to po prostu kwiaty. Mogą to być goździki, które przypominają nam o ślubie. Mogą to być róże, które przypominają nam o naszych początkach. Kolory też są tu istotne. Nie kupuję kwiatów, które są łatwo dostępne. Najpierw zastanawiam się co chciałbym przekazać Żonie w momencie, kiedy będę wręczał jej te kwiaty.

Jeżeli o niespodziankach zaczniesz myśleć właśnie w ten sposób, nie będziesz musiała planować, kiedy dokładnie będziesz je robić. Po prostu wykorzystasz okazję, która się właśnie pojawi. Sam nie mógłbym przejść obojętnie obok pani sprzedającej polne kwiaty. Mam z takimi kwiatami zbyt dużo wspomnień, o których chciałbym przypomnieć Żonie.

Chodzi o to, że ciągle pojawiają się takie okazje. Jeżeli Twój partner lubi samochody, a jego ulubiona marka to Audi, to nigdy mu nie kupisz breloczka z BMW. Nawet jakby Ci się strasznie podobał, nie kupisz go, bo znasz swojego partnera. Nie chciałabyś mu pokazać, że zapominasz o tym, co jest dla niego ważne.

Jeżeli wiesz co jest ważne dla osób, które są dla Ciebie naprawdę bliskie, to okazji do takich podarunków będziesz miała naprawdę dużo. Musisz mieć tylko trochę czasu, aby się nad tym zastanowić. I musisz zrobić to wcześniej. Bo jestem pewien, że nie zatrzymywałbym się przy każdej kwiaciarni, aby zastanowić się, czy akurat są ulubione kwiaty mojej Żony. Musisz mieć to już w swojej głowie. Tak jest po prostu dużo łatwiej.

Kiedy dajesz prezent, nie ukrywaj swojego celu.

Dobry prezent nie jest sposobem, aby wpłynąć na czyjąś decyzję. Nie jest sposobem płacenia za jakąś przysługę. Jeżeli dajesz komuś kwiaty, bo chcesz za coś przeprosić, nie jest to prezent, o którym tutaj piszę. Dobry prezent nigdy nie niesie za sobą jakiejś ukrytej intencji.

To błąd, który popełnia wielu mężczyzn. Kupują prezenty wyłącznie w jakimś celu. Dziś kupię Ci kwiaty, to pójdziesz ze mną do łóżka. Dziś dostaniesz kolczyki, a ja będę mógł jechać w weekend na meczyk. Zawiozę Cię do koleżanki, ale nie wracaj przed północą, bo zrobimy sobie z chłopakami męski wieczór.

Takie prezenty śmierdzą na odległość. Są prymitywnym sposobem na jakieś wymuszenie. Na takim prezencie widnieje duży napis „COŚ ZA COŚ”. To właśnie przyzwyczajenie do takich prezentów sprawia, że nie potrafisz się cieszyć z niespodzianek. Bo skoro Twój facet zawsze od Ciebie czegoś chce, kiedy daje Ci prezent, to stajesz się bardzo czujna.

Zastanów się również, czy sama nie działasz w ten sposób. Czasami takim „prezentem” może być dobre słowo, albo pomoc dla kogoś z pracy. Jednak jeżeli oczekujesz czegoś w zamian, nie będzie to szczery podarunek.

Kiedy dostajesz od kogoś prezent i myślisz, że ukrywa się za nim jakaś intencja, bardzo źle się z tym czujesz. To jak zaciąganie długów, których tak naprawdę nie chcesz. Uśmiechasz się, jednak czujesz wyraźnie, że w jakiś sposób będziesz musiała za to zapłacić. Takie prezenty są naprawdę słabe.

Wnioski?

Nie warto czekać na okazję, aby sprawić komuś radość. Zaskoczenie może być naprawdę przyjemnym uczuciem, jeżeli nie jest zbyt silne i nie zmienia się w szok. Taki prezent nie musi być czymś wielkim, chodzi o jego symbolikę. Dobry prezent pokazuje, że świetnie znasz osobę, której go dajesz.

Dla mnie dobry prezent zawsze wiąże się z jakimiś emocjami, które chcę przekazać. Często są to wspomnienia, które łączą mnie z daną osobą. Wspominanie jest fajne, bo pozwala nam odczuć, że wspólnie sporo przeżyliśmy.

Dobry prezent nie ma w sobie ukrytego celu. Osoba, która go otrzymuje, nie powinna czuć się wobec Ciebie zobowiązana, bo to odbierze jej całą radość. Nie każdy potrafi robić takie prezenty, jednak każdy  może się tego nauczyć. Zasady są proste, wymagają od Ciebie chwili skupienia i chęci.

Moim zdaniem warto się tego nauczyć. Nie ma nic piękniejszego niż widzieć zaskoczenie na twarzy osoby, którą się naprawdę kocha. Taki prezent potrafi przekazać więcej emocji, niż tysiące słów. Taki prezent jest po prostu od serca. To się po prostu czuje.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. To kopalnia świetnych pomysłów.

Przeczytaj również:

Dlaczego warto korzystać z mailowych konsultacji psychologicznych?

Czy nadal potrafisz pokazywać, że mnie kochasz?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here